CEIEESTE EK UETARR0KMSSEIEKT S1EEL No. 77. ACH T-E N-D BRTIGSTE 1883. AV<>I]NSDA(; 36 S E P T E AI 13 E E. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. I- ADVERTENIIËN van 1 tet 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Haarlem overleed Vrijdag, ruim 65 jaren oud, de oud-hoogleeraar dr. J. van Vloten In dr. v. V. verliezen wij een man van zeldzame gaten en tevens een man die wist wat hij wilde en ook durfde wat hij wilde. In de vorige week is te Den Haag, op ruim 74-jarigen leeftijd, overleden mr. D. Leon, ad vocaat bij den Hoogen Raad. De overledene, die eerst op meer gevorderden leeftijd de rechts studie ter hand nam, heeft vooral naam gemaakt door een handboek, bevattende de rechtspraak van den Hoogen Raad, het licht te doen zien. Voorts was hij een der oprichters van het Weekblad van het Recht en van de Gemeente- stem, en bovendien als advocaat zeer gezocht. Men schrijft uit Utrecht, dd. 19 Sept., aan de Standaard. „Men zal zich herinneren het stu- denten-schandaal op het Domplein, waarbij een gebouw werd binnengedrongen, de bewoners wer den „afgeranseld”, en de vrouw op voor de ze den hoogst kwetsende wijze werd behandeld welke laatste eenige dagen later overleed. Met groote spanning werd door velen de openbare behandeling, die men na de vacautie aanstaande dacht, tegemoet gezien: totdat nu het bericht komt, dat de zaak opnieuw geïnstrueerd wordt en haar behandeling dus onbepaald isuit gesteld.” De minizter van binnenlandscho zaken heeft commissarissen des konings in de provinciën ver-, zocht de gemeentebesturen aan te schrijven om bij sloopingen, herstellingen en verbouwingen van oude stadhuizen, kerken, torens,kasteelen, poor ten, merkwaardige gevels of andere gedenktee- kenen van onze gecshiedenis en kunst, hem daar van bevorens in kennis -±e stellen, omdat den minister is gebleken, dat het bij voortduring ge beurt, dat oude monumenten worden gesloopt of door verbouwingen en hertellingen aanmerkelijk veranderd, zonder dat bouwkundige teekeningen en opmetingen worden vervaardigd. De Willem Barents is Zaterdag jl. van Ham- merfest vertrokken. Uit Amsterdam meldt men van Zaterdag jl Er was van avond drukke nering in het jour nalistengebouw op de tentoonstelling, dat bij deze gelegenheid den naam van de „Koningin der aarde” in vlammenschrift bsven de deur vertoonde. Slagregens, die het terrein in poelen en moerassen deden verkeeren, joegen de drui pende bezoekers naar binnen, waar ze gastvrij ontvangen werden door vriendelijke jonkvrouwen en oudere dames, die hun champagne, bier of anisette ter lafenis, bloemen tot troost, en ande re kunstvoorwerpen en snuisterijen tot vermaak aanboden. Het geld stroomde in de als geld laden dienstdoende werkdoosjesmenig hand schoenenpaar aan fijne vingeren werd bezoedeld door ongewone aanraking met het slijk der aar de, en de oeconomische wet van vraag en aan bod scheen opgeheven, want hier, waar het aanbod groot was, rees de prijs met de drukte. Niet de kosten bepaalden de markt, maar de aanminnigheid der verkoopsters, en dewijl deze door de coecurrentie haar maximum bereikte, was het geen wonder, dat onnoozele ruikertjes met heusche bankbiljetten betaald werden, en éen sigaar de waarde van een kistje vertegen woordigde. De Stand, keurt het in de anti-revolutionaire leden der Tweede Kamer af, dat zij, blijkens den uitslag, er toe medewerkten om den heer Van Rees tot eersten candidaat voor het voor zitterschap van dat gedeelte der wetgevende macht te verkiezen. Stond een nauw noembare minderheid tegenover een verpletterende meer derheid, dan, zegt het blad, ware het voor de antiliberalen een machteloos spartelen om naar den presidialen zetel mee te dingen, doch nu de verhouding, volgens het orgaan der anti-revolu tionaire partij, van 45 tot 41 staat, noemt het het meegaan bij eerste keus op den candidaat van de tegenpartij een noodeloos en ontmoedi gend strijken van de vlageven verkeerd acht de Stand, het van „liberalistische” zijde om bij de derde candidatuur zichzelve te effaceeren. In een ernstig parlement, lezen wij verder in dit stukje, strijdt men, en is men warsch van kameraadschappelijk schikken. „A la guerre comme a la guerre 1” Ook het, voor den tweeden candidaat, stem men op Van Nispen, wordt den anti-revolutio- naire kamerleden door de Stand, euvel geduid; h. i. had of de geheele rechterzijde zich 'vooraf over drie tegen-caudidaten moeten verstaan, of de anti-revolutionaire partij had drie eigen tegen- candidaten moeten stellen. Uit Workum schrijft men d.d. 21 September, het volgende aan de N. R. Ct.Onze raadszaal was gisteren avond te klein voor het talrijke publiek, en geen wonderEr zou een zuivering plaats hebben van onzen burgemeester door de wethouders. Immers een der punten luidde „Voorstel van wethouders, tot zuivering van den burgemeester der beleedigingen, hem onlangs aangedaan.” Aanleiding was het verwijt, door het raadslid T. S. Visser bij zijn vertrek uit deze gemeente aan den burgemeester gericht, dat deze laatste o. a. indertijd f1000 zou heb ben genoten ten nadeele dér gemeente. In hoeverre hier nu van eeno beleediging sprake kon zijn, zal de tijd leerenin ieder geval is dat woord voorbarig; is dit waarheid, dan is er van beleediging geen sprake; is het onwaar heid, dan is het te verwonderen, dat de bur gemeester èn nu èn reeds in de publieke raads vergadering in December 1877, toen hem door denzelfde hetzelfde werd verweten, geen maat regelen nam om zich van dezen smet te ontdoen. Hij zweeg echter en liet het aan de wethouders over, hem schoon te wasschen. Toen het bewuste punt aan de orde kwam, stond de voorzitter op en zeide: „Kieschheidshalve ver laat ik de vergadering en draag het voorzitter schap over aan den oudsten wethouder.” Deze nam daarop het woord en hield een vrij lang vertoog, in hoofdzaak daarop neerkomende, dat de zaak dient te worden onderzochtwant is het feit waar, dan kan de heer R. J. Visser ónmogelijk burgemeester blijven, is het onwaar, dan dient hij gerechtvaardigd te worden. De wethouders stellen derhalve voor, zich te wen den tot den commissaris des konings dezer provincie, om aan dezen dit onderzoek op te dragen. De heer Potma was van oordeel, dat dit ter zake niet dienende is, te meer daar het verwijt na afloop der raadszitting is gedaan het is eene teren te overstemmen en de bezoekers ontzagen schoenen noch regenscher-men, teneinde zich te overtuigen in welke verschillende maskeradepak ken de liefdadigheid zich hier kleeden kon. Trots ieders goeden wil heeft het weder echter veel doen mislukken, en terwijl men in en op de volgepropte trams druipend en dampend huis- waarts keerde, had menigeen voor zich, moeite de dames van de fancy-fair na te rijmen: Toont nu, terwijl gij U in ’t leven verblijdt, Dat gij een dankbare sterveling zijt. Ieder hoopt echter dat de wakkere verkoop sters, als het op een tellen gaat, uit volle borst haar refrein zuilen kunnen aanbeffen ’t Komt er nu niet op een kleinigheid aan Rijk waren de offers voor ’d armen Javaan. Ofschoon de juiste opbrengst der gehouden fancy-fair nog niet bekend is, wordt het netto bedrag niet boven de f 25000 geraamd. De fancy-fair voor den watersnood in Noord- brabant bracht indertijd f 49,700 netto op. Tot on met Zaterdig jl, was bij doNederland- sche Handelmaatschappij te Amsterdam, ten be hoeve van de noodlijdende op Java en Sumatra, ingekomen de som van f 174,903.78 */2. Aan de leden van „Volksonderwijs” wordt be kend gemaakt, dat slechts ongeveer 600 leden zich bereid hebben verklaard om zich tegen f 1,50 op het Volksblad te abouneeren. Aangezien minstens 1000 geabonneerden noo- dig waren, is deze wijze van uitgave dus vervallen. Het hoofdbestuur zal overwegen, op welke wijze het, na het einde van dit jaar, voor het Volksblad eenigerlei minder kostbare en gratis aan alie leden toe te zenden uitgave in de plaats kan doen treden. 't Vaderland zegt: Naar wij vernemen, zal de heer Clercx aan de Tweede Kamer verlof vragen voor een interpel latie aan den Minister van binnenlandsche Za ken over het incident-Peaw, aan de Rijks hoo- gere burgerschool te Venloo. 8TATEN-GENERA AL. Omtrent den brand te Helmond worden aan de jAwst. de volgende bijzonderheden gemeld „V^oéusdag te éen uur ’s namiddags ontstond brand in de fabriek van de heeren P. F. van Vlissingcn Co. te Helmond. In minder dan twee uren werd het prachtige, in 1877 gebouwd hu voortdurend vergroote en verbeterde fabrieks gebouw, met kostbare machines en een kolossalen voorraad katoen, door het vuur vernield. De brand is ontstaan in een der droogkamers. Aan blusschen viel niet te denken, te meer daar de stedelijke brandweer meer dan ooit een toon beeld van verwarring en ongeregeldheid bleek te zijn. De schade is buitengewoon grootalles was echter verzekerd. De brand is een ramp voor Helmond. Honderden werklieden zijn daardoor zonder werk geraakt en gaan een kommervollen winter tegemoet, dubbel jammer, omdat bij alge meen gebrek aan werk te Helmond de afgebrande katoendrukkerij juist groote bestellingen had ont vangen. In 1877 trof de fabriek een zelfde ramp, toen kon evenwel betrekkelijk spoedig het werk in bijgebouwen worden hervat. Nu echter is de ramp van dien aard, dat een spoedige hervat ting van het werk niet te voorzien is De oorzaak van den brand is zelfs niet te gissen." De totaal-schade, wordt op ongeveer 1 milioon gulden begroot. UIT DE PERS. I De Tijd wijdt eenige hartelijk gevoelde woor- I den aan de nagedachtenis van Luther. Het I blad deelt mede dat „de 34 jarige Augustijner I monnik zijne krachten veelvuldige:- beproefd had I bij een lustig drinkgelag dan in fijnheden der I rechtsstudie of in de diepten der theologie”, f «Hij is een hervormer, die niet weet wat hij I hervormen gaat.” „Toont zich de uitverkiezing Van Luther in zijn matigheid, Mansfeld, zijn vriend, schreef ook nog na de rijksdagzitting te Worms: „Euther sau/t sich nach mansfeld- ■scher Gewohnheit vol”. Dat klinkt heel wat anders dan het befaamde„hier s|a ik, ik kan niet anders!” In zijn doodsverachting dan misschien Luther heeft nooit ernstig ge vaar geloopenhij kende zijne beschermers onder de rijksvorsten als machtig en scherpzin nig genoeg en zijn leven als jonker Georg pp den Wartburg geeft meer blijk van prijslijke voorzichtigheid dan van heldenmoed. In den adel van zijn woord? Eene niet te ont kennen rhetoriek wijst duidelijk op den vroege- ren leeraar van de welsprekendheid hier en daar krachtig, bijna overal overvloedig en bloem- r!)k is zijn taal, maar ’t zijn bloemen die aan de mestvaalt, niet aan ’t paradijs herinneren Deze van zooveel waardeerende studie getui gende woorden van De Tijd, betreffende den hervormer, zullen de Standaard onaangenaam trfiffen, meent het Handelsblad. In een schrijven aan de Tijd verklaart pastoor Maas uit Winterswijk, dat de inhoud van het Ook buiten het persgebouw deed men zijn door „Nederlander in de Arnh. Ct. gepubli- best. Muzikanten poogden ijverig het regenklet- i I Anti-revolutionaire candidaten, door De Tijd ceerde stukje, waarbij werd gemeld dat genoemde ten dat het blad, dat door hen te kiezen zijn inzicht toont, dat inzicht tevens bewijst door Luther’s verheven woorden „mestvaalt bloemen” te noemen. JT» OEEK I<01RiVT me» E’, ui i ik rrvni: Ki. t ii wen m .jjg» ES I A A Si A E. A A Het ontwerp-adres der Tweede Kamer ter beantwoording van gesteund, zullen moeite hebben er in te berus- t pastoor den schoolkinderen had verboden het Wilhelmus van Nassauen te zingen, „leugen en vuige laster” is. 4e troonrede luidt, nadat het in de afdeelingen is geweest, als Volgt Sire! Het was voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal een hoog gewaardeerd voorrecht, Uwe Majesteit weder te midden der volksvertegenwoordiging te zién. Zij dankt Uwe Majesteit eerbiedig voor de gedane mededee- lingen en betreurt diep de rampen en wederwaardigheden, die Nederl.-lndie treffen. Steeds zal de Kamer bereid bevonden worden om ’s lands zaken met ijver te behartigen; èn Uwe Majesteit zal niet te vergeefs een beroep doen op hare'gezindheid om naar overtui ging krachtig mede te werken tot opheffing van de bezwaren, die bij het bestier van het rijk in en buiten Europa worden ondervonden. Moge het Uwer Majesteit onder hoogeren zegen gegeven zijn, veel goeds voor Nederland en zijn overzeesche bezittingen tot stand te brengen en daardoor den bloei van het Rijk en de welvaart van uw volk, zoo nauw aan het geliefde stamhuis van Oranje verbonden, op steeds hechter grondslagen te vestigen. In de zitting van gisteren (Maandag) is ingekpmen het ontwerp tot vestiging eener nieuwe gemeente Schoonebeek. De heer Viruly kondigde een interpellatie aan omtrent het voornemen der Regeering ter tegemoetkoming aan de bezwaren der sluiting van de Duitsche grenzen voor onze tuinbouwpro ducten en of de Regeering tot de Bernsche conventie van 1881 wenscht toe te treden. Bij de discussie over de algemeene strekking van het adres van antwooid op de troonrede noemde de heer Schimmelpen- ninek van der Oye het adres kleurloos of te sterk gekleurd, waarom de anti-revolutionaire partij er tegen zal moeten stem men. Hij hield politieke beschouwingen waarin hij de zwakte der liberalen betoogde en de eendracht bij deanti-revolutionai- ren door de onderwijswet. Aan den Minister van Kol' nien I vroeg hij, wat er sedert 10 Mei, toen deze Regeering z' .1 bij I het Billiton-votum aansloot, omtrent de uitvoering dar an is voorgevallen. De heer Kêuchenius bestreed het adres als een I bleken met constitutioneele gewoonten, een ondoordachte I nieuwigheid, strijdig met den eerbied voor den Koning en I krenkend voorde regeering, daar het adres beteekent: Wij I willen met u niets te doen hebben. I De heer van der Hoeven stemde met de algemeene strekking I m als antwoord op de troonrede: een meesterstuk van bestu deerde onbeduidendheid, en als protest tegen stelselmatige ge- I heimhoudings-politiek dezer Regeering. De heer Haftmans was het adres, enkel wegens de laatste alinea, die al'een den Koning aanwijst om zaken tot stand te brengen en verkeerdelijk meert, dat de grondslagen voor den bloei des lands hecht zijn. I De heer Mees .verdedigde het adres namens de commissie; zij wilde geen weerklank op elke alinea van de troonrede, ook geen zelfstandig adres, daar de troonrede voor geen party aan- 1 leiding gaf positie te nemen; daarom koos zij dezen vorm, te- I vens om eene politieke discussie te concentreeren bij de be- I grooting; de kortheid van adres is niet tegen den geest der I Regeering. De heer van Eek juicht deze gewoonte t>e, daar I en onvoorbereid nu y olitiek zou worden behandeld. I Hij bestrijdt de politieke beschouwingen van den heer van der I Oye. De heer Bastert acht het adres en den vorm oneerbiedig. I heer van Baar is vóór het adres in den zinder commissie. I De Minister van Binnenl. Zaken verdedigde deu inhoud der. I troonrede en de houding der Regeering. Beiden vey’angen I waarheid te huldigen en den toestand niet te vernissen. Om trent het adres onthield de Regeering zich van advies. De ka mer moet zelf weten of zij het adres wil volgen of niet De I Minister van Koloniën antwoordde, dat omtrent de uitvoering I van het Billiton-votum niets verder is mede te deelendat de I Gouverneur-Generaai door den Koning wordt gehandhaafd en I hy hem niet zal terugroepen wegens de Billiton-zaak, doch dan I alleen als onoverkomelijk verschil van gevoelen hem daartoe I iou nopen; dit is niet het 'geval.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1