Mil's- B I III Klim>8LW fM DE UIILKVIKKMJir lliliiHIIISSIIiniSnik a rgi 1 li. I No. 46. A C H T-E N-O ERTIGSTE RG A N 1883. f. ZATERDAG 9 JUNI. I 9 )0 i- de ver- hooreude d_'<d wa riL- Cts. 2e 00 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ?e 0, to 11 3s 00 >er 5 1: i- ;n i- g t; P r gels „Ei ziet, hoe schoon, hoe lieflijk is ’t, dat zonen vah ’t zelfde huis als broeders samenwo- non, waar ’tfte/ctevuur nooit wordt gebluscht”, tot eene ware bespotting heeft gemaakt, dat zou, als de toeleg dier drijvers gelukte, ook weldra op maatschappelijk en staatkundig ge bied gelden. Of voor 't gelukken van dien toeleg werkelijk gevaar bestaat? Men moet wel ziende blind en ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Centai voor eiken regel meer 7’;', Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een ernstig woord, dat niet alleen stemt tot nadenken, maar naar wij hopen ook tevens tot krachtig handelen zal aansporen, is zeker niet ongepast aan den vóór-avond van den aanstaanden verkiezings strijd, die zooveel ten goede of ten kwade kan uitwerken voor de toekomst van ons dierbaar vaderland. Rooskleurig schijnt die toekomst niet. Een geest van reactie, sedert jaren reeds door ker kelijke drijvers van verschillende richtingen aan geblazen, waart rond in ons vaderland en be dreigt al meer en meer onze vrijzinnige staats instellingen, waarop wij, Nederlanders, terecht zoo fier waren en welke ons zoo dikwijls door onze naburen werden benijd. Nederland, het land dor vrijheid bij uitne mendheid, het land van burgerlijke, maatschap pelijke en godsdienstige vrijheid, dreigt te wor den overgeleverd in de handen van kerkelijke drij vers, die ook in don Staat don baas wonschen te spelen, zooals zij dat in de Kerk doen. Want dat hot streven daarheen gericht is, blijkt zonneklaar. „De Staatsalinacht moet ge broken worden”, wordt met de noodige pathos openlijk verkondigd, maar men verzwijgt na tuurlijk zeer voorzichtig, welke „almacht” men daarvoor in de plaats zou willen stellen. Toch, al wordt het niet gezegd, do toeleg blijkt dui delijk genoeg, de toeleg nl om op de puinhopen van het omvergeworpen moderne staatsgebouw* den triomf te vieren van het oude kerkgezag. Welke daarvan de treurige gevolgen zouden zijn, daarnaar wordt niet gevraagd. Wij moe ten de macht in handen hebben, on daarom dood aan het liberalismeStrijd, strijd tot het uiterste, met alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen, tegen den geest van vooruitgang, die ons gezag ondermijnt! Strijd tegen don moder nen Staat, die ons wel onze godsdienstige en kerkelijke vrijheden waarborgt, maar zich niet wil buigen onder ons juk Nederland moet alzoo onder de plak van kerkelijke drijvers, en welk eon dorado dat zou worden voor onze burgerlijke, maatschappelijke en politieke vrijheden, evenzeer als voor het door zoovelen zoozeer gewaardeerde vrije gods dienstig loven en de onderlinge verdraagzaam heid, daarvan levert de allertreurigste toe stand, waarin de Ned. Herv. Kerk in de laatste jaren verkeert tengevolge het drijven en verket teren door diezelfde mannen, het waarschuwend voorbeeld. Wat daar sedert dien tijd een ware parodie geworden is: christelijke liefde en draagzaamheidwat dóór de bekende Psalmre- En nu ten slotte nog een kort woord tot U, mannen van den vooruitgang, wien onze bur gerlijke, politieke en godsdienstige vrijheid, onze vrijzinnige staatsinstellingen lief en dierbaar zijn. Sluit u aanéén! Vergeet alle oneenigheid en verdeeldheid en strijdt als één man voor uw vrijheidlievend beginsel, dat ernstig bedreigd wordt. Er is periculum in mora voor de liberale par tij in geheel ons land, maar vóóral in óns hoofd kiesdistrict, dat zeker voor de liberale zaak ver loren gaat, als niet alle mannen van de vrijzin nige richting, geheel doordrongen van het ge wicht van den ophanden zijnden strijd, hun plicht doen. Nog wappert de vrij heids vlag in het noorden van alle bastions, waarvoor de reactionairen tot nu toe telkens werden teruggeslagen; nóg is hier geen enkele bres geschoten in het bolwerk van geschilderde som voor onderwys ten behoeve van de intel- lectueele ontwikkeling onzer natie te besteden bedraagt nau welijks één vierde van 't geen voor vernieUngswerktuigen enz’ I wordt uitgegeven, en ultramontanen stemden voor. Zou dus dat „redding door bezuiniging”, ook slechts een verkiezings-manoeuvre kunnen zijn En is dat schetteren tegen en schelden op do „tyrannie” én geldvermorsing der liberale partij, door de organen van anti-revolutionairen en ul tramontanen, geen leelijke insinuatie, geen mid del van verdachtmaking, waarmee men de volg zame gemeente opzweept tegen alles wat libe raal heet? Vooral de laatsten moesten zich daarvoor schamen. Er is een tijd geweest, de herinnering aan het jaar 1853 zou de tegenwoordige woordvoer ders der ultramontanen een blos van schaamte op de wangen moeten jagen, als zij hun copio afleveren, waarin telkens op zoo’n ergerlijke wij ze gefulmineerd wordt tegen de liberalen en de liberale partij er is een tijd geweest, waarin die woordvoerders een anderen toon aansloegen en een andere houding aannamen tegenover de liberale partij, toen deze het vrijzinnig beginsel „de vrije kerk in den vrijen Staat” niet maar alleen voor de protestanten, maar ook voor onze Katholieke landgenooten wenschte toegepast te zien. De thans door hen aangespuwde liberale partij heeft daarvoor gestreden en geleden, maai baat beginsel heeft gezegevierd: aan onze ka tholieke medeburgers werden gelijke rechten toe gekend. Wij releveeren de geschiedenis van het treurige jaar 1853 hier niet om de katholie ken daarmee aan den plicht der dankbaarheid te herinneren; de liberale partij handelde vol gens haar beginsel en heeft daarvóór geen dank noodig nog véél minder is het ons doel of streven, daardoor ook maar één enkele stem van uit hun kamp naar het onze te dóen overgaan van zulke hulp zijn wij niet gediend; maar wij meenden bij deze gelegenheid toch eens met een enkel woord te moeten protesteeren te gen de leelijke insinuaties, door de ultramon. taansche pers in den laatsten tijd tegen de liberale partij gebezigd. zijn, als men dit nog wilde ontkennen. Ja, daar- hun weelde-artikel, de bijzondere school, door voor bestaat veel gevaar, dreigender dan ooit te den Staat bekostigd wordt. En wanneer men i voren. - I De kerkelijke partijen, uitstekend georgani seerd en gedisciplineerd door hare leiders beide blindelings het gegeven consigne volgende; beide in onnatuurlijk verbond innig vereenigd tegen alles wat liberaal heet, kunnen, zooals in den laatsten tijd bij herhaling gebleken is, een macht ontwikkelen, te sterker naarmate zij vaster aan eengesloten zijn tegenover de uit den aard der zaak minder goed georganiseerde en vaak nog door inwendige verdeeldheid verzwakte liberale par tij. Wel wist deze zich tot nu toe hier in het noorden in hare posities te handhavenwel sloot ook zij de gelederen steeds vaster aanéén en liief zij fier haar vaandel omhoog als het de groote strijd van beginselen gold en den dubbe len aanval der kerkelijke reactionairen bij de Juni-verkiezingen moest worden afgeslagenwèl kon het vrije Noorden, waar onze vrijzinnige staatsinstellingen niet het minst gewaardeerd en geliefd zijn, tot nu toe de belagers daarvan te rugwijzen met de fiere woorden Zij zullen het niet hebben, het vrije Nederland, Die kerkelijke drijvers, ’t zij Roomsch of Prote stant, maar de strijd werd telkens zwaarder en de over winning op sommige punten steeds moeilijker, want de vijand kwam steeds met meerdere strijd krachten den aanval vernieuwen. Daarbij ge bruikt hij vaak een taktiek, die, zij moge dan minder loyaal en eervol zijn, toch bijzonder ge schikt is, om onverschilligen en malcontenten aan zijn zijde te lokken, de taktiek namelijk van verdachtmaking en valsche voorstelling van feiten. Vooral op de bekende kregeligheid van de beurs wordt steeds behendig gespeculeerd. De liberalen worden als ware geldvermorsers afge- schilderdde anti-revolutionairen daarentegen poseeren als mannen van bezuiniging. Dat doet effect bij de groote hoop en bij die velen, die vaak niet ernstig genoeg nadenkende over ’tgeen door den een of anderen phrasen- maker met de noodige pathos verkondigd wordt do waarde van bestuur of regeering af meten naar het totaal-bedrag, ’t welk zij op hun belastingbiljet vinden uitgetrokken, zon der daarbij de vraag te stellen, of de goedkoop ste regeering wel altijd de beste is en of de gel den, uitgegeven ten behoeve van de intellectu- eele en materieele ontwikkeling der natie, niet honderd-, duizendvoud hun rente afwerpen. Maar ook afgescheiden daarvan al dat alarmeerend geschreeuw van anti-revolutionaire ztijde over bezuiniging, is bovendien niets dan leugeneen leugen, die dadelijk in al haar naaktheid aan ’t licht zou komen, zoodra ’t haar gelukt zou zijn zelf het roer in handen te krijgen. Waarop willen de hoeren bezuinigen? De bezuiniging moet plaats hebben op het school wezen. En hoe moet daarop bezuinigd worden Let wel opHet is van algemeene bekend heid, dat de anti revolutionairen eischen, dat zich nu plaatst op het standpunt van ging, dan ligt de vraag voor de hand: wat zal duurder zijn en dus ons land meer kosten, de thans bestaande staatsschool, ofwanneer zij hun zin kregen en «Jus niet alleen de „echte” Gere formeerden (model Kuyper) en de Katholieken, maar ook de liberalen in de Herv. Kerk, de Doopsgezinden, Remonstranten, Lutheranen, Chr. Afgescheidenen, Israëlieten en andere aanhan gers of niet-aanhangers Van de verschillende kerkgenootschappen, hun school of schooltje moesten hebben Want dat zou toch ’t gevolg worden, tenzij wat niet onmogelijk wasde geschiedenis van vroeger heeft het geleerd de tegenwoordige „gemoedsbezwaarden”, later gesloten ooren hadden voorde „gemoedsbezwaren” van hen, die van een andere „leere” waren, maar kleiner in getal dan zij. Dit echter nog daar gelaten en ook zonder zelfs nog te spreken over de treurige gevolgen, welke zulk een toestand van verdeeldheid in kerkelijke kleuren onder het opkomend geslacht, voor de toekomst van ons vaderland na zich zou slepen blijven wij ons bepalen bij de finantieele zijde en herhalen de vraagwat :zou het land meer kosten, de thans bestaande staatsschool, of het stichten in de verschillende plaatsen van ons land van stellen scho len, onderwijzers met de aankleve van die Wij brachten dit punt alleen ter sprake, om aan te too- nen en duidelijk in ’t licht te stellen, dat zeer ze ker, als de kerkelijke partijen eenmaal aan het roer kwamen, do kosten voor ’t schoolwezen althans niet zouden inkrimpen, maar daarente gen belangrijk stijgen. Maar, de leiders en drijvers dor kerkelijke partijen weten dat zelf ook heel goed, zij j weten echter ook, dat men ouder het motto „bo- I zuiniging”, dadelijk geopende ooren en volg- grage „stemmers” vindt, en, rekening houdende met de tijdsomstandigheden, treden ze op met de klankrijke leus„redding door bezuiniging De tijden zijn gedruktde schuld van de liberalenprediken zij de belastingen hoog de schuld van de liberalener heerscht algemeene ontevredenheidalweer de schuld van die geld vermorsende, vrijheiddoo- dende liberalen! Weg met hen! Wij zul len u redden. Een anti-revolutionair kabinet, gestoffeerd met enkele leden der Katholieke partij en gelukkige tijden zullen weer aan breken „Hierbij kan de vraag gesteld worden: zoo lazen we dezer dagen zeer terecht in Oostergo is het de anti-revolutionairen en Katholieken ernst met hunne leuze Of strooit men de kiezers zand in.de oogen Het is toch al bijzonder toevallig, dat terwijl de anti-revolutionairen altijd met het woord „bezuinigen” schermen, de an tirevolutionaire partij in de 2e Kamer nooit krachtig heeft geprotesteerd tegen de hooge oor- i logs-budgetten, waarop dan toch in de eerste plaats nog al iets te bezuinigen viel En i Op de staatsbegroting voor dit jaar staat uitgetrokken voor Onderwys f9,353,089,30voorOorlog en Marine f34,661 455 70 Dus die, zoo stak aangevochten.en als zoo verbazend uoóg ari anti-revolutionairen I altijd, als één man, bezuini- j PW OEEKER COIRAA a I- i I o. !!1 i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1