MïfflS- Bl MfflTMlD Illi BE MRIftURfIWMISSEMMEEL No. 59. Ï883. ACIIT-EN-DERTIGSTE J A A R Gr A N GK I Jaarmarkt of Kermis i a De politie moet de daders van het bescha- wegge- art. 15 i. particuliere ge- I taald wordende, >t n n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. OVERZICHT. De Eransche Senaat begon jl. Donderdag e is i- e e r l. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In de vorige week is bij de Oranjesluizen een pleizierjacht omgeslagen met vijf personen, die allen verdronken. doeling der Tentoonstelling te Amsterdam op het spoor zijn. stellen. Het komt der kamer zeer gewensch voor dat de wet, ter voorkoming van misverstand omschrijve wat zij verstaat onder „geldswaardig- papier,” daar men nu niet weet of daaronder slechts vallen bank-, munt- en kassierspapieren, of ook nog andere soorten. Een telegram in ons vorig nummer maakte melding van ongeregeldheden welke jl. Donder dag avond te Gouda plaats hadden, bij gelegen heid dat de bekende „Passiespelen” aldaar door een rondreizend Beiersch gezelschap in de socië teit „Ons Genoegen” werden vertoond. Reeds eenige dagen te voren was daartegen te velde getrokken. De kerkeraden der Ned. Herv. Gem. en der Chr. Ger. Gem. hadden den burgemees ter verzochtdie vertooningen niet te laten doen doorgaanmaar toen nu de burgemee ster meende aan dat verzoek geen gevolg te moeten geven, hebben beide kerkeraden tegen de opvoering openlijk in de Goudsche Courant geprotesteerd, terwijl bij den burgemeester een adres, houdende protest, inkwam, onderteekend door ruim 2000 personen. Kort nadat nu de vertooning een aanvang had genomen, stroomde voor den tuin van „Ons Genoegen” een talrijke menigte bijeen die door kreten, gesis en gejouw, op hare wijze tegen de vertooning protesteerde. Weldra daarop vloog een steen tegen het huis je van den bureaulist, en nauwelijks was dat sein gegeven, of een regen van steenen volgde. Lantaarns werden ingeworpen, personen, die de voorstelling gingen bij wonen, geduwd en gegooid en de ruiten van een der in de nabijheid wo nende ingezetenen ingeworpen. Gelukkig dat de politie met beleid te werk ging. Toen de eerste waarschuwingen om bedaard te zijn niet hielpen, deed zij het volk uiteengaan, wat ech ter slechts een oogenblik hielp, waarop toen het te erg werdzij met de blanke sabel er op in hield. De militaire wacht werd gehaald, en ten slotte was men genoodzaakt de Boeleaade en den Bleekerssingel af te zetten met soldaten. Toen kwart over elf het publiek uit de sociëteit huiswaarts keerde, werd dit hier en daar wol met afkeurende kreten ontvangen, doch onge regeldheden hadden verder geen plaats. Den heelen avond werd de stad door militaire pa trouilles doorkruist. Vrijdag avond bij de tweede opvoering trok een menigte volks naar- het huis van den bur gemeester, doch dit was door militaire macht afgezet, zoodat de ontevredenen zich moesten bepalen tot het werpen met steenen van de overzijde der gracht af, waardoor, dank zij den afstand, niets kwaads werd uitgericht; in de woning van den commissaris van politie daar entegen werden eenige ruiten ingeworpen, De burgemeester van Gouda heeft Zaterdag j.l. een proclamatie uitgevaardigd tot verbod van samenscholingen en de bevolking tot orde en rust aangemaand, terwijl voor de opvoering, die Zondag avond zou plaats hebben, krachtige maatregelen tot bewaring der orde zijn genomen. Het Dagbl. schrijft naar aanleiding van deze agitatie. „De houding van het volk is zeker i diep te betreurenmaar de moreel schuldigen I In het jongste nummer der officieele courant voor de internationale tentoonstelling te Am sterdam verzoekt de commissaris-generaal alle gemachtigden van exposanten om hun toegangs kaarten ten bureele der tentoonstelling, in het Paleis voor Volksvlijt gevestigd, tusschen heden en Donderdag e. k. te doen verifieeren en af stempelen. Deze maatregel is noodig gevonden, omdat het gebleken is, dat op allerlei wijze be drog gepleegd wordt met de photografische toe gangskaarten. Zoo moeten er toegangskaarten van gemachtigden van exposanten in omloop zijn, ofschoon de houders die qualiteit in ’tge heel niet bezitten en de vervalschte kaarten voor weinig geld hebben gekochtterwijl door ande ren photografische toegangskaarten aan derden worden verstrekt, die daarvan bij den grooten toe vloed van bezoekers, waardoor de verificatie bij na onmogelijk wordt, gebruik maken. Van een ander soort zwendelarij verhaalt het Berlijner blad Eisen-Zeitung. Een zekere heer Leucht te Amsterdam, zich noemende medewer ker van Daube s wereldtentoonstellingscorrespon- dentiebureau, heeft een brief, voorzien van het merk „Amsterdamsche journalistenkring”, aan Duitsche exposanten gericht, waarbij hij vraagt „of zij gesteld zijn op een bijzondere waardee- ring en zaakkundige vermelding hunner zeer belangwekkende inzending, te plaatsen in 37 bladen in alle deelen van Duitschland”. Na overmaking van een bepaalde som zou die waar- deerende vermelding dan als Amsterdamsche correspontie worden verzonden De Amsterdammer acht het waarschijnlijk, dat de bekende firma Daube evenmin iets met deze speculatie te maken heeft, als de journa listenkring, die onvrijwillig het postpapier ver strekte, dat ten gebruike in het perspaviljoen was neergelegd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend, dat de op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten, alhier zal in gaan op Dinsdag den 14 Augustus 1883, des morgens 8 uur, en ein dig e n op Vrijdag den 24 Augustus daaraan volgende, des morgens 8 uur, en dat vóór den 26 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enzzullen moeten zijn afgebroken en ruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald, dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan, dan overeenkomstig •de aanwijzing van den Marktmeester en na vol doening van het marktgeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEWITZ. De Tijd vermoedt dat de uitslag der verkie zingen voor den gemeenteraad in de verschillende streken des lands, zeker een teleurstelling is voor die ongeduldigen, welke gehoopt hadden dat het werk der „omzetting” ook in deze vergaderingen merkbare vorderingen zou ge maakt hebben. Zij is van oordeel dat men er op bedicht moet zijn dat dit juist in de gemeenteraden het laatst zal geschieden, omdat daar vooral de personen der candidaten en minder hun begin- relen bij het meerendeel der kiezers in aan merking komen en juist de personen, die h. i. in politiek en gemeente-administratie een ver keerde richting voorstaan, dikwijls beter, de voorstanders der h. i. goede richting daarente gen vaak slechter of minder goed zijn dan hun beginselen. De gevolgen van een verderfelijk systeem worden er, zegt het blad, evenwel niet minder schadelijk om, wanneer het door vriendelijke, achtenswaardige, alom gewilde mannen verte genwoordigd wordt. Behalve de statuten van de Nederlandsche pensioenvereeniging voor werklieden, die reeds met de daarop verkregen koninklijke goedkeu ring in de Staatse, opgenomen zijn, heeft de op 24 April 1882 te Amsterdam benoemde com missie de grondslagen ontworpen, waarop een zoodanig pensioenfonds met het daaraan ver bonden waarborgfonds moet steunenwelke grondslagen aan het oordeel der eerstvolgende vergadering zullen worden onderworpen. Reeds nu kan zij evenwel meedeelen, dat, tot bereiking van het voorgestelde doel, een werkliedenfonds met daarnaast staand waarborgfonds moet wor den in ’t leven geroepen, hetgeen h. i. slechts kan worden verkregen, wanneer alle welden kende voorstanders, met voorbijgang van alle kleine bezwaren, de handen ineenslaan en ge zamenlijk hun krachten inspannen. Niet de talrgke commissie, maar een minder talrijk, door de vergadering te benoemen, bestuur der ver eeniging zou, naar de commissie meent, geschikt zijn tot de stichting dier fondsen over te gaan, ofschoon zij uitdrukkelijk verklaart zich niet aan de nu komende moeilijkheden te willen onttrekken, doch integendeel bereid is om haar werkkracht beschikbaar te blijven stellen. In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. is ingebroken in de bijna voltooide cellulaire gevangenis, die in de onmiddellijke nabijheid vau Groningen wordt gebouwd. Men heeft zich toe gang weten te verschaffen tot het zich daar be vindende kantoor der aannemers, de brandkast met geweld geopend en daaruit een som van f 4000 aan bankpapier en specie ontvreemd. Het is nog niet mogen gelukken den dader of daders van dezen brutaleu diefstal op ’t spoor te komen, ofschoon daarop eene premie is gesteld. SNEEK, 24 Juli. Naar wij vernemen hebben zich vier sollici tanten aangemeld voor de betrekking van leer- aar in de Oude talen aan het Gymnasium al hier (vacature Singels). In een artikel, over den uitslag der verkie zingen voor de Tweede Kamer handelende, er kent het Wag. Wbl., ofschoon dankbaar voor wit werd gewonnen, dat de campagne haar niet is meegevallen, want zij leefde in de stille hoop dat de anti-revolutionairen of te Utrecht óf te Sneek öf te Dokkum nog een overwinning zouden hebben behaald. Te Utrecht en te Sneek had, meent dit blad, de uitslag een andere kunnen en moeten zijn. In Utrecht scheelde het toch slechts 37 stem men en deze, zegt het Wag. Wbl., hadden er gemakkelijk kunnen komen, indien de antipathie tegen Heraut en Standaard niet zoó fel geweest was. De redactie van het weekblad heeft.mannen gesproken die vroeger in de voorste gelederden' der anti-revolutionairen streden, en er nu roem op droegen den candidaat der liberalen te heb ben bestëmd. In Sneek heeft zich, naar de Banier betoogt, hetzelfde verschijnsel in nog grooter mate voor gedaandaar begint men, zoo schrijft laatstge noemd blad, in te zien, datdr. Kuyper, ondanks zijn betuigingen dat kerkelijke en politieke quaes- ties uit elkander gehouden moeten worden, de UIT DE PERS. De domme agitatie ter bevordering van de onbelemmerde werking der pokziekte begint zeer ernstige verhoudingen aan te nemen; te Oud-Beierland heeft nl. het gezin, waarin een poklijder was gestorven, zich met geweld tegen de ontsmetting vanwege de politie verzet. De wet behield natuurlijk de overhand, maar de on gelukkige slachtoffers van domme dweepzucht en opruiing moeten het gelag betalen proces-ver- baal is opgemaakt en straf volgt dus. De Haagsche politie heeft procesverbaal op gemaakt tegen den ondernemer van publieke vermakelijkheden in het Victoria-theater te Sche- veningen, wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid door het toelaten op het too- neel van een meisje beneden de 12jaren. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft besloten een adres aan de tweede Kamer te zenden in zake de zegelwet. Vooreerst ver klaart zij het te betreuren dat geen nieuwe ze gelwet is ingediend, daar de tallooze wijzigingen, die in de wet van 1843 zijn aangebracht, het den handelaar moeilijk maken de wet te raad plegen en hij alzoo onwillekeurig vaak die wet overtreedt. Dan wordt het evenredige zegel recht op huurcontracten door de kamer te be zwarend geacht en geeft zij de voorkeur aan een minder hoog vast recht. Ook de voorwaarde, dat voor de zoogenaamde contractpolissen een vast recht wordt betaalt van 5 ets., mits daarin de bepaling voorkome, dat zij geen rechtsgevolg zullen hebben, indien niet een behoorlijk gezegel de polis zal zijn opgemaakt binnen 8 dagen na dat aan partijen gebleken is, dat daaruit een de finitieve verzekering is voortgevloeid, vindt bij de kamer van koophandel geen gunstig onthaal, omdat zoodoende een rechtsgeldig contract nie tig kan worden door overtreding van fiscale voorschriften en bovendien de contractpolis hier door veel van haar handelswaarde verliest. Voorts stelt zij voor om buitenlandsche po lissen vrij te laten van zegelrecht, het voorge stelde recht op polissen van levensverzekering i op de helft, alzoo op 5 ets. voor iedere f 100, uicp .bu ucnvuivu, m«u uv suuiwi nuuuiujgcu te stellen, en de polissen van begrafenisfondsen zijn zij, die, het volk kennende, door hun hef- 1 enz., waarvan de premien, meestal per week be- tige taal van den kansel en in particuliere ge- taald wordende, zeer gering zijn, geheel vrij te te,beraadslagen over het voorstel 'tot reorganL Tweede Kamer gebruiken wil als een stormram tegen de Herv. kerk, en dat doet vele anti-re volutionairen, maar die de uiteenspatting der Herv. kerk niet verlangen, huiverig zijn om in die Kamer mannen te brengen, die blind zijn digen der twee rijtuigen in de Engelsche af- voor het verkeerde van Kuypers drijven op ker kelijk terrein en dus geschikt om zijn werk tuigen te zijn om tegen die kerk, ook van het staatsterrein af, het geschut te richten. Ook de redacteur der Banier verklaart na men te kunnen noemen van mannen van ge vestigde reputatie, die er voor uitkomen den kandidaat der anti-revolutionairen om bovenge noemde redenen niet te hebben gestemd. sprekken tot dergelijke handelingen indirect aanleiding gaven. r R I W X K V L A X D. 5 1 e "ij-1—j-j L r 2 n 8 SNEEKER <01 RVV!.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1