SIHJNS- Bl Mram BLW TOOR DE INI IIII. 1.1HIT 1IIMIIISSEIIHT S\l,L!v G! .F No. 61. A C II T-E N-D E R T I G S T E 1883 u J AVOENSD AO U I T PERS. D E zij een dorde Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. van eischen bij de exa- 3 Ofschoon het weder sedert eenigen tijd, de laatste dagen uitgezonderd, wat van streek was, heeft het bezoek aan de tentoonstelling te Am sterdam daaronder, naarde Amst. bladen melden, niet geleden, integendeel het getal bezoekers moet dagelijks toenemen, zoodat het er in de laatste dagen even vol was als op do drukst bezochte Zondagen. Volgens het Utr. Dagbl. zullen verschillende inzenders handelend optreden tegen het tentoon- stellings-comité, wegens de onvoldoende wijze waarop hunne inzendingen zijn verzorgd. De grief berust op de groote schade, die de regen heeft aangericht, doordien de glazen be dekking van het hoofdgebouw er vrij spel aan liet. Zoo waren b. v. in de afd. Eng.-Indie de kostbaarste tapijten Zondag jl. geheel doordrenkt van het nat, zoodat ze van den vloer moesten worden opgenomen en zoo goed mogelijk in veiligheid gebracht. En zooveel kostbare voor werpen, die veel minder dan andere tegen vocht bestand zijn, gingen in deze geweldige regen- Bij den penningmeester der commissie, die zich gevormd heeft om aan de nagelaten betrek kingen der verongelukte visschers uit Paessens en Moddergat geldelijken steun te vèrleenen, is tot Zaterdag jl. de som van f 129.697,73 aan giften ingekomen.' OVERZICHT. De Fransche Senaat heeft jl. Donderdag opnieuw een paar amendementen aangenomen, op het wetsontwerp tot reorganisatie van het rechterspersoneel, waardoor het getal rechters, dat de regeering zal mogen ontslaan, op nieuw beperkt wordt. Artikel 7, houdende opheffing der rechtbanken die minder dan 150 zaken per jaar behandelen, werd nl. met 175 tegen 86 stemmen verworpen. Deze verwerping doet ook de art. 8, 9, 17, en 18 vervallen. Het ontwerp verliest zoo gaandeweg daardoor het karakter van een gelegenheids- en zuiveringswet geheel en al, en er bestaat thans zeer gewettigde twij fel of het wel in werking zal treden. De Senaat verwierp Zaterdag het amendement van Jouin op art. 15 der wet op de reorganisatie van het rechterspersoneel, strekkende om te bepalen dat de vermindering van dit personeel alleen tot stand zou gebracht worden door niet- aan vulling der open vallende plaatsen. Art. 15 zelf, waarin de minister drie maanden tijd ge laten wordt om zooveel rechters te ontslaan als er overcompleet komen en hij volkomen vrij is m zijn keus wie hij ontslaan wil, werd daarop met 139 tegen 129 stemmen aangenomen, zoo dat de „zuivering” zal kunnen plaats hebben, zij het dan ook op iets beperkter schaal dan de eerste bedoeling was. Bij de voortzetting der behandeling van de met de spoorwegmaatschappijen gesloten over eenkomsten, deed Lefèvre het voorstel om daarin de bepaling op te nemen, dat aan de Fransche KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, in aanmerking nemende, dat van de ver gunning om op den Verjaardag van Hare Ma jesteit de Koningin zwervers en voetzoekers af te steken, bij vorige gelegenheden misbruik is gemaakt door sommige ingezetenen, die voetzoe kers gevuld met kogeltjes en andere schadelijke bestanddeelen in den handel brachten ot zelf afstaken, en daardoor andere personen aan ge vaar en nadeel blootstelden hebben, met toepassing van art. 117 der alge- meene Politie-verordening, besloten 1°. vergunning te verleenen om op Donder dag den 2 Augustus a. s., den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, des avonds na 7 uur, zwervers en voetzoekers van volstrekt on- schadelijken aard af te steken 2°. den heer Commissaris en de Agenten van Politie te machtigen om, zoodra zij vermoeden, dat van schadelijke zwervers en voetzoekers ge bruik wordt gemaakt, de vergunning te ontne men aan de personen op wie dat vermoeden betrekking heeft 3°. aan de ingezetenen te kennen te geven, dat het gebruik van vuurwapenen en van alles wat niet onder de onschadelijke zwervers en voetzoekers kan worden benrepen, blijft verboden en behoort te worden verv l,d en gestraft. Sneek den 31 Juli 1883. burgemeester en Het Katholieke blad het Huisgezin wijde eenige woorden aan, wat het noemt. „het schan daal te Gouda”, of wei aan hetgeen in genoem de plaats voorviel naar aanleiding van de op voering der Passions-Spielen. Het Huisgezin betoogt, dat het passiespel niets ontstichtende heeft en geenszins de be spotting van het heilige beoogtintegendeel, het wekt tot eerlied en godsdienstigen ernst. Wat kunnen, vraagt liet blad, de Goudsche predikanten tegen het passiespel hebben, zoo niet dat het een overblijfsel is uit de Katho lieke middeleeuwen en dat het door de katho lieken vertoond wordt? Zijn de Calvinistische predikanten nog zóo doortrokken van den ouden Puriteinschen zuurdeesem, dat zij in elke voor stelling van Christus of zijne apostelen een ver grijp tegen het eerste geood zien, hoe komt het dan, dat zij zich ook niet hebben verzet tegen de uitgave van den statenbijbel met illustraties vau Doré „Wanneer, zoo leest men iets verder, de predikanten in gemoede iets tegen het pas siespel hebben in te brengen, laten ze het dan bedaard zeggen, maar laten ze niet door leugens en laster de goe-gemeente tot dergelijke bui tensporigheden aanhitsen. Of is het geen laster, wanneer zij beweren dat de vertooners van het passiespel de gewijde gebeurtenissen in een bespotteïijk daglicht stéllen Wanneer dat werkelijk het geval was, zouden wij de eersten zijn om onze verontwaardiging over zulk een monsterachtige profanatie uit te spreken, en dan zou stellig de katholieke geestelijkheid het passiespel reeds sinds lang als zoodanig ge brandmerkt hebben. Maar nu diezelfde voor stelling daarentegen in alle opzichten stichtelijk en verheffend mag genoemd worden, nu kunnen we de handelingen van den Goudschen kerke- raad alleen aan verregaandfanatisme toesehrijven Ten slotte zegt het blad, datzij, die in heftige taal van den kansel en in particuliere Er wordt, zegt het Vadeen nieuwe poging eea ^Vereeniging een „Société desgensde lettres” op te richten. Woensdag jl. kwamen de heeren Schimmel, Prof. Alberdingk Thijm, H. de Veer, Taco H. de Beer, mr. W. G. F. A. van Sorgen, Rosier Faassen, J. H, Róssing, Ge rard Keiler en Smit Kleine te Amsterdam bij een om het plan daartoe te bespreken. De hee ren Busken Huet en dr. Jan ten Blink, die de vergadering niet konden bij wonen, hadden niet temin van hun instemming met het plan doen blijken. Aan de heeren Schimmel, De Veer en Taco H. de Beer werd opgedragen statuten te ontwerpen, om die in een nadere bijeenkomst te behandelen en vast te stellen. Men wilde daar bij van de volgende denkbeelden gebruik maken: Ieder contribueert een kleine som per jaar, en ieder, die een werk uitgeeft, staat een deel van zijn honorarium af; daarmee en uit giften en le gaten wordt een kapitaal gevormd, dat 20 jaar lang rente op rente bijgehouden wordt. Dan wordt er uitgekeerd, in evenredigheid van wat men afstond van zijn honorarium of van do be taalde contributie. Als iemand weinig contri bueerde, omdat hij arm was, en toch een belang rijk werk schreef, waarvoor hem weinig betaald is, b.v. omdat hij onbekend was, zal het hoofd bestuur vrijheid hebben, de omstandigheden in aanmerking nemende, een grootere uitkeering te doen. Verder zou de vereeniging ook optreden wanneer b. v. de letterkundige eigendom wordt aangerand van een lid der sociëteit. Wij hebben vroeger reeds gemeld, dat naar de meening van den Minister Pijnacker Hordijk de 30pct. Rijks vergoeding, volgens art. 45 der wet op het lager onderwijs, niet verschuldigd zijn van kosten van ververschingon bij een vergelijkend examen voor hoofd eener school, en dat het beroep der gemeente Delden van deze beschikking op den Koning niet-ontvanke- hjk is verklaard, omdat ons staatsrecht zulk een beroep niet kent. De gemeente Naaldwijk, welke evenals die van Delden 30 pet. der kosten van ververschin- gen bij een vergelijkend examen niet vergoed gekregen had, heeft thans een anderen weg ingeslagen. In zijne vergadering van 21 dezer heeft de Raad dier gemeente, op voorstel van den voorzitter, besloten van de meergenoemde beschikking van den Minister in beroep te komen bij den Minister. Thans zal derhalve eerst kunnen blijken of de Minister Heemskerk het in dit opzicht met zijn ambtsvoorganger eens is, want een staatsrechtelijk bezwaar be staat er niet tegen den weg door den gemeen teraad van Naaldwijk ingeslagon. Naar aanleiding van een en ander roept de Arnh Ct. uit: „qeu de bruit pour un petit pain! De ververschingen bestaan toch waarlijk niet uit getruffeerde kalkoenen of paté de foie gras; een kopje koffie met een kadetje met kaas of ge rookt vieesch zal wel het menu vormen en de ge meenten zullen er toch niet onder bezwijken, als zij een derde van die kosten niet terug krijgen. De Nederl. openbare onderwijzers- en hoofd- onderwijzersvereeniging heeft op haar verzoek aan de Regeering om intrekking der schorsing van den heer Poppink te Winterswijk, eene afwijzende beschikking ontvangen. De Minister van Justitie heeft aan do besturen der huizen van verzekering, der huizen van arrest, der afzonderhj k gevestigde kantonnale huizen van bewaring en der cellulaire gevangenissen te Go ri nchem, Goes, Sneek, Deventer en Appingedam, de volgende circulaire gezonden: De uitgaven voor hef onderhoud der gevangenen 1882 hebben aanmerkelijk meer bedragen dan bij de beraming werd verwacht. Vermoedelijk is deze vermeer dering van uitgaven voor een groot deel toe te schrijven aan de uitvoering van de drankwet. Ten einde dit te kunnen nagaan, verzoek ik U, mij onverwijld te willen melden, hoeveel dagen gevangenisstraf principale of subsidiairein 1882 in de gevangenis onder Uw beheer door krachtens de drankwet veroordeelden zijn on dergaan, gesprekken die opvoeringen veroordeelden, de j“ oorzaak zijn geweest dat er te Gouda tooneelen aangewend om in Nederland zijn voorgekomen, die men slechts in Rusland van letterkundigen” of in eenig ander half barbaarsch lancf verwach ten zou. De Tijd vraagt, naar aanleiding van die ver- oordeeling der Passions-spielen, waarom b. v. vele vrome protestanten niets ontstichtelijks zien in schilderijen of gravuren, welke den Zaligma ker met de doornenkroon of aan het kruis voor stellen, maar diezelfde voorstelling als beeld, een crucifix, in hun oog een gruwel is Het is maar al te waar, zegt zij, dat tegen derge lijke opvattingen, hoe onverstandig en onrede lijk ook, wanneer zij zich eenmaal in de hoof den van velen hebben vastgezet, geen redeneeren helpt; niet minder waar ook, dat zij dikwijls tot de meest hartstochtelijke woede en verbitte ring aanleiding geven. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Gorredijk is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal opgezonden, houden de gemotiveerd verzoek om afschaffing der pa tentbelasting. Alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland hebben daarvan afschrift bekomen. dagen onherstelbaar verloren. En toch zullen, zegt het blad, misschien de geweldige regens juist het krachtigst motief zijn, om den inzenders eiken eisch tot schadevergoe ding te ontzeggen. De Stand, deelt mede, dat het O. M. bij het kantongerecht te Leiden in hooger beroep gekomen is van de uitspraak van den kanton rechter, die den persoon uit Katwijk, die tijdens het heerschen van pokziekte te zijnen huize de openbare godsdienstoefening bij woondevan rechtsvervolging ontsloeg. De bekende auteur en acteur Rosier Fessen deelt aan het Rott. Nbl. mede, dat hij den offi cier van justitie te Den Haag kennis heeft gege- vengvan het feit, dat te Ljiden, in de schouw- burgtent van den heer Nieuwenhuis, is opgevoerd „Zwarte Griet”, blijkbaar geheel ontleend aan het door hem geschreven stuk van dien naam. Doch ook te Winschoten en te Alkmaar is een „Zwarte Griet” opgevoerd, waarbij op het affiche vermeld staat, achter Rosier Faassens naam, „in navolging door Antoon Kattermolen.” Ook hier mede zijn de officieren van Justitie te Winscho ten en te Alkmaar door den heer F. in kennis gesteld. De lieer George van der Mey, acteur bij een dezer gezelschappen, schrijft thans in het Leidsche Dbl. dat hij nooit een opvoering van Faassens’s „Zwarte Griet” bijwoonde, doch zijn stuk „Zwarte Griet” zelf in elkaar zette na lezing van een ge detailleerd kunstverslag in een der bladen over Faassens pennevrucht. De uitslag van de examens voor de acte van hoofd der school” is niet gunstig en geeft aanleiding tot vragen en bedenkingen. Is de opleiding, de studie van hen, die zich aan het onderwijs op de lagere school wijden, zoo gebrekkig, zoo weinig degelijk, dat meer dan de helft der geëxamineerden behooren weg gezonden worden Of is er overdrijving minatoren Men mag eischen, dat er een duidelijk ant woord op die vragen worde gegeven, zoowel in ’t belang van de onderwijzers als in dat van het onderwijs zelf. WEEK l COI RAVI' i B 1 A A K A Ij A A E- IIT EV LA'ii) I j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1