■IÏS- ffl IDIWmiHLID TOOR DE «■ïïHHïïmMNssmwsfflï. 1 1 L V i J No. 64. A C II T-E N-D ERTIGSTE J A <883. 4 ’1 1. een adres omtrent de 4 de binnenzijde, van J 7. Behandeling In 1882 werden door de Amsterdamsche Om- -nibusmaatschappij gemiddeld per dag 22,300 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. I kermis. 8. Alsboven van het le Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1883. om tot komen. 1 Omtrent hot spoorwegongeluk dat Zaterdag jl. tusschen Brammen en Dieren plaats had, deelt de Zutf. Crt. nog de volgende bijzonderheden men het uitgesleten zijn Na den brand b:j G. Hoogenkamp, landbou wer te Eerde, Ambt Ommen, van 1 op 2 Aug. heeft de burgemeester van Ommen zich terstond met de noodige politie naar de plaats des on- heils begeven, ten einde het noodige onderzoek naar een en ander in het werk te stellen. Hij kwam weldra tot de ontdekking dat alle goede ren van waarde in den grond, enz. verborgen waren, zoodat terstond zware vermoedens van brandstichting tegen genoemden Hoogenkamp re zen en deze dan ook dadelijk in verzekerde bewaring werd genomen. Hierop volgde het gerechcelijk onderzoek, waarbij de vrouw beken de dat de goederen reeds voor den brand bui ten ’shuis waren verborgen, en ook de man, die aanvankelijk bleef ontkennen, eindelijk tot volledige bekentenis kwam eu o. a. zeide het aanwezige vee in den stal met opzet te hebben laten verbranden, teneinde allen schijn van ver denking van zich te weren. De man is ge vankelijk naar Zwolle overgebracht. De maand Juli jl. heeft veel meer He COMMISSARIS van POLITIE te Sneek 81 maakt aan belanghebbende bekend, dat de sluiting der foffiehuizen en tapperijen geduren de de Kermis zal moeten plaats hebben als Volgt den T4,.,17 en 18 Augustus des nachts ten 3 urede overige dagen tot de Politie de slui ting wenschelijk acht, terwijl de sluiting door de politie onmiddelijk kan worden gelast bij on geregeldheden of vechtpartij. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7*/i Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. van de Al- Donderdag 16 dezer wordt te Amsterdm een buitengewone vergadering van het koninklijk instituut van ingenieurs gehouden, waarin de heer Weicker, ingenieur van den waterstaat, een vergelijkend overzicht denkt te geven van de voornaamste ontwerpen tot droogmaking van de Zuiderzee. Ook het wetsontwerp-Buma zal hierbij behandeld en nagegaan worden: dit ont werp strekt, naar men weet, om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van in dijking der Zuiderzee door afsluiting der zeega ren even binnen de eilanden. met nadruk gewezen. Inderdaad laat het niet invoeren van leerplicht zich alleen dan rechtvaardigen, als het doel, alle kinderen schoolonderwijs te doen genieten, toch langs dezen weg niet terstond bereikbaar is of langs indirecten weg beter kan bereikt worden. Wat het eerste betreft, zoover het gebrek aan het voldoende aantal scholen en onderwijzers een beletsel is, toont de heer Borgesius aan, dat de invoering van leerplicht op zichzelf daarin reeds verbetering zou brengen en dat bovendien bij een verstandige inrichting der wet met der gelijke bezwaren gerekend zou worden. En wat het tweede aangaat, de illusie van den hoer de Pinto, dat het met het schoolbezoek ten onzent zoo slecht niet geschapen staat en dat veel vooruitgang is op te merken, wordt hem onbarmhartig ontnomen. Het cijfer 70,003 niet schoolgaande kinderen is voor een land als Nederland veel te hoog. En dan komt daar nog bij het betrekkelyk schoolverzuim, dat vooral op het platteland een schrikbarenden om vang heeft. oor de juristen, die bijeen zullen komen om over het vraagstuk te beraadslagen, zal de groo- te vraag wei deze zijn, of er uit een juridisch oogpunt bezwaar is tegen het voorstellen van strafbepalingen. Hebben de juristen geen be zwaar, uit een maatschappelijk oogpunt be staat een bezwaar zeer zeker niet en zou de invoering van leerplicht een ware weldaad zijn voor het volk. Men behoeft aich aan geen over schatting vau het lager onderwijs schuldig te maken om te beweren, dat het een misdrijf te genover het kind is, het zonder onderwijs te la ter opgreeien. Vad. In den nacht van Maandag op Dinsdag hooft zich zekere Hendrik Klerks, laatst schippers knecht te Alfen, door middel van inbraak toe gang weten te verschaffen tot de woning van den heer J. Vasse aan don kleiweg te Gouda. Na in het voorhuis de winkellade te bobben geledigd, begaf Klerks zich naar de kamer ach ter den winkel, waar V. sliep, of om de sleu tels te halen, óf om een zich daar bevindende chiffonière open te breken. Hoe hes zij, V. werd door het aansteken van licht en het ma ken van eentg geraas gewekt. Hij sprong op en ging den inbreker te lijf, die, in de daarop volgende worsteling, V. met een groot mes ver scheidene wonden toegebracht. Inmiddels rie pen zijn ontwaakte huisgenooten de hulp der politie in, die zich spoedig van den onverlaat trouwens een oude bekende meester maakte. roe inaanu oun ji. neeic veel meer regen op* geleverd dan diezelfde maand in 1882wees de j regenmeter der rijkslandbouwschool te Wage- ningen over Juli van ’t vorige jaar 121 mM. aan, gedurende de jongste maand viel, volgens genoemde waarneming, 201 mM. regen. Bij het Agentschap der Nederlandsche bank te Leeuwarden is een valsch bankbiljet f 100 ontdekt en in beslag genomen. Aangaande het bericht dat jhr. mr. I. F. van In de juristenvereeniging wordt dit jaar een onderwerp behandeld, dat niet voor juristen al leen van gewicht is, maar ook bij leeken op belangstelling kan rekenen, omdat er een groot maatschappelijk belang mede gemoeid is. Het is de leerplicht. In dezen vorm is de quaestie gesteld„Behoort de verplichting van ouders en voogden, om hun kinderen in de voor allen uoodzakehjke kundigheden onderwijs te verschaf fen, door strafbepalingen te worden gesanctio neerd Merkwaardigerwijze beantwoorden beide praeadviseurs, aan wien de behandeling dezer vraag is opgedragen, de hoeren mrs. W. H. de Beaufort en A. A. de Pinto, haar ont kennend. Zij staan tamelijk wel op hetzelfde standpunt, ook daarin, dat zij geen vau beiden het recht van den staat ontkennen, om leerplicht in te voeren het geen van beiden ongeoorloofde staatsbemoeing achten den eisch te stellen, dat de kinderen de school bezoeken geen van beiden ook beweren, dat leerplicht strijdt met de persoonlijke vrijheid of met de rechten der ouders, al is vooral de heer de Beaufort hui- veiig om dezen dwang op te leggen. Als zij beiden niettemin den eisch van leerplicht beslist afwijzen, dan is het omdat een rechtvaardige, doeltreffende tenuitvoerlegging van strafbepalin gen onmogelijk is, zooaïs de heer de Beaufort verzekert, de heer de Pinto in bijzonderheden tracht te betoogen. Is zoodoende voor de praeadviezen het vraag stuk alleen van de zijde der tegenstanders voor bereid, in het Tijdschrift Themis zijn thans ook de voorstanders aan het woord gekomen. De heer Goeman Borgesius behandelt in een uit- gewerkte studie de beide praeadviezen, om tot i vlak tegenovergestelde conclusion te komen. üoninff "voor* hun vönds? Inderdaad zijn ook naar ons oordeel de bezwa- j 0 ren van zeer geringe beteekenis, als men een- j maal het recht en belang van den staat toegeeft. De breed uitgemeten bezwaren van den heer de Pinto, dat leerdwang subjectief ongelijk zou werkendat met gemoedsbezwaren niet vol doende gerekend zou kunnen worden dat een wettelijke regeling onoplosbare practische moei lijkheden zou medebrengen, worden door den heer Borgesius ontzenuwd. Op het voorbeeld van tal van andere landen (de Fransche wet en het Belgische ontwerp zijn als bijlagen er bij gevoegd) en op het voorstel van eene commissie uit het Schoolverbond, in 1874 benoemd, wordt personen vervoerd; in het eerste halfjaarvan ’83 len de daarop volgende met de wielen onder steeg dit gemiddeldo cijfer tot op 27,200 en in het zand in de coupé 2e klasse, aan het einde de maand Juli jl. alleen ongeveer tot op 43,300 waren de banken aan de eene helft over elkaar per dag Nog is dit cijfer stijgende, zoodat in de laatste dagen bijna 50,000 passagiers dage lijks zich van dit vervoermiddel bedienden. Dat de tentoonstelling niet weinig tot deze groo- te vermeerdering van ambulante menschen bij brengt, is een niet zeer gewaagde onderstelling. Aan den te Amsterdam gehouden internatio nalen gymnastiek-wedstrijd, waarbij door 5 le den van iedere mede-kampende vereeniging werk zaamheden aan ringen, rek en brug en met ge wichten moest worden verricht, alsmede proeven afgelegd van geoefendheid in hoog- en versprin gen, namen 6 Amsterdamsche, nog 15 vereeni- gingen uit verschillende Nederlandsche plaatsen en één buitenlandsche vereeniging(la Fraterneile uit Reims) deel. De eerste prijs van uitnemend heid werd behaald door Lycurgus-Achilles van Amsterdam met 1099, de 2e door de algemeene Turn'e-eeniging te Rotterdam met 1061, de 3e d ;or O ympia te Amsterdam met 994, alles van de 115 J te behalen punten. Voorts verkregen nog sjs van het maximum der te behalen pun ten, eu alzoo een groene lauwerkrans met dip loma: de Deutsche Turnverein te Amsterdam met 940, Kracht en Vriendschap te Amsterdam met 897, Rottere a nsche Gymnastiek-en scherm- vereeniging te Rotterdam met 848, Plato te Amsterdam met 839, Bato te Utrecht met 832, en Amstels Gymnastiekvereeniging te Amster dam met 814 punten. De N. Gron. Ct, zegt: De beschikking van den Minister Heemskerk, in de bekende en beruchte Aduarder schoolquaes- tie.,zou bedenkelijkegevoigen na zich slepenindien ook andere gemeenteraden het door den gemeen teraad van Aduard gegeven voorbeeld eeusgin- gen navolgen. Blijkens de statistiek toch der op 1 Januari j.l. de openbare lagere scholen in de prov. Groningen bezoekende kinderen be droeg het geheele getal 34491, te weten 18162 jongens en 16329 meisjes. Van dezen hadden 4750 kinderen, te weten 3021 jongens en 1729 meisjes, den leeftijd van 12 jaren bereikt. Met de uitspraak van mr. Heemskerk gewapend, hebben de gemeenteraden in dat gewest het nu in de hand elk oogenblik een 5000 kinderen van de openbare scholen te verwijderen. En dit geldt nu nog maar enkel en alleen van eene provincie; hoe groot zal dat getal wel niet zijn over het geheele land; in de overige tien provin- i ciën op zijn minst genomen wel 60000 kinderen! Wat een heerlijke toekomst voor de ontwikke ling eu beschaving van het Nederl. volk! Uit den Haag wordt bericht, dat de vijf jarige knaap, die door zijne grootmoeder was medege- I nomen naar Londen, thans weer in handen van zijn vader is. mede j Als Oorzaak noemt van een oude rail op het punt van aansluiting met een nieuwe en wel aan de binnenzijde, waarlangs zich de scherpe kant van de wielen beweegt. Deze omstandigheid, gevoegd bij den schok, dien een wiel ontvangt bij het passeeren van een in casu slechte aansluiting, deed de lo comotief uit de rails springen. „Dadelijk zoo verhaalt de stokerzag ik de machinist den stoom afsluiten, met de andere hand den knop van de Westinghause-rem grijpen; ik hoorde een groot geraas en vond m’n eigen tegen deu dijk aanliggen.” De machinist hing aan een der spijlen van het afdakje, achter de locomo tief, zoodat men letterlijk van hem zeggen kan, dat hij tot op het laatst, nu niet op zijn post stond, maarhing. De weg was over een.lengte van 50 M. vernield; de locomotief lag tegen den dijk; de bagagewagen evenzoo de eerste passagierswagen, naar de andere zijde overhellende, stond op het punt van om te val- geschoven en geheel vernield, aan de andere helft nog even ruimte overlatend voor de boe nen van den heer, die in deze coupé rustig de courant zat te lezen de overige wagens allen uit de rails. Naar aanleiding van dit ongeval, deelt de heer M., werkmeester aan den constructiewinkel van de staatsspoorwegen te Tilburg, in de N. R. C. mede, dat het breken vau een caoutchouckoppe- ling der Westinghouse-rem nooit oorzaak kan worden van onbruikbaarheid van den toestel, zooals door een passagier van den verongeluk ten trein was gezegd met de woorden „óen se conde later en ’t remmen zou niet meer gebaat hebben, omdat de verbinding dan zeker verbroken zou zijn geweest”. Integendeel, schrijft de heer M., genoemde rem werkt juist automatisch, wan neer door het afbreken van een voertuig, of om eenige andere reden, bedoelde buizen losscheuren. Juist dit is een der groote voordeelen van de Wh.-rem, dat bij een spoorwegongeluk als dit, de trein zichzelf tot stilstand brengt, wanneer de verbinding tusschen de voertuigen wordt ver broken. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek. op Zaterdag 11 Aug. 1883, ’s namiddags 8 uur Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming eener onderwijzeres aan School no. 1. 4. Goedkeuring der Rekening ij gem.-Armvoogdij over 1882. 5. Goedkeuring der Begrooting van de Al- gem. Armvoogdij, dienst 1884. 6. Behandeling van een voorstel van Gede puteerde Staten dezer Provincie, omtrent de verhooging der jaarwedden van den Burgemees ter en den Secretaris. van Te ’s Bosch hebben twee behangersknechts 4 bankbiljetten, te zaraen ter waarde van f 2200 I achter een oud behangsel gevonden. Zij stelden hun schat ter hand vau den erfgenaam der vo rige bewoners en ontvingen ieder f 75 als be- SMEEK t COIRIV I B I N X K K I. A g <2 L 1 A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1