1 a No. 81. 3 1883; '5^ zijn grond wet- 1 echter gevaar verkeert. ge- F I W| van het zich tot Het blijkt, dat om verschillende redenen posanten op de Tentoonstelling gaarne -j ex- zouden Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. schriften zaken behandelen, waarbij meer of min rechtstreeks personen zijn betrokken, die aan leiding kunnen hebben voor mededeelingen, ook over die zakon, van den telegraaf gebruik te maken dat de staatsburger, die bij den telegraaf in dienst treedt of blijft, zich in de oefening der hem als zoodanig gewaarborgde rechten, in den aangeduiden zin behoort te beperken of, zoo hjj daartegen bezwaar heeft, den telegraafdienst be hoort te verlaten. Bovendien meent de Minister, dat het in art. 2 van het rijkstelegraafreglement vervat verbod aan de ambtenaren van den rijkstelegraaf om tot de redactiën van dagbladen in eene betrek king te staan, moet geacht worden te gelden voor hetgeen door den heer Mooren geschreven wordt, ofschoon dit alleen „ingezonden stukken” zijn over openbare aangelegenheden. De heer Mooren beklaagt er zich over in zijn verzoekschrift, dat dus voor den ambtenaar ad» ministratief welbehagen treedt in de plaats der verantwoordelijkheid voor de wet, en toont aan dat het vertrouwen in den telegraaf zelf daar mede allerminst wordt gediend. Hij verzoekt handhaving van tig recht. zien, dat hun op 15 October a. s. gelegenheid werd gegeven, hun artikelen te gaan inpakken en vervoeren de Nederlandsche omdat hun, bij sluiting van de Tentoonstelling op 1 Nov., voor de St. Nicolaasdrukte weinig tijd zou overblijven, allen met het oog op het verminderend be zoek en de moeielijkheid om bij het weder, dat steeds ongunstiger worden zal, de groote door hen geëxposeerde artikelen buiten in te pakken. Een gepensioneerd onderofficier van het Ned. Indische leger heeft Woensdag avond omstreeks 11 uur te Den Haag, in den gang van haar woning, een moordaanslag gepleegd op een bloed verwante, naar men zegt uit nijd, dat zij zijn huwelijksaanzoeken had afgeslagcn. Meenende dat hij haar met het tweede schot uit den revolver gedood had, heeft hij zichzelf het leven trachten te benemen. Beider wonden werden echter door de geneeskundigen niet doodelïjk bevonden. De dader is naar ’t gast huis overgebracht.. OVERZICHT De F ranse h e minister van oorlog, gene raal Thibaudin, schijnt de rol van zondeubok op zich te hebben genomen voor het beruchte Parijsche straatschandaal ter gelegenheid van het bezoek van koning Alfons van Spanje. Een telegram in ons vorig nummer meldde reeds, dat hij zijn ontslag had genomen als minister van oorlog. Vrijdag jl. stelde hij zijn portefeuille ter beschikking en de chef en de andere amb tenaren van zijn departement hebben eveneens hun ontslag gevraagd. Als Thibaudin’s opvolger noemt men generaal Saussier, opperbevelhebber van het leger in Algerie. Men meent dat het ontslag van Thibaudin leiden zal tot geheel herstel der goede verstand houding met Spanje. De Spaansehe gezant heeft althans reeds in de loge van den minister-pre sident weder een voorstelling in het Théatre Francais bijgewoond, hetgeen als een gunstig teeken beschouwd wordt. Het wordt overigens bevestigd dat de regee- -ring een enquete zal instellen naar het voor gevallene bij de aankomst van Koning Alfonso. Het onderzoek zal echter niet loopen over de genomen maatregelen van orde, doch over de aan leggers van de manifestatie, om de ware be- teekenis daarvan op het spoor te komen.. De brievenfacteur van het bataljon mariniers te Amsterdam is Zaterdagavond vrijwillig naar J kazerne teruggekeerd en daar oogenblikkelijk I in arrest gesteld. De mandaten, ter waarde van I ongeveer veertigduizend gulden, waarmede hij I ui*- de voeten gemaakt had, waren I bij zijne terugkomst niet in zijn bezit. I Een andere briefbesteller aldaar is dezer dagen I gevat wegens verduistering hij is geen onbekende I bij de justitie. Hij had zich op valsche papie ren eene betrekking aan de posterij verschaft. De officier van justitie te Zutfen waarschuwt tegen H. W. Muller te Bredevoort en Jacques Anne Francois van der Meer van Kuffeler te Apeldoorndaar beiden bestellingen bij ver schillende firma’s doen, doch verzuimen het ontvangene te betalen. De heer J. II. Mooren, directeur rijkstelegraaf kantoor te Kampen, heeft de Tweede Kamer gewend met een bezwaar schrift, omdat hem door den Minister van Wa terstaat is verboden in het blaadje „Do aanwijzer” (waarin hij politiek, voornamelijk gemeentebelan- SeQ,._ behandelt), te schrijven of gelijksoortig schrijven in eenig ander blad te ondernemen, OP gevaar zich aan ernstige maatregelen bloot to stellen. De argumenten van den Minister Z1jn de volgende Dat voor het publiek geenerlei van den tele graafdienst afhankelijke reden behoort te bestaan Waarom het zich bezwaard zou mogen gevoelen z’jne geheimen aan den dienst toe te vertrou wen; dat die reden kan bestaan, wanneer telegraaf ambtenaren bedrijven uitoefenen, waarvoor zij min voordeel kunnen doen met den inhoud der Negrammen, die hun, bij de uitoefening hunner etrekking, onder de oogen komen, of wanneer II m nieuws- of andere bladen of publieke Naar het Vod. verneemt, zal eerlang een niet onbelangrijke wijziging plaats grijpen in de commissie tot herziening van het burgerlijk wet boek. Drie hater leden, prof. Opzoomer on de hh. Nijsingh en van Oppen, zouden hebben te kennen gegeven door den omvang hunner ge wone werkzaamheden niet meer in staat te zijn hun krachten aan de zaak der herziening te wijden, terwijl ook een der secretarissen, de heer Wintgens, om dezelfde reden van zijn taak ver langt ontheven te worden. Dientengevolge zul len twee der drie sub-commissiën, waarin de commissie zich heeft verdeeld, namelijk die te Utrecht en te Zwolle, in ledental zoo belangrijk verminderen, dat de samensmelting dier twee commission in overweging moet worden geno men Naar men wil, zou het plan bestaan do Ut- rechtsche commissie op te heffen en haar leden bij de Zwolsche te voegen, terwijl dan de secre taris der Utreehtsche commissie, de heer Versteeg, op zou treden als secretaris der Haagsche com missie. Onder het opschrift „Vooruitgang” bevat de A msterdammer als ingezonden stuk een verzuch ting over het tooneel in de hoofdstad, waaraan wij het onderstaande ontleenen. „Waar zijn die goede oude tijden, toen we voor 75 cents bij Judels en Bouwmeester ons hart konden ophalen aan moordgeschiedenissen, die ons de haren te berge deden rijzen. Toen we zaten te genieten bij stukken in 7 bedrijven of 23 tafereelen, als„De dood op rollen, of de Spanjaarden in Peru”. „De boer aan de ket ting, of het doorgezaagde weesmeisje.” „De roovorhoofdman of de onschuld wordt door God bewaard en nog zoovele. We lazen op ons affiche de verschillende tafereelen, en verbeidden koortsaehtig dat eene„Het algemeene bloedbad” of iets dergelijks. En welk een voldoening voor de rechtvaardigen van harte, wanneer we naderden aan „Boontje komt om zijn loontje” of aan „de Wedervergelding” Na een herinnering aan het „glaasie pons”, bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I de gemeente Sneek maken hiermede bekend, I dat de V fCIt M .11ÏKT I dit jaar invalt op Maandag den 22 October 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Wij kunnen mot den smidsjongen uit de War- moesstraat zeggen„Nou motten ze meteen den aanspreker maar halen, dan kun ie het heele zootje ineens buurten.” Eén onderscheid is echter op te merken Wij hebben geen vrije vertering. Doch neen, er bestaat nog een. De artisten spelen niet zoo mooi als de vroegere. Wij hoo- ren niet meer zulke treffende intonaties en eigenaardigheden. Uitroepen als: „Hier ver- raaier, mot deessen dolk zal ik u doorboorren 1” strooien niet meer ons oor. De artisten spreken als gewone beschaafde mcnschen en doen klaar blijkelijk hun best, ons te doen vergeten, dat wij een draak zien. Eu dit doen zij mot zoo veel talent, dat het hun werkelijk hier en daar gelukt. Dit vind ik niet aardig van de dames en heoren artisten. Misschien brengt dit stukje ben tot andere gedachten, en dan is het doel er van bereikt. Zaterdag middag even voor 12 uur had te Arnhem oen verschrikkelijk voorval plaats. In de Walstraat voor de woning van den heer, bij wien zij tot voor 14 dagen als huishoudster in betrekking was, heeft zich een dame door een messteek in de borst van het leven beroofd. Het bloed gutste met kracht uit de vreeselijke wonde. De ongelukkige stortte voor dood op straat neder. Zij werd binnengedragen bij den bedoelden heer en is daar korten tijd later overleden. Den gcheelen namiddag, maar vooral des avonds, schoolde een talrijke menigte voor do deur en uitte allerlei bedreigingen, zooals men dat gewoon is van het slechts naar den schijn oordoelende volk. In elk geval is het geen benijdbare positie voor den hoer v. d. L., die met twee kinderen woont, terwijl zijn vrouw hem eenige jaren geleden verlaten heeft. Het vervoer van passagiers langs de lijnen der Amsterdamsche omnibus-maatschappij was in de laatste drie maanden ruim 85 pet. of 2,050,000 personen meer dan in dezelfde maan den van 1882. Van 1 Januari jl. tot 1 Oct BSöf.’ j d. a. v. werden 3,110,453 personen of bijna 50 pet. meer vervoerd dan in de eerste 9 maanden van ’t vorige jaar. De Tentoonstellirg heeft waarschijnlijk niet weinig tot dit zooveel meer dere vervoer meegewerkt. De „Willem Barents” is Vrijdagavond na eene voorspoedige reis te IJmuiden binnengekomen. Sedert eenige dagen zijn te lerseke ongeveer veertig menschee lijdende aan oogontsteking, bij sommigen gepaard met koortsen. Volgens ver klaring van den geneesheer, moet dit toegesehreven worden aan het gebruik van triehineus varkens- vleesch, zoodat aan de bewoners opnieuw is aangeraden zulk vleesch niet dan zeer goed doorkookt of doorbraden te nuttigen. Een hj- deres is zeer ernstig ziek, zoodat zij niet buiten I Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de I faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de algemeene geschiedenis en de poli- tische aardrijkskunde, dr. P. L. Muller, met toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Groningen. In het Raagsche Dagblad maakt iemand de opmerking, dat men hier te lande zijn personeele belasting nooit kan betalen op den vervaldag. Immers de laatsto van elke maand vindt men als vervaldagen voor de termijnen opgegeven, maar de kantoren zijn voor de betaling gesloten op Vrijdag, Zaterdag, Nieuwjaarsdag, Christelijke feestdagen en trouw op den laatsten werkdag van elke maand. Toch wordt men aangemaand vóór of op de vervaldagen te betalen Jannetje Struik, van Zutphen en v. d. Heem I zijn Zaterdag per rijtuig uit Rotterdam naar I den Haag gebracht en in het gevangenhuis op- I genomen, in afwachting hunner terechtstelling I voor het hof. Ten behoeve van de noodlijdenden op Java en Sumatra is tot nog toe f317,575 ingekomen, waarvan f315,000 naar Batavia is overgemaakt. Op de te Londen gehouden tentoonstelling van de Britsche Dairy Farmers Association zijn de volgende bekroningen aan Nederlandsche in zendingen toegekendVoor verse he boter le prijs aan de Leidsche melkinrichting 2e prijs aan de Ned. maatschappij van kaas en room- botor-fabrieken te Amsterdam 3e prijs aan E. van der Vleugd te Bolsward. Voor gezouten boter, le prijs aan J. T. de Jong te Idaard; 2e prijs aan M. B. de Vries te Beneden Knijpe. dat men voor zijn 15 stuivers op den koop toe kreeg, zoekt de schrijver zijn troost bij de kon. vereeniging „het Nederlandsch tooneel”, en zegt dan o. a. „Gaat op naar het Leidsche plein, gij allen, die met mij genoten hebt van de draken van weleerDaar is een ster in het oosten opge gaan Reeds sinds eenigen tijd tracht het Ne derlandsch Tooneel door de opvoering vau stuk ken als: „de Honderdjarige”, „Is zij krankzin nig”, „Blonde Els”, enz ons te troosten over het gemis aan de prachtexemplaren, waarvan de herinnering alleen ons nog doet genieten. En uu de volkomenheid is bereikt in „Blon- dinette”, een drama in 5 bedrijven of 6 tafereelen, „Het geheim van den doodgraver”, „De zelfop offering”, enz. Zou „Het bloedige geheim van den doodgraver” niet nog mooier geweest zijn, of nog liever bloederiger Vóór het gordijn opgaat, is reeds een graaf vermoord, in het eerste tafereel wordt een moordaanslag gepleegd, in het tweede springen twee lui in een draaikolk, in het derde wordt één man doodgestoken en eon ander half dood geslagen, terwijl in het laatste nog juist bijtijds een moordaanslag verhinderd wordt en een vroegere moord aan het licht gebracht. Meiü Liebchen, was willst du noch mehr? ADVERTENIIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel moer 7’/, Cents. Bij abonnement is de prijs be< langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Minis- niNQtn-H» took n lin A EN L A I». i BUITK1VLAN». 1 3 l 5 I 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1