SIEMS- B I HI I (lift I II BL IB IOOR DE ffll'IW El III i 1MDISSEB.W SIEEE. 11 J iw No. 50. (883. 1 ACH T-E N-O R R. T I G S T E Opkomst onder de Wapenen I rt. 23 J U IV I. steerd. Dinsdagnacht heeft te Kampen een brutale 6 maanden gevangenisstraf de ruit van den dood der vrouw. van lo. >0. aar lia- ilin .ci te igo lew ing dr. Bondgeest zijn on- tat 1- 3e 00 >er on 50 k .0. ia e- d: ti en 2e 10, ilo 2e 50 )0. >te 10 Bolle. 11. meento-Secretaris. h» ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer Z1/» Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. den vorigen dag van de stelling is gevallen. wa- i1/» Te oordeelen naar de talrijke vergaderingen, die de commissie voor grondwetsherziening houdt, wordt, zegt het Hander veel spoed met de zaak gemaakt. Van hetgeen er in die vergadering voorvalt, wordt echter niets publiek, daar aan de leden,der commissie geheimhouding is opgelegd. De BURGEMEESTER dor gemeente Snoek Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in Friesland van den 8 Juni j. 1., brengt ter kennis van belanghebben den, dat de miliciens-verlotgangers van de lich tingen 1880 en 1881, en behoorende totde vol gende Regimenten en Korpsen, onder de wape nen moeten komen ais volgt A. van de lichting 1880 de le, 3e batterij en le Treincompagnio van het 2e Regiment Veld-Artillerie, bestemmings plaats ’s Hage, op den 3 Juli 1883 het Korps Genietroepen, bestemmingsplaats Utrecht, op den 21 Augustus 1888 de le, 2e, 3e en 4e batterij van het le Re giment Veld-Artillerie, bestemmingsplaats Utrecht op den 18 Juli 1883 de 2e Trein-compagnie van het le Regiment Veld-Artillerie, bestemmingsplaats Utrecht, op 11 September 1883; het 3e Regiment Veld-Artillerie, bestemmings plaatsen Breda en Bergeu-op-Zoom, op den 10 Augustus 1883 de le Compagnie Hospitaalsoldaten, bestem mingsplaats Amsterdam, op den 10 Aug. 1888; het lo, 2e, 3e, 4o, en 5e Bataljon van het le Regement Infanterie, bestemmingsplaatsen Leeu warden, Groningen en Helder, op den 13 Au gustus 1883 het 8e Regement Infanterie, bestemmingsplaats Arnhem, op den 16 Augustus 1883; de 2e, 4e, 5e en 6e Batterij en 2e Treincom- pagnie van het 2e Regiment Vdd-artïllerie, be stemmingsplaats 's Hage, op den 16 Aug. 1883. B. Van de lichting 1881: het Corps Genietroepenbestemmingsplaats Utrecht, op den 3 Juli 1883. De betrokken verlofgangers worden verder herinnerd aan hunne verplichting om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek mot groot verlof mede gegeven, en eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlof passen ter Secretarie te laten afteekenen, Sneek, 15 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Een tapper te Nijmegen, die sedert de invoe ring der drankwet tweemaal wegens openbare dronkenschap is veroordeeld, heeft daar nu zijn vergunningsrecht voor den kleinhandel in ster ken drank verloren. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. uitgesneden, door de opening den arm gestoken en zoo de deur geopend met den sleutel, die van binnen zat. Eenmaal binnen het gebouw heb ben zij eerst eene la opengebroken en onderzocht, maar niets mee genomen dan een vijftal siga ren; vervolgens hebben zij hun tocht voortge zet en zich meester gemaakt van de brandkast, die zij met alles wat er in was hebben meege nomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat zich in de brandkast een waarde bevond van p m. f 200, waarvan ongeveer f 50 aan de Maatschappij toe behoorde. De brandkast is Woensdag morgen, zonder deksel, in een der sloten achter de bui- ten-societeit gevonden, terwijl in de nabijheid een koevoet lag, waarmee de kast zeker is ge opend. Twee personen zijn door de politie gearre- In zijn jongste „Pennekrassen” bespreekt do heer de Bergh ook het gebeurde te Utrecht en de pogingen om de dood der vrouw van van Rooijen niet als gevolg van mishandeling te be schouwen. De heer de Bergh roept- daartegen over uit: ’t Mankeert er nog maar aan, dat er beweerd zal worden: de vrouw is uit blijdschap gestorven, omdat zij na de mishandeling nog zeven dagen in leven bleef. Men schrijft uit Utrecht aan de N. Rott. Crt.: Het onderzoek der zaak voor dé rechter-com- missaris mr. R. J. Mei vil baron van Lijnden wordt met den meesten ijver voorgezet. Dagelijks wor den de getuigen gehoord, en de openbare be handeling kan dus weldra verwacht worden. Dat deze hier met belangstelling wordt tegemoet ge zien, zal niemand verwonderen. Maar ook met vertrouwen wacht men er den nitslag van af, want dit is een verblijdend toeken (de grijze voorzitter der arrondissement-rechtbank mocht er gistermiddag, bij de installatie van Mr. A. A. Pit tot rechter-plaatsvervanger bij dat college, nog terecht op wijzen), het vertrouwen van het Ne- derlandsche volk in zijne magistratuur is onge schokt, en ieder is overtuigd, dat de studenten, welke in de geruchtmakende zaak zijn betrokken, naar verdienste zullen worden gestraft, niet zwaarder omdat het volk verontwaardigd is, niet lichter omdat het studenten zijn. Het vertrouwen in de politie heeft echter door deze zaak weer een gevoeligen knak gekregen, en men hoopt dat het voorgevallene eenigen in vloed zal uitoefenen bij de keuze van den nieu wen commissaris, die de bestaande vacature zal moeten vervullen. De heeren prof. Talma en Men schrijft aan de Arnh. Cour, uit Tiel Van de ontelbare oneerlijke middelen, alhier aangewend door de aanhangers van den heer Beelaerts van Blokland, wil-ik u er één mee- dselen. om te doen zien, op welke loyale wijze genoemde heer .lid der Tweede Kamer werd voor het district Tiel. Tot aanbeveling van het aftredend lid, don heer mr. W. H. de Beaufort, werd een strooi biljet verspreid, geteekend door ongeveer 60 kiezers. Maandag 11 Juni, marktdag te Tiel, werden een aantal dier biljetten in de koffiehuizen door diverse personen aan de boeren ter hand gesteld, met deze kleine verandering slechts, dat over den naam van mr. de Beaufort was geplakt de naara van mr. Beelaerts van Blokland. De heer Beelaerts van Blokland werd geko zen en zijn aanhangers jubelen en danken: „Wij zijn met Gods hulp vooruitgekomen 1 De dader dezer ergerlijke kiesmanoeuvre is onbekend, maar in het Hollandsche koffiehuis waren de biljetten in handen van een bekend lid der christelijke gereformeerde gemeente te Tiel en van een zijner echt christelijke zoons. De Standaard bericht, dat bij do commissie van advies van het centraal-comité der anti revolutionaire kiesvereeniging geeu antwoord is ontvangen van den oud-minister Modderman; daarentegen wél van den heer Van Berckel, en dat dit antwoord van dien aard is, dat de hh. De Geer, dr. Kuyper en Lohman eenparig geadviseerd hebben den heer van Berckel, bij de herstemming te Delft te moeten aanbe velen. „Nederland en Oranje” aldaar heeft gevolg gegeven aan dien wenk en wil nu den heer Van Berckel, aanvankelijk do orde Reomsch- katholieken tot eandidaat gekozen, ook steunen. Wij hadden trouwens niets anders verwacht. De anti-revolutionairen zijn er onder Abraham Kuyper’s gezegende leiding reeds véél te ver met de Ujtramontaansche partij ingezeild, dan dat zij zich bij soortgelijke gevallen als Delft zouden kunnen terugtrekken. Dat zoogenaamd geloofsbelijdenis afvragen op het „Kuyperiaansche program aan den katholieken eandidaat, beschou wen we dan ook voor niet veel meer dan een wassen neus, die men de „goê gemeente” draait, om haar smakelijk te maken op Rome’s can- didaat te stemmen en alzoo met „Godes hulp” de „liberalisten” te verslaan. Dr. Abraham kent zijn ledepoppen. Toch doen zich o. a. in onze provincie verschijnselen voor, die aan de deugdelijkheid der draadjes zouden doen twijfelen, waarmeê hij zijn poppenkast in bewe ging brengt, en wie weet hoe spoedig hij op zijn politieke grafsteen zal moeten laten zettenmijn eer- en heerschzucht heeft mij en mijne partij vernietigd! Schim van den grooten Groen van Prinsterer treed niet met mij in het gericht! Onder de gemeente Rosmalen zijn uit een wei de twee koebeesten ontvreemd. Een welgesteld ingezeten dier gemeente, van den diefstal ver dacht, is naar de gevangenis te ’s Hertogenbosch overbracht en heeft zijne misdaad reeds bekend. Gisteren heeft de officier van justitie te Rot terdam den volgenden eisch gesteld: voor laant je, wegens bedriegelijke oplichting, viermaal ge pleegd en diefstal, 5 jaar en 5 geldboeten van f 1000, subsidair 6 maanden gevangenisstraf; voor Gerrit Struik, wegens medeplichtigheid aan bedriegelijke oplichting, 5 jaar en 4 geldboeten van f 1000, subsidair 6 maanden gevangenisstraf; voor Hoetink, wegens hetzelfde feit, 2 jaar cel en 2 geldboeten van 25 gulden, subs. 1 dag voor Van Zutphen, wegens medeplichtig heid aan diefstal, 3 jaar gevangenistrafvoor Van der Dinsdagnacht heeft te Kampen een brutale De heeren prof. Talma en f... Heem, wegens heeling van gestolen goed, 6 diefstal met inbraak plaats gehad, in het stati- i door de justitie aangewezen om een nader maanden celvoor Jools, wegens hetzelfde feit, onsgebouw van den centraal. De dief of dieven j derzoek in te stellen ter zake van de oorzaak 6 maanden gevangenisstrafvoor Consenheim, hebban in de voordeur een gedeelte 111 Aan de Amst. Ct. wordt medegedeeld, dat zich bij het touristenbureau van Gook niet min der dan 18000 Amerikaansche reislustigen heb ben aangemeld, om bij groepjes een uitstapje te maken naar de Amsterdamsche tentoonstel ling. Zij komen via HarwichRotterdam per Rijnspoor en vertrekken per Hollandsche spoor via Antwerpen. VERGADERING Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. - 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Goedkeuring der rekening van de gemeen- te-gasfabriek, over het tijdvak 1 Juli tot 31 De cember 1882. 4. Goedkeuring der rekening van de dienst doende Schutterij over 1882. 5. Vaststelling van het programma voor de H. B. School, cursus 1883/84. 6. Benoeming van een onderwijzer aan School no. 4. 7. Benoeming van twee leden van het stem bureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 8. Voorstol tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting dienst 1882. 9. Voorstel tot wijziging der verordening op de scboolgeldheffing Voorstel tot demping der Poortezijlen en Behandeling van een adres van den Ge- ’W wegens hetzelfde feit, 1 jaar gevangenisstraf. Uit den Haag meldt men aan de N. Gr. Ct.: Hier loopt het gerucht, ’t welk ik u als zoodanig bericht, dat de kroonprins zou zijn -verloofd met prinses Elisabeth, dochter van den. groothertog van Saksen-Weimar Eisenach en diens gemalin prinses Sophie, zuster van Z. M. den köning. Latere berichten spreken dat gerucht togen. Woensdag morgen is te Amsterdam eon he vige brand ontstaan op de marinewerf en wel in het op stapel staande, nagenoeg geheel vol tooide stoomschip le klasse Doggersbankt dat met Augustus gereed zou komen. De vlammen hebben zich aan de omgeving, waar nog twee schepen in aanbouw waren, meegedeeld. Deze en daarbij gelegen loodsen zijn alle verbrand. Uit een nader bericht vernemen wij, dat de brand zich bepaald heeft tot de vernietiging der Doggersbank en vooral een groote uitbreiding verkreeg toen ook het stapelhout werd aange tast. Te 8 uur zakte de Doggersbank in oos telijke richting uit en sleurde de hooge bekap- piug mede. Onder de bekapping daarnaast was do kiel gelegd en waren vijl spanten ge steld van de Kortenaer, wat gespaard bleef. De overkapping leed veel schade. De nevenstaande bergplaatsen voor ijzergereed- schappea, de gasoven, enz zijn allen vernield, evenals de lange muur der Kattenburgerstraat. Do minister van marine heeft de ruïne bezich tigd. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt ingesteld. Het smeulend stapel hout werd don ganschen dag door brandspuiten bevochtigd. Uit nadere bijzonderheden omtrent den brand blijkt, dat er geen persoonlijke ongelukken heb ben plaats gehad en dat de schade op 3 mil- lioen wordt begroot. Men vermoedt dat de brand is ontdaan door smeuling tusschen de stapeling, veroorzaakt door vuur, dat bij het heetmaken der klinknagels Alle wachten en voorgeschreven rondes ren stipt gedaan, de laatste ten 4’/2 uur. Aan het Hand, wordt meegedeeld, dat het ijzer tegen roesten was ingesmeerd met een stof die uit verschillende teeren, in alcohol opgelost, bestond. Daaraan zou het dan ook toe te schrij ven zijn, dat de vlammen met zulk een verba zende snelheid over het schip heengleden en het bijna gelijktijdig aan alle kanten in brand zetten. De politie te ’s Hage waarschuwt het publiek om op zijn hoede te zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkingeu met Willem Jacobus Heij- stek, ook handelende op naam van Lambrechts (den naam zijner vrouw), wonende te ’s Hage, Wateringschestraat 83, sedert April jl. en vroe ger te Rotterdam, waar ook tegen hem gewaar schuwd werd. Hij blijkt te schrijven naar alle deelen des lands. ■Maraussci J! I EX EAV I). 10 - at -■ M ii. ie id, lie of 5T an ge ats ter R- jr- >o- >n- el. el an, ik i 1 BIL 4 I ‘/is 110 J l/16 VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK, op Zaterdag 23 Juni 1883, ’s namiddags 6 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1