ÏIWS- Hl MlfflTO BLIJ M DE (MEESTE EU HET fflWISSLW 8HL 'O O B O L No. 82 ACH T-E N-D ERTIGSTE J 1883. r\ 13 O CJ T II. is UIT DE PERS. H Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. 1. 2. 3. ADVERTENIIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer T1/» Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Heden (X rijdag) zal de hoogste raad van de internationale jury voor de tentoonstelling te Amsterdam een bijeenkomst houden, ten einde de vele vergissingen in en klachten over de bekroningen te onderzoeken. streeks personen zijn betrokken, die aanleiding kunnen hebben voor mededeelingen, ook over die zaken, van de telegraaf gebruik temaken,” daar maakt hij art. 8 der grondwet tot een doode letter.” „als een R. van der Hulst, verdacht van den moord op Mina Koes, heeft zijn daad bekend. Men schrijft daaromtrent d. d. 6 Oct. uit Zuidwolde aan de Over. Ct.De vermoedelijke moordenaar van Mina Koes, R. van der Hulst, is heden on der sterk geleide der politie naar de plaats ge leid waar de moord gepleegd is, met liet doel Door de Provinciale Staten van Noord-Bra- bant is gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer Smits Von Oyen met 35 van 61 stemmen. De heer J. Bluijsen had 23 stemmen. Het totaal bedrag van de tot heden ingeko men giften ten behoeve van de noodlijdende bevolking op Java en Sumatra is f367,153,76, waarvan 36UOOO naar Batavia is overgemaakt Voor hetzelfde doel zijn, naar wordt gemeld, door de in de Straits gevestigde Chineezen nog f 250,000 beschikbaar gesteld. s’ s BEKEND MA KING. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van de gemeente Snoek maken hiermede bekend dat de Ii AI. V iG i I AI .A II KT dit jaar invalt op Maandag den 22 October 1883 Burgemeester en Wethouders voornoemdi J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNE WTi’Z. „De uitgaven voor de steenkolenmijn Oranje- Nassau op Borneo bedragen f 151,496, voigens de begroeting van den minister van koloniën de opbrengst der steenkolen is geraamd op f 73,500. Wij leggen daar dus op toe f 78,000. En dan zijn dief 151,496 nog slechts de directe uitga- Men verneemt, dat bij de behandeling van het door Jantje Cornelia Struik c. s. ingestelde hooger beroep voor het Gerechtshof te ’s Gra De Midd Ct. is van oordeel dat de zaak van den heer Mooren, directeur van ’s rijks telegraafkantoor te Kampen, niet die aandacht verdient, welke aan het gebeurde met mr. Büchler moet geschonken worden. Immers, schrijft het blad, hier betreft het een ambtenaar, die, vóór hij zijn betrekking aanvaardde, wist, dat hij volgens zijn instructie niet in eenige betrekking tot redactiën van dagbladen mocht staan. Dat hij dit toch deed en d..t anderen het nog wel zullen doen, is geenszins te verschoonen. Of men nu het verbod niet te ver drijft door ook het schrijven van ingezonden stukken te verbieden, laat de Midd. Ct. daar, maar is toch Van meening, dat het behandelen van gemeente belangen vaak een minder aangename verhou ding teweegbrengt tusseheu den schrijver en hen, die bij die belangen betrokken zijn en wier daden vaak besproken worden. Dit geelt van zelf aanleiding tot een gespannen toestand, die niet gunstig werken kan op de betrekking tusschea een directeur van een telegraafkantoor en het publiek. Do houding van de hoogere autoriteiten tegen over mr. Büchler vond de Midd. Ct. zeer af- keureuswaardig; wat de min. van waterstaat den heer Mooren verbood, vindt zij daarentegen een natuurlijk gevolg van bestaande toestanden en een gewettigde duad. Het Val. is een geheel tegenovergesteld ge voelen toegedaan. Zij is van oordeel, dat den heer Mooren in casu een grondwettig recht door den min. van waterstaat wordt benomen, en ein digt haar betoog over deze quaestie met de volgen de woorden; „Waar de minister niet toelaat, dat telegraafambtenaren, gelijk hij het uitdrukt, „in nieuws- of andere bladen of pubiieke geschrif ten zaken handelen, waarbij meer of min recht- venf44,136 aan tractementen voor het perso neel, f360 voor schrijf- en teekenbehoeften, en f 107,000 voor reiskosten, handgelden, retribu tion en de beruchte „andere uitgaven”, terwijl ’t moeilijk juist is aan te wijzen, hoeveel deze exploitatie indirect den lande nog kost. Boven dien is ook op deze posten weder uitzetting der uitgaven te bespeuren, zonder dat de inkomsten toenemen. Deze laatste waren de laatste vier jaren steeds ongeveer f70,000; op de uitgaven wordt nu wel, vergeleken met 1883, een kleine bezuiniging (ongeveer f5000) voorgesteld, maar zij zijn aanmerkelijk hooger dan in 1881 en 1882 toen zij f130,000 en f 127,000 bedroegen. De tractementen beliepen in die jaren f27,941 en f28,119, terwijl er nu f44,136 voor is uitge trokken.” Bovenstaande leest men in het Vad. staaltje van Indische geldverspilling.” Met zekerheid kan het Dbl. meedeelen, dat het Belgische Koningspaar, op uitnoodiging van onzen Koning en onze Koningin, na Maandag a.s. een bezoek op ’t Loo zullen komen brengen. Voorts heeft de Koning het paieiste Amsterdam ter beschikking gesteld van den Belgischen mo narch en diens gade, gedurende hun verblijf daar ter stede, en zal ’s Konings opper-hof- maarschalk, baron Fagel, zich naar Brussel be geven om de bevelen van Koning Leopold en van de Koningin van Belgie te ontvangen om trent hun verblijf hier te lande. ^Nog wordt van andere zijde gemeld, dat onze Koning en Koningin in April e. k. een contra- bezoek aan ’t Brusselsche hof' zullen afleggen, alvorens zich naar Oostenrijk te begeven. Zoo de Regeering meent met eene belasting op de granen gelijk zij nu onder hare be lastingplannen voorstelt don landbouw ge noegen te doen, dan vergist zij zich zeer. De Zutph. Ct. maakt daaromtrent eene opmerking, die, ook naar onze meening, alleszins juist is. Het is een dwaling, zegt ze, dat een invoerrecht op granen den landbouw overal voordeel - zal brengen. In een groot deel van ons land is het koren niet het product, dat men verkoopt om het landbouwbedrijf winstgevend te maken, maar integendeel een grondstof, die landbouwers in het belang van hun bedrijf aankoopen. Meer en meer maakt de akkerbouw plaats voor veeteelt, als meer winstgevend. Op vele hoeven, waar vroeger de teelt van rogge, haver enz. hoofd bron van inkomsten was, wordt daar al het land, dat daarvoor maar eenigszins geschikt is, tot weideland bestemd, zoodat de boeren zelfs voor eigen behoefte en voor voeding van het vee geen koren genoeg meer verbouwen. Al deze landbouwers, en zoo zijn er duizenden, heb ben dus groot belang bij lage korenprijzen en zullen tegen de voorgestelde belasting protestee- ren als een belasting op de grondstof voor hun bedrijf. Het jongste nummer van het Volksblad maakt melding van de volgende nieuwe bijdrage tot de eedsquaestie In een onzer groote steden was iemand benoemd tot lid der plaatselijke school commissie. Hij schreef den burgemeester dat hij niet den eed wilde afleggen, maar wenschte te volstaan met het doen van de belofte. Doch toen kwam van een der wethouders het antwoord dat de burgemeester uitstedig wasdat zijn ambtgenoot-wethouder, die op den vastgestelden dag waarnemend burgemeester zou zijn, het afleggen van een eed meende te moeten eischen dat echter hij, briefschrijver, aangewezen om op een anderen dag den burgemeester te vervangen, bereid was met een belofte genoegen te nemen en dat hij derhalve in overweging gaf, op laatstbedoelden dag ten raadhuize te verschijnen, teneinde met een belofte het lidmaatschap der schoolcommissie te aanvaarden. De Arnh. Ct. toekent hierbij aan„’s Maan dags een eed stellige eisch’s Dinsdag een be lofte voldoende Ligt niet somtijds in de feiten een stekeliger satire, dan in een vloed van woorden om te zien of hij niet tot bekentenis zou komen, wanneer hij daar eens weer kwam waar het gruwelstuk bedreven was. Ofschoon de politie en een ingezeten dezer plaats, waar v. d. H. vroeger als koejongen ge diend had, de overtuiging hadden gekregen, dat thans de rechte persoon wel gevat was, bleef hij toch alles hardnekkig ontkennen, doch toen hij naar de woning van Harm Leferts Steen bergen alhier geleid werd, bij wien hij vroeger gediend had, en hem daar wat eten werd gege ven, heeft gemelde Steenbergen nogmaals zoo veel mogelijk getracht hem tot bekenten’s te brengen en hem voornamelijk gewezen op zijn vroeger leven bij hem, dat hij toen altijd zoo oppassend was enz., tot dat v. d. II. ten slotte, onder het storten van heete tranen, volmondig bekend dat hij alleen en niemand anders de moordenaar van Mina Koes was. Op den be- wusten Zondagochtend was hij van huis ge gaan, ten einde eenig geld machtig te worden tot betaling van de huur van zijn huisje, en toe vallig kwam gemelde Mina Koes hem tegen, die hij zeer goed kende. Hij eischte het geld van haar dat zij bij zich had, waarop een worsteling volgde, bij welke gelegenheid van der Hulst een bekrabt gezicht kreeg. Mina Koes gaf hem toen te kennen dat zij de zaak wilde aangeven, en, hiervoor bevreesd geworden, heeft hij haar weder aangegrepen, op den grond geworpen en dadelijk met een broodmes, dat hij bij zich had, door den hals -gesneden. Nog even daarna heeft bij bij het lijk vertoefd, om het van de schoenen, kousen en gouden sieraden te berooven. Hij verklaarde nog dat hij na het plegen van den moord nimmer meer rust had gehad, "t beeld van Mina Koes hem altijd was gevolgd en de laatste gil van haar hem steeds nog in de ooren klonk. L. B. is kellner en sigarenmaker te Amster dam. Hij kocht van v. H. aldaar eene hoe veelheid tabak a contant voor eene waaide van f90, waarvan hij f50 betaalde. Eenigen tijd later deed hij weer eene bestelling per brief, waarin hij schreef dat de verkooper tevens over den laatsten post kon beschikken. Deze had intusschen information gekregen omtrent B. en besloot alleen tegen onmiddellijke betaling te leveren. Hij ging zelf met zijn zoon en een kruier het bestelde brengen bij B., die het restant der eerste leverantie betaalde. Toen het goed binnengebracht was, presenteerde v. H. de kwitantie over het hem toekomende ad f85. B. neemt de kwitantie in handen, bekijkt haar even en roept daarna, terwijl hij het papier in zijn zak steekt: „o, die is al betaald.” Niets hielp.B. weigerde de kwitantie terug te ge ven de politie kon zich met de zaak niet be moeien, zoodat v. H. zijn geld en zijn goed kwijt was. Vandaar eene vervolging tegen B. ingesteld, of ten minste eene instructie gevoerd. De rechtbank te Amsterdam weigerde echter den rechtsingang, op grond dat de door B. ge pleegde handelingen geen misdrijf zijn, welke beslissing het hof vernietigde, tevens de zaak naar de rechtbank verwijzende. Den 29 Sept. 11. werd die zaak behandeld, en bleek uit de verklaringen der verschillende getuigen, dat B, zich aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakthet openbaar ministerie, bij monde van den heer mr. H. F. baron De Koek, achtte het dan ook niet twijfelachtig dat de aangeduide feiten bewezen waren, maar betreurde dat zij niet vielen ouder de strafwet. De beklaagde is Van alle rechtsvervolging ontslagen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 13 Oct. 1883, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Voorstel tot het verleunen van eervol ont slag aan den leeraar J. C. Knoest. 4. Behandeling van een adres van den leer aar J. C. van Druten. 5. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 3. 6. Voorstel tot onderhandsche verpachting der Bank van Leening. 7. Voorstel tot wijziging van het reglement en het huishoudelijk reglement voor het Gym nasium. 8. Behandeling van oen schrijven der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen, Departement Leeuwarden. 9. Voorstel tot het bouwen eener brug over de Stadsgracht bij het Stadsmagazijn. 10. Behandeling eener reclame tegen den hoofdclijken omslag, dienst 1883. 11. Behandeling der gemeente-beg rooting, dienst 1884. Op nieuw is aan de Venendaalsche stoom spinnerij en weverij het werk gestaakt. De aanleiding hiertoe moet ditmaal gezocht worden in de aanstelling van een Engelschman men meende dat er bekwame Hcllandsche werklie den genoeg waren voor het werk. De man werd uit de weverij gedrongen. Het groote feest, dat men zich voorgestold had, bij gelegenheid van de sluiting dcrAmster- damsche Tentoonstelling, aan de autoriteiten en verdere gonoódigden in breeden kring te geven, zal om verscheidene redenen niet doorgaan. Om er slechts enkele van te noemen voor eerst had men veel moeielijkheid om een lokaal te vinden, dat zich voor een zoo luisterrijke soi ree, als men op het oog had, eigende ook stuit te men, nu het winterseizoen was ingetreden, op schier onoverkomelijke bezwaren in het en- gageeren der buitenlandsche artisten van naam, wier medewerking men verlangde, bovendien zou, daar reeds vele der tentoonstellingcommissarissen naar den vreemde zijn terruggekeerd, de kring toch slechts zeer incompleet zijn geweest. Een voorstel, in de laatste vergadering ge daan, om het voor het feest bestemde bedrag aan de slachtoffers voor de ramp in ludië uit te keereu, werd niet aangenomen. --XT 1 SNEE BS S ft ft K ft A ft U. I -w k

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1