■s- HI MfflfflHLU Ml DE No. 70. (883. ACH T-E N-D E R T I G 9 T E J A A R G A N C. Z A. T I K I) SEPTEMBER. van i Alsvoren der Commissie voor de Stads- 16. Alsvoren der Commissie voor Openbare Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. I I No. 1. I 11. 12. ■T 11 VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneer, pp Dinsdag 4 Sept. 1883, ’s namiddags 6 uur. i Q^choon bijnFoverai" met* uitzondering vZnïn’ invoer van fokdieren uit de provincie Drenthe c. wèl 6 prijzen voor roomkarns, doch geen enkele voor karns om volle melk te karnen, Holland en Friesland, juist de volle melk wordt gekarnd d. twee gouden en twee zilveren medailles voor hooi- en stroopersen, wel nuttige werktui gen, doch door weinig landbouwers gebruikt, en slechts één zilveren en één bronzen medaille voor wanmolens, die bijna elk landbouwer moet gebruiken. Na op nog enkele gebreken van het program ma gewezen te hebben zooals op het ont breken van afzonderlijke prijzen voor zeisen, zichten en sikkels eindigt het blad deze be spreking met er op te wijzen, dat het tot stand komen dezer tentoonstelling het beste bewijs zal zijn voor het eendrachtig samenwerken onzer landbouwers, hetwelk in hun eigen belang is. Wanneer echter het thans vastgestelde pro gramma de vlag is waaronder dat eendrachtig samen werken tot stand zal komen, dan, meent het blad, zullen vele landbouwers zich nog wel tweemaal bedenken, alvorens onder zeil te gaan. De vlag is zeker met goede bedoeling ontplooid en er is ook veel goeds in het programma, doch er kleven vlekken aan die men moet trach ten uit te wisschen. De Carburretter, een toestel met een chemische zelfstandigheid gevuld en werkende als filter van het gas, geeft, naar het Vad. meldt, een bespa ring op het gasverbruik van 70 tot 90 pet.’ In de fabriek van de firma Frank Colson Co. te In de heden eindigende maand Augustus was het tramvervoer te Amsterdam buitengewoon groot: er waren dagen van 70.000 personen. Dinsdag bezochten niet minder dan 21.000 per sonen de tentoonstellinghet Panopticum ver leent dagelijks aan 3000 menschen toegang, en de nieuwe Parkschouwburg herbergt eiken avond ongeveer 2000 toeschouwers. Of het dezen zo mer in de hoofdstad ook druk is ADVERTENIIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7,/1 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij dea Uitgever. alle combinatiën zijner lettersloten uit te vinden en al zijn brandkasten te openen, op voorwaarde dat hij voor elke door hem onbeschadigd ge opende brandkast f1000 ontvangt, terwijl hij f 100 zal betalen voor elke kast, die door hem binnen den daarvoor gestelden tijd niet geopend kan worden. Dat voorstel heeft de heer Chatwood aange nomen, onder voorwaarde dat de f 1000 of f 100 komen ten voordeele van liefdadige instellingen. Daarvoor zal de heer C. „op de tentoonstelling” beschikbaar stellen de eenige brandkast met letterslot, die op het oogenblik aanwezig is. Daaraan kan Schultze den geheelen dag werken, op voorwaarde dat hij borg stelt voor eventu- eele beschadiging. Thans hebben de spinners aan de Veonen- daalsche stoomspinnerij en weverij het werk ge staakt, aangezien zij nog niet met het werken des avonds willen aanvangen. Volgens later bericht echter hebben de spinners hun werk alweder hervat, nadat de directie der stoomspinnerij en weverij er in had toegestemd, dat zij niet na ’s avonds half acht en vooreerst niet bij lamplicht behoefden te arbeiden. Ter voldoening aan artikel 6 der concessie voorwaarden, zijn Maandag door den hr. Van Bar neveld Koog namens de Compagnie générale des conduites d' eau te Luik, bij het gemeentebestuur der stad Arnhem ingediend de door den ingenieur Halbertsma vervaardigde volledige technische plannen en teekeningen, betreffende den aanleg der waterleiding. Naar de Haagsche correspondent der Zutph. Ct. mededeelt, is de minister van binnenlandsche zaken, oud-hoofdbestuurder van de afschaffings- maatschappij, voornemens om de bepalingen van de drankwet nog wat te verzachten. Er zou nl. een wetje in bewerking zijn, Om de wenschen van de drankverkoopers te gemoet te komen. De stoker De Z., die eenige dagen geleden nabij Veeuendaal bewusteloos en verwond op de spoorbaan werd gevonden en van wien gemeld werd, dat hij door den machinist van de locomo tief zou zgn geworpen, moet thans weer in zoover hersteld zijn, dat hij reeds een wandeling heeft gemaakt. Naar men zegt, moet hij ver klaard hebben dat hij niet van de machine is geworpen, maar dat de machinist hem, toen hij in de nabijheid van het station Veenendaal te vroeg remde, tegen den schouder heeft gestoo- ten, met de waarschuwing, dat hij nog niet remmen moest. De schok, door dien stoot ver oorzaakt, zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over het gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Veenendaal te hebben doen zwijgen. Hij is nog altijd in hechtenis. Te Nieuw-Beerta heeft Dinsdag jl. een hevige brand gewoed. j het vallen van eenige vonken gedokte dak van f het vuur zich spoedig aau twee naburige boe- De N. Landb. Ct. bespreekt de internatio nale landbouwtentoonstellingdie ’t volgend jaar te Amsterdam zal worden gehouden, en het daarvoor opgemaakte programma. Het wordt afgekeurd dat dit programma zoo zorgvuldig geheim werd gehouden voor de pers, totdat het was vastgesteld. Waarom, vraagt het blad, het reeds in Maart opgemaakte eerste ont werp niet aan het oordeel van het publiek on derworpen de nu gemaakte opmerkingen wa ren dan allicht vroeger gedaan, en hadden bij de definitieve vaststelling van het programma in overweging genomen kunnen worden. Zoo acht zij een gewichtige opmerking die, Welke den tijd betreft, waarop de tentoonstelling wordt gehouden, nl. van 28 Juli tot 9 Augus tus. Blijft dat tijdstip bepaald, dan valt de tentoonstelling in het drukste van den oogsttijd en is dit een groote hinderpaal voor den Ne- derlandschen landbouwer om haar te bezoeken. Waarom niet begin Juli of, indien men ook de hooibouwers ter wille wil zijn, half Juni de tentoonstelling gehouden In Engeland b.v. heeft de groote tentoonstelling gewoonlijk om dien tijd plaats, en ook te Hamburg was zij dit jaar in het begin van Juli. Het blad meent, dat het dan ook ernstige overweging verdient, alsnog een anderen tijd te kiezen. Op het programma zelf heeft de N. Landb. Ct. o. a. de volgende opmerkingen: a. geen afzonderlijke prijzen zijn uitgeloofd voor het Zeeuwsche paard, ofschoon het zoo onver basterd bleef en op zware kleigronden een best landbouwpaard is b. geen afzonderlijke prijzen voor het Drent- sche veeslag, ofschoon dit toch van c.2 *s, dat drie vereenigingen voor veefokkerij in Punten van behandeling: 1. Installatie der nieuw benoemde raadsleden. 2. Resumtie der Notulen. 3. Mededeeling van ingekoraen stukken, enz. 4. Behandeling van een adres van P. [der Horst. 5. Idem van J. J. van Velzcn. 6. Idem van Gebrs. Van Oorschot. 7. Behandeling van de begroeting der dd. [Schutterij, dienst 1884. 8. Voorloopige vaststelling van degemeente- rekening, dienst 1882. 9. Aanbieding van de Gemeentebegrooting, I dienst 1884. 10. Benoeming eener onderwijzeres aan school Onlangs werd gemeld dat de heer Schulze, machinist bij Krasnapolsky te Amsterdam, de brandkast, vroeger aan de millioenenjuffrouw toebehoord hebbende, zou hebben geopend, door dat hij het woord vond waarop het letterslot openging later heeft de Amst. dit bericht ten deele onjuist genoemd, aangezien het niet moge lijk zou zijn een dergelijke kast zonder sleutel dien aard te openen. 1’ l-i Thans wordt meegedeeld dat genoemde heer Oldenburg, hun vee trachten te yerbeteren door i Schultze den heer Chatwood heeft voorgesteld Den Haag ward dezer dagen een proef met di toestel genomen. Dienaangaande leest men in genoemd blad nog het volgende: Achter den meter geplaatst, wordt het gas er door heen naar de branders geleid, zoodat een en dezelfde Car burretter zijn dienst voor allo lichten bewijst Evenals de meter in verhouding moet staan tot het aantal lichten, dat men gewoonlijk brandt, is het raadzaam de verhouding tusschen de capa citeit van den meter en die van den Carburret ter in het oog te houden, waarnit volgt, dat deze toestel niet enkel voor fabrieken, openbare gebouwen, werkplaatsen en winkels, maar ook voor huiselijk gebruik is aan te wenden. De proeven, die wij bij woonden en die in te genwoordigheid van enkele belangstellenden met de grootste nauwkeurigheid telkens gedurende een bepaalden tijd werden genomen, hadden deze uitkomst, dat met toepassing van den Carburret ter bij den vleermuisbrander een bosparing van ruim 90 en bij den ronden (spruit) brander een besparing van 70 75 pet. werd verkregen. Behalve dit voordeel eener belangrijke bespa ring in het verbruik doet de Carburretter, naar ons werd verzekerd, nog de uitwerking het gas zijn voor de gezondheid nadeeligen en voor de meubelen schadelijken invloed grootendeels te ontnemen, terwijl het licht bovendien minder warmte uitstraalt.” De kosten van aanschaffing en onderhoud moeten niet bijzonder groot zijn5 of 6 maal ’s jaars moet de toestel worden gevuld. Alsvoren van een Wethouder. Alsvoren van drie leden der Commissie f voor Strafverordeningen. 13. Alsvoren der Commissie voor Straten en Vallen 14. Alsvoren der Commissie voor Gemeente- I Eigendommen 1 .lb*. I reiniging. 16. Alsvoren der Commissie voor Openbare F Werken. 17. Alsvoren der Commissie tot het nazien I van Begroetingen en Rekeningen. 18. Alsvoren van twee plaatsvervangende I Wethouders. 19. Behandeling van reclames tegen den I Hoofdelijken Omslag, dienst 1883, bij Gedepu- I teerde Staten ingediend. De heer Volck schrijft: Ook het tweede stoomschip is Maandag in zee gestoken ter opsporing van de Varna, bo vendien met order Vaigatz te exploiteeren. Het schip heet Georgy, heeft 90 paardenkracht en meet 250 ton, de machines zijn in uitmunten den staat en de romp werd door experts volko men zeewaardig verklaard De Georgy lag, voordat het definitieve telegram van vertrekken werd afgezonden, reeds te Solombala, voorhaven van Archangel, en zou, na ontvangst van bedoeld telegram, dadelijk zee kiezen. Als geleider is raedegegaan de heer Robusch, oud Russisch ambtenaar, die o. a. laatst door zijn regeering werd gezonden tot verkenning van het poolsta tion op Nova-Zembla te Karinakuli.Deze zaak kundige dient tevens ter controle van de uitvoe ring. Op de Ellida wordt door onzen consul te Hammerfest mede gezonden de ijsloods Hendrik Manzika, die gedurende 15 jaar - ijskapitein was en zeven reizen op de Karazee maakte. Nog moet ik melding maken van een brief der firma Lange Sohns in Bremen, aan wie ik verzocht heb voor ons het uitlooven der premie te seinen naar Siberië, opdat deze tijding ook den kapitein der Louise zou bereiken. Woor delijk schreef mij de firmamisschien zal het het bericht den heer kapitein Callman niet be reiken, doch al zou hij niets weten van de uit geloofde belooning, zal hij doen wat in zijn ver liet aantal bezoekers der internationale ten toonstelling te Amsterdam blijft voortdurend groot. Zaterdag j.l. werd de expositie door 10,000, Zondag door 26,000 betalende personen bezocht. Maandag namiddag is de controleur der be ambten voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam, Verhoef, zelf beambte van de Bel gische afdeeling, naar de Amst. verneemt, over gebracht naar ’t politiebureau, als verdacht van zich aan misbruik van vertrouwen te hebben schuldig gemaakt. Omtrent die arrestatie, Verneemt de Amst. nog, dat de man in ongeoorloofde betrek king stond tot eene vrouw, wier man bij een bezoek aan de door hem verlaten woning voor werpen vond, welke hij herkende als afkomstig uit het Koningspaviljoen. Nadat dit aan de politie medegedeeld en ver der werk van de zaak gemaakt was, wist men een kistje aan te houden, dat geadresseerd was naar Brussel en waarin eveneens gestolen voor werpen gevonden werden. Terwijl nu Verhoef gearresteerd is, worden te Brussel onderzoekingen gedaan. UIT DE PERS. Waarschijnlijk ontstaan door senige vonken op het nieuw uy uueu wuv in zyn ver- de Wed. Poppens aldaar, deelde ?°S 18 om uw landgenooten te helpen. Het oedig aan twee naburige boe- I terugbrengen van expeditie werd verleden renhofsteden mede, zoodat drie kapitale boeren- 1 jaar reeds afgesProken tus8cben het instituut en plaatsen, met hun inhoud, binnen een uur tijds in de asch waren gelegd. De toegebrachte schade wordt op 11 begrootnaar men zegt was bijna alles bij een Brusselsche maatschappij verzekerd. j jaar reeds afgesproken tusschen het instituut de voor ons zoo welwillende firma. Ten laatste iets over de middelen. Gelijk men gezien zal hebben publiceerde on j (gratis) de Amsterdammer, Dagblad voor Neder- land, reeds twee lijsten van giften en toezeggin- I gen voor opsporing der Varna, terwijl ook de I andere bladen hun bijdragen en de totalen an- I nonceerden. Deze week zal ik aan de bladen i opgeven, hoeveel van deze totalen behoort tot de cautie, tot dekking der onkosten ot betalin gen der premie. Dank zij de firma de Vos en Zoon, assura- aBmfflmmimissfflwsm R I O O L AKI i SNEEKER COIRAAT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1