JMTIHIllTmOMlISSfflHilSJffl. I. I 1883. ACH T-E N-r> ERTIGSTE J No. 58. Jaarmarkt of Kermis j 31 3LI.I. ZATERDAG r Belgie een De gemeenteraad en ;e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco i» te zenden. Een nieuwe Ministerieele crisis 1 Bij Kon. Boodschap van 10 1.1. werd bij Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp hare stations te Joure, Heerenveen, Langezwaag, Gorredijk, Beesterzwaag en Drachten. e o h e 0 jr ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/i Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Ofschoon de oud-minister Modderman zeer zwak blijft, is de gezondheidstoestand van den lijder, volgens de jongste berichten, vrij bevre digend. De burgemeester van Voorburg, mr. Bucaille, is benoemd tot burgemeester der gemeente Gro ningen. „Een reclame voor Het hoofdbestuur der Schuttevaêr-Vereeniging heeft een zeer gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, aandrin gende om het voorstel van het kamerlid Buma, de geheele afsluiting der Zuiderzee in de nabij heid der eilanden, tot uitvoering te brengen. tot dusver niet aan de verwachtingen. Trou wens het moet al iets zeer en zeer bijzonders wezen, dat een vreemdelingen-stroom naar Hol land zou trekken, en daarbij komen de geruchten van hooge prijzen.” Men leest in het Vad. Uilenspiegel Sinds 1869 is het departement van binnen - landsche zaken geabonneerd op Uilenspiegel. Het dep. van .waterstaat heeft, behalve een abonne ment op Uilenspiegel, ook nog de Hollandsche Illustratie. De kosten werden steeds gekweten ten laste van het artikel van de begrooting der departementen, waarbij voor bureel- en lokaal- behoeften gelden worden toegestaan. Ditmaal heeft de Algemeene Rekenkamer voor het eerst op dergelijke uitgaven aanmerking gemaakt, omdat naar haar raeening „de lezing van deze bladen niet wel als een behoefte voor de werkzaamheden in de bureelen kan worden beschouwd De ministers waren zeer boos over deze aan merking en verklaarden, dat de rekenkamer niet het recht heeft te beoordeelen of Uilenspiegel een bureelbehoefte is, maar het einde zal dan toch zijn, dat de abonnementen worden opgezegd. Hoe jammer voor de ambtenaren, die, als zij zich in het vervolg te veel vervelen, niet meer door Uilenspiegel en Hollandsche Illustratie kun nen opgevroolijkt worden. Maar tevens een bedroevend staaltje van de hooggeroemde zuinigheid aan de departe menten de tot onteigening ten behoeve van een locaalspoorweg van Winterswijk naar Zevenaar. De memorie van toelichting is geteekend door den Minister van WaterstaatG. J. G. Klerk. Is er weer een nieuwe Minister van Water staat opgetreden of heeft de heer van der Bergh vacantie genomen en zijn voorganger huishou delijk verzocht zijn functies tijdelijk voor hem waar te nemen? Of heeft men hier alleen te doen met grap van een zetter noemd besluit, maar komt in beroep bij den Koning, die de zaak bij den Raad van State aanhangig maakt. De Raad van State, ofschoon van oordeel dat een beroep van een ministerieele beschikking op den Koning in ons staatsrecht onbekend is, meent desniettegenstaande dat een gunstige beschikking op ’t adres kan worden genomen, daar z. i. de minister onbevoegd was in zijn besluit van 18 Maart 1882 ten nadeele der ge meente verandering te brengen en haar te ont nemen wat haar volgens de wet toekomt. Op dit advies volgde een schrijven van den minister aan den Koning, ter begeleiding van een ontwerp besluit tot niet-ontvankelijkverklaring van het adres, en de Koning voldeed aan ’s ministers verlangen en bekrachtigde laatstgenoemd besluit. Tot dusver de geschiedenis. Het koninklijk besluit komt het Vad. onaantastbaar voor, want tegen de in deze zaak gepleegde ministerieele willekeur is in ons staatsrecht geen recht te erlangen. Had de gemeente Ambt Delden, in plaats van in hooger beroep bij den Koning te gaan, zich tot den minister zelf gewend met het eerbiedig verzoek zijn genomen beslissing nog eens te herzien, wellicht had dat een beter resultaat gehad, zooals dat in andere gevallen is verkregen. Toch acht het Vad. ook dezen weg bodenkelijk dan nog is herstel van on recht zeer onzeker: het eenige afdoende redmid del komt haar in dergelijke gevallen voor te zijn: een zelfstandige administratieve rechtsmacht, waardoor een ieder, zij het ook de minister des Konings, verhinderd wordt de wet op zijde te zetten ten nadeele van wien ook, zonder dat de benadeelde recht kan erlangen Het R. Nbl. verneemt dat het punt van het, den 10 dezer afgebrande, feestgebouw te Delft, waar de brand hoogstwaarschijnlijk uitgebroken is, op last der justitie afgezet is met een hek werk, omdat men op den grond verd ichte blauwe plekken bespeurde, die de aanwezigheid van Bengaalsch vuur onder de krullen doen ver moeden. Het bezoek van vreemdelingen beantwoordde De geruchten omtrent hoóge prijzen worden evenwel door dezen briefschrijver stellig tegen gesproken, terwijlvolgens hem de meeste vreemde bezoekers uit Frankrijk en Belgie komen. De electrische tram, welker rails over de ter reinen der tentoonstelling liggen, voldoet tot nog toe nietook de tweede proefrit beant woordde zoo weinig aan de verwachtingen, dat men zijn toevlucht moest nemen tot het be spannen met een paard, en de vrees bestaat dat de rails slechts dienst zullen doen om het den wandelaars lastig te maken. Er is, schrijft het Hdbl., een daad van wan- dalisme van het gemeenste allooi op de tentoon stelling geschied, die de verontwaardiging op wekt van een ieder. Maandag morgen vond men nl. de drie rijtuigen, in de Engelsche af- deeling tentoongesteld, ernstig beschadigd. Met een mes is op de brutaalste wijze het lak met krassen en sneden vernield, en de rijtuigen heb ben daardoor natuurlijk geheel hun aantrekke lijk uiterlijk verloren. Ook een ongeluk viel Maandag ochtend voor; immers het bovenste gedeelte van een der drie wijnflesschen-pyramiden in de Spaansche afdee- ling viel naar beneden en sleepte in zijn val on geveer 100 flesschen mede, zoodat de vloer daaromheen in een Spaansche wijnzee was her schapen. De schade moet zeer aanzienlijk zijn daar er zeer kostbare wijn mee verloren ging. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werd een landbouwer uit Schiedam veroordeeld tot een boete van f 25 of subsidiaire gevange nisstraf van 4 dagen, omdat hij op de veemarkt aan het Hofplein te Rotterdan een zieken os en eene zieke koe ter markt had gebracht. In het gebouw der Vrije Gemeente te Am sterdam had jl. Maandag, onder voorzitting van jhr. C. Hartsen, de installatie plaats van de jury van beoordeeling voor de internationale ten toonstelling Op een bij deze gelegenheid ge stelde vraag, of de reis- en verblijfkosten van de Nederlandsche jury-leden al dan niet door het Nederlandsche gouvernement worden ge dragen, antwoordde de voorzitter van het uit voerend comité, de heer D. Cordes, dat deze quaestie nog niet beslist is, daar het comité hieromtrent nog in onderhandeling is met de regeering. Reeds Maandag begonnen de bijeenkomsten van de jury-leden; de jury van klasse XXIV heeft zich reeds geconstitueerd; het bestuur is samengesteld uit de hh. Henri Havard, die te Amsterdam vertoeft, voorzitter, Van Saher, vice- voorzitter, en Fumière, secretaris. Op 28 Juli e. k. zal waarschijnlijk een gast maal door de verschillende inzenders aan het uitvoerend comité worden aangeboden het Hdbl. vestigt er echter de aandacht op, dat die dag minder geschikt is, daar dan de wedrennen te Bussum worden gehouden. In een harer tentoonstellingsbrieven laat de Köln. Ztg. zich als volgt over de expositie uit: „Men had te Amsterdam groote verwachtingen van de Koloniale Tentoonstelling, men stelde zich veel daarvan voor. Maar dat deze ten toonstelling Amsterdam’s roem in die mate zal verhoogen als b. v. die van 1887 den roem van Parijs, dat acht ik geheel ondenkbaar. Twee fouten, een groote en een kleine, hebben van den beginne af deze tentoonstelling aangekleefd De groote was, dat zij van particulieren uit- i gingde kleine, dat zij een al te zeer Fransch karakter droeg. Zelfs het onloochenbaarst suc- cès zal deze twee fouten niet kunnen uitwisschen. De bekende, eerst onlangs tot een einde ge- Ibrachte, quaestie over rijksvergoeding voor ge- limakte onkosten, door het verstrekken van ver- Iverschingen bij twee gehouden vergelijkende I examens te Ambt Delden in 1880, geeft, onder Ihet opschrift„recht of willekeur? de redactie van het Vad. een beschouwing in de pen, waar- I aan wij een en ander ontleenen. Vooreerst wordt herinnerd, dat het gedeelte I van art. 44, lit. h, der wet op ’t lager onder- I wijs, waarbij vergoeding wordt toegezegd voor I de uitgaven van de vergelijkende examens, niet I voorkwam in het eerst aangeboden ontwerp, maar I door den toenmaligen minister alsnog werd op- I genomen, nadat in het voorloopig verslag der I Tweede Kamer op de billijkheid van een der- I gelijke bepaling was gewezen. Nu heeft minis- I ter Pynacker Hordijk wel beslist dat verver- I schingen, gedurende het vergelijkende examen I aan deskundigen en examinandi uitgereikt, niet I zijn kosten bedoeld bij litera h van dat art. 44, I doch het Vad., ofschoon erkennende dat van deze I bepaling misbruik zou kunnen worden gemaakt, I (reden waarom het misschien in een speciaal I geval zou kunnen geweigerd worden) acht het I zeer wel mogelijk dat men in de afdeelingen I der Tweede Kamer j uist het oog had op kosten I voor ververschingen, daar immers andere kosten I zeer dikwijls niet gemaakt worden en ook te I Ambt Delden niet in rekening waren gebracht I De beslissing van Gedeputeerde Staten van Over- I ijssel, die er geen bezwaar in vonden die uitga- I veu voor ververschingen onder de kosten voor I vergelijkende examens te brengen, stemt dan I ook overeen met de interpretatie van de heeren I Moens en Blaupot ten Cate, die er, pg. 257 van I i>de wet op ’t lager onderwijs met aanteekenin- I gen”, uitdrukkelijk op wijzen, dat aan de ge- I meenten voor alle kosten der vergelijkende exa- mens rijksvergoeding toekomt. I Vervolgens wordt de loop, dien deze zaak ge I had heeft, nog eens in herinnering .gebracht.: I eerst wordt bij ministerieele beschikking van I 18 Maart 1882, overeenkomstig de door Ged. I Staten vastgestelde cijfers, het bedrag bepaal^ I waarop Ambt Delden als rijksvergoeding over 1880. I recht had; dan wordt eenvoudig dit besluit van 18 Maart door den minister gewijzigd en bepaald Te IJzendijke in Zeeland zijn, naar do Midd. Ct. meedeelt, de volgende argumenten aange voerd tot bestrijding van een der candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing 1° „men moet geen raadsleden kiezen, die dat baantje alleen uit hoogmoed waarnemen” 2° „men moet er evenmin kiezen, die tegen alle wegsverbetering zijn en die altijd om half acht naar huis moe ten en dan de herbergen zouden willen sluiten.” Een artikel van de statuten der kiesvereeni- ging „onpartijdige kiezers-club” te Breda luidt: „als eerste vereischte wordt gesteld, geen dwaze partijvolgors of nachtpitjes.” In een rijke Noordbrabantsche gemeente werd in den raad behandeld het verzoek van het hoofd eener school, om een hek rondom de speelplaats. De zuinige burgemeester adviseer de tot afwijzing van het verzoek in dezer voe ge: „Ziet, mijne heeren 1 als we om die school een hek gingen plaatsen, zou zij het karakter eener openbare school geheel verliezen, en daar ben ik tegen 1” De leden vonden dat de bur gemeester gelijk had en de school blijft „open baar.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend, dat de op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- llers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden poegelaten, alhier zal i n g a a n op Dinsdag den 14 Augustus 1883, des morgens 8 uur, en ein digen op Vrijdag den 24 Augustus daaraan volgende, des morgens 8 uur, en dat vóór den 26 dier maand, alle kramen, disschen, tenten knzzullen moeten zijn afgebroken en wegge ruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 15 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald, dat niemand eene tent, kraam of iets Idergelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan, dan overeenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester en na vol doening van het marktgeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEWITZ. Een bijzonder vreedzaam dagelijksch bestuur schijnt de gemeente Hoofdplaat er niet op na te houden, immers Zaterdag jl., toen er een vergadering van B. en W. plaats had ging het zoo vriendschappelijk toe, dat de burgemeester de vergadering sloot en een der wethouders door de politie de vergaderzaal liet uitzetten. UIT DE PERS. Namens den Koning is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de heer S. Hamelink, directeur der Nederlandsche Tram- wegi'naatschappij te Utrecht, tot wederopzegging, rvergunning verleend tot den aanleg en het ge- dat Ambt Dellen op f 1.40 minder recht had dan bruik van eene electrische geleiding tusschen de eerst was vastgesteld. De gemeenteraad van stations der Maatschappij te Harlingen, Arum, Ambt Delden berust evenwel niet in laatstge- i Witmarsum, Bo’s ward en Sneek, en tusschen iiiffls- b hui iinnii' iii.ui w »i k i B I X E». i I OEEKER <01JRANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1