«■SfHWlimmWfflTSSM No. 5.3. ACH T-E N-D ER.TIGSTK 1883. J Aanwerving van jeugdig Scheeps volk. Jaarmarkt of kermis W O E O -A. G I Si Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Niets is doeltreffender tot het bezweren van den angst, die zich bij het naderen der cholera allicht van de gemoederen meester maakt zegt de N. R. C., dan tijdig te herinneren Uit het verslag der algemeene vereenigde com missie tot leniging van rampen door watersnood, betrekkeljjk haar werkzaamheden gedurende het vorige jaar, blijkt o a., dat in 1882 bijdragen werden verleend als volgt: Elburg, Doornsdijk en Oldebroek 1 1850, Vlijmen foOO, commissie te Anna-Paulownapolder f 24660, aan verschil lende commission in Noordbrabant f 11400, aan de commissie te Deventer f3000, aan die te Vi- anen f300, aan de verschillende commissien in Gelderland f 4250. Het kapitaal der algemee ne commissie bedraagt f 450,000 inschrijving Grootboek 2 */a P°k werk, schuld. Uit .Hoofdplaat schrijft men aan de Ni R C.: „Sic transit gloria mundi!” zeiden en schreven de Romeinen, en wij dachten hier te Hoofdplaat aan die aloude spreuk, toen wij Zaterdag 1.1. het kerkje van den sedert een jaar vertrokken prediker J. G. Becking met steenkolen zagen vüllon; datzelfde gebouwtje, hetwelk eens zeer korten tijd de glorie van eenige dweepzieken was'én nu tot een magazijntje van brandstoffen verlaagd werd. Reeds had men gedurende de kermis alhier in een goochelaarstent gebruik gemaakt van het ameublement, zooals banken Te Gent in de Betuwe zijn Donderdag door het inslaan van den bliksem 7 huizen op eene rij tot den grond toe afgebrand, waaronder een smederij en ververij, waarbij het grootste ge deelte der inboedels mede een prooi der vlam men werd. Doordien de meeste huizen met stroo gedekt waren, grepen de vlammen zeer snel om zich heen en was aan geen blusschen te denken. Alle huizon en de meeste inboedels waren tegen brandschade verzekerd. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken hiermede bekend, dat de rekening der ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1882, don raad aangeboden, van af 11 Juli e. k., gedurende 14 dagen, van des morgens 9 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter inzage is uedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Sneek, 10 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Te Spankeren heeft de politie Zaterdag jl. de hand gelegd op een inbreker, een man van 26 jaar, die eerst te Ellekom, daarna te Dieren en later nog eens te Spankeren door inklimming zich toegang tot een vreemde woning had ver schaft. Alles in één en den zelfden nacht. In het logement van Brinkhorst te Ellekom heeft hij een flesch curagao medegenomen. Hij zeide zich te hebben vergisthij had onver sneden Schiedammer bedoeld,misschien ook wel een bewonderaar van Coppée. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Jetse van den Berg, die reeds vroeger te Era- neker tal van oplichterijen gepleegd en deswe ge die stad had moeten verlaten, had daarna te Amsterdam een zoogenaamd generaalcorrespon- dentiekantoor opgericht tot het aauwerven van werklieden voor Amerika, waarmede hij o. a. ook in de provincie Groningen talrijke slachtof fers maakte. De aangeworvenen moesten drie gulden vooruit storten, zouden dan vrijen over tocht ontvangen om naderhand van hunne ver diensten die voorschotten terug te geven. Maar alles was slechts op het bemachtigen der eer ste drie gulden aangelegd, zoodat de directeur van den Bergh weldra met de justitie kennis maakte en den 29sten Juni jl. voor de Amster- damsche Rechtbank terecht stond. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 5 jaar en een boete van f25 en twijfelde niet of wegens gebrek aan de noodige fondsen zou van den Berg toch niet op den bepaalden tijd de 258 aangeworven werklieden met hunne gezinnen naar Amerika hebben kunnen vervoeren, wanneer de arresta tie niet er tusschen gekomen was, Bij vonnis van den 5 Juli werd de beklaagde tot eene ge vangenisstraf van drie jaren en een boete van f25 veroordeeld. stoelen, en bleef er nog slechts een preek- - --en ook een oud dito van de R.-K. gemeente, door een opkooper gekocht, droevig alleen staan in een kale en geplunderde ruimte maar, dat het zoover zou komen, dat die kansel eenmaal slechts omringd zou worden door do oiommo car Uiludb getuigen van een eeuwenoude aardvorming uit het anti-diluviaansche tijdperk, dat, voorzeker, had niemand van die luidjes gedacht. En toch het is geschied.” Een beambte, sinds eenige jaren werkzaam bij de Hol,. IJ. Spoorwegmaatschappij, in den laatsten tijd als chef de bureau aan het stati on Nieuwe Vaart te Amsterdam, tegen een sa laris van f 110 per maand, vroeg den 2 Juli verlof, hetgeen hem werd toegestaan. Toen hij echter niet terugkwam, kregen zijn chefs ach terdocht, de kas werd nagezien en men kwam tot de treurige ontdekking, dat f 7000 verdwe nen waren. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, de beambte spoedig opgespoord en achter slot gebracht. Ond-Beierlaud aangifte gedaan. In het geheel en kwamen daar verleden week 17 gevallen voor, j stoeltje van voornoemd kerkje De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de pokken in de gemeen te Oud-Beierland epidemisch verbreid zijn. Bij den Zaterdag jl. aangevangen en Zondag voortgezetten en geëindigden nationalen en in ternationalen zang wedstrijd, gehouden in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam, is in de le afdeeling, uitsluitend voor Nederlandsche ver- eenigingen beneden de 40 zangers, deelgenomen door 12 vereenigingen. De eerste prijs werd in deze afdeeling door Breda’s mannenkoor, de twee de door Crescendo uit Haarlem, de derde door Ido’s mannenkoor uit Heudrik-Ido-Ambacht, de vierde door het Haagsche mannenkoor en de vijfde door „Richard Hol” te Uitgeest, behaald. In de tweede afdeeling, eveneens uitsluitend voor Nederlandsche vereenigingen, doch met grooter aantal zangers, waaraan 7 vereenigingen deelnamen, behaalde het Nijmeegsche mannen koor den eersten prijs, terwijl de tweede prijs werd toegekend aan de mannen-zangvereeniging Amicitia te Amsterdam en de derde aan de Di lettantenclub te Amsterdam. In de derde afdeeling kampten twee Duitsche en een Belgische vereeniging om den prijs, die door de Luiksche liedertaal les disciples de G re try werd behaalddeze zelfde liedertaal behaal de, in den daarop volgenden wedstrijd tusschen de overwinnaars in afdeeling 1, 2 en 3, denprix d’excel lence. De vierde en laatste afdeeling werd gevormd door binnen- en buitenlandsche mededingers drie Nederlandsche en vier buitenlandsche ver eenigingen dongen om de prijzen. De eerste prijs werd behaald door de liedertafel „laréuni- on chorale” uit Schaerbeek bij Brussel; de twee de door „Caecilia” uit den Haag; de derde door de „Kölner Liederkranz.” bekendmaking. De BURGEMEESTER van Snoek, gelet op eene missive van den heer Commis saris des Konings in Friesland, dd. 4 Juli 1883, le Afd. M, (Staatsbl. no. 665), geleidende eene circulaire, betreffende „aanwerving van jeugdig scheepsvolk” maakt aan Ouders en Voogden bekend, dat jongelingen, van 13*/218 jaar oud, mits goed oppassende en lust in het Zeemansleven hebben de, eene eervolle en voordeeligo betrekking kun nen bekomen, door eene verbintenis aan te gaan bij ’s Rijks Zeemacht en dut men zich tot het opmaken van stukken en het verkrijgen van in lichtingen ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen. Sneek, 6 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. De oud-minister Modderman heeft te Wiesbaden een tweede operatie moeten ondergaan. De pa tiënt moet uiterst zwak zijn en de laatste be* richten luiden weinig gunstig. Te Kralingen is in de vorige week in het ge^ zin van V. de G. hot derde kind aan de pokr ken bezweken, terwijl de drie overgeblevenen mede door deze ziekte zijn aangetast. Geen dej- zer kinderen is gevaccineerd. Nog van zes gevallen van pokken werd tf BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend, dat de op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten, alhier zal i n g a a u op Dinsdag den 14 Augustus 1883, des morgens 8 uur, en ein digen op Vrjdag den 24 Augustus daaraan volgende, des morgens 8 uur, en dat vóór den 26 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enzzullen moeten zijn afgebroken en wegge ruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 15 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald, dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan, dan overeenkomstig do aanwijzing van den Marktmeester en na vol doening van het marktgeld. Sneek, 10 Juli 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. Do Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Door het bestuur van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Venendaal, bestaande uit leden van den kerkeraad der Herv. gemeente aldaar, is besloten voortaan de Israëlieten bij de aan besteding der kruidenierswaren enz. niet meer te laten mededingen. Dit besluit, schrijft de Ainst., geeft zeker van zeer weinig verdraag zaamheid blijk, te meer, als men nagaat dat de Israëlieten het gesticht mede hebben opgericht en in stand gehouden. hoe, zoo al de geneeskunde, dan toch niet de maatschappij zelve machteloos staat tegenover deze ziekte. Ervaring heeft het reeds geleerd, dat men met reinheid, met reinheid in den meest algemeenen zin, de cholera ojj een afstand houden, althans haar bezoeking belangrijk tem- kwan» f «L. 1» Jj l J *X zelve heeft het in haar handen niet alleen bij cholera is het dienstig, maar tevens tegen hon derd andere kwalen, die het menschelgk leven ontijdig dreigen af te snijden. Op de internationale landbouwtentoonstelling te Hamburg zijn, voor zooverre Nederland betreft, de navolgende bekroningen toegekend Tweejarige stieren, le prijs aan Blanksma te Pingjum; 2e prijs aan Molenaar te Britsum. Eenjarige stieren, le prijs'aan Doornbos te Ten Boer2e prijs aan Noome te Beemster. Kalikoeien, ie prijs aan Vinkers te Wester- lee2e prijs aan Kuperus te Marssum. Voor de inzending teekeningen enz. werden twee gouden en een zilveren medaille aan het Nederlandsche comité toegekend. Donderdag namiddag werd te Nieuwediep op het kerkhof te Huisduinen het grafteeken ont huld, geplaatst op het graf van de 5 Juli 1882 omgekomen opvarenden van de Adder. Do minister van marine was bij de plechtigheid aanwezigde voorzitter der commissie voor het gedenkteeken, mr. K. J. G. Stakman, en de schout-bij-nacht, directeur der marine te Den Helder, voerden het woord. Het staf-muziek- korps der marine luisterde de plechtigheid op. SNEEK, 16 Juli. Zaterdag jl. werd in eene openbare bijeen komst, in het welwillend daartoe afgestaan kerk gebouw der Doopsgezinde gemeente, de uitslag bekend gemaakt der gedurende de drie vorige dagen gehouden overgangs-examens van de leer lingen van het Gymnasium alhier. De plechtigheid werd geopend door den heer N. J. Singels met eene rede over den Romeiu- schen dichter Juvenalis; spreker schilderde de zen als pessimist en realist en verklaarde de richting en den geest zijner satiren uit de ver dorvenheid der tijden, waarin Juvenalis leefde. Daarna werd door den Rector het besluit van Curatoren bekend gemaakt aangaanae au t>e- bevordering der leerlingen. Van de 1ste klasse naar de 2de werden bevorderd on voor waardelijk 13 B. Balhuizen, J. Conradi, R. Geel, J. Hania, W. Hingst, B. de Jong, Hermine Moquette, F. B. Mossel, J. Posthumus, A. M. van der Sluis, Nanny Troost, P. H. Veen en F. W. Wissel. Voorwaardelijk 3 T. M. ten Berge, H. Brand- sma en P. J. Helder. Van de 2de klasse tot de 3de on voor waardelijk 9 J. D. Dardenne Ankringa, J. Brink, L. Dokkum, Tj. Gonggrijp, J. Haga, C. R. Knap, Mina Knap, Nanko Warmolts, W. IJpma. Voorwaardelijk 2S. v. Goinga en A. H. van der Heij. Van de 3de tot de 4de onvoorwaardelijk 13G. Brink, II. van Dijk, J. Hingst, S. van der Leij, Tj. S. van der Leij, B. H. Nauta, O. P. Postma, P. J. Raap, N. J. Rooswinkel, J. H. Selhorst, G. Wagenaar, H. J. van der Weg, J. Woltman. Voorwaardelijk 2 H. Dijkstra en R. Enderle. Van de 4de tot de 5de onvoorwaardelijk 5 K, Bouma, J. van Gorkum, J. Hania, C. J. Pot, P. A. Vis. Voorwaardelijk 1M. Winia. Met een kort woord van aansporing tot hen die óf niet óf slechts voor waardelijk waren over- S.VEEEiER <01RAVT suras- ei i urn ni:-bub wt de V B i X O .O 2*. «'“«i.ïamMWïs&.iKajjiiiiiiiiiiHi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1