1 rm 6MELCTE H HET iRROWISSEIEÏT SIB. SIEMS- IA IIH EKTIA f li: BL 111 VOOR DE Ï883 No. 54. ACH T-K N-D E R T I C S T JR Aanwerving van jeugdig Scheeps volk. OpkoiDsl onder de Wapenen. ME i 1- ,f's I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. W. II. de Beau- de plaats, open- BEKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, verwittigen belanghebbenden, dat zij hun ne pretentiën over het le halfjaar 1883, ten laste der gemeente, ter Secretarie kunnen in dienen. Sneek, 6 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. 1. 2. 3. 4. k. lijke eisch tegenover de aanvrage woon subsidie in die kosten. Ik zie in dien eisch te minder bezwaar, om dat de ondervinding, elders opgedaan, niet het bewijs levert, dat schoolgeldheffing nadeelig zou werken op het schoolbezoek.” Naar men verneemt, zou de gezondheidstoe stand van den Minister van Staat, mr. Modder man, die zich in eene buitenlandsche badpl tats bevindt, veel te wenschen overlaten. Zooals men weet werden in de maand April jl. te Ophoven in Limburg proeven genomen met de inenting van vee volgens de methode Pasteur, als voorbehoedmiddel tegen het milt vuur. De districts-veearts Janné te Roermond heeft hieromtrent thans een verslag uitgebracht, waaruit is gebleken, dat de proefneming uitmun tend is geslaagd. de, eene eervolle en voordeelige betrekking kun- j nen bekomen, door eene verbintenis aan te gaan f bij ’s Rijks Zeemacht en dat men zich tot het opmaken van stukken en het verkrijgen van in lichtingen ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen. Sneek, 6 Juli 188'3. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Te Denekamp kan de gemeente-ontvanger het tweede kwartaal der traetementen van de ge meenteambtenaren, de onderwijzers incluis, piet uitbetaieu, wijl het bestuur dier gemeente, de vorige week de gelden, voor de gewone uitgaven bestemd, heeft besteed tot den aanbouw eener onderwijzerswoning, waarvoor op de begrooting van 1683 het bedrag slechts in „Memorie” voor komt. De ontvanger verklaart dan ook rond weg, dat hij de kunst niet verstaat om van posten in „memorie’ zonder verdere aanwijzing uitbetalingen te doen. Den len dezer maand is dus voor de gemeen teambtenaren van Denekamp de 2e „Tanners- proef” ingetreden. De eerste duurde van primo Juli ’81 tot Maart ’82. Hoe lang zal deze nu duren Ensched. Ct. voor gemeente-ambtenaren in te stellen, geen reden heeft gevonden om zijn werkzaamheden tot lotsverbetering van gemeenteambtenaren te staken. Integendeel stelt het zich voor, bij voldoenden steun van de zijde der vereeniging, om voort te gaan met het beramen der midde- len, die dienstig kunnen zijn om de openbare meening en de regeering te winnen voor een doel, dat zoowel door de rechtvaardigheid als door het landsbelang wordt geöischt. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek, gelet op eene missive van den heer Commis saris des Konings in Friesland, dd. 4 Juli 1883, le Afd. M, (Staatsbl. no. 665), geleidende eene circulaire, betreffende „aanwerving van jeugdig scheepsvolk” maakt aan Ouders en Voogden bekend, dat jongelingen, van 13 l/a18 jaar oud, mits goed I oppassende en lust in het Zeemansleven hebben- j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), den ingezetenen; dat steeds aan degenen, welke zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot Kostelooze inenting en Her-enting. Sneek, den 6 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Uit Winterswijk wordt aan de Tyd geschre ven, dat de aldaar nieuw opgerichte anti-libe- rale kiesvereeniging „Behoud door vrijheid” een weekblaadje als haar orgaan in het leven heeft geroepen, met het doel om de drie anti-liberale fraction, nl, de katholieken, de conservatieven en de anti-revolutionairen, te doen samengaan in het bestrijden der liberalen, „onder wier be stuur de zakken onzer burgerij tot op den naad geledigd worden.” Te Leiden is een persoon gevangen genomen, beschuldigd van bij een huiselijken twist zijn echtgenoote doodgeslagen te hebben. Bij eerste schouwing zijn echter geen uiterlijke teekenen van geweld waargenomen. De politie had moeite den beschuldigde uit de handen der verwoede buren te bevrijden. In een circulaire verklaart het bestuur der Nederlandsche vereeniging van gemeenteambte naren, dat het, in de weigering van den minis ter Pijnacker Hordijk, om over te gaan tot be noeming eener staatscommissie, ten einde te onderzoeken in hoever de mogelijkheid met de wenschelijkheid is overeen te brengen, om bij de wet een pensioen-, weduwen- en weezen-fonds LeeuwardenSneek in het voorjaar zou worden aangevangeu, werd niet lijkt. Die spoorweg was 1 Juni, wat de daartoe behoorende werken betreft, nog niet zooverre voltooid, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen kon worden verplicht, de ex ploitatie te doen aanvangen. In den laatsten tijd zijn door den Minister van binnenl. zaken een en andermaal verzoe ken afgewezen om subsidie, krachtens artt 49 der wet op het lager onderwijs, op grond, dat I in de gemeenten, die het gold, geen schoolgeld 1 11 ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. werd geheven. De Minister gaf daarbij het volgende te ken nen i „Ik geef toe, dat de gemeentebesturen vrij zijn die belasting al of niet te heffen. Maar zoodra zij de toepassing van artt. 49 inroepen, valt te beoordeelen of de ingezetenen, en wel in de eer ste plaats de belanghebbenden, genoegzaam bij dragen. Het heffen van een behoorlijk, hoewel matig schoolgeld tot tegemoetkoming in de kos ten van het onderwijs, schijnt wijders een bil lijke eisch tegenover de aanvrage om buitenge- De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de aanschrijving van deu heer Com missaris des Konings in Friesland van den 8 Juni j. 1., roept bij deze op de miliciens-verlof gangers van de lichtingen 1880 en 1881, en be hoorende tot de volgende Regimenten en Korp sen, om onder de wapenen te komen als volgt A. van de lichting 1880: de le, 3e batterij en le Treincompagnie van het 2e Regiment Veld-Artillerie, bestemmings- laats ’s Hage, op den 3 Juli 1883; het Korps Genietroepen, bestemmingsplaats Utrecht, op den 21 Augustus 1888 de le, 2e, 3e en 4e batterij van het le Re giment Veld-Artillerie, bestemmingsplaats Utrecht op den 18 Juli 1883 de 2e Trein-compagnie van het le Regiment Veld-Artillerie, bestemmingsplaats Utrecht, op 11 September 1883; het 3e Regiment Veld-Artillerie, bestemmings plaatsen Breda en Bergen-op-Zoom, op den 10 Augustus 1883 de le Compagnie Hospitaalsoldaten, bestem mingsplaats Amsterdam, op den 10 Aug. 1883; het le, 2e, 3e, 4e, en 5e Bataljon van het le Regement Infanterie, bestemmingsplaatsen Leeu warden, Groningen en Helder, op den 13 Au gustus 1883; het 8e Regement Infanterie, bestemmingsplaats Arnhem, op den 16 Augustus 1883 de 2e, 4e, 5e en 6e Batterij en 2e Treincom- ■pagnie van het 2e Regiment Veld-artillerie, be stemmingsplaats 'sHage, op den 16 Aug. 1883. B. Van de lichting 1881 het Corps Genietroepenbestemmingsplaats Utrecht, op den 3 Juli 1883. De betrokken verlofgangers worden verder herinnerd aan hunne verplichting om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof mede gegeven, en eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlof passen ter Secretarie te laten afteekenen. Sneek, 15 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. UIT DE PERS. De zomervergadering der Provinciale Staten van Friesland is jl. Dinsdag geopend. Al de nieuw benoemde leden namen, nadat hunne ge loofsbrieven goed bevonden en zij beëedigd wa ren, zitting, behalve de heer J. Hollander, die nog zal hebben over te leggen: 1. een bewijs dat zijn persoon, zooals die in het proces-ver baal van stemopneming is vermeld, dezelfde is T als die, voorkomende in zijne geboorteacte2. eene verbeterde verklaring omtrent de door hem bekleede openbare betrekkingen. In de door den Commissaris des Konings bij die gelegenheid uitgesproken openingsrede, wordt o. a. gezegd „De in 1882 door mij uitgesproken verwach ting, dat met de exploitatie van den spoorweg LeeuwardenSneek in het voorjaar van 1883 verwezen- De Christelijke Schoolbode zegt te weten, dat de nieuwe schoolwet gereed is voor het geval dat het liberalisme besluit om recht ook aan haar partij te doen. Ter bezuiniging zou zij reeds voorstellen Afschaffing van de Inspectiën. Afschaffing van de Districtsschoolopzieners. Afschaffing van de Vergelijkende Examens. Afschaffing van de bepaling, dat elke school niet meer dan 400 leerlingen mag bevatten. 5. Afschaffing van de bepaling, dat de klas sen slechts 40 leerlingen mogen bevatten, maar dit getal op 50 te brengen. 6. Herstel van den alouden vierden rang, als dien van adjunct-ondèrwijzers. 7. Verdeeling der Kweekscholen tusschen de Gereformeerden, Roomschen en Neutralen. 8. Verdeeling der scholen in gemeenten bo ven de 1200 zielen in scholen voor Gereformeer den, Roomschen en Neutralisten. 9. Bekostiging van liet uitgebreid lager on derwijs door belanghebbenden. Vervanging van deze soort van scholen door gesubsidieerde bij zondere scholen voor Gereformeerd, Roomsch en Neutraal onderwijs. 10. Herstel der vroegere Provinciale Com- missiën van Onderwijs. 11. Het toezicht op de Scholen op te dragen aan de Arrondissementschoolopzieners, leden dier Commissie en Plaatselijke Commission. 12. Instellingen van Acte-Examens door ge mengde Commissiën afgenomen. 13. De regeling van het onderwijs in ge meenten beneden de 1200 zielen nader vast te stellen bij de wet. De Stand, citeert dit bezuinigingsprogramma zonder commentaar; de Tijd daarentegen stemt mpt deze voorstellen niet in alle opzichten in, ddar h. i. verscheiden dezer 13 punten nog ter dége van meer/dan.één kant bekeken mogen wórden en anderen heel wat aanvulling en ver duidelijking behoeven. Het orgaan der katholieke partij acht het evenwel dienstig dat thans, nu de val der libe rale meerderheid nog slechts een quaestie van tijd is, reeds voorstellen omtrent een eventueele wijziging der schoolwet openlijk worden bespra ken, opdat de rechterzijde een vaste meening verkrijge, omtrent de richting waarin de wet van 1878 moet worden gewijzigd. Het groot internationaal concours 'van fan fare- en harmoniemuziek, tot deelneming, waaraan alle, minstens een jaar bestaan hebbende, bur gerlijke en militaire muziekkorpsen zijn uitge- noodigd, doch waarbij de in Amsterdam geves tigde korpsen buiten mededinging blijven, zal op 2, 3, 9 en 10 September in de hoofdstad plaats hebben. Waarschijnlijk zal hieraan ver bonden worden een optocht door de stad van de concurreerende corpsen. Do prijzen bestaan in kronen, palmtakken, verguld zilveren medailles en premien van 2000, 1000, 500 en 250 francs. Van de Woensdag door de Statenvergade ringen van alle provinciën gehouden, verkiezin gen voor leden van Gedeputeerde Staten, was de uitslag, dat in Friesland, Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland, Noordhollaud en Zeeland alle aftredendeu werden herkozen. In Zuidholland werd, in de plaats van mr. C. van Vollenhoven, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen mr. C. J. E. graaf van Bijlaad. Voorts werden do aftredenden herkozen. In Utrecht werd jhr. mr fort gekozen, ter vervulling van de plaats, open gevallen door de niet herkiezing van den heer Cock Blomhoff als lid der Provinciale Staten; de overige aftredende leden zagen hun mandaat hernieuwd. In Noordbrabant werd ’gekozen voor jhr. P. J. van der Does de Willebois, die uit hoofde van familiebetrekking tot den commissaris geen vernieuwd mandaat wenschte, de heer P. Spren- gers, secretaris van Heusden. De overige af tredende leden werden herbenoemd. In alle gewesten werd het aftredende buiten gewone lid van Gedeputeerde Staten herkozen. OEEKER (OIRAÏ HI AX ENL AM). A I id V 4’ I fl A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1