(Bil l IT II HET IRROMffl SITES. 11.1 lb B lIlïEilTBTIHLW NOR DE 1 dl ff 1883. A C II T-E N-D ER.TIGSTE J No. 57. Y i 18 JULI. HET r ,oo. I gemeente Amsterdam op de verschillende plei- STOOMROS. (16 JULI 1883.) Ddir rekt hij de spieren met gillend gefluit Het schokt door zijn reuzige staart En bliksemsnel vliegt hij zijn baan langs-Vooruit! Vooruit thans in duiz’lende vaart!!... ram fzet- ans- it. rent igde Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. Aldus afgekondigd te Sneek den 17 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. 2e ,00 3 3 *1» 3'11 AD VERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer T’/i Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Mi- egen c. s. Men leest in de Amst. „In navolging van Delft had ook Amsterdam over - de komst van een spoortrein, afgesloten zijn, te Daar staat nu het monster, ’t gedrocht van metaal, Het stoomros der negentiende eeuw, Met longen van koper en schoften van staal Thans nog een gemuilbande leeuw. Maar ’t kookt reeds daar binnen in de ijzeren borst Het stoomt en het sist langs zijn snuit; Hij gloeit en hij stampt van onleschbaron dorst En ’t vuur schiet hem de oogen reeds uit. Vurig stoomros, wondre schepping uit onze eeuw van stoom en staal, Grootsch gewrocht van ’smenschen vinding, van „Vooruitgang!” ’t ideaal; Kind in leeftijd, reus in krachten, sterk door water en door vuur, Schoonst product van ’t rustloos woek’ren met de krachten der natuur Mastodon der nieuwste tijden, vrij van spieren, vleesch en bloed, Onvermoeid dus in uw arbeid vurig stoomros, zijt gegroet Zijt gegroet, gij, lang verwachte! Vlieg thans langs uw ijz’ren baan, Open ’t energieke Noorden nieuwe bronnen van bestaan Stort langs onze groene beemden ook uw hoorn van welvaart uit En knoop door uw ijz’ren gordel bliksemsnel het Noord aan ’t Zuid Vlecht een nieuwen band van vriendschap tusschen ’tOost- en ’t Westcrstrand En verbind dus ’t vrije Friesland dra aan *t fier Oud-Ken’merland Welkom, reuzen-salamandersluit bij ’t wereldnet ons aan; Kweek Ontwikkling en Beschaving, waar ge uw vurige aam laat gaan, Plant uw vaandel van Vooruitgang zeegrijk voort van oord tot oord En klink’ ’t loflied van Verbroedring, waar uw stoomfluit wordt gehoord. Nogmaalswelkom snelgewiekte reuzenspruit uit de eeuw van staal, Breng ook hier naast Welvaart, Vrede ook voor ’t nakroost ’t ideaal. Sneek. De Hollaiidsch-Indische bazar, die dezer dagen door eenige jonge dames te ’s Hage werd ge houden en waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de Sophiastichting te Scheveningen, heeft een schitterend succes gehad. Na aftrek van de gemaakte onkosten kan toch een som van f 10000 aan genoemde stichting, die zich ten doel stelt om onvermogende zieke kinderen in staat te stellen in zeelucht en zeebaden ge nezing te zoeken, worden afgedragen. In het begin der maand Augustus e. k. wordt te Amsterdam door het Nederlandsch gymnas- tiekverbond een feest gegeven dat vier dagen duurt en op Woensdag 8 Augustus wordt be sloten, ’s daags met volksspelen van wege de nen der hoefdstad en, des avonds, met vuur werken, eveneens van gemeentewege, op twee verschillende plaatsen van de stad te ontsteken. Een groote deelneming van gymnasten uit andere plaatsen van ons land, alsmede uit het buitenland, wordt verwacht. Hot feit dat in de vorige week in de gemeente Zandvoort het aantal plaatsen, waar sterke drank mag worden Verkocht, op éen dag met vijf ver meerderd werd, geeft het Vad. aanleiding om op te komen tegen het toenemend gebruik dat wordt gemaakt van de achterdeur, die in de derde alinea van art. 2 der drankwet is geopend om in bijzondere gevallen vergunningen tot drankverkoop boven het maximun uit te reiken. Het blad betoogt, dat op die wijze in lijnrech ten strijd wordt gehandeld met de bedoeling van den wetgever, want al werd door Gedeputeerde Staten van Noordholland gunstig beschikt op bovenbedoelde vijf aanvragen „op grond dat „al deze inrichtingen niet gerangschikt kunnen „worden onder de gewone tapperijen, maar ge degenheden zijn tot huisvesting, gezellig ver- „keer en uitspanning”, de wetgever heeft juist de vermindering van de gelegenheden tot drank verkoop niet willen beperken tot „gewone tap perijen”, maar zonder onderscheid de bepalingen der wet toepasselijk gemaakt op alle plaatsen, waar zij het dan ook alleen tot bevordering van gezellig verkeer en uitspanning sterke drank wordt getapt en verkocht. Wél bleven Ged. Staten formeel binnen de wet, maar, vraagt het Vad., als er een „bijzon der geval” aanwezig is, zoodra er een vergun ning wordt aangevraagd voor een localiteit, waar op Ged. Staten de beperkende maatregelen van de wet liever niet toegepast willen hebben wat blijft er dan van de kracht der wet over, dan willekeur en ongelijkheid Volgen Ged. Staten van andere gewesten het voorbeeld door die van Noordholland gegeven, dan is genoemd blad van oordeel dat men de drankwet gerust weer kan intrekken, daar zij zoodoende toch een doode letter blijft en een bespotting wordt, waarvan de autoriteiten de schuld dragen. De Algemeene Raad der Internationale.' Fe deratie van Vrijdenkers-vereenigingen bericht dat de Federatie haar 4de jaarlijksch congres te Amsterdam zal houden den Sisten Aug. en 12 September a. s. in de lokalen van het gebouw Frascati. Vele bekende vrijdenkers uit het buitenland, o. a. de heer Charles Bradlaugh, mevr. Annie Besant uit Londen, prof. Ludwig Bücher uit Darmstadt, de heer A. S. Morin uit Parijs, dr. Cesar de Paepe uit Brussel e. a. zullen aan de werkzaamheden van dit congres komen deelne men. Op het laatste congres, in 1882 te Parijs gehouden, zijn de navolgende vraagpunten niet behandeld, en dus op het programma van het congres gebleven De invloed van het Christendom op de wereld. De eedsquaestie in de verschillende landen. De beste middelen tot propaganda. Bovendien zijn door de Union Democratique de propaganda anti-clericale te Parijs voorgesteld de navolgende vraagpunten Scheiding van kerk en staat. De godsdienstoorlogen. De tusschenkomst der Europeesche mogendheden ter verspreiding van den godsdienst bij onbeschaafde volken. ,e Commissaris van Politie te Sneek waar- I schuwt het publiek, dat het verboden is 1 de openbare wegen wanneer zij, wegens j Omtrent den brand, die Dinsdag jl. het feest gebouw te Delft vernielde, ontving de Arnh. Cour, een particulier bericht uit de prinsenstad, hetwelk meldde dat twee leden van de vrijwil lige brandweer nog een kwartier vóór het uit breken van den brand inspectie gehouden en alles in orde gevonden hadden. Toen zij bij den brand kwamen, scheen deze op vier ver schillende punten te zijn ontstaan. De spuit bleek toen geen dienst te kunnen doen, niet tegenstaande er niets aan faalde toen zij op het terrein was aangekomen. Ook in Den Haag verhaalt men, dat de brand zou zijn aangestoken en reeds 6 personen zich i in arrest bevinden, van deze brandstichting ver dacht. Men leest in het jongste nommer van de Werkmansbode o a.: „Welke drukte de tentoonstelling aan velen verschaft, met de werkzaamheden, inzonderheid in de bouwvakken, is het te Amsterdam slap per dan eenig ander jaar. Timmerlieden, met selaars, schilders en behangers, worden nu reeds bij tientallen door de patroons afgedankt. Een treurig vooruitzicht, nu voor honderden, weldra voor duizenden. Als de tentoonstelling gesloten wordt is het winterseizoen ingevallen en kunnen velen zich alzoo voorbereiden op werkeloosheid tot het voorjaar van 1884.” ne Commissaris van Politie te Sneek bericht IJ bij deze le. dat het verboden is bij gelegenheid der volksfeesten op aanstaanden Donderdag zwervers of voetzoekers, los buskruit of andere vuurwer ken, behalve Bengaalsch vuur, af te steken. 2e. dat de herbergiers en tappers verlof hebben dien nacht hunne lokalen tot twee uur ’s nachts open te houden. I gen, ter invordering is overhandigd, en dat de I reclames, welke er uithoofde van verkeerde of te hooge aanslagen in gemeld Patent-Kohier j mochten ontstaan, in beijoorlijken vorm inge- I richt, en met de vereischte bijlagen voorzien, den Heer~ Ontvanger der Directe binnen drie maanden na heden bij den Heer i Centroleur dier Belastingen in de Divisie van 1 de Controle Sneek moeten worden ingediend. -Aii x~ J 1 <7 T.-.K 1 QQQ ■keerde of te hooge aanslagen in gemeld Kohier I ■mochten ontstaan, in behoorlijken vorm ingericht, |en met de vereischte bijlagen voorzien, binnen drie maanden na heden, aan Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie, des verkiezen'’1).1 door tusschenkomst van den heer Controleur I I dier Belastingen in de Divisie van de Controle I Sneek, moeten worden ingediend. Aldus afgekondigd te Sneek, den 16 Juli 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. BEKEND MA K I N G.. DE BURGEMEESTER van de gemeente Sneek maakt bij dezen aan Ingezetenen bekend, I dat het Primitief Patent-Kohier Mol, over de I dienst van 1883,841, van de Gemeente Sneek, I aan den Heer Ontvanger der Directe Belastin- dezer dagen een „optocht”. Niet historisch maar allegorisch. Men zou deze allegorie den naam hebben kunnen geven van „Onze vlag en onze drankwet”. Hoofdfiguureen opperman die een vlag droeg, zijnde de man „in kennelijken staat” en gaande aan elk zijner zijden ^een collega, eveneens blijkbaar in vroolijkeii’ luim. „In het tweede gelid gingeneen metselaar, een jonger dito, een opperman en een' leerjon gen, leeftijd onbekend, doch vooral niet minder vroolijk dan zijn zeven kameraden. Derde gelid, een huilend meisje, dat te vergeefs tracht haar vader ontrouw aan de vlag te doen worden. „Verder: volksmenigte, kinderen, straatjongens, dienstmeisjes en anderen en als vierde ge lid, een agent, die zich beijverde een bakker, welke zich met zijn wagen bij den stoet wilde aansluiten, op de groote steenen te brengen en daarna weder, als vormde hij een deel van ’t schoone geheel, kalm volgde. gaan of te rijden en dat, tot handhaving der orde bij den weg SneekBolsward, door den Heer Burgemeester dezer Gemeente is bepaald, dat na opening der afsluithoornen de rijtuigen komende van de zijde van Sneek het eerst zul len doorrijden en daarna die komende van de zijde van Bolsward. UIT DE PERS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van de gemeente Ineek maakt bij deze aan de Ingezetenen bekend, lat het Kohier der Personeele belasting No. 2 ver den dienst van 1883/84, van de Gemeente ineek, aan belastingen ter invordering is overhandigd, en lat de reclames, welke er uithoofde van ver- nochten ontstaan, in behoorlijken vorm ingericht, heden, aan Heeren Gedepu- OEEKER 01RA VI’ waai i* B IMS EX L A X i). Ail 3"/i« AM Juli. 3/« '7a I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1