■ÏÏS- Bl1DIWEWIM1B «911lit 1' il No. 86. ACH T-E N-D ERTIQSTE R G A N G. 1883. 1 het Nederlandsche v t i „wator- aardbevingen” zijn tegenwoordig dat or „gecol- nog de volgende bijzonderheden. „liet lijk is Dinsdag ochtend in, een ondiep slootje gevonden, liggende op de knieën en met hot hoofd in den modder gedrukt. Do onge lukkige schijnt zich wanhopig te hebben verzet. Zij had, behalve verschillende kleine verwon dingen en kneuzingen, een belangrijke wond onder de kin, terwijl een stuk van ’t rechteroor was afgerukt. Zij is echter niet aan die wonden gestorven. Verstikking was oorzaak van den dood. De moordenaar heeft haar, blijkbaar lan gen tijd, met het aangezicht in don modder ge drukt en eindelijk, om mogelijk ópstaan te be letten, een zwaren balk over het lichaam ge legd. De vermoedelijke moordenaar, genaamd Van Alen, is 21 jaren oud en pas met groot verlof uit den dienst teruggekeerd. Hoewel hij bnjft ontkennen zijn de aanwijzingen zoo talrijk en bezwarend, dat er geen twijfel aan zijn schuld overblijft. Het is bekend da hij met de vermoordde, mot wie hij reeds lang verkeerde, groote oneenigheid heeft gehad. Zijn pet is op de plaats der misdaad gevonden, terwijl hij ver schillende krabben in aangezicht en aan de han den heeft. Voorts is hij kort voor den moord en dicht bij de plaats daarvan met zijn meisje gezien. De justitie uit Roermond is ten onderzoek overgekomen en heeft Dinsdag avond den ver moede! ij ken moordenaar bij het lijk der versla- gene gebracht. Het gerucht zegt, dat hij toen de misdaad heeft bekend.” Het gemeentebestuur van Enkhuizen heeft )ij de hooge regeering pogingen in ’t werk ge steld tot het voor ’s rijks kosten nabij die ge meente maken van een „voor de schipperij onmisbare” vluchthaven. Thans heeft genoemd Blijkens eene door den Koninklijk Pruisischon Regeeringspresident te Dusseldorf den 16n ge dane bekendmaking is de reden van het verle den week zoo plotseling en onverwacht uitge vaardigd verbod van den invoer van vee "in Pruisen gelegen in de vrees voor overbrenging van de onder het rundvee in het Koninkrijk der Nederlanden heerschende longziekte onder het rundvee. Wij weten niet beter, -zegt de Leeuw. Ct., of die ziekte heerscht thans nog alleen steeds onder het rundvee in het zoogenaamde Spoelingsdi- striet, waar, in weerwil van de vertoogen \an tal van landbouw-vereonigingen en kamers van koophandel en fabrieken in het land, de beken de exceptionele maatregelen nog altoos worden toegepast, die de algeheele uitroeing der ziekte daar verhinderen. Reeds sedert verscheidene jaren mag daarom -j vee niet in Engeland ter Bij Zr. Ms. besluit van 13 dezer, no. 38, is aan den gemeente- en onbezoldigd rjjksvpldwach- A Sijbrandi en don brievenbesteller M. van der Meer, beiden te Scharnegoutum, toegelegd aan elk eene gratificatie van vijtig gulden, ter zake de aanhouding van do verspreiders en de inbe slagneming van valsche bankbiljetten. Die be ambten zullen tevens eervol vermeld worden in het Algemeen Politieblad. Naar het Vad. verneemt, zal de Tweede Ka mer G of 7 November a.s. weder bijeenkomen. Bij de regeering is naar men verneemt een ontwerp-besluit in bewerking, houdende ver andering van den termijn, binnen welken voor dien zal moeten zijn in het aantal (hulp-)onder- bostuur zich tot verschillende autoriteiten, zonderheid in ’t noorden van mot het verzoek te ondersteunen. Er was te Amsterdam zegt het Handéls- blad een gerucht verspreid omtrent den zeer bedenkelijker toestand waarin Z. K. II. Prins Alexander zou verkeeren. Wij hebben terstond inlichtingen ingewonnen en kunnen tot ons ge noegen verzekeren, dat de Kroonprins beteren de is. in- -1 van ons land, gewend om die pogingen van hun zijde Vooral bij de jongste stormen moet opnieuw zijn gebleken, hoe noodzakelijk zulk een haven is, inzonderheid voor de schepen die uit het noorden langs het Krabbengat moe ten varen menig ongeluk zou door zulk een haven, naar men meent, voorkomen zijn en in de toekomst voorkomen worden. I In de gisteren (Donderdag) gehouden zitting Aan het gerechtshof te ’s Hago is het getuigenver hoor inzake de millioenenjufFrouw afgcloopen. Nadat de Bruyn het gebeurde met de ju weelen- verduistering te Rotterdam bevestigd had, kwam de inspecteur van politie Verschoor in zoover terug van zijn verklaring voor de rechtbank, dat Van der Heem zou bekend hebben gestolen goed gekocht te hebben. Dit was niet het geval. Scherp en ironisch was het verhoor van Christen, die het pakje juweelen bewaarde en de twee Brandeis die ze aan Van der Heem en Consenheim verkochten. De voorzitter deed uitkomen, dat beide Bran deis, die vaak met elkaar en andere getuigen in strijd komen, veeleer als beklaagden moesten terecht staan dan als getuigen optreden. Jaantje ondervraagd zijnde, heette alle punten van beschuldiging liegen, had geen valsche voor spiegelingen of valsche voorgovens gedaan, de juweelen gekocht en op afrekening geld gegeven. Waarom zij opgelicht en zoo groot geleefd heeft, bleef zij weigeren te zeggen. Do vroegere beklaagde Hoeting Woonde onder het publiek de zitting bij. Een metselaar te Haarlemmermeer had f 1400 als laatste gedeelte van een aannemingssom in ontvangst genomen en, thuis gekomen, het geld in een portefeuille even op tafel neergelegd. Een zijner kinderen wierp in een onbewaakt oogenblik de portefeuille met den inhoud in de brandende kachel. Niets is er van overgeble ven, en de nummers der bankbiljetten zijn on bekend, zoodat het geld als verloren moet wor den beschouwd. Dinsdag had te Zevenbergen een ontzettend ongeval plaats. Dertien arbeiders wilden de haven oversteken om den weg te bekorten, en maakten daartoe gebruik van een schuitje. Door het veel te groot aantal personen schopte het bootje water en zonk in de diepte, waarbij al len te water geraakten en acht verdronken. In een, in het Vad. voorkomend, ingezonden stuk wordt over ’t algemeen instemming betuigd niet het voorstel Van Dolden c. s. tot verster king van ’s rijks middelen door het heffen van een inkomstenbelasting, doch tevens betoogd dat het nationaal vermogen in genoemd voorstel veel te laag geschat is. Volgens dit schrijven zou den de inkomsten van het nationaal vermogen jaarlijks f855,000,000 bedragen en alzoo het Nederlandsche kapitaal, belegd in roerend en on roerend goed, „hetwelk tegelijk alles omvat waar door ook aan handel, nijverheid en scheepvaart het leven is geschonken,” niet 8, 10 of 12 milli- I arden groot zijn, maar minstens f24,500,000,000 bedragen. De schrijver komt tot dit hoogere cijfer o. a. door de inkomsten uit handel en nijverheid niet, zooals de hh. van Deldon c. s. op f200,000,000, doch op f400,000,000 te stel len. Het Vad., aan dèrgclijke berekeningen slechts betrekkelijke waarde toekennende, noemt even wel de grondgedachte van den inzender, dat de inkomsten uit het vermogen 337 millioen te laag zijn geraamd, juist, doch vraagt, of het met voorzichtig is een niet al te hooge raming aan te nemen, waar eigen aangifte de grondslag dezer nieuw voorgestelde belasting is. Onlangs meldde de Stand., dat de heer Buy- tendijk zijn ontslag had genomen als lid van het anti-revolutionaire centraalcomité. Uit een in het IVag. H eekblad gepubliceerd schrijven van den heer B. aan dr. Kuyper blijkt thans, dat genoemd bericht tegen den zin van den heer B. werd opgenomen, immers hij had uit drukkelijk verzocht vooralsnog zijn uittreden uit dut comité niet ruchtbaar temaken. Nog meer heeft de heer B. er tegen, dat de Stand, het bericht zoo verminkt weergaf, aangezien in zijn schrijven, waarbij hij den heer Fabius met zijn besluit tot ontslagneming in kennis stelde, niet is gewaagd vanzijn „weinig overgebleven kracht” volgens de Stand, een der redenen van B. ’s onts’ag „wijl ik”, schrijft de hoer B., „nog onverzwakt van kracht ben, alsof ik niet 63 maar 33 jaar oud was.” In antwoord op zijn schrijven ontving de heer B. van dr. Kuyper o. a. ten antwoord: „Of ik roden had aan de redactie van de Stand, uw mededeeling te zenden, wil ik gaarne in hot centraal-comité beantwoorden. Publiek ben ik deswege geen verantwoording schuldig.” .Natuurlijk helt dit antwoord het bezwaar van den heer Buytendijk niet op, „dat het niet zonder gevaar is, om aan wie met Stand, oïHe raut in betrekking staan, iets mee te deelen.” Ds. van Goor L.Lzn tot voor eenige dagen predikant te Oud-Beierland, waar hij mede de agitatie tegen de vaccine hielp aanwakkeren, hee t tegengesproken dat hij zelf zich heimelijk te Rot terdam heeft laten inenten en looide f 100 uit voor de behoeftige pokhjders als men den ge neeskundige kon noemen, die beweert hem of een zijner huisgenooten gevaccineerd te hebben. Aan die verklaring hechtten wij geloof. Thans echter komt de Volksvriend van Roer mond de zaak nog eens ophalen, onder bijvoe ging van deze bijzonderheid, die het blad niet kan weten of het moet zeer van nabij met de omstandigheden bekend zijn, dat de geneesheer, die ds. van Goor vaccineerde, hem een rekening schreef van f70.— tot straf voor zijn scheppen van gemoedsbezwaren bij anderen en zijn aan grijpen van het voorbehoedmiddel voor zichzelven. De zaak wordt thans lastig. Ons dunkt, dat het op den weg van de Volks vriend ligt om den geneesheer te noemen, die de operatie verrichtte. Ds. van Goor kan zich dan verdedigen of zijn f 100.— en wat meer zegt, zijn goeden naara als verloren beschouwen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Een boer te Helmond vond Dinsdagmorgen op zijn land hot lijk der jongedochter B., fa brieksarbeidster aldaar. Het voorloopig onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de on gelukkige met do vuist of eenig zeer stomp voorwerp is doodgeslagen. Haar geheele lichaam vertoonde de sporen van een groot aantal stom pen. Men vierde te Helmond Maandag het feest van den H. Severus, patroon der wevers. Dit feest sleept telken jare dronkenschap en woe- sternijen na zich en zal ook wel niet vreemd zijn aan de gepleegde misdaad. De vermoorde is Maandag tot in den avond in gezelschap gezien van haar minnaar v. A. Deze is in hechtenis genomen. Eenige getuigen verklaarden, dat zij Maandagavond dicht bij de plaats waar het lijk gevonden is, hulp hebben hooren roepen. Daar het vechten op Sint-Se- verusdag te Helmond geen uitzondering is, achtten zij het toen niet noodig te gaan zien van waar het hulpgeroep kwam. In de Amst. leest men omtrent den moord ADVERTENHÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7>'2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. wijzers bij de lagere scholen, door de wet van 1878 gevorderd. Die termijn zou 1 Januari 1884 afioopen, maar zal bij bedoeld besluit wor den verlengd. ’t Handbl. maakte onlangs melding van de tranen, die Belgen eu Nederlanders „in de oogen stonden” toen koning Leopold op het balkon van het paleis te Amsterdam verscheenthans meldt de Etoile Beige, dat geheel Belgie dezer dagen „getrild” heeft van vreugde. Een en ander is best mogelijk, want vloeden” C* Tx T ZW WX 5 - - 1 - aan de orde van den dag. Gelukkig, voor bovenbedoelde niet weer behoeft leefeerd” te worden. UIT DE PERS. De internationale tentoonstelling te Amster dam zal nog slechts 6 dagen, tegen 25 cents per persoon, voor een ieder toegankelijk blijven. Reeds nu zijn er eenige onmiskenbare teekenen van een naderend einde te bespeuren. Niet alleen toch dat de muziektenten op het terrein verlaten blijven, dat vele tenten reeds gesloten en te koop zijn en de slechts voor korten tijd opgetrokken kiosk van Fig aro afgebroken wordt, maar de wagens, die na aftoop al de geëxpo seerde zaken naar de verschillende middelen van vervoer moeten terugbrengen, worden reeds op de rails in gereedheid gebracht, en de verschillende binnen- en buitenlandsche tentoon- stellingscommissarissen hielden gisteren in het „smulhuis” de min of meer, gebruikelijke benaming voor het Restaurant Riche een schitterend afscheidsdiner. De tentoonstelling voor retrospectieve kunst zal nog tot December geopend blijven, waartoe de zalen in ’t museum verwarmd zullen worden. Zondag jl. had een bezoeker van de juist op „Arti” te Amsterdam geopende schilderij en-ten- toonstelling het ongeluk om, achteruitloopende ten einde een schilderij beter te kunnen be schouwen, tegen de mede geëxposeerde buste van prof. Alberdingh Thijm vervaardigd door den beeldhouwer Teixeira de Mattos aan te loopen, zoodat de buste op den grond viel en verbrijzeld werd. Omtrent den brand, die Zondag jl. het bijbel- en papiermagazijn van de firma’s J Brandt Zn. - en PProost A Zn. te Amsterdam vernielde, verneemt men nader, dat het uitgebrande perceel voor f 80,000 en de voorraad goederen voor f 150,000 verzekerd was, terwijl circa 70 pet. schade door de assuradeurs vergoed zal moeten worden. Persoonlijke ongelukken hadden bij dit on geval niet plaats. De vrouw van den concierge, die in levensgevaar verkeerde, werd door een moedigen jongen man gered. Een der brand- wachts viel van een aanmerkelijke hoogte af, doch werd zoo weinig gedeerd, dat hij spoedig weer op de been was, alsof er niets gebeurd was. OKEKEK cm in hit monKffliir sbe. i n I K V L, A A l>. I 6 3 I t J I J I 1/ 12 1 I 8 .9 I- it rs 5 2 8 ;0 5 .5 R l Vi’. i k\

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1