r. CHHffl IJ HIT MUI SHEER. MH W S EH MH Eli flATIi:Bl.10 Ï00R 0E U Jl RG A N Q. No. 43. A. C H T-E N-D E R T I G S T 1883. 30 IM 12 I. W O E Pi S I>JV Ci t de deur ’t welk, niet te licht moet worden Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Op 1 Juni e.k. treedt de zomerdienst op de staatsspoorwegen in werking. In de uren van vertrek en aankomst der verschillende treinen is geene noemenswaardige verandering gebracht. In het Staatsblad No. 47 is opgenomen een kou. besluit van den 22sten Mei 1883, houden de vaststelling van een reglement voor de scheep vaart, ter beveiliging van de beweegbare spoor wegbrug over de Franekervaart in den staats spoorweg van Sneek naar Leeuwarden. ing un de ten. - 11 •NE meè ans kor on- 136 izer ver gen be aat, ei UI- JE- cht. 2o ,00 1 ,,00 KENNIS GE V ING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 10 Mei 9 Het Rott. Nbld. zegt. „Het „platen” van schepen,” waartoe de Engelsche werklieden door de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam werden ontboden, is volstrekt geen nieuw hier onbekend werk. Eu dan moet het ons bevreem den, dat Neder landsche werklieden, die wij tot dusverre meenden dat er prijs op stelden, voor buitenlandsche werklui in niets onder te doen, thans een proef aannemen om te bewijzen, dat drie van hen wel zooveel kunnen doen als twee Engelsehen. „Dat is een beleediging voor den Nederland- scheu werkman en ’t spijt ons, dat de Amster dammers dit niet meer schijnen te gevoelen. Man tegen man, dat is een eerlijke kamp; maar drie tegen twee, daar pleegde een Hollander vroeger niets van te willen weten. Kunnen de Amsterdamsche werklui niet elk voor zich tegen j de Engelsche op, welnu, dan missen zij het j is ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj dea Uitgever. De zaak van Jannetje Cornelia Struik, bij genaamd de „millioenenjuffrouw,” zal Maandag 11 Juni behandeld worden voor de arrondis sementsrechtbank te 'Rotterdam. Uit' de akte van beschuldiging blijkt, dat Jannetje thans 34 jaar oud is en dat met haar op de bank der beschuldigen zullen zitten haar broeder Gerrit Struik te Apeldoorn, Antonie Hoetink te Am sterdam, Jan Hendrik van Zutphen, Jools Jacob Jools (79 jaar), Thed. Nic. v. d. Heem, alle drie te Rotterdam, en Em. David Consenheim te Amsterdam. Alle zeven bevinden zich, zoo- als men weet, te Rotterdam in hechtenis. De acte van beschuldiging bevat vier punten van beschuldiging wegens bedriegelijke oplich ting met zesderlei bedriegelijke middelen. Ger rit Struik en Antonie Hoetink worden beschul digd van medewerking tot het af geven van gelden en het bergen daarvan. Van, Zutphen, Jools, Van der Heem en Consenheim wegens berging van voorwerpen, wetende, dat deze door diefstal verkregen waren. Dus alle zes als medeplichtigen wegens heling. Het voornaamste der ten laste gelegde feiten een bedriegelijke oplichting voor de som van nu Juni De berichten uit Atjeh zijn wederom treu rig. Thans wordt in een correspondentie aan het Handelsblad uitvoerig verhaald, hoe een colonne van meer dan duizend man, welke met artillerie den lOden April jl. was uitgerukt tot het tuchtigen der benden van Panglima Nja Blintang, Toekoe Ketjik Insan en Toekoe Nja Hoessin, zonder eonig resultaat van beteekenis bereikt te hebben, door den vijand wederom tot aan de versterkte liniën werd „thuisgebracht”. Na eerst eenige stellingen genomen te hebben, zonder dat men kans zag de vijanden zelven te achterhalen, namen de onzen den terugtocht aan, voortdurend beschoten en op de hielen ge volgd door de Atchineezcn, die men, zooals het heette,, geslagen had. Gelijk elke expeditie, welke in den laatsten tijd ondernomen werd, kostte ook deze weder betrekkelyk zware offers aan dooden en gewonden. De Regeering moet een telegram uit Indie I ontvangen hebben, meldende, dat wegens den j toestand in Atjeh alwaar controleur van der Lith sneuvelde een bataljon infanterie der waarts is gezonden. De rechtbank te ’s-Hage heeft den zaakwaar nemer B. R. schuldig verklaard aan honende, smadelijke en lasterlijke uitdrukkingen jegens den persoon des Konings, en hem, in aanmerking genomen zijne vroegere veroordeeling tot celstraf van langer dan 9 maanden, een gevangenisstraf opgelegd van één jaar, te ondergaan in eenza me opsluiting. Alleen de heer van Houten heeft zich niet ontzien om, waar het pas gaf, voor zijn over tuiging pal to staan. 1- In een Woensdag- avond te Amsterdam ge houden, door „de Unie” uitgeschreven meeting is, nadat mr. W. Heineken de wenschelijkheid van uitbreiding van het stemrecht had betoogd, de volgende motie aangenomen: „De vergadering, in aanmerking nemende, dat reeds op 25 Mei 1881 de Tweede Kamer der Staten-Generaal met algemeene stemmen een besluit heeft genomen, houdende verklaring, dat een herziening van het kiesrecht wensche- lijk is; dat daarmede de Tweede Kamer de onhoudbaarheid van hare tegenwoordige samen stelling heeft uitgesproken, is van oordeel, dat de aanstaande verkiezingen-geea waarborg geven, dat de volksbelangen in de Staten-Generaal hun orgaan zullen vinden en acht het nood zakelijk. dat bij grondwetsherziening de her vorming van het kiesrecht op den voorgrond worde gesteld.” Naar het gevoelen van den heer Heineken moet de bepaling uit de grondwet verdwijnen, waarbij het kiesrecht aan een census wordt gekoppeld, en behoort ook de vrouw niet door grondwettige bepalingen van het kiesrecht uit gesloten te zijn, al moge het oogenblik nog niet gekomen zijn, waarop haar dit wordt ver leend. De bijeenkomst had plaats in de bo venzaal van het Odeon, die matig bezet was. „Gevraagd door mr. Keuchenius, of er nu een einde aan den vaccinedwang zouj komen, heeft de min. van binnenl. zaken geantwoord door mij niet. „Zelfs in het allerminste dus geen herstel van grieven „Voor een iegelijk inschikkelijkheid, maar al leen vtffif u, anti-revolutionairen, niet! „Thans mogen we op Kamer-initiatief toch wel rekenen 1” ontzien om, waar het pas gat, voor tuiging pal te staan. In en buiten de Kamer wordt het dan ook hier zeer betreurd, dat men te Groningen pogingen aan wendt om dien af gevaardigde uit het Parlement te verwijderen. Liet zij verre van mij in alles met den heer van Houten te sympathiseeren, doch de waar heid gebiedt te erkennen, dat hij een der schoon ste figuren is in onze Kamer. Hij is een man van karakter, van beginsel, een man uit één stuk. Daarenboven zou zijn niet-herkiezing uit een politiek oogpunt zeer te bejammeren zijn. De heer van Houten is de vertegenwoordiger in de Kamer van den vierden standhij geldt als zoo danig ten minste, ook al werd hij, uit denaard van ons tegenwoordig kiesrecht, door de bour- geosie afgevaardigd. Indien men hem verwij dert zal zich de werkende stand, en niet ten on rechte, over totale uitsluiting beklagen. Dat is een gevaar, ’t welk niet te licht moet worden gesteld. ik voor mij hoop dan ook, dat èn om den persoon, èu om het eigenaardig standpunt van den heer van Houten, zijn zetel niet door een ander zal worden ingenomen. Juist nu allengs het oogenblik schijnt te zullen komen, waarop de hoogste staatswet aan een herziening zal zijn onderworpen, waarbij de strijd der beginselen meer dan ooit gestreden en voor langen tijd be slist zal moeten worden, is de herkiezing van den heer van Houten gewenscht, ja noodzake- lijk uit een politiek en sociaal Oogpunt. Moge men dit te Groningen niet vergeten. Onder het opschrift eerste mistred, Leest men in het jongste nummer van de Stand.: UIT DE PER 8. De heer De Savornin Lobman heeft in een Volksuitgave zijner brochure: Wat wil de a>iti revolutionaire partij?" een woord gericht aan het adres der N. R. C. naar aanleiding der artikelen waarin genoemd blad de brochure van den heer Lohman besproken heeft. O. a. wordt het blad van exclusivisme beschuldigd en er haar een verwijt van gemaakt, dat zij alleen het intellect wil laten regeeren, maar dan alleen van wie zoo denkt als zij. „Juist,” zegt hierop de N. R. C., „maar men onderschrappe ook het laatste woord. Alleen het intellect regeere." En het blad vervolgt dan 0. a. aldus „Daar, waar het aankomt, niet op de vrijheid der beweging binnen eigen kring, maar op regee ring, d. i, op het geven van voorschriften of op het oefenen van rechtstreekschen invloed in den kring van anderen, daar mag niet aan indrukken, zelfs niet aan de vroomste, maar alleen aan ernstig, degelijk overleg, mét kennis van zaken gevoerd, de beslissing toekomen. Dat overleg höude rekening met het doel dat beoogd wordt, mét de werking der middelen, met de volks- Nu door de Nederlandsche vertegenwoordi ging de aangevraagde rijkssubsidie is toegestaan, heeft het uitvoerend comité in overleg met de commissie van vertegenwoordiging der Neder- iandsche landbouwmaatsehappijen gemeend in het belang der zaak te, handelen door het pro gramma voor de in 1884 té Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling alom te verspreiden. Het is voor belangheb- j benden op franco aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij den secretaris van het uitvoerend comité, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen bij Den Haag, en zal zoo spoedig mogelijk ook in de Fransche, de Engelsche en de Duitsche taal verschijnen. De uitlovingen bij het programma in me dailles en geld bedragen: voor paarden: f27910, voor rundvee f 34180, voor woivee f 5530, voor varkens f 3060, voor boter en kaas f 10050, voor werktuigen f 12690, voor landbouwonder wijs f 10J0, bijen f 510, te zatnen f 94930. verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats* hebben op WOENSDAG, den ZESDEN JUNI e. k des voormiddags ten 10‘>2 ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij voorden laten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kïeeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. Die, zonder geldige reden, niet bij hot onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zónder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kïeeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. - die kïeeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige réden niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in een andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der Wet is opgelegd. Sneek den 22 Mei 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ.. recht om zich te verzetten tegen het in dienst nemen van dezen.” overtuiging, en de mogelijkheid om haar nieuwe - instellingen toe te passen, met de gelijkheid 1 van allen voor de wet, kortom met alles wat bij de vraagstukken betrokken is. Daarbij willen wij dat naar iedere redeneering gelui sterd worde, van eenvoudigen evengoed als van ’zo *"1 mm geleerden. Daarbij willen wij door de organisa- 1883, le Afd. M,S no. 0O0 (I rovmciaal blad tje jer wetgevende macht en der regeringsmacht v°i 84 Jengen door deze ter kennis van de je deugdelijkheid van dat overleg waarborgen, belanghebbenden, dat het onderzoek over de Daarbb zallJeQ wij nooit beweren en hebbeil wy nooit beweerd, „dat alleen zij intellect hebben, die denken als wij.” Maar wel dit: dat wij te genover hen, die van geen onderzoek, geen kennis, geen overleg, geen redeneeren weten, maar met godsdienstige slagwoorden of bijbel teksten over regeerstelsels beslissen willen, de macht der regeering zoo hard en zoo lang wij kunnen zullen verdedigen. Eén voorbeeld medische studiën en statistiek onderzoek moeten de vraag beantwoorden, in hoever de pokziekte contagieus is, in hoever „Jenner’s zegenrijke uitvinding” een preventief middel' is tegen hare verspreiding, in hoever de inenting schadelijk of hare mogelijke schadelijke werking voorkomen worden kan; en na die voorlichting moet de vraag beantwoord worden of de overheid maat regelen zal nemen om de scholen, anders zoo licht kweekplaatsen dezer ziekte, zuiver te houden ter bescherming eener gansche bevol king. En wie zulke vraagstukken wil oplossen met een bijbeltekst of een vrijheidsleuze, ja, die regeere niet.” In de Haagsche kroniek van de N. Gron. Ct. lezen wij het volgende; De laatste zittingdagen van do Kamer heb ben weinig belangrijks opgeleverd. Er zijn wat „kiezersspeeches” gehouden; doch men heelt zich met ’t oog op den naderenden „dag der dagen” van beginseldiseussiën onthouden. Voor de meeste leden was, nu Juni voor d„ 2 staat, zwijgen goud. s •OM,, 15 i X Si E» L A.% ti>. i: M ei. 4 8 8 SHEERER COURANT ■len& dv, nuke 1 - :eraa Zee Jut- van wkje ,ukje met van ftmw o - L Jgare itum Beèk aertt oon- a te ia te -Vijbel ?ivkel Aii’l rethal Okkel lintje I HUivil je del man, I >yna. I>vk-I e del laskeI ksnin I Belk*1 He eg I Disga I idijk I van I rijke I met I Fols-1 van I [send I van I ;ema I met I idijk met I van I olies I auke van leitje in, 6 van I 6 8 8 8 3 8 1 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1