0 MIMS- ffl ilHtfflfllW W 8 ffiffiïK S H 1WWMBW SUB H l figsisisaM c 1883. A C II T-E N-D E R T I G S T E J A A No. 62. I' 3 Jaarmarkt of Kermis 4 .A. TJ <3- U T U S. w u I T DE PERS. ■M A Wanneer de grondwet een voorwerp van van blijft overgelaten ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 I!2 Cents. Bij abonnement is e prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De vraag: „Mag en moet de antirevolutio naire partij saamwerken met Rome?” wordtin een, in het jongste nommer van de Standaard opgenomen schrijven aan jbr. mr. De Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer, door dr. Gra- vemeijer van Oosthem ontkennend beantwoord. Dr. G. verzekert dat hij, een beslist gerefor meerde, in deze meening niet alleen staat onder zijn partijgenooten, daar vele gereformeerden bij de jongste verkiezing voor de Provinciale Staten van Friesland niet op den anti-revolutionairen caudidaat stemden, wijl zij verontwaardigd waren over het samengaan der anti revolutionairen met Rome. „En”, zoo lezen wij voorts in dezen open brief, „die gereformeerden handelen aldus uit beginsel. Zij meenen, dat de roomschen zich nog steeds scharen onder de banier van de roomsche kerk en haar wil volgen. De Paus is hun hoofd, wiens wenk zij volgen, zoodat vele gereformeeiden tot welke ook ik be hoor het niet met u eens zijn, waar u schrijft dat de roomschen hier nimmer de staatsrech terlijke beginselen zullen toepassen, maar wel met u instemmen, dat de natuurlijke mensch met de beginselen der kerkleer in geheime, in wendige verstandhouding staat (ja bemerkt de wedergeborene niet nog gedurig een paap in zijneigen hart?), een reden te meer om als christen tot u te spreken (en alzoo te bandelen): „mét Rome begeer ik geen bondgenootschap, zelfs niet tegen anarchie en ongeloof!” Wat de antirevolutionaire partij dan ook in Rome wint, zal zij, meent de briefschrijver, in Friesland in gereioimeerden verliezen. 1 1 en vervolgens uitsluitend aan deze geabonneerden franco per post te doen toekomen. Wordt het vereischte getal abonné’s niet ver kregen, het genoemd Weekblad, met 1884, te veranderen in een Maandblad. Wordt het minimum-cijfer der abonnementen bereikt, dan zal het blad gratis onder de niet geabonneerden verspreid worden, als de af- deelingsbesturen den daarvoor bepaalden prijs willen betalen. Do discussien over artikel 194 der grondwet, ’t welk handhaving der openbare school voor schrijft, waren zeer belangrijk. i ’t Hoofdbestuur had voorgesteld, dat „Volks- i onderwijs” zou verklaren: wij wenschen dat artikel in de grondwet te behouden. Er waren die in dat „wenschen” eene veel te flauwe uitdrukking zagen van den prijs dien zij I op ’t behoud van dat artikel stelden. De heer Kerdijk meent, zocals bekend is, dat het artikel eene wijziging kan ondergaan, waardoor de confessionnelen en R. Catholieken zouden bevredigd zijn en hot gewijzigde artikel dan in de grondwet kon blijven. De heer van der Meulen uit Bolsward verde digde het door het hoofdbestuur geformuleerde voorstel van Bolsward, Groningen, Leens en Overmaasche dorpen. Hij zet uitvoerig de be- teekenis van art. 194 uiteen. Wordt dat prijs gegeven, dan zal het gevolg zijn, dat het volks onderwijs wordt overgelaten aan particuliere krachten en een groot deel des volks zal van onderwijs verstoken blijven. Sommigen, waar onder ook de redacteur van het Volksblad, wil len de openbare school handhaven, maar niet aan het grondwetsartikel vasthouden. Maar, in dien men het behoud van de openbare school wil, hoe kan men er dan tegen zijn, dat dit be houd ook door de Grondwet verzekerd worde, en hoe kan men meenen aan de wenschen van andere partijen voldoening te geven, indien men de Grondwet wijzigt met de bedoelling om toch alles te laten zoo als het is De heer Koekebakker uit Steenwijk, ziet niet in, waarom het beginsel juist in de grondwet geschreven moet worden, bepaaldehet onderwijs is Staatszorg; de regeling er - aan de wet, zou men ruimte houden voor verbete ringen die nu onmogelijk zijn. De heer Kerdijk verdedigt breedvoerig zijn standpunt: onwankelbare trouw aan het beginsel der openbare school, maar van erkenning der noodzakelijkheid om de grondwet te wijzigen, indieu inderdaad de meerderheid des lands dat wil. Hij betwistte voorts de m eening, dat behoud van het grondwetsartikel voldoende zou zijn tot bescherming der openbare school. De aan die school vijandige partijen verklaren zich volko men bevredigd door een regeling in hun geest met behoud van het grondwetsartikel. Ook weet men bij ervaring hoe veel kwaad eene on gunstig gestemde regeering aan de school doen kan, ondanks de grondwet en de schoolwet. Hoe men wetten uitleggen kan, weet ieder sedert men gezien heeft dat uit de woorden „een ieder” der gemeentewet ongestraft gelezen kan worden: niemand. Men moet propaganda maken, meer dan tot dusver geschiedt, vooi' de beginselen der schoolwet, maar niet voor den hopeloozen strijd tegen eene wassende meerderheid. De heer ter Haar zegt, dat de strijd tegen de school is een strijd tegen den modernen staat. In dien strijd zichzelf zwakker te maken door een grondwetsartikel los te laten, kan nooit de Zondag hield de vereeniging „de Dageraad” hare gewone jaarlijksche vergadering te Amster dam. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging steeds in bloei toeneemt en op een welvol- bracht jaar kan terugzien. Ook liet tijdschrift „de Dageraad” wordt in steeds ruimer kring ge lezen en verspreid. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester werd onveranderd goedgekeurd. Sedert de laatste vergadering is het ledencijfer weder met een 30tal toegenomen. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid waren de hh. B. H. Heldt, F. Domela Nieuwen- huis, H. F. A. Peijpers, J. J. Severijn, J. Schip pers en W. F. E. Wijnen, welke beide laatsten I niet voor eene herbenoeming in aanmerking wenschten te komen. Herkozen werden de hh. Heldt, Nieuwenhuis, Peijpers en Severijn, ter wijl gekozen werden de hh. P. O. F. Frowein. en Perelaer. Tot afgevaardigden bij hot a. s. internationaal vrijdenkers-congres werden be noemd de hh. P. O. F. Frowein, dr. H. Har- togh Heijs van Zouteveen, dr. II. C. Muller, S, E. W. Roorda van Eijsinga en mr. L. Zegers Veeckens. Tevens werd besloten tot het hou den van eene feest-vergadering op 30 Aug. a.s daags vóór de opening van het congres, waarin verschillende bekende vrijdenkers uit het bui tenland als sprekers zullen optreden. verkrijgen van de Mocht het gebeuren, dat onze Nederlandsche I landverhuizers Suriname in plaats van Noord- Amerika als hun nieuw vaderland verkiezen I dan zullen veel werkkrachten behouden blijven, die anders voor ons land verloren gaan. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De met gouden, zilveren of bronzen medaille bekroonde inzenders op de internationale ten toonstelling te Amsterdam, zullen allen, naar men bericht, eenvoudig een bronzen medaille ontvangen, waarbij een diploma wordt gevoegd, vermeldende welke nominale waarde aan het stuk gehecht mag worden. De Arnh. Ct. vraagt of het niet beter zou zijn medailles te vervaar digen op de wijze, die de suikerbakker s toe passen bij ’t nabootsen van gouden en zilveren munten Vervolgens wijst dr. G. er op, dat een geloo- vige, vóór hij gaat stemmen, overeenkomstig het agendum in de Stand, van 12 Juni jl., het aangezicht zijns Gods zoekt om ’s Heeren zegen over den dag der verkiezingen af te smeeken. Nu kan die geloovige alleen zegen afsmeekeu voor die mannen, „die waken zullen voor de „ontkerstening der natie en die roepen zullen „voor de eere onzes Gods”, en dr. G. vraagt of men daaronder ook roomschen kan rekenen, die den Paus als hun hoofd belijden in plaats van Jezus Christus. De heer Savornin Lohman, onmiddellijk zijn antwoord op dit schrijven latende volgen, zegt o. a., dat z. i. een Christen voor gelijk recht van Joden, Roomschen en Atheïsten strijden kan en moet, wat de heer Gravemeijer in zijn bovenbedoelden brief sterk betwijfelt, De heer Lohman toch is overtuigd dat het vooral de staatsbemoeiing is, „die ons, christenen, voor het ware lijden onbekwaam gemaakt; die ons van belijders en getuigen tot heerschers ver laagt die van de vierde eeuw af de christelijke kerk bedorven heeft en onze Nederduitsch- Hervormde kerk doen ontaarden tot hoe hard het woord klinken moge, ik wensch oprecht te zijn tot de karikatuur eener christelijke kerk.” Niet op hoop van wederkeerig dienstbetoon, zou de heer L. een roomsche voor het lidmaat schap der Staten stemmen, noch omdat of on danks hij roomsch is, maar eenvoudig op grond van geschiktheid en vooral indien hij zeker was dat die roomsche als kiezer voor de Eerste Ka mer iemand zou helpen benoemen die aan het onrecht bij uitnemendheid in Nederland een ein de zou wenschen te maken. Bovendien acht schrijver het onbillijk om steeds iemand van protestantsche zij te weren, alleen omdat hij roomsch is, terwijl menig protestant, ook wat de opvatting van het staatsrecht betreft, z. i. verre beneden vele roomschen staat. Ten slotte gelooft de heer L. niet dat de eigen lijke roeping van Provinciale Staten is om voor „die ontkerstening der natie te waken en te roepen voor de eere Gods,” waar mannen moe ten worden gekozen met die roeping, bidt de heer Lohman niet voor do roomschen, omdat „hun inroepen van aardsche machten er toe medewerkt tot het verspreiden der meening, niet, dat de overheid God, maar dat God de overheid noodig heeft 1 Maar is er, helaas niet menig protestant, ja menig gereformeerde, die hetzelfde gelooft?” Op de Algemeene Vergadering„Volksonder wijs”, jl. Maandag te Amsterdam gehouden, zeide de heer J. van Gilse, lid van ’t hoofdbe stuur, waarnemende het voorzitterschap, spre kende over de algemeene verschijnselen, die op het gebied van lager onderwijs zijn waar te nemen, dat het geen verwondering kan baren, indien het straks uit te brengen jaarverslag niet rooskleurig genoemd mag worden. Men heeft slechts den blik te wenden naar de Tweede Kamer, om dat verschijnsel te verklaren. De zelfde liberale meerderheid, welke in 1878 de herziening der schoolwet van 1857 tot stand bracht, is door hare verdeeldheid en machte loosheid oorzaak dat de uitvoering dier wet is toevertrouwd aan de handen van den Minister Heemskerk. Gevallen als voorgekomen zijn te Aduard, te Oost- en West-Souburg, waar het schoolbezoek voor kinderen boven de 12 jaren wordt afhankelijk gesteld van het betalen van schoolgeld, de treurige beslissing in zake het iucendent-Poppink, en eindelijk de betreurens- waardige intrekking van het wetsontwerp op den kinderarbeid, voor welk ontwerp deze ver- j eeniging nog ten vorigen jare zoo krachtig in de bres is getreden, al deze verschijnselen verklaren het, wanneer de algemeene toestand op onderwijsgebied niet bemoedigend genoemd mag worden. Ook Volksonderwijs ondervindt daarvan de uitwerking, maar zooveel te ernsti ger rust dan ook op hen, die o verblijven, de plichten om, als een vast aaneengesloten pha lanx, voor de belangen van het volksonderwijs te blijven opkomen en strijden. Ten aanzien van de uitgave van het Volksblad voor ’t onderwijs is besloten „de leden der Vereeniging in de gelegenheid te stellen om, voor zoovelea zij liet blad bij voortduring wenschen te ontvangen, zich vóór 1 October e. k. bij inschrijving (buiten hunne contributie als leden of begunstigers der Ver- VERGADERING van den Gemeenteraad van Snees. op Maandag 6 Aug. 1883, ’s namiddags 6 uur, Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een leeraar aan het Gym nasium. 4. Idem van een onderwiizeres aan school no. 1. 5. Onderzoek der geloofsbrieven van de her kozen raadsleden. 6. Wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs in deze gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek. maken bekend, dat de op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten, alhier zal i n g a a n op Dinsdag den 14 Augustus 1883, des morgens 8 uur, en ein digen op Vrijdag den 24 Augustus daaraan- i1 volgende, des morgens 8 uur, en dat vóór den 26 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en wegge rei md. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 15 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald, dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan, dan overeenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester en na vol doening van het marktgeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEWITZ. Het Hbl. meldt, dat bij het dagehjksch bestuur eeniging) daarop te abonueeren - van Amsterdam en zijne technische ambtenaren i 2--- - I plannen in studie zijn tot overbrugging van het verkregen worden, het blad ^gedurende 1884 IJ. Die plannen houden rekening met de nood zakelijkheid, die ontstaan zal, wanneer dit denk beeld mocht worden uitgevoerd, om voor de scheepvaart tusschen Handelskade en Noordzee- kanaal eene nieuwe verbinding te maken. Naar het N. v. d. D. verneemt, zijn eenige Friesche landbouwers voornemens zich in Suri name te vestigen. Zij hebben zich tot den heer Mackintosh gewend tot het noodige inlichtingen. issagssassss ■s®*wa E 1*. Xfc.% t A W. 3 I SHEERER COI RA eemgmgj uaarop ie uuuuuuöieü, ,en, bijaldien i 2000 abonnementen a f 1 of wel 1000af 1,50 ft'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1