MfflïS- HI WIWWIHUl) TOOK DE No. 68. A C II T-E N-D ERTIGSTE Ï883. e 1 h. Z A T 1, D A w I N A h a V U. Arnh. I on- eu dat Dit valsehheid in geschrift uitstapje te een aardig Abonnementsprijs Alle brieven in te zenden. k- s, n- ■M ADVERTENTIËN voor eiken regel meer 1 langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, voor 3 maanden ƒ1.—franco per post 1.25. en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco bekendmaking. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS der I zijn uitgeloot de aandeelen no. 18, 19 en 32 ieder groot f 500, van de geldleening, primitief groot f 38500, ten laste der gemeente aangegaan in 1879. De uitbetaling zal geschieden op 1 November k. ten Kantore van den Gemeente-Out vanger. Sneek, 18 Augustus 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEWITZ. vervoerd, die van van ook een uitgezócht? dag van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7"2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- -te vernemen bij den ven. Deze onder aan den heer Kramp, vroeger belangrijke wen en nu, niettegenstaan- -1 van Archangel, Er wordt geklaagd, zegt de Arnh. Ct., voor de loterij der tentoonstelling zoo vele on bruikbare voorwerpen worden aangekocht. Inderdaad, die klacht verwondert ons. Dit behoort juist tot de eigenaardigheid van alle lo terijen, tentoonstellingsloterjen even goed als hefdadigheidsloterijen, dat de groote meerderheid der prijzen onbruikbaar is. Het publiek weet dit zelf zeer goed als men iets beeft, waarme de men volstrekt geen raad weet, geeft men het aan eene loterij en het karakter dier instelling zou verloren gaan, zoo men nuttige en bruik bare voorwerpen verlootte. •Het zöu de ondergang dier zoo geliefde lote- I rijen wezen. I Dn h’3g,y°Io!i be"cU het ’■ofceofe: Do hoor G. JL B 8;«0..;tó S.„k .„«ken door de cautie, gesteld door dë Amsterdamsche ba,nk, die hiertoe in staat gesteld werd door een deposito van prof. Buys Ballot, door bijdragen van de regeering en van particulieren. De bank stelde zich geheel belangeloos borg. Het insti tuut te Utrecht heeft gemeend het niet bij de Ellida te moeten laten en is daarom bezig het stoomschip George te charteren. Waarschijnlijk kiest laatstgenoemd schip Zaterdag a. s. te Ar changel zee het heeft in last om op de west kust van aigatz te landen en te trachten over land de Karazee te bereiken, als de toegangen ter zee hiertoe gesloten blij handelingen zijn te danken die het instituut reeds ken gaf omtrent Rusland de de berichten van den consul van Archangel nog dit schip, met behulp der firma Schaezler te Amsterdam en Fonkmés. te Archangel, wist meester te worden. Prof. Buys Ballot, vertrou- wende pp zijn landgenooten, blééf op nieuw borg voor de vrachtde heer Huygens, scheeps bouwmeester te Amsterdam, voor de assurantie premie. Dat men zich dus spoedig beij vere deze kloeke mannen te steunen. Aan de Amsterdammer wordt uit den Haag bericht, dat de regeering voor f 30000 deel neemt in het waarborgfonds voor de Ellida. De Haagsche correspondent van de Arnh. Ct. weet het .onderstaande te verhalenIn een gemeente in de nabijheid van de residentie had een burgemeester, wiens bureauklerk ook de functien van gemeente-ontvanger vervulde, de vrije beschikking over de gemeentekas en maakte daarvan zulk een ruim gebruik, dat er op zeker oogenblik (kort nadat een voor schoolgebouw ge sloten geldleening van f 16,000 ontvangen was) met minder dan f23,000 te kort kwam. Nu is deze burgemeester verkiesbaar voor de Eerste Kamer (wegens zwaar verhypothekeerde grond bezittingen), lid van de Provinciale Staten enz., reden genoeg, om de zaak in der minne te schikken. De familiebetrekkingen van den hoogst- aaugeslagene dekten het tekort, de gemeente kocht een brandkast om de gemeentepenningen in te bewaren, waarvan den burgemeester geen sleutel werd toevertrouwdde kiezers verkozen den notaris van de plaats, schoon geen geloofs genoot van de weinig verdraagzame groote meer derheid, tot lid van den gemeenteraad, opdat hij, in zaken van bestuur en administratie door kneed, het hootd van de gemeente onder toe zicht zou houden en nieuw geknoei voorkomen. „Zouden de autoriteiten in den Haag en de ingezetenen ter plaatse werkelijk denken, vraagt genoemde correspondent ten slotte, dat door der gelijke dingen het prestige van de burgemees- terlyke waardigheid gehandhaafd wordt De heer G. M. Boissevain komt in -over den „omvang en u verdeehng van stoffelijk vermogen in Nederiand’’ tot de slotsom, dat de gezamenlijke rijkdom der Nederlanders op het respectabele cijfer vau f 9,2/0,000,000 begroot mag worden. Dr. Coronel te Leeuwarden had, zooals hij aan t Hand, schrijft, reeds eenigen tijd geleden het plan opgevat om een populair werk het licht ts doen zien, handelende over de voeding van de volksklasse in Nederland en de wijze waar- op hierin, zoo mogelijk, de gewenschte verbete ring kon worden gebracht. Ten einde de voor dit werk noodzakelijke bouwstoffen te verzamelen, had dr. C. zich ge wend tot elf besturen van even zooveel volks gaarkeukens en kosthuizen hier te lande, doch slechts van een hunner ontving hij do gewensch- I te volledige inlichtingen omtrent: u. de spij zen bij .voorkeur door de kleine volksklasse in dergelijxe inrichtingen gebruikt b. den markt prijs waarvoor die gevraagde levensmiddelen van goede quahteit verkrijgbaar zijn: e., om van meer ondergeschikte punten niet té gewagen, de sa- mensteliiug van die meest gevraagde spijzen. Inmiddels was hem niet óntgian dat het be stuur der maatschappij tut nut van ’t algemeen tegen de aanstaande algém.eene vergadering een vraagpunt op de agenda zou stellen betrekkeiijk het doen vervaardigen van eon volksgeschrift over dit onderwerp en de redactie daarvan zou opdragen aan prof. Huizinga. Een som van flOüö zou^ voor de uitgave bestemd worden. legenover zulk epn schrijver en zulk een uitgever achtte dr. C zich niet bestand, waarom hy zijn voornemen voorloopig liet rusten. Nu dit vraagpunt evenwel niet werd aangenomen, vat de heer C zijn plan weer op en doet nog maals een beroep op de welwillendheid van de besturen van volksgaarkeukens en kosthuizen. Hieroij verzekert dr. Coronel, dat men niet voor indiscretie behoeft te vreezee. Wat men zal gelieven te zenden, dient slechts als bouwstof voor de grondslagen van zijn arbeid. Die gegevens zullen, niet publiek worden gemaakt en, desge vorderd, zal de schrijver zich bij het weergeven van cijfers onthouden de bronnen te noemen waaraan die ontleend zijn. Hij wil zelfs belo ven de verstrekte geschreven stukken na ge bruik terug te zenden. een arti- inenting ook blijkt te zijn, de tegenzin daarte-en do schijnt on verzettelijk. De goede raiatregeien, ie de overheid tegen de besmetting neemt, worden al zeer weinig gewaardeerd, en zoo de voor gang der ziexte gestuit moot worden, zou het door gansch andere middelen moeten ge schieden dan waartoe de wet vrijheid geeft. Don landbouwer W., onder Zelhem, waren leeds, e.ike.e nachton uit den boomgaard appelen enz. Ontstolen. Zo.idagnac.it had hj do wacht gehouden of was lij opgestaan, toen hij iets hoorde. Zondag ochtend werdzjn lijk verminkt in eene kolk nabij het huis gevonden. De po- litie doét onderzoek. Uit Scheveningen wordt gemeld: Bj het begin der haringvisscherij weigerde de equipage van een schuit naar zee te gaan als reden opge vende de onzee waardigheid van het vaartuig De reeder liet toen het schip in- specteeren door de alhier aanwezige scheepstim merlieden, die echter geen bewjs van zeewaar- digheid wilden afgeveu. Eon andere equipage .- werd toen genomen en aan het vaartuig werden belangrijke reparation gedaan. Nu evenwel is het schip teruggekomen, doch de nieuwe equi page weigert nu ook weder langer op dezen bodem zee te kiezen, als reden voorgevende dat het schip met boven water te houden is. Zii hadden reeds eenmaal de Ned. vlag in top gezet om bg een ander over te gaan, doch daartoe bestond geen mogeljkheid. Twee boodschappeuloopers, respectievelijk 14 en li jaar, oud in dienst van het Oranjehötol te Sche veningen, zijn door den brigadier van de aldaar gestati meerde raarechausées gearresteerd, naar aanleiding van een door een der logés vermisten gouden ring Bj onderzoek werden allerlei klein- ooden, sigaren, enz. op hen gevonden, ook een som gelds en een spaarbankboekje. Zj moeten reeds bekend hebben van Juni jl. af achtereen volgens een en ander ten nadeele van den por tier of van de logés ontvreemd te hebben, ter gezamenlijke waarde van f 700. Een deel van het op deze wijze verkregen geld was nota bene door hen in een spaarbank belegd! Zaterdag morgen wilde op den spoorweg na- by Haltweg-Haarlem een werkman wjken voor een voorbij rjdenden zandtrein, en merkte niet dat van den anderen kant een sneltrein aankwam. - Ofschoon zjne kameraden hem door schreeu wen trachtten opmerkzaam te maken op het ge vaar, hoorde hj dit niet. Ecu van hen, Roebus genoemd, sprong toen over de rails naar hem toe en trok hem van de gevaarlijke plaats, maar kon met verhinderen, dat de ongelukkige door den trein een schok kreeg en een eind weggesmeten werd. Des avonds is de man aan de gevolgen overleden, eene vrouw en 5 kinderen onverzorgd j ftchterlutende. Over de Noordpooltochten denkt de Ct. diet gunstig. Onze geestkracht, zegt het blad, zou zich beter toonen, wanneer zij zich niet enkel toon de in het met andere volken meedoen. Waar om zoekt zy niet liever nieuwe, onbekende, nog ondoorzochte streken op? Waarom laten wy onze vlag niet wapperen in de wateren en zeeën waarin wij de eerste ontdekkers zyn zouden De Noordpool is een algemeen bezocht, internationaal vaarwater ge werden maar wat weet men van de Zuidpool? Nigenoeg niets. Daar liggen landen en zeeën vol geheimenissen daar is schier alles een ontgonnen veld voor den geoloog en den mine raloog, voor den zoö oog, den meteoroloog, voor -de beoefenaren van de verschillende vakken der natuurlyke wetenschappen. Daar zou Neder- lind als het wilde, niet een navolger, een mee doener, één van vele concurrenten wezen kun nen, maar een baanbreker en padvinder een ontdekker van nieuwe werelddeelen, vat/ nog -onontdekte natuurschappen. Waarom zouden •wij altijd blijven teren op den ouden Willem Barentz-roem, zonder nieuwen roem er by te verzamelen Dit eeuwig rondzwervea en rond rollen in de oude Spitbergensche en Nova-Zem- blasche zeeën, overdoende in de negentiende eeuw wat onze zeelieden ons voordoden in de zestien de eeuw, is dit wel een waardig doel voor onze geestkracht, en zal het ooit eene uitkomst kun nen geven, de inspanning en de kosten waard die er voor aangewend worden Als het ons niet om een jdel vertoon van energie te doen is, laat ons dan nieuwe wegen opzoeken. Men heeft de Bareutz-tochten, door al de toos- tenj er over gehouden, door de uitvoerige cor- respondentiën van aan het werk gezette bericht gevers, niet populairder gemaakt. Het groote publiek is er integendeel koeler door geworden inplaats van warmer, en begint ernstig de vraag te overwegen, of het zedeljk geoorloofd is deze tochten, van welke de resultaten zoo weinig in verhouding staan en waarschijnlijk zullen blij ven staantot de getrotseerde gevaren, te blij ven voortzetten. Voor spelevaren is de pool- vaart veel te ernstig, en de Nederlandsche vlag heeft een veel te roemrijk verleden om haar, alleen uit eene soort van blufmakerj, alle jaren, gedurende enkele maanden, op het tooneel van haren ouden roem te laten zien. De schatten, die noodig zyn voor de uitrus ting dezer ondernemingen, zouden zeker beter besteed zijn, wanneer ze werden aangewend tot het cultiveeren van streken op Sumatra, Borneo, Celebes of Gilolo. Het oud-lid der Tweede Kamer mr. De Laat de Ranter is te Goes op 58 jarigen leeftijd overleden. SNEEK, 24 Aug. De kermis is weer voorbij. Do laatste da^en waren, zooals gewoonlyk, vrij wat levendiger en drukker dan de eerste en het fraaie weder lokte ook tal van bezoekers van buiten. Vooral jl. Woensdag, ter gelegenheid van den gewonen jaarhjkschen zeilwedstrijd, was het bezoek van vreemdelingen buitengewoon groot. Zoowel per spoor en per tram, als met verschillende stoom- booten, werden dien dag honderde passa°iers mx - dea zeilwed9tl.ijd en ve“der de kermis kwamen profiteeren. ’t W'as dan -- --- --d..g om een Hoe heilzaam de I maken. Heerlijk zomerweder en De eigenaardige „ontspanning” van een deel der oevolking op den Hartjesdag heeft te Am sterdam weder op een aantal plaatsen aanlei- ding gegeven tot opstootjes en vechtpartijen. Op de Baangracht by de Laurierstraat gino- het zelfs zoo hevig toe, dat in eene vechtpartij* een man zijn tegenstander zulke hevige vermin kin gen met een mes toebracht dat de getroffene aan de gevol0en bezweek. De dader is in hechtenis. Op den Zeedijk moest de politie den wapen stok hanteereu om de vechtenden te scheiden en werden de grootste belhamers door haar gearre steerd. Het Hof te ’s Hage heeft in raadkamer mr. lid van den dchiedam- schen Gemeenteraad, verwezen naar de open ba- re zitting, als verdacht van valsehheid in geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan. Men schrijft uit Oud-Beierland De pokken-epidemie blijft hier nog steeds heeischen en schijnt in de laatste dagen eer toe dan af te nemen. Toch werd tot heden iio^ zoo goed als geen enkele lyder aangetroffën, die met gunstigen- afloop de vaccinatie en re- vaecinatie had ondergaan. 1 7 w J - cinmHwimoMsinïssffl. SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1