I OMNI R HIT immiSSIBW SIB. IBS- H IffllffiTIl-lILl!) «MR N No. 84. ACH T-EJ N-D ERTIGSTB 1883. Z .A. T 1 1 1 id U I T DE PERS. I ADVERTENIIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71;2 Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. o n st Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. 4. 5. 6. 7. 8. tiiec elkander over kerkelijk onderwijs twisten, over scholen met den bijbel, en wat al meer tot dien theologischen chaos behoort 9. Zwaarwichtige sociale quaestien. BEKEND MA KING. •BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ■k) gemeente Sneek maken hiermede bekend, {’Wat de I AL V L k‘ 31 AL’ 5£'F "'■it jaar invalt op Maandag den 22 October 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. K De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. „Verloven van Indische ambtenaren” luidt een in het Vad. ingezonden stuk. De ongenoem de schrijver wijst er op, dat op de Indische be- grooting voor 1884 een som van niet minder dan f700,000 is uitgetrokken voor verlofstrac- tementen van Indische ambtenaren, en beant woordt vervolgens de vraag„of in het hooge bedrag der burgerlijke verlofstractementen geen Het N v. d. D. heeft de ontworpen medaille voor de bekroonde inzenders op de internationale tentoonstelling te Amsterdam gezien en bevon den, dat het geen meesterstuk zal zijn. Zoo moet zich aan de voorzijde een buste bevinden, „naar gissing van Z. M. den Koning der Ne derlanden, waarschijnlijk genomen naar Ten Kate’s schilderij in de Nederlandsche kunstaf- deeling.” Voorts moeten de letters, op dit stuk voorkomende, ongelijk vangroote zijn eu buiten gewoon onvast op de lijn staan. Deze medaille wordt vervaardigd dom een Brusselsche gra veur. Naar wij vernemen zegt de Standaard is de Prins van Oranje ongesteld en bedlegerig. De antirevolutionaire kiesvereeniging te Gouda heelt mr. U. II. Huber, advocaat en procureur te Leeuwarden, candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing vau een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Bichon van IJsselmonde. De candidaat der liberalen is Mr. W. Thor- becke. notarisambt, uitgenoodigd om met do notarissen A G. Bodaan te Den Haag en A. Moll te Arnhem een commissie te vormen om bedoeld ontwerp van wet, met het oog op de praktijk, aan een nader onderzoek te ontwerpen. Naar men mededeelt, heeft de minister van Oorlog bevolen dat de sergeant, die zich eenige dagen geleden té Utreht tot jeneverdrinken liet verleiden, voor den krijgsraad zal terechtstaan. Het laat zich verwachten, dat bij die gelegen heid de namen bekend zullen worden van hen, die een jong, onervaren militair verleid hebben zijn plicht in zulk een mate te verzaken. eenslaaa ter genezing onzer i kwalen. Werklieden, landbouwers, fabrikanten, kooplieden, staatsmannen, ieder in zijn vak werke daartoe krachtig mede. In vergelijking met andere natiën zijn we nog niet zoó onge lukkig, al wenschen we den toestand beter. Indien wij slechts eon open oog hebben voor onze maatschappelijke kwalen, al die kleingees tige har re warrerij en, vooral op kerkelijk gebied, den kop indrukken, dan is er al veel geschied op den goeden weg. Van de bijeenkomsten der keizers en konin- gen met hunne „premiersvan de congressen en conciliën der partijgangers in kerk en staat hebben we genoeg daar is door de volken duur leergeld betaald thans is de beurt aan deze gebroken te herstellen, maatschappelijke toestan den te verbeteren en daarbij van zich zelf uit te gaan. (Fr. Ct.) Alle standen moeten bij ons de handen in- belangrijke bezuiniging mogelijk zou zijn” beves- maatschappehjke tigend. Immers, geschiedt de verlofverleening voor een deel op grond van de bepaling, dat landsdienaren, na minstens 12 jaren in Indischen dienst te zijn geweest, recht hebben op twee jarig verlof, voor een ander deel wordt dat ver lof mogelijk gemaakt door een geneeskundige verklaring, dat een verlof naar Europa tot her stel van gezondheid noodzakelijk is, en in dit laatste schuilt z. i. juist de fout, een fout die bij militairen niet zoo licht wordt gemaakt. Wat toch is het geval. Moet de officier, om derge lijke geneeskundige verklaring te verkrijgen, voor een commissie van drie geneeskundigen ver schijnen, die de noodzakelijkheid van verlof we gens ziekte constateeren wordt in den regel met de certificaten voor officieren de hand niet gelicht, bij de civiele ambtenaren voldoet de verklaring van één geneesheer, en het ligt, zegt de ongenoemde schrijver, voor de hand, dat men zelfs bij het meest achtenswaardige korps, enkele loden vinden kan, die op dit punt wat licht vaardig te werk gaan. (Hij maakt dan ook mel ding van het geval, dat de Indische regeering weigerde, ofschoon niet twijfelende aan de goe de trouw van den betrokken persoon, om in het vervolg dergelijke certificaten van een met na me genoemd geneesheer aan te nemen.) Voorts lezen wij omtrent deze quaestie: „Is de eene geneesheer niet bereid een certificaat af te geven, dan gaat men naar een ander, tot dat men in zijn wensch slaagt. En men ziet dan ook in werkelijkheid steeds de burger-amb- tonaren wegens ziekte met verlof gaan, wanneer hun dat gelegen komt, wanneer hun werkkring of plaatsing hun niet bevalt, wanneer familieom standigheden een verlof wenschelijk maken, enz. Dit misbruik wordt nog door de regeering aan- gemoedigd, want de zonderlinge regeling bestaat, dat iemand, die wegens ziekte met verlof gaat, een hoog er tractement geniet dan hij, die gedu rende meer dan 15 jaar den lande onafgebro ken heeft gediend zonder ziek te worden als of ziek zijn een verdienste is, die beloond moet worden Hij, die, nog geen 15 jaren dienst tel lende, wegens ziekte met verlof gaat, krijgt */3 meer verlofstractement dan zijn collega, dieniet ziek is. Den Min. van koloniën moet het certificaten- misbruik, volgens den schrij ver van bedoeld in gezonden stuk, bekend zijn, en, gaat hij voort, is het den heer Van Bloemen Waanders ernst met zijn streven naar bezuiniging, dat hij dan aan dat misbruik paal en perk stelle door ook civiele ambtenaren, bij hun aanvraag om verlof wegens ziekte, door een commisie van drie des kundigen te doen onderzoeken. Zonder twijfel kunnen toch z. i. eenige tonnen gouds op dezen post worden bezuinigd, die niet slechts f 700,000 bedraagt, maar oneindig meer, daar een dergelijk ambtenaar met verlof bovendien voor zich en zijn gezin aanspraak heeft op vrijen overtocht, natuurlijk door het land te betalen. Óm dit succes te verkrijgen zou nu de minister niet slechts moeten bepalen dat ook civiele ambtena ren door drie geneeskundigen werden onderzocht, maar moest tevens, naar bedoelde schrijver meent, de bovengenoemde premie op het bestaan eener ziekte worden weggenomen, door ieder burgerlijk of militair landsdienaar na 15 jaar dienst in In- dië het volle verlofstractementen na 10 jaar dienst en, bij ziekte ook voor minder langen diensttijd 2/3 gedeelte van dat tractement toe te leggen. Het aantal leden van het Nederlandsch too- neelverbond, dat op Zaterdag 27 October e. k. zijn 13e algemeene vergadering te Leeuwarden houdt, bedraagt 1530. Volgens de begrooting voor het jaar 1883/84, draagt het verbond f4975 bij in de kosten van de tooneelschool, waaraan de koning een subsidie van f5000, de prov. Noordholland eene van f1000 en de gemeente Amsterdam een van f 2000 verleent. Het tekort op de algemeene rekening van het verbond bedraagt f 1512 de kas sloot het vo rige boekjaar, tengevolge van buitengewone gif ten, met eeq voordeclig saldo. Te Haren, aan de Pruisische grens, is tus- schen twee broeders, Moors genaamd, twist ont staan, die zóó hoog liep, dat de jongste den oudsten met een geweerschot doodde. De dader heeft de vlucht genomen. Een treurig ongeluk had Zaterdag jl. onder Gemert plaats. Een doove vrouw wandelde naar Beek, op behoorlijken afstand van de rails van de tramdeze komt haar achterop, doch de doove hoort het luide bellen van den machinist niettoen de tram vlak bij was, merkte zij iets achterzich, en, willende uitwijken, springt zij voor de machine. De machinist stopte en gaf on middellijk tegenstoom, zoodat de geheele trein onder een geweldigen schok en merkelijke be schadiging bijna op den slag stilstond en de machine vierkant uit de baan sprong, maai de vrouw was er te kort bij geweest en werd levensloos ouder de locomotief uitgehaald. „Holland-Krakatau” zal in November ver schijnen. De nitgave zal met 50 houtgravuren versierd zijn. De pokken blijven te Oud-Beierland heerschen in de vorige week kwamen er nog 23 gevallen van deze ziekte voor. Het aantal gedurende doze epidemie aangetasten bedraagt 306, waar van 78 stierven. Er worden daar ter plaatse nog al eenige personen gevonden, die tegen vaccinatie zijn: als curiositeit op dit gebied gaat liet volgende verhaal: Een vrouw te Oud-Bei erland begaf zich naar een geneeskundige, om zich te laten inenten, onder voor waarde echter dat de dokter het volstrekt niet aan haar man mocht zeggen. Den volgenden avond liet zich de man door denzelfden dokter inenten en even eens onder voorwaarde van geheimhouding te genover zijn wederhelft. Terwijl ten slotte het Weekblad of Brielsche Courant voor Voorne, Putte en Overflakkee en Goedereede over deze vaceine-quaestie een treu rig licht werpt. Volgens een bericht in dat blad werkte de heer van Goor, predikant aldaar, de vaccinatie sterk tegen en daarmee de ramp in de hand. Nu het gevaar op het hevigst is, gaat die heer de verpeste gemeente verlaten maar het ergst is nu, dat hij zelven zich te Rotter dam liet vacciueeren. J. F. S. Verhoeven, voormalig chef van sur veillance op de terreinen der Tentoonstelling, is door de Arrondissements Rechtbank te Amster- JNaar wordt bericht, heeft de tegenwoordige dam schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal minister van justitie den heer San nes, samen- j en te dier zake veroordeeld tot een celstrafvan steller van de op verzoek van minister Modder- één jaar. man nieuw ontworpen wet tot regeling van het In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. hebben zich de zoozeer gevreesde paneelzagers weder te Amsterdam vertoond, na in langen tijd niets van zich te hebben laten hooren. Ditmaal was een manufactuurwinkel op het Kadijksplein door hen voor deze min gcwenschte operatie uitgekozen. Juist zou het werk volbracht zijn, toen de eigenaar van het huis, die wat laat thuis kwam, de „zagers” stoorde en verjoeg, ’t Was hoog tijd dat de man kwam, want bij het openen der deur viel het uitgezaagde paneel reeds tegen zijn beenen aan. S In een werk, getiteld: „De ware grootheid ^cr Natiën,” door wijlen den Ainerikaanschen ■olksvertegenwoordigcr Samner geschreven Rcrdt ons op de enorme kosten van een staand leger gewezen, dat de zuur verdiende volksrijk- ■pinnien verslindt, en de armoede doet toenemen. 111e gekroonde hoofden en allo natiën roept hij Ie: „Ontbindt uwe staande legers, begraaft ■we inkomsten, vruchten san het zweet der «vendc en volgende geslachten, niet langer in Bwe vestingen en tuighuizenlaat het stelsel fan den gewapenden vrede varen, dan zal de [prinoede ophouden een ongeneoslijke kwaal van ■nze beschaving te zijn.” I „Een staatsman” schrijft in zijne brochure ■De naderende Europeesche revolutie,” in den- lelfden geest. Volgens dien schrijver zijn we fcdert do gewapende en dure volharding van E. M. W illem I, omstreeks duizend millioen lulden kwijt voor verschillende ministerieele Iroofjes van legerinrichting en verdedigingsmid- lelen Ieder opvolgend oorlogsminister verwierp ietgeen zijn afgetreden collega ontworpen had |n kwam met een nieuw plan voor den dag, lltoos duurder dan dat vau zijn voorganger. I En zijn we verder gekomen? I De schrijver der lezonswaardige brochure zegt p. a. het volgende „Aan een staand leger en aan allerhande forten en lortjes waarvan sommige zonder beschieten, enkel door verzakking, bezweken worden millioenen schats besteeds. Het houden vau paradesvan kampen met spiegelgevechten kleingeestige monteering-veranderingen gedu rige garnizoens-verwisselingen al die dingen zijn er meer dan genoeg, maar een betere rege ling der militie en schutterijen ontbreekt er tot nog toe.” Verder somt de staatsman de nadeelen op die uit staande legers voortspruiten, waaronder wor den gerekend: verspilling van de beste levens jaren; benadeeling in geldelijke verdiensten; industrieele schade voor den staat door het ont trekken van duizende nijvere handen aan land bouw, enz.verspilling van krachtige menschen- levens in de kazernesen zoo verder. Volgens den kundigen schrijver, die zoo waard is gelezen te worden, al mege zijne voorstelling in enkele punten aan overdrijving lijden, open baren zich onze maatschappelijke kwalen 1. In verhuizingen vau kundige en welge stelde landbouwers naar N. Amerika 2. De toenemende mededinging van het bui tenland in het leveren van puike boter en kaas 3. Vermeerdering en ophooping der bevolking binnen onze steden Kwijning van handel en nijverheid Een ellendig kiesstelsel Een lange, lange stoet van ministers Een grootschcepsche bureau-cratie Woelende secte-partyschappen, wier leden en niet-kerkelijk en zonder A1 ri II 5 3 K Hi B. A M B>. I I S P it. 6 s G G ■t jt ISNEEKER c;. X-' -V I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1