JIBS- B MIWWIHLIB WR III ««■fHWlRRMMSSfflWSBI. I No. 44. ACH T-B N-D E R T I G S T E 1883. N I. >r UIT DE PERS. )0 J. krachten ingespannen te worden Met zekerheid kan vermeld worden, dat 1 T„„: „11„ 1Lrï, 5. e 0 1: m i !e )0 ar rs t* 'h te as >n 0 a te lo K E n L- 3, a- Met zekerheid kan vermeld worden, dat i ingaande 1 Juni, alle retourkaarten der Staats’ Wethouders voornoemd, van DRIESSEN. De Secretaris, W. BENNEWITZ.. Volgens bericht aan het B. Hand, is de oor logstoestand in Groot-Atjeh afgekondigd, tot dus ver evenwel, naar ’t heet, alleen in de Westerli- nie, tot welke de IV moekims, Boekit Seboen en Kroëng Raba behooren. Volgens den een is de oorlogstoestand door den civielen gouverneur, volgens den ander door den kolonel, comman dant der troepen, afgekondigd. Het M. D. vermeldt het gerucht, dat er een buitengewone zitting van den raad van Indië ge houden is, voorgezeten door den Gouv.-Gen. en bijgewoond door den hoer Pruijs v.d. Hoeven, en dat de aanleiding daartoe liggen zou in brie ven van den heer Laging Tobias, die verklaard zou hebben op den tegenwoordigen voet de hem opgedragen betrekking van gouverneur van Atjeh niet te kunnen bejdeeden. De Minister van binnenlandsche zaken heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven dat art. 3 der drankwet het tappen verbiedt in een localiteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt, onverschillig of dit dikwijls of zelden geschiedt. Al wordt slechts eenmaal ’s jaars in een locaal vergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden, dan mag toch voor dat locaal geen vergunning tot verkoop van ster ken drank verleend worden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. BEK E N D M A K I N (E BURGEMEESTER en WETHOUDERS der I gemeente Sneek maken naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 22 Mei 1883 (Staats blad no. 47), houdende vaststelling van een re glement voorde scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare Spoorwegbrug over de Franekervaart in den Staatsspoorweg van Sneek naar Leeu warden aan belanghebbenden bekend, dat dit reglement bij den brugwachter, tegen beta ling van tien cents per exemplaar, verkrijg baar is gesteld. Sneek, 1 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het bepaalde in artt 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege ling van het toezicht bij oprichting van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Van den nieuwen minister van waterstaat, den heer van den Bergh, zegt de Haagsche cor respondent der Zutph. Ct. Ofschoon tot heden geheel vreemdeling in het parlement en aan spre ken niet gewoon, weet hij zich uitstekend te redden. Toen de heer Rutgers jl. Woensdag bij de behandeling van een Waterstaatsbelang ook het advies van den minister Heemskerk als van een man volkomen bevoegd om over technische zaken te oordeelen, wenschte te vernemen, kon deze zonder overdrijving antwoorden, dat hij thans yoor de behartiging van dergelijke belan gen een ambtgenoot naast zich had zitten, die in kennis van technische zaken verre boven hem stond. De heer van den Bergh maakt den in druk, dat hij van Waterstaats- en spoorwegzaken volkomen op de hoogte ismet de grootste gemakkelijkheid beantwoordt hij onmiddellijk de vragen, die hem worden voorgelegd, terwijl zijn flink uiterljjk en de rondheid, waarmede hij zijn adviezen uitbrengt, voor hem innemen. Des te meer moet men het bewonderen, dat deze mi nister terstond in het parlement positie weet to nemen, omdat hij, schoon reeds tot in de hoog ste rangen van het ingehieurskorps opgeklom men, toch nog altijd in den volstén zin van het woord een self-made man mag worden genoemd. Hij behoort nl. nog tot die weinige hoofd-in- genieurs, die hun carrière niet aan examens hebben te danken. Limburger van geboorte, zou hij waarschijnlijk in de provincie als verdienste lijk architect zijn gebleven,indieu niet Thorbec- ke met hem in aanraking was gekomen en zij ne meer dan gewone bekwaamheden had loeren waardeuren. Door Thorbecke’s toedoen werd van den Bergh in ’t ingenieurscorps opgenomen, waar hij sinds jaren zijne sporen heeft verdiend. Hij was het die de plannen voor de brug van den Moerdijk heeft ontworpen en ook aan menig an der waterstaatswsrk zijn naam heeft verbonden. De Singer Manufacturing Co. te New-York heeft een catalogus laten gereed maken, waarin meer dan 50 verschillende soorten naaimachines zijn afgebeeld. De meeste dier soorten zijn op de tentoonstelling te Amsterdamter bezichtiging gesteld. ADI ERTEE TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 71', Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. brengen bij deze ter kennis van belanghebben den, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van Jan Machiel Volkers, strek kende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten van een Smederij in het gebouw, plaatselijk gekwoteerd Wijk 2, no. 34, kadastraal, bekend in sectie B, no. 2581, der gemeente Sneek. Dat op Donderdag den 14 Juni 1883, des middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het i mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 1 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. van Aken, school opziener in het district ’s-Gravenhage. ding,, die zij, voornamelijk door het toedoen van hun invloedrijk hoofdorgaan, de Standaard, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten heb ben aangenomen. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd. De Tijd verwacht, dat de katholieke kiezers, wel verre van hun steun aan de anti-revolutio- naire caadidaten te onthouden, hun dien, ter willé der-beginselen, met alle kracht zullen ver* leenen. Immers, deden zij het niet, het voor- - s -- -s*- deel, dat de politieke toestand thans den bcstrij- gedaaa verzoek bezwaren in te brengen en deze ders van het liberalisme biedt, zou worden ver- speeld, ja mogelijk zelfs in nadeel overgaan. De Stand, heeft onlangs bij de herstemmingen voor de Provinciale Staten te kennen gegeven, dat zij het stemmen op Roomsche candidaten niet alleen geoorloofd, maar ook plichtmatig oor deelde. In hetzelfde artikel herinnerde zij ech ter, dat voor de Staten-Generaal een goed anti revolutionair er nimmer toe mocht overgaan om zijn stem aan een wet-antirevolutionair te geven, Er Was maar één geval, waarin ook voor de Staten-Generaal „ons” kiezerskorps een niet- anti-revolutionair mocht stemmen, t. w. ingeval van herstemming tusschen twee personen, die geen van beide anti-revolutionair zijn. Het kan er echter naar zijn. Kwam Mod derman b. v. met Van der Does de Willebois in herstemming, dan zou niets haar be wégen kunnen laatstgenoemde te stemmen. Gold het ■dr. Schaepman of Reekers, dan zou men geen oogenblik aarzelen hun candidatuur te steunen. Over deze distinctie moest ze eenige „spelden- prikken” van het Wagenings Weekblad verdu ren, die haar o. a. verweet, dat ze nu een ge dragslijn volgt, die zij in ’t W. W. zoo fel heeft bestreden. Dit leidt nu de Stand, tot de opmerking, dat polemiek onder „bevriende” bla den met hoort, maar tevens om de vrienden te vertellen, dat men uit „deze soort polemiek” (in het W. W. bedoeld) bespeuren kan de mate van werkelijke kennis van feiten en het gehalte der degelijkheid, /waarmee de hoogste belangen des lands „van zekere zijde” besproken worden. Van een andere zijde, nl. van wege ’t Haag sche Dagblad, wordt nu de Stand, herinnerd aan een artikel van Mei 1877, toen de richtsnoer van de Stand, was „Keurt elk overleg met Rome in uw leids lieden af, waar ge die op het spoor komt. Zegt uw vertrouwen op, aan wie u door Rome ter overwinning wil leiden; En laat elk man van invloed in uw districtsplaatsen weten, dat ge tot alles te brengen zijt, maar tot een entente cordiale met Rome niet". r Het advies van het Wag. Weekblad, op 30 Dec. 1882, hield in, dat men uit dankbaarheid, vinciaal, maar ook voor de Tweede Kamer, bij den eerste stemming Roomschen candideeren mocht en moest. „Laat ons, aldus schreef ds. Buitendijk, laat ons de toestanden toch helder in de oog en zien en zeggen, wat ieder weet, maar uit kracht der struisvogelpolitiek niet wil of niet durft zeggen: Zonder de hulp der Roomschen zouden de anti revolutionairen in de Kamer al heel weinig be- teekenenen vereen igen eerstgenoemden zich tegenover ons met de liberalen, dan schiet er voor ons, o zoo’n stuksken, over. Dit is nu eenmaal de kale, naakte waarheid, waartegen niemand iets kan inbrengen.” KENNISGEVINO. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 10 Mei 1883, lê Afd. M/S no. 505 (Provinciaal blad no. 54), brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat- het onderzoek over dé verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats; hebben op WOENSDAG, den ZESDEN JUNI e. k,, des voormiddags ten 10ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den laten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. J Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1° Die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2‘‘. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er maar eén onderzoek iu het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder, geldige reden niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in een andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 22 Mei 1883. Burgemeester en J. Volgens de Tijd is het zonneklaar, dat de kansen dor liberalen nog nooit zoo slecht heb ben gestaan als bij de naderende Juni-verkiezin- gen. Sedert jaar en dag riep de liberale partij wij en wij alleen weten, wij en wij alleen kun nen! maar haar mislukte pogingen overtuigden het gansche land, dat zij noch wist noch kon. Men uit nog slechts den ouden wapenkreet: kiest geen clericalen, anders gezegd, kiest slechts ele- ricalen van de moderne richting. Doordien de meerderheid volgens dit recept werd samengesteld, is het land in den deernis- waardigen toestand geraakt, waarin het thans verkeert. Sedert jaren had men maar éen doelf nl. de moderne clericalen, wier kérk verliep, boven water te houden door de'school. Dit is haar gelukt ten koste van al het andere. Van belastinghervorming, censuswijziging, verbeterde indeeling der kiesdistricten, defensie, haadels- tractaten enz., wat is er van geworden Staan de kanten voor de bestrijders der libe ralen thans zeer goed, door slapheid zouden de baten, die de omstandigheden aanbieden, licht verloren kunnen gaan. De weg, dien de katholieke kiezers te volgen hebben, wijst zich bijna overal van zelf aan: In die districten, waar het altredend lid vroe ger met hun medewerking werd gekozen en door zijn houding in de Kamer getoond heeft dat vertrouwen waardig te zijn, behooren alle krachten ingespannen te worden om hem zijn plaats te doen behouden. In andere districten, alleen bij verkiezingen voor de Staten-Pro- waar hun pogingen tot dusverre niet mochten i slagen, dient nogmaals alles beproefd om liberalen candidaat in de minderheid te bren gen. Gemeenlijk zal dit alleen kunnen geschie- den door eenparig te stommen op den candidaat der anti-revolutionairen, aangenomen dat deze bekend stond als een man waarop onvoorwaar delijk te rekenen viel in het verzet tegen de aanmatigingen van den staat op het veld van onderwijs enz. en dat de anti-revolutionairen bedachtzaam genoeg zullen zijn om geen jcandi- jdaten te stellen tegen wier keus bij de katholie ke kiezers bezwaren zouden kunnen ontstaan. Van wederkeerigheid, anders gezegd, yan een Samenwerking voor anti-revolutionaire ca.ndida- teri hier en voor katholieke ginds, kan, zegt de Tijd, vooralsnog geen sprake zijn. Wij zeggen vooralsnog, want op den duur is het tegenwoor dig stelsel niet te handhaven. De anti-revolu- fionairen beseffen het zelven; getuige de hou- N1EEKER (OÏRAY 16 1 BIXNEN AX I». 16 v i 5. ob I .08 I in- I R. I iv. I lm I »e- I iet I an I tte I an J de k- I :je in I tje k- I in I et I es- I en Jr- ig

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1