SIEl'IÏS- HIIHIIIIIIIII III.lil IIIIIR DE No. 66. A C II T-E N-D E R T I G S T E J Ï883 M .1 Z ATIlt I) A a gevau- voor i Inleider n I VII. VIII. Bij dit nummer behoort een Bijblad. B l.W EX L A X I). Omtrent het geval van valsche aangifte van ge boorte, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, wordt nader’t volgende vernomen: ’t Kind waar voor de inschrijving in de geboorteregisters van ’s Graveuhage verzocht en dat reeds 5 Juni te Leiden geboren werd, was dat van een andere vrouw dan die, welke het als het hare heeft aangegeven. Deze laatste weuschte zich voor de moeder te doen doorgaan, in de hoop dat zij daardoor het hart van haar vrijer tot zich zou trekken en zij hem door het onderpand hunner liefde tot een huwelijk zou bewegen. De echte en ongehuwde moeder woont te Leiden en had verzuimd van de geboorte van haar kind aan gifte te doen. Zondag 16 September e.k. wordt een buiten gewone algemeene vergadering der vereeniging „Kiesrechthervorming” gehouden. Hierbij zal de vergadering hebben te beslissen over a. het voortbestaan der vereeniging l>. de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. - In het huis van arrest te Rotterdam zijn thans niet minder dan drie van moord beschul digden in voor-arrest opgenomen, nl. éen uit Schoonhoven, éen van den Hoek van Holland, en éen uit Rotterdam. Voorts is de persoon, die in ’t begin der vorige week te Gouda in braak met poging tot moord pleegde, in de cel- gevangenis aldaar opgesloten, zoodat Rotterdam een groote collectie misdadigers in zijn gevan genissen herbergt. De gezondheidstoestand van den oud-minister Modderman is, naar de Haagsche corr. van de Zutph. Crt. meldt, niet vooruitgaandeeen nieu we operatie is de vorige week met goed succès door prof. Langenbeck op den patient verricht, doch de koorts blijft aanhouden. Uit Vlissingen wordt gemeld, 14 jl. Een ontzettend ongeluk had hier in den laten namiddag plaats. Een jong paar, dezen morgen in de Katholieke kerk in ondertrouw opgeno men, ’t geen morgen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand zou geschieden, ging een zeiltochtje op het kanaal maken, toen kort na hunne afvaart op de hoogte der zoetwaterma- chine, tengevolge van een rukwind, de zeilboot omsloeg en onmiddellijk zonk, met het ongeluk kige gevolg dat de bruid in de diepte verdween, nadat haar bruidegom, zeeman bij het Belgische loodswezen, die een goed zwemmer was, te ver geefs alles tot hare redding had ingespannen en eindelijk zelf met moeite kon gered worden, en ten slotte geheel bedwelmd per rijtuig naar de stad werd vervoerd. Vlissingen is dezer dagen in agitatie gebracht door een geval van cholera. Bij nader onder zoek bleek evenwel dat men te doen had met cholera nostras (in landsche cholera) welke ziekte telken jare zich hier en daar vertoont. Zelfs Zondag jl. was de toevloed van bezoekers voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam zóó groot, dat in de toegangshuisjes aan den hoofdingang een deur moest worden gesloten, om slechts één persoon tegelijk toegang te ver schaffen, daar anders de controle onmogelijk werd, Het gedrang werd door dezen maatregel natuurlijk nog veel grooter, zoodat dames en kinderen niet zonder levensgevaar hun doel be reikten en menig toiletje werd gehavend. In het gedrang bevonden z.ch ook de kroonprins en de kroonprinses van Zweden, die zich dage lijks als gewone menschee door Amsterdam be wegen. De Amst. herinnert er aan, als waarschuwing yoor vele tentoonstellingbezoekers, dat het tee- kenen in het zoogenaamde „Gulden-Boek” in de hoofdgalerij van de internationale tentoon stelliug te Amsterdam, volstrekt niets kost. •Slechts het bewijs, dat men van dit teekenen bekomen, en dat bestaat in een oningevuld attest, moet met 25 cents worden betaald men behoeft dit evenwel volstrekt niet aan te nemen. Het te Haarlem op het Paviljoen gevestigde museum van kunstnijverheid profiteert van de te Amsterdam gehouden wordende internationale tentoonstelling. Eenige F.ansche c toch hebben fraaie voorwerpen, o. a. van émail, layence en kristal, ten behoeve biljoen aldaar gevestigde koloniaal 1 HVJU.CU, uatu uou. iiiwvuw Izosanten toezeggingen zijn gedaan. r con- aan de Daily News werd dit voorval ges ind I Het telegram was evenwel waarschijnlijk niet bijzonder duidelijk, want het blad berichtte, dat de heer Nostras te Vlissingen door cholera was aangetast. Ie Leuth onder Ubbergen hebben eenige commiezen van ’s rijks belastingen, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. een belangrijke aan haling van spiritus gedaan. Niet minder dan 13 smokkelaars werden betrapt op het fraudu leus uit Pruisen invoeren van ongeveer 520 liter Spiritus; twee hunner werden gevangen genomen, de anderen kozen, met achterlating -van hun vaatjes, ijlings het hazepad. Een der voorzitter gearresteerden wilde zich bij de gevangenneming --1 een schot met hagel in den rug trof, zonder hem evenwel gevaarlijk te verwonden. Dit tweetal is zwaar geboeid naar de genis te Arnhem overgebracht. Dinsdag jl. werd te Amsterdam do derde jaar vergadering gehouden van het Nederlandsch werkliedenverbond „Patrimonium.” Uit het jaarverslag is o. a. gebleken dat de vereeniging 27 afdeeliugen met 3000 leden telt, terwijl, bij een ontvangst over het afgeloopen boekjaar van f 297.37. het saldo in kas f 110.01 bedraagt. Het verzoek van het Nederlandsch werklie denverbond om adhaesie aan een circulaire in zake de kinderarbeid, alsmede een verzoek van de vereeniging „algemeen stemrecht” om adhaesie te schenken aan haar wensch tot verkrijging van het algemeen stemrecht, werden gewezen van de hand. Bij de behandeling van punt 7 van den beschrij vingsbrief, gesteld door de atd. Middelburg en luidende: „de vergadering spreke zich uit om trent het verschil van alinea g, art. 2 der sta tuten en algemeen stemrecht”, werd opgemerkt dat het overbodig is hieromtrent in wjjdloopige discussies te treden, aangezien de statuten zoo duidelijk mogelijk van uitbreiding van kiesbe voegdheid zonder meer, spreken. De vergade ring verklaarde dan ook, dat de woorden „uit breiding van kiesbevoegdheid” in de statuten, ten eenenmale „algemeen kiesrecht” uitsluiten. De redacteur van de Werkmansvriend ver klaarde zich beslist tegen den wensch derafdee- ling Middelburg, om een geregeld politiek over zicht in genoemd blad te geven. De Wenschelijkheid van veranderingen in de regeling der bestaande onderstandskassen in geval van ziekte, indien een lid van de eene naar de andere afdeeling verhuist, werd vervolgens door de vergadering uitgesproken. Het voorstel om zich per adres tot den Ko- ning te wenden, ten einde handhaving of wel in trekking van de bestaande Zondagswet te ver zoeken, werd verworpen, doch sympathie ge schonken aan de Haagsche vereeniging tot chris telijke heiliging van den Zondag. Voorts is bij acclamatie besloten zich tot den Koningte wen den ten einde op wijziging van art. 42 der schut- terijwet aan te dringen, volgens welk artikel de oefeningen bij voorkeur op Zondag worden ge houden. Aan de Werkmansvriend zullen, op voorstel van den redacteur, den heer Wolbers, propa- ganda-artikelen worden toegezonden, als het beste middel tot verspreiding van de auti-revolutionaire beginselen onder de werklieden. De regeling der werkzaamheden bij het gres is vastgesteld als volgt ureOpenbare feestvergadering der '’Nationale Nederl. vrijdenkers-vereeniging „de Dageraad”. I. Voordracht van den heer A. S. Morin uit Parijs, vice-precident der „Union démocratique de progaganda anti-cléricale,” oud lid van den gemeenteraad van Parijs. II. Voordracht van den heer 8. E. W. Roor- da van Eysinga uit Glarens. OnderwerpHistorische bevestiging van Com te’s stelling: Alleen eene leer zonder bochten, leidt tot een gedrag zonder bochten. Des avonds ten 8 ureI. Voordracht van prof. dr. L. Büchner uit Darmstadt, 1 ul *8"K’**T'r*ETiSSE. Ueber den kortschrift im Lichte der Darwini- L 1 - - schen Theorie. II Voordracht van den heer Charles Braud- laugh uit Londen, lid van het Parlement en voorzitter der National Secular Society. Onder werp: The right and duty of thaught and speech, how struggeld for, how far won. Vrijdag 31 Augustus, des morgens ten 10 ureOntvangst der afgevaardigden des mor gens ten 11 ure Officieele opening van het congres door den heer P. C. F. Frowein; des middags ten 3 ure Openbare voordracht van den heer dr. E. Schlager uit Berlijn, vice-voor- zitter van het Duitsche Vrijdenkersbond. On derwerp Bruno Bauer’s Leben und Werke des avonds ten 8 ureBehandeling van de onderwerpen, voorkomende op de agenda. Zaterdag 1 September, des morgens ten 10 ure: Huishoudelijke vergadering der afgevaar digden. Des avonds ten 8 ureVoortzetting der behandeling van de onderwerpen, voorko mende op de agenda. Zondag 2 September, des morgens ten 10 ure: Huishoudelijke vergadering der afgevaardigden. Des middags ten 1 ure: Voortzetting van de behandeling der onderwerpen, voorkomende op de agenda. Sluiting van het Congres. Des avonds ten 6 ureGemeenschappelijke maaltijd in eene der zalen van Natura Artis Magistra. Aangeboden door de feestcommissie aan de af gevaardigden, enz. Dat men te Amsterdam in den laatstcn tijd goed op zijn zaken en zakken moet passen, blijkt op nieuw uit eenige gevallen door dé Amsterd. medegedeeld en dezer dagen gebeurd. Een bezoeker der internationale tentoonstel ling vond het in de galerjjen wat warm, zette daarom zijn hoed af en hing die aan zijn para- pluie, welke hij over zijn schouder droeg; toen hij eenige oogenblikken later zijn hoofddeksel weer wilde opzetten, was het spoorloos verdwe nen. Een dergelijk lot onderging een bezoeker van het café des milles colonnes: zijn demi-sai- son verdween ongemerkt van den kapstok. Op het Leidsche plein eindelijk werd iemand het slachtoffer van een zakkenroller, die een zilveren horloge tot zijn prooi koos. Bij een brand, die Woensdag avond te Mook woedde, is een treurig ongeval gebeurd. Een bewoner (ongehuwd kommies) was in de woning gedrongen ter redding van zijn goed. De on gelukkige jonkman kwam niet weder te voor schijn. Waarschijnlijk gestikt, vond men onder het puin het verkoolde lijk. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7,,1 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De commissie voor de grondwetsherziening is, naar men verneemt, reeds zoover gevorderd, dat zij tegen October met haar taak geheel gereed denkt té zijn. Tot opsporing van de „Varna” zullen nu ein delijk afdoende maatregelen genomen worden. In Denemarken wilde men wachten tot het voor jaar van 1884, maar terecht zijn zoowel onze Regeering als prof. Buijs Ballot tot het inzicht gekomen, dat het onverantwoordelijk zou zijn nietditjaar reeds het uiterste te beproeven. Dat prof. Buijs Ballot zijn deel van de verantwoor delijkheid volkomen beseft, blijkt hieruit, dat hij, om de uitzending van een schip van uit Ham- merfest onmiddelijk mogelijk te maken, persoonlijk een cautie van f 105.000 heeft gesteld voor 't mo- gelijke geval van verlies van het schip. De hoogleeraar heeft geheel alleen die cautie op zich genomen onder goed vertrouwen op de me dewerking zoowel van particulieren als van de Regeering. En de Regeering toont dat vertrou wen niet te willen beschamen, want reeds heeft de Ministerraad besloten om van Regeeringswe- ge het charteren van het uit Hammerfest te zenden schip gemakkelijk te maken. Vele mid delen zijn echter noodig, en ook de bijdragen van meergegoede ingezetenen kunnen niet worden ge mist. De Utrechtsche hoogleeraar rekent er op, dat er reeds in de eerstvolgende dagen aan het Metereologisch Instituut vele toezeggingen zul len inkomen. Moge die verwachting niet be schaamd worden. Te Leiden heeft zich een studenten comité ge vormd, om het gezamenlijk optreden der Leid sche studenten in zake de „Varna” mogelijk te maken. 1 uit Assen en dr, E. Scharlager uit Berlijn, exposanten iniej(jers je heer Bradlaugh uit Londen en dr. layence en kristal, ten behoeve van genoemd museum afgestaan. Ook het mede op het Pa- I I aan de Daily News werd dit voorval Donderdag 30 Augustus, des middags ten 2 'i2 de Dageraad”. Zooals reeds gemeld is, zal het vierde jaar- lijksch congres der Internationale federatie van vrijdenkersvereenigingen worden gehouden te Amsterdam 31 Aug.—2 Sept. 1883, in de loka len van het gebouw „Frascati.” De onderwerpen, op de agenda geplaatst, zijn de volgende I. De godsdienstwaanzin bij de stichters van godsdiensten. Inleider dr. C. de Paepe uit Brussel. II. De invloed van het Christendom op de wereld. Inleiders mevr. Besant uit Londen, de heer F. Domela Nieuwenhuis uit ’s-Gravenhage en de heer A. S. Morin uit Parijs. III. De wetenschappelijke en historische ver klaring van het ontstaan des Christendoms. In leiders dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen IV. De eedsquaestie in verschillendelanden. E. Schlager uit Berlijn. V. Scheiding van Kerk en Staat. de heer Frowein uit Goes. VI. De godsdienstoorlogen, enz. VIL De beste middelen tot propaganda. VIII. De oorzaken der Jodenvervolging in I de verschillende landen van Europa. l t' ^Uljmi,Ai fl I i f' OEEKER (JOURAAT. j <111 I? TA 111 tlf-A A 1/1 O tl fx 1 a I r 'V 1 n 1 a cx a 2 1 --- gvivovjguu ivuivuiaal JlluSuOni SlilUC 'errijkt te worden, daar ook hiervoor door ex-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1