UHUS Bl IIII I K I IU li: lil. Ill IW DE Mill mn Ell III I fflöfflSSEIffl 'IEEE. No. 60. 1883. N V 28 JU L I. B I EXLINi), M ver- 00. I. zij medeplichtige worden weken tijds, terwijl het W li, 2< ,0( 2e )0, ik di nr en 65 de De Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. meldt, dat de commissie, benoemd om de grond slagen voor de regeling van een pensioen voor werklieden vast te stollen, die dezer dagen met haren arbeid gereed kwam, in de door haar ont worpen statuten van de op te richten pensioen- vereeniging, met de behoeften van den arbei dersstand veel beter rekening heeft gehouden dan volgens de eerst ontworpen plannen. Vol gens de eerste statuten, zouden de gestorte bij dragen bij overlijden van den deelnemer geheel verloren zijn en aan de kas van het pensioen fonds ten goede komen, maar men heeft inge- zien, dat daardoor te velen zouden worden af geschrikt. Volgens de gewijzigde statuten zal de werkman zich zóó kunnen verzekeren, dat hij op zekeren leeftijd een vast pensioen krijgt, maar dat ook aan zijn nabestaanden een zekere som wordt uitgekeerd, indiea hij vóór dien tijd komt te sterven. titeit in Indië heeft ingeoogst, bijna arm gemaakt mvaiu WG wixv vipiaxtLaiug UVX UIUVIUC, UC1U I in de Volksvertegenwoordiging, de onderwijswet I toch in hoofdzaak zou blijven gehandhaafd. Men lette op hetgeen er thans in Belgie gebeurt. Ook daar bestaat hetzelfde gevaar als ten onzent, dat de liberale partij in de minderheid zal komen. I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVEItTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. de liberale partij. De liberalen zullen mis- twintig weken geleden is dat genoemd schip is ter, dan drinken zij zoodra zij water voelen. Een I onderzoek bewijs, dat ze totaal blind zijn. Volgens des- j en met smaad overladen. Hij ueemt de vrijheid de Kamer te vragen of zulke handelingen van de zijde der autoritei ten strooken kunnen met eenig begrip van recht- I vaardigheid. De Minister Graux sprak de verwachting uit, 1 4- w-»<-> r» r*> zl zvJ rr» <1 c TÏX z\4- Woeste j De heer Leueht, de persoon, die getracht had geld te slaan uit het, ten behoeve van inzenders der tentoonstelling te Amsterdam, schrijven van reclames in dagbladen, doch die door de Eisen- Zeitung werd ontmaskerd, is na die ontmaske ring uit Amsterdam vertrokken. Men verneemt thans, dat hij ook aan verscheiden Fransche ex posanten voorstellen had gedaan tot het plegen van chantage. De hr. K. P., adsistent ten postkantore te Lei den, pas één jaar in dienst der posterijen, is aan gehouden als verdacht van ontvreemding van een gouden dames-horloge met ketting, door den heer Van D. uit Leiden per post naar Driebergen ver zonden, doch niet aau laatstgemeld adres bezorgd. Het horloge werd te Leiden bij een handelaar in beslag genomen, en de ketting ten huize van den verdachte gevonden en eveneens door de po litie in beslag genomen. ze totaal blind zijn. Het bericht van de N. R. Ct., dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken geen termen heeft gevonden de vernietiging te vragen van een besluit van den gemeenteraad van Aduard, waarbij bepaald is, dat de kinderen slechts tot hun twaalfde jaar de openbare school mogen bezoeken blijkt onbegrijpelijker wijze juist geweest te zijn. De Minister heeft in dat be sluit geen strijd met de wet of het algemeen belang gevonden en blijkens een opstel in het Volksblad zijn weigering tot tusschenkomst aldus gemotiveerd De woorden alle „kinderen in art. 16, al. 1 der wet op het „lager onderwijs kunnen redelijker wijze niet „anders worden begrepen dan dat zij aanduiden „alle kinderen van den leeftijd, die voor het; „ontvangen van lager onderwijs geschikt is.” Volgens de opvatting van den Minister Heems kerk is derhalve een kind, dat zijn 12e ver jaardag achter den rug heeft, niet meer geschikt lager onderwijs te genietenTerecht steekt het Volksbl. den draak met het ongerijmde van een dergelijke uitspraak. Terwijl bijna alle onderwijzers klagen, dat de meeste scholieren zoo vroeg van school gaan en hoogstens tut hun 12e jaar het onderwijs volgen, komt de over heid alle kinderen boven 12 jaar van de school verdrijven. Terwijl in andere landen het be zoek der lagere school tot het 13e of 14e jaar verplichtend wordt gesteld, sluit men hier met goedkeuring der hooge Regeeriugde school voor allen, die een leeftijd hebben bereikt, waarop zij juist goed van het onderwijs beginnen tepro- fiteeren. Door dergelijke beslissingen wordt aan ’t volksonderwijs een gevoelige slag toegebracht. De Amsterdammer bericht, dat een heer uit Siam, die wat laat kwam om een eigen plaats te hebben in ’t tentoonstellingsgebouw, thans bezig is in de passage van het museum een kiosk te bouwen, welke, naar zij verneemt, een miniatuur zal worden van het paleis van den machtigen Koning van zijn land. Sedert drie jaren is te Werkendam do ker mis afgeschaft en elk jaar, gedurende de voor malige kermisweek, vindt een deel van de be volking dezer gemeente het noodig het verle- dene te herdenken door het maken van straat rumoer, terwijl op deze wijze tevens lucht wordt gegeven aan de ontevredenheid over het door den raad indertijd genomen afschaffingsbesluit. Ook dit jaar, en wel in de vorige week, had den rustverstoringen plaats, waarbij de glazen bij onderscheidene personen, o. a. bij den bur gemeester, werden ingegooid en ’s nachts een geweldig rumoer op straat werd gemaakt. Ditmaal zal echter de justitie zich met deze min gepaste uitingen van ontevredenheid bemoei en, daar de schuldigen opgespoord zijn, bekend hebben en tegen hen procesverbaal is opgemaakt. Gouda is weer tot kalmte gekomen sedert de oor zaak der oproerige agitatie, het Beijersche gezel- dat de Passions-spielen opvoerde, de stad ver liet met bestemming naar Antwerpen. Zondag avond had de laatste opvoering plaats en het volk heeft zich toen veel ordelijker gedragen dan de beide vorige malen het geval was zoodat de proclamatie van den burgemeester blijk baar heeft geholpen. Men wil dat ook het uit Den Haag ontboden detachement huzaren en, niet het minst, de neerplassende regen het hun ne hebben bijgebracht om ontzag in te boezemen en de opgewonden en verhitte gemoederen tot bedaren te brengen en te verkoelen. dut men niet aan de onderwijswet zou raken, waarop de Katholieke afgevaardigde I” kahn antwoordde„gij kunt er op rekenen, dat I wij dit wèl willen doen.” „„En waarlijk, zegt de Tijd, wat zou de nieu we meerderheid weerhouden, een wet, die het I land naar den afgrond voert, op te ruimen? Zoo zij het liet, zou van schien revolutie maken de bedreiging van den vertrokken. Minister geeft dat ton minste te verstaan is daarvan hoegenaamd geen bericht gekomen, Ï1CVOI, Ucll Ut? IkUlUUl' Eems met zijn opvarende manschappen, met welnu, men zal dat afwachten, maar g zal er worden aan de ongelukswet, daarop kan men rekenen „Is er grond tot de onderstelling, dat men in storm van 5 op 6 Maart jl. jammerlijk is Nederland anders zou handelen dan in Belgie?” 1 "QQ" Tegen den gep. kap. bij het O. I. leger C. P. J. Kauffman is, bij de pogingen om generaal van der Heijden uit Atjeh te verwijderen, een vervolging ingesteld wegens mishandeling van dwangarbeiders, die onder zijn beheer stonden. Deze vervolging is echter gestaakt en uit het geen bij het onderzoek in de Tweede Kamer aan den dag is gekomen, is juist veel ten gun ste van het beheer van kap. K, gebleken. De heer K. heeft zich indertijd tot de Twee de Kamer gewend met verzoek hem voldoening te verschaffen tegenover de nadeelige gevolgen der op niets uitgeloopen vervolging. Thans heeft hij opnieuw aan de Tweede Ka mer eene memorie gezonden, waarin hij op het gebeurde terugkomt. Hij somt de loftuitingen op, hem door het le gerbestuur, den gouverneur-generaal en de mili taire pers in Indie gebracht voor zijn beheer in Atjeh, waaruit hij in 1880 eervol is ontslagen, met uitzicht op herbenoeming, welke echter we gens de vervolging is uitgebleven. Om zijn gezin te kunnen onderhouden heeft hij toen als ziekenverpleger in Bantam een jaar lang dienst gedaan, volgens verklaring van den inspecteur „met zeer veel ijver en ambitie”. Bovendien teekent hij aan, dat den lande door zijn beheer der dwangarbeiders in Atjeh een som van 1 ton is uitgespaard, door zuinig en ordelijk beheer, ofschoon de dwangarbeiders even goed, zoo niet beter werden gevoed dan de in- landsche militairen of vrije koelies, en ofschoon hij, evenals de militaire administratie deed, even zeer over die som had mogen beschikken. Daar om had generaal van der Heijden hem voor een gratificatie van f 3000 voorgedragen, maar de gouv.-generaal heeft die geweigerd. Ware zijn vervolging voor een krijgsraad ge voerd, waar zij volgens den raad van j ustitie te Batavia behoorde, dan zou hem tijdens het on derzoek het activiteits-tractement zijn verbleven, wat nu niet is uitbetaald. „Men heeft een rigoureuse strafrechterlijke vervolging, die bij slot van rekening tot niets heeft geleid, tegen hem ingesteld, en hem zoo doende de gelegenheid daartoe benomen; men heeft leed op leed gestapeld in stede van glans rijke satisfactie, en dubbel verdiende belooning, men heeft hem nagenoeg door deze strafrech terlijke vervolging financieel geruïneerd, en hem, die den Lande ruim 1 ’/s ton bespaard heeft, die vier jaren met hart en ziel zijn betrekking te Atjeh heeft vervuld en daarvoor niets anders dan lof van hooge, ja zelfs van de hoogste auto- Men leest in de Arnh. Crt. „Die zich aan een nader spiegelt, spiegelt zich zacht. In ons land vleien velen zich dat, al kwam het tot eene verplaatsing der meerderheid In de gemeente Ooststellingwerf heerscht, naar aan de Lw. Ct. wordt gemeld, een zon derlinge ziekte onder ’t rundvee, ’t Is alsof de runderen, die hieraan lijden, geheel zonder ge voel en hunne zintuigen verlamd zijn. Ze ge bruiken hoegenaamd nietsalleen dan, als men hun voedsel in den bek steekt, wordt het naar j Steekt men den kop in ’t wa- kundigen is deze ziekte een gevolg van de plot seling veranderde weersgesteldheid, terwijl an deren beweren, dat zonnesteek de oorzaak is. Van 16 tot 25 dezer had te Leeuwarden het eind-examen van de hoogere burgerscholen in Friesland plaats. Er hadden zich aangegeven 22 candidaten, waarvan 1 zich wegens ziekte terugtrok. Van de overige 21 verkregen 20 het diploma, alsL. C. Blankstein, J. G. Goedhuis, C. Hettema, P. Kuiken, J. Kijlstra, N. W. Maas, L. van der Maen, P. Roker, J. J. van der San- de, A. M. Vroeg, B. Westra en J. Tigler Wijbrandi, leerlingen van de Rijks hoogere bur gerschool te Leeuwarden en J. Alberts Az., A. Volkertsma, J. A. Koch, L. Oppedijk Sz., J. Tacoma, S. Visser Tz., J. de Vries en IJ. IJntema, leerlingen van de hoogere burger school te Sneek. SN E EK, 27 Juli. „De Sneekers zijn boos, en niet zonder reden, zegt de Arnh. Ct. Nadat men hen eindeloos lang heeft laten wachten op de opening van den spoorweg Sneek-Leeuwarden, is deze ten lange leste den 16den dezer geopend, maar met eene dienstregeling zoo dwaas, dat de verontwaardi ging daarvoor zich geheel rechtvaardigen laat. Zoo komt de eerste trein uit Sneek te Leeuwar den aan 7 minuten nadat de sneltrein naar Hol land vertrokken is, en heeft men 's avonds, met den sneltrein uit Holland te Leeuwarden aanko mende, geen gelegenheid meer om naar Sneek te reizen. Wat moet men daarvan denken? Hebben de dienstregelaars gesoesd, of wil man ’t publiek ter gen Noch het een, noch het ander, iudien ten minste waar is, wat men ons heeft medegedeeld. De Exploitatie Maatschappij is verplicht de Staats spoorwegen te exploiteerenmaar nu moet in het contract tusschen haar en den Staat de be paling gevonden worden, dat de Maatschappij, wanneer zij gedeeltelijk voltooide lijnen exploi teert, aanspraak heeft op schadeloosstelling. De spoorweg Leeuwarden—Sneek is maar een ge deeltelijk voltooide lijn, een fragment van de lijn Leeuwarden—Stavoren—Amsterdam. Die schadeloosstelling moet zoo geregeld zijn, dat de Exploitatie Maatschappij belang heelt bij eene zoo gering mogelijke opbrengst van het door haar _te exploiteren spoorweg fragment. Is dit werkelijk de oplossing van het raadsel, dan is het publiek de dupe van eene bepaling in het con tract met de Exploitatie-Maatschappij, op wel ker herziening wel mag aangedrongen worden.” Hoe ongelooflijk bijna het laatste gedeelte van dit bericht uit de Arnh. Crt. ook moge klin ken, het krijgt inderdaad schijn van waarheid, als de klachten gegrond zijn, die ons ter oore kwamen, dat er gedurig gebrek is aan voldoend materieel, zoodat bij herhaling reeds van goede renwagens moet zijn gebruik gemaakt voor het vervoeren van personen, terwijl ook geen gele genheid schijnt te bestaan tot het vervoer van vrachtgoederen langs deze lijn. Een nóg ernstiger klacht wordt algemeen ge hoord over de onvoldoende maatregelen om on gelukken op de overwegen te voorkomen. Is de afsluiting over de Sneeker—Bolswardsche weg, waarover zoo’n bijzonder drukke pas sage is al hoogst gebrekkig te noemen, daar kinderen, schapen en jong vee, heel gemakkelijk onder de afsluitboomen, zonder eenig rasterwerk, kunnen doorloopen op de verdere overwegen wordt zelfs bij ’t passeeren der treinen de moeite niet gedaan om de afsluitboomen te sluiten, zoo dat het daar geheel aau het toeval of aan de meerdere of mindere voorzichtigheid van groo- tere en kleinere voetgangers, of aan de bestuur ders van paard en rijtuig wordt overgelaten, om te zorgen dat men niet in botsing komt met zoovele anderen van de visschersvloot, in den gaan.” Uit Delfzijl wordt aan de Gron. Cour, het volgende geschreven „Den 2den Maart jl. is van hier vertrokken de handelskotter Eems, bemand met vijf koppen en bestemd naar de Engelsche visschersvloot in de Noordzee, om aan die schepen, als gewoonlijk, zijn inhebbende lading koopmansgoederen te verkoopen. De reizen vorderen in den regel van zes tot acht nu reeds omstreeks binnen geslikt. Na alle nasporingen en getornd zoodat men hier algemeen vreest, dat de kotter I.' OEEKER i 'T It a I .6 6 eiï iOl 10 it. KJ OIRVVT. - ■JL.niJUi__!_i-.Ba»» I" U z?™ S-i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1