1 I No. 56. ACH T-E N-D ERTIGSTE J 2 A R G A N G. 1883. II 14 JULI. iHSHSEiSSsH a» is f belangrijk deficit in Een ontaarden. ■'5 ffliiwiai Alle brieven in te zenden. naar alle posten Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco commissie, nl. voorstellen te geven waarbij alle partijen zich zullen kunnen neerleggen, niet bereikt. Aan de Departementen van Algemeen Bestuur men reeds druk bezig met het ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1884. Bezuiniging zal daarbij de leus worden, zoodat u, waarschijnlijkheid het aantal nieuwe ditmaal zeer gering zal zijn. Het ontwerp eener nieuwe wet op het nota riaat, dat de heer Sannes volgens opdracht van 1n vorigen Minister van Justitie heeft opgesteld, vindt weinig bijval, zegt het H. B. De heer mr. Zegers Veeckens, privaat docent in het notariaat aan de Amst. Universiteit, staat in het afkeurend oordeel, dat hij er in dat blad ovei’ heeft geschreven, niet alleen. De heer A. Moll, notaris te Arnhem, oordeelt er even ongunstig oyer in de N. R. Ct. en de heer Th. van Uye Pieterse, notaris te Vlissingen, heeft een geschrift uitgegeven, waarin hij de voor naamste der nieuwe bepalingen nagaat en even zeer over de meeste den staf breekt. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de Regeering het ontwerp tot het hare zal maken. Met achterlating van een belangrijk deficit in zijne gemeentekas, heeft zich einde Januari dezes jaars D. O. II., gemeente-ontvanger te Putten (Veluwe), naar Amerika begeven en zich in Michigan gevestigd, doch is onlangs ter requisitie der Nederlandsche Regeering aldaar gearresteerdhij bevindt zich thans reeds ver in zee, en zal binnen weinige dagen in Neder land aankomen, om aldaar te worden gekerkerd. In den Amsterdamschen gemeenteraad is de voordracht van B. en W. „om de concessie tot gaslevering in die gemeente, overeenkomstig de daarvoor ontvangen inschrijvingen niet te ver- leenen,” met 17 tegen 16 stemmen verworpen, en alzoo met meerderheid van één stem besloten de gaslevering niet in eigen beheer te nemen. Ie Rotterdam is onlangs, eveneens met één stem meerderheid, juist andersom besloten. Maandag avond had de eigenaar der stoelen i ondom de muziekteit, op liet terrein der inter- nationale tentoonstelling te Amsterdam, zeilen laten spannen. Niettegenstaande het protest van den eigenaar, liet een der commissieleden die zeilen wegnemen, waarop proces-verbaal van een en ander werd opgemaakt. De firma Haages en Levert, die tot heden 111 c‘c, Hollandsche afdeeling likeuren per glas verkocht, heeft eensklaps order gekregen van de commissie dit te staken. Thans verkoopt men er fleschjes a 40 cent. Voor ’t leege flesch- jc wordt evenwel 30 cent gerestitueerd. gemeenteraad het besluit had genomen, voor dit jaar de kermis te schorsen, was een deel van het publiek bijzonder verbitterd, en vroeg waarom de studenten en hunne genoodigden wel feest zouden mogen vieren en de overige bur gerij niet. In dien tijd moet gedurende eenige weken het gebouw ’s nachts bewaakt zijn ge worden.. Maar deze oorzaak van ontevreden heid is immers weggenomen door het latere be sluit, om de kermis toch te laten doorgaan? Gelijk men zich herinnert, is bij een vroeger Delftsch feest de studenton-societeit en bij een andere dergelijke gelegenheid de gist- spiritus fabriek afgebrand. Ondanks dit ongeluk gaan de feesten door. De „cour plenière” had Woensdag in de stads Doelen plaats en Donderdag en Vrijdag avond zou het tweedaagsche muziekfeest in het gebouw voor kunsten en wetenschappen in den Haaf worden gegeven. lei gelegenheid der studentenfeesten en mas kerade zijn Dinsdag te Delft 131 treinen der H. IJ. 8. M. aangekomen en vertrokken, naar gissing aanbrengende 14 a 15000 personen, ter- wijl het aantal aangebrachten per tramweg met particuliere rijtuigen, stoombooten, enz. on een gelijk getal kan geschat worden. Bij dit nummer behoort een Bijblad. UIT DE PERS. De gemeenteraadsverkiezingen, die Dinsdag a. s. door geheel Nederland gehouden worden, geven ook het Vaderland een artikel in de pen. Het blad begint met te wijzen op het feit dat het nu de derde maal in twee maanden is dat de kiezers ter stembus worden opgeroepen, en vreest voor geringe opkomst, daar nog lang niet ieder kiezer doorgedrongen is van de waar heid, dat kiesrecht ook kiesplicht is. Zij spoort alle kiezers aan in dit opzicht de anti-revoluti- onairen tot voorbeeld te nemen, die doorgaans trouwer stemmen dan andere partijen. Vervol gens herinnert het Vad. er aan, dat de aard dezer verkiezing verschilt met die van de Tweede Kamerimmers voor de gemeenteraden behoort de politiek niet op den voorgrond te staan zij hebben in de eerste plaats te administreeren binnen de wettelijke grenzen, zij hebben de gemeentelijke inkomsten en uitgaven te regelen, de materieele en int Ilectueele belangen der burgerij te behartigen. Toch, gaat zij voort, is het niet te verwonderen dat elke partij bij voorkeur in de rijen van haar volgers zoekt naar geschikte mannen, want ook bij uitvoering komt het veel aan op den geest van hen die uitvoeren. Evenwel moet dit streven zijn gren zen hebben en moet men er h. i. tegen waken, dat de gemeenteraden in politieke vergaderingen ontaarden, waar de belangen der burgerij lijden door het doen in hooge politiek men moet geen personen weren alleen om hun politieke richting, waar zij voor ’t overige geschikt zou den zijn. Wij staan, vervolgt het blad, naar ’t schijnt met de Standaard op gelijken bodem, doch of schoon het anti-revolutionaire orgaan schrijft personen uit allo richtingen gekozen te willen hebben, mits zij ten opzichte der aan de orde gestelde practische quaestien met haar geest verwanten een lijn trekken, rijmt daarmede slecht de oorlogskreet, in den aanvang van hetzelfde artikel van de Stand, aangeheven, waar zij het Christenvolk oproept om de dorde campagne to aanvaarden en de veroveringen van 8 Mei en 12 Juni voort te zetten. Ook hot in genoemd artikel van de Stand. als voorbeeld gegeven gemeentelijk program, voor Amsterdam opgesteld, doet, naar het Vad. meent, duidelijk uitkomen, dat men ook wenscht do gemeenteraden voor de anti-revolutionaire partij te veroveren het is het anti-revolutionair program der kamerverkiezingen, voor de ge meenteraden pasklaar gemaakt. Na de artikelen van dat gemeentelijke pro gram afzonderlijk besproken te hebben, komt het Vad. tot de conclusie, dat dit in zijn geheel I niets anders behelst dan de politieke anti-revo- j lutionaire beginselen, zoodat geen liberaal can- I didaat zich bij het program kan nederleggen. I Katholieken en conservatieven zullen er zich nchter h. i. gaarne ten volle bij aansluiten, waar I zü niet krachtig genoeg zijn om met eigen ®ai7*‘iaten voor den dag te komen; trouwens j lijd heeft het Katholieke program ontwik- <eld en daarin is veel overeenkomst met het I )a?tl^evolutionaire. Zoo bereidt de Stand, ook V ey de gemeenteverkiezingen de zegepraal voor J der triple-alliantie on der leiding der anti-revolutio- 1 naire partij, on daarom, meent het Vadis het zaak dat ook bij deze verkiezingen de liberalen zeer op hun hoede zijn, moeten zij waken dat ■zl) zich niet laten verrassen, zoodat niet de ■breheele lijst der tegenpartij zegepraalt, want dan Jj°u de politiek haar intocht houden in onze gemeenteraden en werden allicht de wetten in ^■beiirompen en anti-liberalen geest uitgevoerd. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Harlingen jhr. H. M. Speelman. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den minister van Justitie, houdende intrek king van het wetsontwerp tegen overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Men schrijft uit den Haag aan de Zutp. Crt. Het bericht, dat de vergaderingen der com missie voor de grondwetsherziening voor eenige weken zouden zijn geschorst, blijkt onjuist te zijn geweest. Wel is er een week lang geen vergadering gehouden, maar dit geschiedde alleen om de leden meer tijd tot voorbereiding te geven. Thans zijn de conferenties reeds weder hervat, en er bestaat alle kans, dat de commissie reeds in het najaar met het rapport gereed zal komen. Het schynt echter zoo goed als zeker te zijn, dat de minderheid van haar recht, om afzonderlijke adviezen aan den Koning aan te bieden, ruimschoots zal gebruik maken. En I geschiedt dit, dan wordt het hoofddoel der ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Onder het opschrift: Eene juiste profetie?” zegt het N. A. Zoodra alle adviezen bij het Bestuur der Ne derlandsche Vereeniging van gemeenteambtena ren ontvangen zijn, zullen uitvoerige mededee- lingen worden gedaan omtrent het al of niet wenschelijke van de instelling eener commissie, belast met de uitreiking van diploma’s voor ad- spirant-secretarissen en andere ambtenaren der gemeente. Denkende aan de idée’s, die in dit opzicht onzen tijd beheerschen, is het zeker niet te ge waagd te voorspellen, dat de instelling van zulk eene commissie de wensch der meerderheid zal zijn. Nog kort geleden toch heeft immers „Mercu- rius de kantoorbedienden in het groote examen- net gevangen en zou men dan nu de gemeente secretarissen en secretarie-beambten op vrije voe ten laten Dat zou in deze dagen van examen-woede iets ongehoords zijn. Eén ding is maar diep te betreuren, n.l. dat men door al die examens voor den jongeling met goeden wil en gezond verstand, maar door geboorte een kind der lagere volksklasse, den weg afsluit om door inspanning, vlijt en ener gie „vooruit te komen in de wereld.” Eene schaduwzijde van bijna alle examens toch is, dat zij zich niet tot het noodzakelijke bepalen, maar zich bewegen over een terrein dat weinig of in ’t geheel niet in verband staat met het eigenlijke onderwerp. Zij dwingen zoo tot eene opleiding, die, hoe veelvuldig en betrek kelijk weinig kostbaar de gelegenheden om on derwijs te ontvangen ook zijn, in onze dagen toch velen hunne kinderen niet kunnen geven. Daardoor wordt menig talent als begraven en menigeen, die op het gebied van nijverheid, industrie of wetenschap een sieraad der maat schappij kon worden, is nu gedoemd tot betrek kelijke werkeloosheid. Hoe breed is in verloopen eeuwen de rij van groote mannen, uit den nederigsten stand voort gekomen, die zich tot eene aanzienlijke hoogte wisten op te werken. Ware dat ook mogohjk geweest als zij reeds op tien- of elfjarigen leeftijd den eersten slag boom in den vorm van examens op hun levens baan ontmoet hadden In zekeren zin zijn zelfs al die examens een privilege aan het geldbezitomdat zij velen buiten den kring van mededinging sluiten. Toen Dinsdag avond de maskerade der Delft- sche studenten halverwege haren tocht door de stad had volbracht, kwam de treurmare dat het feestgebouw, waar vóór den optocht het kame raadschappelijk diner was gehouden, in minder dan 10 minuten geheel was afgebrand. De brand begon onder het orkest en nam met on gelooflijke snelheid toe. Noch de prachtige de- coiatien, noch de fraaie vaandels, zoowel van de verschillende corporation als van het studen tencorps, konden worden geredook het nieuwe vaandel, dat korten tijd geleden door de Delft- sche dames het korps werd aangeboden, gin o- verloren oen groote hoeveelheid muziek is even eens door de vlammen vernield. De oorzaak van de ramp is onbekend. Velen 1 denken aan kwaadwilligheid, maar van wieu of waarom, is moeilijk uit te maken, i’™" 1 Het Hbl. schrijft onder het opschrift gedenkdag: Heden, 10 Juli, is het 299 jaar geleden, dat te Delft het gruwelstuk van Bal thazar Gerards tegen den Vader des Vaderlands werd uitgevoerd, Die herinnering is zeker niet ongepast, nu wij slechts één jaar van den drie- honderdsten gedenkdag dier gebeurtenis zijn verwijderd. Op de trap van het gebouw te Delft, waar de moord plaats vond, vindt men geen enkele aanwijzing, die deze plek tot een der merk waardigste in onze geschiedenis stempelt, be halve de sporen der kogels in den muur. Het oude Prinsenhof is thans zelfs een kazerne. Mag dat zoo blijven? Behoort dat gebouw niet een andere bestemming te erlangen en ingericht te worden voor een museum, waar al wat aan den groeten Zwijger herinnert bijeen wordt gebracht In allen gevalle hopen wij weldra te kunnen melden, dat zich een commissie heeft gevormd om den 10 Juli 1884 op waardige wijze aan JjaSeuachtenis van den Grondlegger onzer vrijheid hulde te brengen. De liefdadigheid van het Nederlandsche volk heeft zich bij de ontzettende rampen, die in de laatste maanden de aan zee gelegen plaatsen laesens en Moddergat getroffen hebben, niet onbetuigd gelaten en haar eerbied waardijen naam vooral in Friesland, getrouw gehandhaafd. Er werd veel gegeven, maar bij den grooten om- vang der ellende, in welke blijvend moet wor- den voorzien, is er inderdaad aan meer behoef te. Het is op dien grond, dat het „uitvoerend comité ter ondersteuning van de nagelaten be- trekkmgen der verongelukte visschers te Paesens en Moddergat” op initiatief van den heer J. L. Nierstrasz te Haarlem, pogingen heeft aange wend om de tentoonstelling, die nu te Amster dam, gesteund door zoovele andere natiën o-e. houden wordt, aan de verwezenlijking van’hun doelleniging van den algemeenen nood, vrucht baar te maken. Te dien einde ziet bij de fir ma J. F. Haeskes Co. te Haarlem het licht een album van kabinet-formaat, bevattende 16 in twee kleuren gedrukte stadsgezichten van Am sterdam met beschrijving van den heer Martin Kalft. De lithografische bewerking werd toe- vertrouwd aan de heeren Tresling Co. te Am- loen de sterdam, terwijl het geheel van een in zes kien- fflnmtHCTimmssfflwsm. R INlb Kli L A i>. 4$ is l j OEEKER COUROT. mi ns H mraifflHLW won ut

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1