■ESTEEMIfiEOfflSSEiBT SfflK. MEBVS- H IDIEfflTMlllI11)011 DE 1883. No. 65. A C II T-E N-D ERTIGS T E JAARGANG. JI V W O E NS A. Gr t] 1 onmogelijk, dan is een onpartijdig onderzoek vol- 5 strekt noodzakelijk. De gemeenteraad Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents* voor eiken regel meer 7'/i Cents. Bij abonnement is de prijs be' langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SN EEK, 14 Aug. De Kermis is er weer, tot groot genoegen van velen, tot groote ergernis van anderen, al f 3t t CORRESP ONDENTI E. De onafhankelijkheidsverklaring van Transvaal is te Amsterdam gevierd met een diner, waar aan een kleine 40 personen deelnamen, en waar bij de heer Schmull voorzat. Bij den maaltijd was men één van zin, maar toen de tijd van toasten genaderd was, liet de overeenkomst te gezien hij als aannemer van een gashouder de zen 205 dagen te laat had opgeleverd. Hiervoor was eigenlijk een boete verschuldigd van f 4100, doch er hadden zich gedurende den bouw om standigheden, geheel onafhankelijk van den wil des aannemers, voorgedaan, waarom men meen de in den geest der gemeentewet te handelen door hem niet het maximum der boete op te leggen. naarmate men’t leven van een meer of minder op timistische of pessimistische zijde beschouwt. Zij is er weer met hare lusten en lasten, en wie van de eerste wil profiteeren, dient ook de laatste wel voor lief te nemen. Wie dat niet kan of wil doen, is geen ware vriend van het taaie oudje, dat, hoe vervallen en afgeleefd het er dan ook in négligé moge uitzien, toch telken jare, als zij eerst toilet heeft gemaakt, nog altijd De internationale wedstrijd voor muziek- en fanfarekorpsen, die in September e k. op het ter rein der internationale tentoonstelling te Amster dam zou worden gehouden en waarvoor de ge meenteraad van Amsterdam f3000 subsidie had bestemd, gaat wegens ongenoegzame deelneming niet door. dit jaar best vertegenwoordigd en bieden een rijken overvloed aan om de kinderhanden, en ook die van grooteren te vullen, voor wie een kermisgeschenk ook niet onwelkom is. Wat overigens de gelegenheden betreft om zich op andere wijze, door het hooren van muziek en ’t bijwonen van een café chantant-gezelschap, te ontspannen en te amuseeren, ook daaraan ontbreekt het niet. De leden van de Buiten- Societeit en hunne dames zien zich de gelegen heid aangeboden, gedurende de tien kermisda gen te profiteeren van het gunstig bekende café chantant-gezelschap van den heer Matron, ter wijl hun bovendien nog een Matinée en Concert wordt aangeboden, Donderdag e. k. te geven door het flinke muziekcorps der Rijdende artil lerie uit Arnhem, onder directie van den heer G. Jobs, van Dam. Bij mejuff. de Wed. Meijer zal het gezelschap van den heer Cantor, dat hier steeds een goeden naain had, soirée's geven en zeker vele bezoekers trekken, terwijl ook verder in verschillende koffiehuizen wel ge legenheid zal worden gegeven om van muziek en zang te profiteeren. In de groote zaal van den heer Agema zal Zondag avond voor ’t eerst optreden, het café-chantant gezelschap, onder di rectie van den heer H. Roos uit Amsterdam, die op dat gebied een uitstekenden naam heeft. Uit een en ander, wat wij bij onze vluch tige revue omtrent de kermisvermakelijkheden hebben meêgedeeld, kan men zien, dat er ge legenheid genoeg bestaat om zich te ontspannen. Men doe ’t ieder op zijne wijze en naar eigen keus, maar zóó, dat het kermisgenot en vermaak zich blijve bewegen binnen de grenzen van ge paste uitspanning. Daardoor alleen kan het genot werkelijk genot blijven, zonder een wrange nasmaak achter te laten. Een paard van den landbouwer Joh. Bou- ma te Lutkewierum is, als lijdende aan kwa den droes, op last der districts-veearts, afge maakt. Meermalen is aan ’t licht gekomen, dat de Provinciale Groninger werkliedenvereeniging voor bedreigde volksbelangen met kracht weet op te komen. Zoo heeft zij thans hare stem doen hoo ren ter zake van het door de Regeering inge trokken wetsontwerp op den kinderarbeid. In een kras of althans forsch gesteld adres wijzen de Groninger werklieden er op, dat ge noemd ontwerp in de Tweede Kamer slecht is ontvangen, nadat eenige fabrikanten er hunne afkeurende stem over hadden uitgebracht. Doch tegenover dezen staan de 12,000 arbeiders, die in 1874 het wetsontwerp-van Houten steunden, een getal dat thans meer dan verdubbeld is, terwijl het „Nut” en „Volksonderwijs” eveneens hunne zijde hebben gekozen. Zij betreuren, dat het ontwerp Modderman met ééne pennestreep is vernietigd en geven onbewimpeld hunne vrees te kennen, dat het den Minister niet genoeg er om te doen is; de ontwikkeling van den min der bevoorrechten stand te bevorderen, in dien hij die niet belemmert. De stroom der sociale revolutie kan, huns inziens, niet worden tegen gegaan dan wanneer men het onderwijs zoo ver mogelijk uitbreidt. „Driewerf gelukkig het land waar het volk zelf om dat onderwijs vraagt waar het zijne dagelijksche behoeften wil in krimpen, opdat de kinderen eenmaal als nutti ge leden der maatschappij kunnen optreden.” Zij vragen niet, dat opnieuw het wetsontwerp- Modderman ter hand genomen worde, maar wel dat deze Regeering de zaak zelfstandig onder- zoeke, en door het indienen van een nieuw ont werp in „eene van de dringenste behoeften” zal voorzien. Is hunne stem zwak zij spreken, al ware het alleen om te toonen, „dat het volk over dit ontwerp, dat zijn dierbaarste belangen betreft, niet is ingeslapen.” levenskracht genoeg toont te bezitten om hare talrijke courtisanes tot zich te lokken en behoor lijk te ontvangen. Zij heeft dan ook eene aan trekkelijke natuurzij beschouwt het leven geheel uit een optimistisch oogpunt en houdt van „vrijheid, blijheid 1”; zij schaamt zich haar narreupak niet, maar acht het integendeel hare roeping, met rinkelbellen en klatergoud op te treden, om anderen zooveel mogelijk te amu seeren. Zij hoort dan ook niets liever dan den gullen, vroolijken lach en ergert zich aan niets meer dan aan ontevredene, zwartgallige gezich ten. Deze zullen dan ook het verstandigst doen, op hare jaarlijksche audiëntie niet te verschijnen. Overigens is ieder haar welkom uit de groote en kleine wereld. Wij willen even vluchtig nagaan, wat zij ons dit jaar zoo al te zien en te hooren zal geven. Den lief hebbers van het tooneel zal het zeker aangenaam zijn, dat hun gedurende de Kermis de gelegenheid wordt aangeboden, daarvan te profiteeren. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap onder directie van den heer W. van Zuijlen, zal een drietal voorstellingen in de concertzaal geven en zeker een talrijk bezoek hebben, ter wijl, blijkens achterstaande annonce, het tooneel gezelschap onder directie van den heer II. W. Nieuwenhuis, morgen, Woensdag, zijne voor stellingen denkt te openen met de opvoering van Zwarte Griet, waarmêe dit gezelschap, blijkens de beoordeelingen in onderscheidene bladen, veel lof inoogste. Ook de directie Nieuwenhuis wenschen we hier veel succes. Het eigenlijke kermistooneel biedt dit jaar eene ruime boute verscheidenheid aan van grootere en kleinere tenten en kramen, waarin men de gelegenheid vindt zich, ieder op zijne wijze en volgens zijn smaak, te amuseeren en te profi teeren. In de eerste plaats merken wij op het Grand Theatre Franconie, onder directie van F. Hart en de familie Schwabe, die door een afwisselend programma het hunne bezoekers zoo aangenaam mogelijk trachten te maken; verder: de loge van den voet-pianist Prof. Pierre, van wenschen over. Prof. Brummelkamp protesteer- wiens kunstverrichtingen wij reeds in ons vorig nummer melding maakten; de galerij van Au tomaten of kunstwerkende beelden, die, volgens getuigenis in verschillende bladen, zeer interes sant moet zijn. Behalve de tent met den klei nen Kapitein Fourmi, zijn er nog eenige kleine re tentjes, die zeker allen wel hunne bezoekers zullen trekken. De jongere en oudere liefheb bers van een ridje in circulo kunnen hun hart ophalen. Behalve in een drietal earoussels, vin den zij daartoe de gelegenheid in Xhaflaire's Tramway en Rijnhart Kaiser's Velocipède- spel. Ook voor de bon bouche is op de kermis voldoende gezorgd; daartoe bieden de nette sa lons van onze oude bekenden de heeren G. J. Visser, C. de Groof (voorheen Mulder), M. B. de Grijs en anderen, hun door velen zoo gewaardeerd gebak en verdere versnaperingen aan. De kramen met kinderspeelgoed en ga- lanteriën, alsmede met fijnere artikelen waar onder we o. a, weer met genoegen opmerkten die van de heeren Lauwers en Serré, met hunne Over den verkoop van „beschadigd materieel” op de Marinewerf te Amsterdam, leest men na der in het D. v. N. „De vorm der advertentie, waarin slechts 2 dagen voor den verkoop bij inschrijving kennis werd gegeven van dat voornemen, alsmede de wijze der bekendmaking, was oorzaak dat serieu- se koopers moesten denken dat het slechts ver brande rommel en oud roest gold, die niet van hunne gading was. Een onderzoek naar de na men der inschrijvers zal dat aantoonen. Van daar het ergerlijke feit, dat er honderden gave eu niet of onbeduidend beschadigde kostbare teakbalken voor onbruikbaar zijn verkocht als rommel; dat een klein deel dezer balken voor ruim twintigduizend gulden werd overgedaan, ter wijl het geheel voor ruim drieduizend gulden was gegund; dat de kosten van vervoer naar de vaar tuigen (die de Marine bad te betalen) niet veel minder dan die luttele opbrengst hebben kunnen bedragen; dat er onder het zoogenoemde oud roest kapitale stukken gaaf en kostbaar ijzer waren, enz. Waarom benoemt de Minister van Marine niet eene onpartijdige commissie om eene enquête te houden en een verslag uit te bren gen, dat door Z. Exc. aan de 2e Kamer, waar deze zaak stellig ter sprake zal komen, kan wor den overgelegd? „Dan zal ook tevens blijken wie en wat de inschrijvers waren, welke combinatiën vooraf gingen om inderdaad slechts één inschrijver te hebben tot een laag bedrag, en hoe noodig het is publiek te veilen bij kleine partijen en vooral bijtijds duidelijk algemeen te hebben bekend gemaakt, wat er zal worden verkocht.” Deze beschuldigingen zijn inderdaad zoo ern stig, dat, zijn zij onwaar, een rechtstreeksche tegenspraak niet mag uitblijven. Is tegenspraak de tegen het gebruik van Zuidafrikaanschen wijn bij een troast, die werd voorgesteld op het wel zijn van Transvaalhij stelde voor, met een glas water in de handbeen psalm te zingen. Dat voorstel vond geen bijval, en eene poging van Prof. Brummelkamp, om dan alleen een psalm- lied aan te heffen, mislukte, omdat hij tamelijk onbeleefd door andere Transvaal-vrienden in de rede gevallen werd. Een oogenblik dreigde de vrede te worden gestoord, maar door de tusschen- korast van mr. Calisch werd dat gelukkig voor komen. Van beide kanten bleef men overigens op zijn stuk staan; de heer Brummelkamp, die het diner niet tot het einde toe kon bij wonen, constateerde voor zijn vertrek nog even, dat dit geen feestmaal was naar den zin van hen, die de helden van den avond moesten zijn. Daar op volgde, terstond na zijn vertrek, een zeer toegejuichte toast op den Zuidafrikaanschen wijn, die vervolgens nog bij tal van heildronken goe de diensten deed. De gemeenteraad van Leiden heeft met groo te meerderheid van stemmen, op voorstel der commissie voor de stedelijke gasfabriek, beslo ten den heer Aug. Klönne, ingenieur te Dort mund, een boete op te leggen van f 2400,, aan- -- Men schrijft van Urk aan de Stand-, dd. 8 Aug.: De schippers J. Otten en II Otten, va der en zoon, komende van Amsterdam, bestem ming naar Sneek en Groningen, beiden geladen met steenkolen, hadden gistermorgen het ongeluk, met hunne vaartuigen aan de westzijde van bet Ieiland, op de zoogenaamde „vorm” ,aan den Rl grond te raken en zoodanig lek te stooten, dat beide schepen binnen een half uur onder water liepen en de zee er overheen sloeg. Gelukkig waren de visschers C. Post, C. L. Post en J. tan Slooten niet verre van hen bezig hun visch- want in te halen, wat zij achterlieten, om zoo mogelijk de opvarenden (elf zielen) te redden en 1 behouden aan wal te brengen, wat hun dan ook mocht gelukken. Begaan met het lot der schip- I breukelingen, werd dezen voor het meerendeel I door C. Post in het huis zijns zoons een onder- I komen bezorgd en zijn zij daar van hetnoodige I voorzien. Eenige losse goederen zijn iu den I loop van den dag nog geborgen, maar de beide I schepen met de lading zijn verloren. Getrouwd THOMAS COOL Gz. en BERBER GERARDINA KIJLSTRA. Weidum, 8 Augustus 1883. Die mede namens hunne wederzijdsche be trekkingen hun hartelijken dank betuigen voor mo uc mcLuuuiiv de vele blijken van belangstelling vóór en bij keurige verzameling optische instrumentenzijn j hun Huwelijk ondervonden. SLEEKER (OIRIVT IB I X X E X L, A X I j 4 B 5 I I l I I i 0 !- 3- i i L J I VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Sneek op 11 Aug. 1883. Afwezig de heeren J. van Driessen, J. Halbertsma en P. Fen“ nema. De wethouder Schijfsma neemt bij afwezigheid van den Bur gemeester het Voorzitterschap waar. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Wordt medegedeeld dat is ingekomen, de begrooting voor de dd. Schutterij, dienst 1884. 3. Wordt benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school no. 1 alhier, mej. S. W. Driessen te Dalen. 4. Wordt goedgekeurd de rekening der algemeenc Armvoogd^, dienst 1882, waaruit blijkt, dat de subsidie uit de gemeentekas, f 16563,77)^ heeft bedragen. 5. Alsvoreu de begrooting*der algemeene Armvoogdij, dienst 1884, waarbij de subsidie uit de gemeentekas op f 17635. wordt geraamd. 6. Wordt besloten, aan Ged. Staten voor te stellen, de jaar wedde van den Burgemeester en den Secretaris met f100 ieder te verhoogen. 7. Wordt afwijzend beschikt op het adres, betrekkelijk het niet houden van Kermis op Zondag. 8. Ter behandeling van het le Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1883, gaat de vergadering in be sloten zitting over. Aan den zich noemenden „Vriend van Waarheid en geen leugen”. Wij plaatsen geen ingezonden stukken, waarvan de Inzenders ons onbekend zijn. Uw artikeltje wordt alzoo ter zijde gelegd. Red,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1