MEUWS- EXADfEKTECTIB-BUD ÏOORDE 1'11 i:ui: ffl HIT 111II1111IISS1‘111| SJfflL «Q I 'H I No. 67. (883 ACH T-R N-D E R T I Gr S T R N C-. t* V J •F— op U I T De troonrede zal volgens de Haagsche kro- me vrouw te meer vrijmoedigheid het voor hem op te n„. u Pr. I De troonrede zal volgens de Haagsche kro- niek der N. Gr. Ct. zeer stellige toezeggingen De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. lijkheden, die vooruit niet te voorzien waren, i voor Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprys voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. AD VERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij deu Uitgever. Bij Koninklijk besluit van 2 Augustus jl. zijn eenige artikelen van het algemeen reglement voor Let vervoer op de spoorwegen gewijzigd en aangevuld. Zoo is o a aan bestuurders van spoor wegdiensten de bevoegdheid verleend om voortaan hot vervoer van honden met hun begeleiders, die behoorlijk toezicht op de honden moeten houden, in afzonderlijke afdeelingen van rijtuigen, der 3e kl. toe te staan. Voorts is uit art. 4 het absolute verbod aan de reizigers verdwenen, om de portieren der rijtuigen te openen; zij mogen dat voortaan alleen niet doen en niet uit de rijtuigen stappen, wanneer de trein nog niet stilstaat. Ook is daarin opgenomen dat reizigers, die bij het instijgen onmiddellijk uit eigen beweging den condicteur kennis geven, dut zij niet in het bezit zijn van een plaatsbewijs, en de gevorderde vracht betalen, met inbegrip van een verhoogiag van f 0,50 voor de le en 2e kl en f0,25 voorde 3eklasse, steeds tot de trei nen moeten worden toegeiaten, wanneer daarin plaatsruimte is. of onze vijand is. „Jorissen is een eerlijk man. Toen hij het met zijn overtuiging niet langer kon overeen brengen predikant te blijven, leide hij zijn ambt neer en begon te Groningen een boekhandel. B E K E N I) M A K I N G. De BURGEMEESTER van de Gemeente Sneek maakt bij deze aan de ingezetenen be kend, dat het Primitief Patent-Kohier no 2, over den dienst van 1883/84, van de Gemeente S neck, aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overhandigd, en dat de reclames, welke er uithoofde van ver keerde ol te hooge aanslagen in gemeld Patent- Kohier mochten ontstaan, in behoorlijken vorm ingericht, en met de vereischte bijlagen voor zien, binnen drie maanden na heden, bjj deu heer Controleur dier belastingen in de Divisie van de Controle Sneek, moeten worden inge diend. Aldus afgekondigd te Sneek den 18 Augus tus 1883. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is te Rotterdam het aakschip Antje van Heeteren uit Gouda zóó plotseling gezonken, dat van de opvarenden slechts de schipper er het leven af bracht. '\Vraarschijulijk heeft het schip, vastge meerd aan het zeeschip Helena, door het vallen van het water ter zijde overgoheld en zoodoende water ingekregen. Een stadsduiker heoft de lij ken van de verdronken vrouw en 4 jonge kin deren van deu schipper uit het ruim naar bo ven gebracht; de schipper wordt in het zieken huis verpleegd. KENNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der .gemeente Sneek maken naar aanleiding der wet van den 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102) ter herziening van de artikelen 264, 265 en 266 ■der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85) bekend dat het le Suppletoir-Kohier van den Hoof- defy ken Omslag, dienstjaar 1883, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 16 Augustus 1883 no. 41, aan deu Ge.ueente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat eeu afschrift van dit Kohier vau af den .22steu Augustus e k. gedurende vijf' maanden ten Raadhuize dezer gemeente ter inzage is ne- ffergelegd alle werkdagen van ’s morgens 9 tot A namiddags 1 uur. Sneek, 20 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Donderdag 6 Sept, e k. wordt, ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling, te Amster dam een internationale harddraverij gehouden van paarden, ingespannen voor een tweewielig rijtuig, op een baau van 340 meter. De le prijs f600, de le premie f300 en de 2e premie f 100 Vóór Maandag 3 September moet men zich tot deelneming aangeven bij deu heer N. Wafel- bakker te Amsterdam. eenigszins een lichtpunt in deze zaak is, hebben gelukkig niets te maken met het medegedeelde door den heer Kramp, omdat deze tijding be trekking heeft op hetgeen men wist op Nova- Zembla te Karma-Kuli.” Dinsdag jl. geraakte te Groesbeek het huis van een landbouwer in brand, terwijl de bewo ners juist afwezig waren. De man, die op eenigen afstand op het laud werkzaam was, snelde toe om zijn levende have, bestaande uit 2 koeien, 1 kalf en 5 varkens, aan de vlammen te ont rukken. Bij deze pogingen tot redding van een deel zijner bezitting, geraakten echter de kleederen van den man in brand, met het noodlottige ge volg da^ zijn voeten en onderhennen geheel ver zengden en de huid over het geheele lichaam verschroeid werd. Reeds den volgende ochtend overleed de ongelukkige aan de bekomen brand wonden, een vrouw en 8 onverzorgde kinderen achterlatende. Alleen het huis was tegen brand schade verzekerd. omtrent grondwetsherziening en belastinghervor ming bevatten. Wat het eerste betreft, noemt hij zijn vroegere mededeelingen over den arbeid der staatscommissie bevestigd; het voorbereidend werk is afgeloopen en tegen einde September Burgers engageerde hem om mee naar de Trans- „.worden de rapporten en memoriëu verwacht, die dan, tot een geheel vereenigd, in October het licht zullen zien, hoogst waarschijnlijk met de daarop gegronde wetsvoorstellen der Regee- ring. Ten aanzien van de belastingquaestie zal de troonrede echter, volgens hetgeen men er van hoort in de bureaux van financiën, niet veel kunnen beloven, ten minste met kans de vervulling van die beloften. Er moet onge veer nog niets gereed zijnalleen schijnt de heer Grobbee eenige gegevens te hebben bijeen verzameld om te onderzoeken, in hoever een belasting op spoorweg- en speelkaarten en nog enkele indirecte belastingen op weeldeartikelen, duurzame verbetering kunnen brengen in den toestand der schatkist. Vooral nu de heer van Lijnden in de Eerste Kamer gelegenheid zal hebben zijn programma te verdedigen en tegen over het miniatuurwerk van zijn opvolger te stellen, kan het financieel debat in September interessant worden. Tot de vorige week werd de internationale tentoonstelling te Amsterdam door ongeer 800,000 betalende personen bezocht. Rekent men den entreeprijs gemiddeld op f0,40 er zijn gul dens- en twee-kwartjes-dagen, doch ook kwart- jes-avonden zoo werd uiet minder dan ruim drie ton aan entrées opgehaald. vaal te gaan. Daar werd hij staatsprocureur. Wel had hij niet in de rechten gestudeerd, maar een man met aanleg en energie kan zich in be trekkelijk korten tijd op de hoogte van zijn vak werken, vooral als hij gelijk Jorissen een ge studeerd persoon is. Waarlijk, Burgers heeft wel anderen naar de Transvaal meegenomen, die iu de schaduw van Jorissen niet konden staan. „En deze heeft met al de kracht zijner ziel zich aan de belangen van zijn nieuw vaderland gewijd, zelfs met gevaar van zijn leven. Zonder hem zou het, naar den mensch geoordeeld, heel anders met de Transvaal afgeloopen zijn. „En wat is nu zijn loon? Weggejaagd te wor den als schelm l „De behandeling, den heer Jorissen aange daan, mag niet geduld worden. Daarom zouden we onzen geldmannen op wie eerlang een be roep zal worden gedaan door de Transvaalsche commissie, die herwaarts komt om een leening te sluiten willen adviseeren, dat zij alle on- derhandelingen weigerden, voordat Jorissen in zijn eer en ambt zal hersteld zijn. Wij Neder landers moeten het toonen, dat er in onzen boe zem een levendig gevoel voor recht klopt, dat we niet zonder een beteekenisvol protest laten hoonen.” Zooals bekend is zal weldra een commissie uit de Transvaalsche republiek herwaarts komen ten einde in Nederland een leening van zes mil- lioen te sluiten en tevens een persoon te vinden bekwaam en bereid om de financiën der repu bliek te regelen. Moge de leening ook al worden geplaatst, de Arnh. Ct. is van oordeel dat zich, na de bejege ning den staatsprocureur dr. Jorissen aangedaan niet licht een bekwaam financier zal laten vin den om een dergelijk taak op zich te nemen. Immers, zegt genoemd blad, een dergelijk per soon stelt er zich aan bloot, dat over een jaar of wat wordt ontdekt dat bij eenig radicaal mist en met een half jaar tractement, wordt hij, zon der voorafgaande kennisgeving, naar huis ge zonden. Uit Amsterdam wordt aan het Utr. Dbl. ge meld, dat binnenkort, na het vertrek der gun stig bekende kapel van Bilsewelke evenwel nog tot 14 September e. k. uitvoeringen geeft, de beroemde Strauss uit Weenen zich met zijn muziekkorps op de tentoonstellingsterreinen zal doen hooren. Door denzelfden berichtgever wordt geschre ven, dat het publiek zeer klaagt over de keus der voorwerpen, aangekocht om als prijzen in de tentoonstellings-loterij te dienen. Vooral geldt die klacht den aankoop van vele zaken, die voorden gelukkigen prijs winner niet de minste waarde hebben; b. v. zijn tal van kostbare ja ponnen hiertoe aangekocht, die niemand dragen kan. Als de loterij getrokken heeft, zal dan ook al licht menig prijswinner bijna den trekker van een „niet” benijden, daar hij niet weet wat met zijn prijs aan te vangen, meent genoemde be richtgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ■gemeente Sneek maken bekend, dat op heden zijn uitgeloot de aandeelen no. 18, 19 en 32, ieder groot f 500, van de geldleening, primitief groot f38500, ten l aste der gemeente aangegaan in 1879. De uitbetaling zal geschieden op 1 November «e. k. ten Kantore van den Gemeente-Ontvanger. Sneek, 18 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Onder het opschrift „dat is gemeen 1” wordt door het Wag. Weekbl. gesproken over het ont slag van dr. Jorissen als staatsprocureur der Transvaalsche republiek. Na melding te hebben gemaakt van het voor gevallene in de, op dit ontslag betrekking heb bende, zitting van den Volksraad, leest men in gem emd blad o. a. „Wij zijn in langen tijd niet zoo verontwaar digd geweest als na ’t .ezen van deze fatale stukken. De beer Jorissen behoort niet tot on ze geestverwanten we staan in godsdienstzaken lijnrecht tegenover hem. Maar juist dit geeft ons I j 1 nemen. Ons rechtsgevoel is beleedigd. En dan j vragen we niet of de mishandelende onze vriend Naar het U. D. bericht, zal de Amsterdamsche Bank do borgstelling van prof. Buys Ballet, in zake de uitzending van een boot uit een der Noorsche havens tot opsporing van de Varna aannemen en de zaak in Noorwegen mogelijk maken. Het bedoelde schip zal Woensdag a. s. uitgaan en alzoo in de eerste dagen van Septem ber in de Karazee zijn, zoo deze ten minste open is, hetgeen men zelfs nu nog niet weet, alle berichten uit die streken ten eenenmale ontbreken. „Al komt de hulp laat, zoo leest men voorts in genoemd blad, tengevolge van allerlei moei- 1 - - lijkheden, die vooruit niet te voorzien waren, ,ien.s^ deed is ter beschikking der justitie te toch zal het schip nog een drietal weken voor -^■rn“em gesteld en derwaarts overgebracht, den boeg hebben om de expeditie op te sporen, j Wij willen echter hopen, dat men reeds voor j dien tijd directe tijding zal ontvangen. voor I De raadkamer van de Arrondissements-recht- >;r V...X../VW bank te ’sHage heeft rechtsingang zonder be- „De berichten omtrent het verhaal, dat onder vel tot gevangenneming verleend tegen mevrouw de Samojeeden van Vaigatz zou loopen en dat de wed. B., daar ter stede woonachtig, ter zake De burgemeester van Ede heeft als hulp officier voor justitie, naar het Utr. Dagblad ver neemt, een onderzoek ingesteld naar het Zon dag avond jl. gebeurde met den stoker der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij, die, zooals men zich herinneren zal, bewusteloos en verwond op de spoorbaan is gevonden. De zus ter van den in het ziekenhuis te Utrecht opge- u u eu aomon) nog steeds niet buiten gevaar verkee- omdat ren(^eu stoker heeft verklaard, dat hij zijn week- .nntaif> 1 ontvangen eu aan zijn moeder afgegeven i had, doch f5 bij zich hield, die niet op hem zijn gevonden. De machinist, die met hem op de locomotief DE PERS. Woensdag jl. sloeg de reddingsboot van Maas sluis, op haar terugtocht van het aan den ingang van den nieuwen waterweg gestrande Engel- sehe stoomschip William Hartm inn, tengevolge van de hooge zee totaal om, zoodat alle opva rende in het water werden geworpen. Zestien man van de equipage van :t gestrande schip, benevens de 6 personen sterke bemanning van de reddingsboot, wisten zich zwemmende te redden, doch 3 opvarende van de William Hart mann en de zeeloods Van der Heiden kwa men in de golven om. A SHEERER I ftl RAXT Bl>.\ EV LA\ 1' J J- X- a-.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1