IHIfflS- ES 1DI[lifl VIE III ID Ï00R DE J M I Ï883. ACH T-E N-D ERTIGSTE JAARGANG- No. 71. S e 1’ T E >1 B E K. 5 WO E NS B A. g- den, spreekt van zelf. I De Burgemeester voornoemi, J. van DRIESSEN. i ADVERTEN1IËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. mits een bedrag van ter is geschied. (Zie Vaderland van 27 Aug, den geadresseerde l j te doen invorderen, en door middel van een post- i wissel aan den afzender te doen o vermaken Behalve het port en het recht, ingevolge artt. 2 i zoek van Multatuli geen voortgaan gehad. van 21 Juni 1881 (Staatsblad In October a. s. zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat mevr. Stoetz zich aan het too- neel verbond. Een zelfde jubilé zullen in dezen winter te Rotterdam de heeren A. J. Le Gras en J. Haspels vieren, de laatste waarschijnlijk met de opvoering van een van Ibsen’s tooneel- spelen. Het is niet aangenaam, wanneer men als bur gemeester in een raadsvergadering wordt toege sproken, als met den burgemeester van Putten (op de Veluwe) in de vergadering van 13 Feb. jl. is geschied (zie Vaderland van 19 Maart) als men zich daar hoort toevoegen, dat de ge- meente-administratie een knoeiboel is en de con trole daarop buitengewoon slecht was, dat men zijn plicht als hulpofficier van Justitie heeft verzuimd, dat men maar als secretaris moest aftreden enz. Niet minder onaangenaam is het, als op de open bare terechtzitting van het Hof, waar de ont vanger der gemeente Putten, wegens verduiste ring van gelden terecht staat, de burgemeester om de nauwkeurige controle aan een kruisvuur van vragen blootstaat en uit den mond van een der raadsheeren de vraag moethooren: „en bent u nu nog burgemeester (Zie Arnhemsche Cou rant van 17 Aug.) Aangenamer echter is het, een ware pleister op die wonden, als men zijn verdiensten zoo ge ler posterijen wordt gele- I waardeerd ziet, dat men getooid wordt met een de waarde van pakketten, j Eikekroontje, zooals mede met dezen burgemees- Het bekende lid der Tweede Kamer, mr. S. van Houten, is voornemens van tijd tot tijd, naarmate daarvoor aanleiding bestaat, open brie ven het licht te doen zien ter behandeling van staatkundige vraagstukken De firma Tjeenk Willink te Haarem zal deze brieven waar van de eerste het licht zag uitgeven, die, bij abonnement voor 10 nommers, franco per post voor f 1 te bekomen zijn. Afzonderlijke nom mers zullen 20 cents kosten. Een nieuwe aflevering met bijgevoegde plaat, voorstellende den Haagschen Penkrasser aan de galg, logenstraft het alom verbreide bericht dat de heer De Bergh, tengevolge van een aan klacht van de Haagsche politie, de uitgaaf van zijn Penkrassen zou hebben gestaakt. Volgens thans ook bij de regeering ontvangen telegrammen is de bemanning van de Varna door de stoom booten Ooi en Nordenskjold, die voor rekening van den heer Sibririakoff naar den Jenisei gezonden waren, op de kust van Wai- gatz gered. De Varna zelve is op 24 Juli 11. verloren gegaan. De Nederlandsche poolzee-expeditie en de be manning bevinden zich in goeden welstand te Himmerfest en Vardö. Men heeft in de Karazee meteorologische ob servatie n gemaakt De Sneek Aldus afgekondigd te Sneek den 3 September 1883. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER van de gemeente maakt bij deze aan de ingezetenen be kend, dat het Kohier der Personeele Belasting K E N N I S G E V I N G. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt bakend gemaakt dat, van af den óen tot en met den 12en September e k., des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten over 1883/84, tegen overgave van het door den Ontvanger afgegeven re^u, en bo vendien, voor zooveel de drankve^koopers be treft tegen vertoon der quitantie van betaalde belastingen, zullende na dien tijd de onafge haalde patenten door den Deurwaarder der be lastingen, tegen betaling van tien Cents, aan de buizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 4 September 1883. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W.BENNEW1TZ. Omtrent den ziekelijken toestand van den Prins van Oranje, leest men in het R. S'bl.het volgendeDe gezondheidstoestand van Z. K. H. moet op het oogenblik weer verre van gunstig wezen, én ook de reden zijn dat tot dusverre nog niet aan het voorgenomen bezoek der Am- sterdamsche tentoonstelling gevolg kon worden gegeven. Te meer is die ongesteldheid te be treuren omdat, naar ons van vertrouwbare zijde wordt verzekerd, bij Z. K. H. het voornemen bestond indien, eenigzins mogelijk, zelfs nog bestaat om de opening der Staten Generaal dit jaar door zijn tegenwoordigheid op te luisteren. Door het bestuur der posterijen wordt gele genheid gegeven om waarvan die is opgegeven, f 150 niet te boven gaande, van Naar aanleiding van de gemaakte, ook in ons laatste nommer opgenomen aanmerkingen op het programma der internationale land bouwtentoonstelling, die in ’t volgend jaar te Amsterdam wordt gehouden, heeft het comité voor die tentoonstelling thans bericht, dat het hoogst moeilijk zou zijn alsnog wijzigingen ’t in programma aan te brengen, daar reeds duizen den exemplaren daarvan verspreid zijn. Een rechercheur der politie, dienstdoende op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam, is ont slagen, wijl hij aan eene vrouw een halsketting te koop aanbood, die op de tentoonstelling ont vreemd moet zijn. De justitie bemoeit zich met de! zaak. Woensdag had te Amsterdam de plechtige ontvangst plaats der vrijdenkers uit alle natiën, die vervolgens in een congres vergaderden. Multatuli’s met bloemen omkranst portret versierde de zaal van Frascati, waar de ont vangst plaats had. De heer Frowein uit Goes opende de, door ongeveer 80 personen bijge woonde, samenkomst; vervolgens hield dé heer Morin uit Parijs een toespraak in de Fransche taal, terwijl de heer Roorda vah Eijsinga uit Clarens in Zwitserland ten slotte in de Neder landsche taal opwekte tot bevordering der zaak, vooral door offervaardigheid en inspanning van krachten. Hij wees op Multatuli als een navol- genswaardig voorbeeld. Onder de leiders op de tribune waren aan wezig de heeren Bradlaugh, Büchner, Schlegel, Moris en miss Annie Besantook mej. Elise Haighton had als lid van het bestuur der ver- eeniging „de Dageraad” daar plaats genomen. Verder de heeren Domela Nieuwenhuis uit Den Haag, dr. Muller, Van der Voo, Fontein en andere bekende Nederlandsche vrijdenkers. Woensdag avond werd het eigenlijke congres geopend. Prof. dr. Büchner uit Darmstadt, voorzitter van het Duitsche vrijdenkersbond, hield eerst een rede over den vooruitgang in het licht van Darwin’s theorie. Na betoogd te hebben, dat Darwin’s theorie zoo oud is als de menschelijke gedachte, bestreed spreker de con clusie, door velen getrokken o. a. uit het gemis van alle ontwikkeling, reeds sedert eeuwen bij sommige negerstammen voorkomende, als zou er geen vooruitgang, doch slechts een eeuwig durende cirkelgang bestaan. Naar sprekers meaning, volgt sléchts uit deze tegenwerping, dat het met de ontwikkeling niet zoo eenvoudig en zichtbaar toegaat als vroeger en dat het noodig is maar bij duizenden wel werd aangenomen, hier niet bij honderden, jaren te rekenen. Waartoe, vroeg spreker, voert nu de vooruit gang, die z. i. onwedersprekelijk bestaat Ook hier beriep spreker zich op een verre 'toekomst, van welke do thans levenden geen voorstelling kunnen hebben, waarin het mogelijk is dat het groote beginsel der gerechtigheid zal heerschen en deze aarde een paradijs zal zijn. De wetenschappelijke hypothese, dat dit heelal eenmaal tot achteruitgang en eindelijk tot ver nietiging bestemd is, kan de vreugde, welke wij uit ons geloof aan den vooruitgang schep pen, niet verduisteren. Hetgeen wij kunnen weten en waarnemen, zij eed aansporing om met al onze krachten aan den vooruitgang mede te arbeiden. Na de pauze trad de heer Bradlaugh, de wel bekende Engelsehe afgevaardigde voor Nor thampton, op. De verslaggever van de N. R. G., aan wien dit overzicht is ontleend, noemt hem een zeldzame meester van het woord, een ware volksredenaar, met koperen longen tot zijn be schikking. Bradlaugh sprak over het recht en den plicht van denken en spreken, hoe daarvoor gestreden moet worden en in hoeverre beide reeds veroverd zijn. Spreker bepaalde zich tot algemeene beschouwingen. Op hen, wien de kracht en de moed geschonken zijn om onbe schroomd te durven denken, rust z. i. de dure plicht de vrucht hunner gedachten door woord of schrift aan de wereld mee te deelen. Dar daarvan moogt ge niet afwijken Vergeleken met vroeger eeuwen, is, ging spreker voort, de menschheid in het bezit dezer vrijheid gevorderd. Van al de foltertuigen van weleer is nog alleen maar in sommige landen de gevangenis overgebleven om de vrije gedachte te breide.eneen armzalig beletsel inderdaad voor ieder, die het geluk en de onweerstaanbare macht van het vrije denken kent. Maar de taak, in vroeger tijd aan stoffelijke dwangmid delen toebedeeld, wordt nu vervuld door een huichelende en schijnheilige, zoogenaamde open bare, meening, welke de machthebbenden en aanzienlijken steeds bereid zijn te steunen en tot hun eigen baat te laten optreden. Daarvan de wereld vrij te maken is thans de plicht van den vrijdenker. Die taak wordt hem gemakkelijker gemaakt door de reuzenschreden, met welke de weten schap voortschrijdt en door de snelheid, waar mede haar ontdekkingen zich over de geheele aarde verspreiden. Al die ontdekkingen in hot belang der waarheid banen den weg, die leiden moet tot hetgeen het doel is van het streven der vrijdenkersdo onbegrensde heerschappij der vrije gedachte. Daverend waren de toejuichingen, die den heer Bradlaugh bij het einde zijner rede be groetten. In de volgende vergadering werd voorlezing gedaan van een rapport van dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen over de aan de orde ge- stelde vraag: „De godsdienstwaanzin bij de stichters van godsdiensten.” In dit rapport wordt de godsdienstige waanzin beschreven zooals die zich bij verschillende volken, ook bij de profe ten van Israël en Mahomed, heeft voorgedaan of nog voordoet, gelijk zulks door Kuenen, Do zy, Schönlein, Lubbock en andere schrijvers aangetoond wordt. De rapporteur meent tot de slotsom te mogen komen, dat wij van Jezus niets weten dan op zijn hoogst dat hij geleefd heeft en gestorven is. De heer Roorda van Ey singa teekent protest aan tegen sommige stellingen van den heer Har togh Heijs van Zouteveen. Men moet niet steeds de stichters van de godsdiensten of de geestelijkheid aanklagen. Wie men beklagen moet, is de menschheid zelve, die door haar ge voel van zwakheid en afhankelijkheid tot het ontstaan van godsdiensten aanleiding heeft ge geven. Ook de heer Hugenholtz van Amsterdam (Vrije gemeente), komt op tegen de kortzichtige en eenzijdige beschouwing, alsof de godsdiensten slechts de vrucht zouden zijn van monomania. Daarop sprak dr. de Paepe uit Brussel, die eigenlijk dit ontwerp zou inleideu. In een uit voerig, geleerd betoog, dat moeilijk in alle bij zonderheden is weer te geven, onderwierp spreker de zenuwziekten, die tot godsdienstwaanzin aan leiding geven, aan een wetenschappelijk onder zoek. Hij wilde niet onderzoeken, of de gods dienst een goeden invloed oefende op de menscli- heid, maar hij wenschte alleen het verloop der ziekte na te gaan. Tot in de kleinste bijzon derheden volgde spreker het ziekte-proces. De oorzaak van de eerste verschijnselen is maar al te dikwijls gelegen in de verwaarloozing van de wetten der gezondheidsleer. Daarna herinnerde spreker aan de geschiedenis van Lazaretti, die misschien onder andere omstan- heden ook de stichter van een nieuwen godsdienst was geworden. Ten slotte werd het leven van Jezus, Mahoinmed en Luther uit dit oogpunt tot het vervullen van dien plicht de meest on- beschouwd en kwam spreker tot de conclusie, dat belemmerde vrijheid hun geschonken moet wor- i het waarschijnlijk is, dut de meeste godsdienst- Q-eeu macht ter wereld stichters door de manie religieuss zijn aangetast I heeft het recht te bewerendat is waarheid en i geweest. De tentoonstelling van Multatuliana, die te Amsterdam gehouden zou worden, heeftop ver- en 3 der wet van 21 Juni 1881 {Staatsblad I no. 70) voor pakketten met aangegeven waar de verschuldigd, wordt, voor de overmaking van het ingevorderd bedrag, het voor postwissels te betalen recht van 5 cents voor elke som van f 12.50 of gedeelte van f 12.50 aan den afzender in rekening gebracht. De pakketten, waarop eene waarde is in te vorderen, worden niet dan tegen voldoening van die waarde aan de geadresseerden uitgereikt. OEEKER COURANT i.i:’ii:i:n[ r\ in r iiimniiisM n:u svis. ea B I X E N E A l>. M I «v.JU’.i, u<*u UCV 11AJUICI ÏIUI X VLOVUOV.Ü X.VAO.e'llUg No. 3, over den dienst van 1883 84, van de Ge meente Sneek, aan den Heer Ontvanger der Di recte Belastingen ter invordering is overhandigd, en dat de reclames, welke er uithoofde van ver keerde of te hoóge aanslagen in gemeld Kohier mochten ontstaan, in behoorlijken vorm ingericht, en met de vereischte bijlagen voorzien, binnen drie maanden na heden, aan Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie, des verkiezende door tusschenkomst van den Heer Controleur dier Belastingen in de Divisie van de Controle Sneek, moeten worden irgcdiend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1