ffllffiïï H IIÈT 1RRO1ÏDISSEIE1XT SffiBi T No. 88. ACH T-E N-D ERTIGSTB 1883. A KALVEIMIAIIKT Z AT l il I) A G 3 O V E M B B Li. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, -J-W van B I ft N L A N 1». Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. die dat bij Z. K. II. de Prins van Oranje zal, naar men verneemt, eerstdaags naar het Zuiden van Frank rijk vertrekken. De oud-minister van financiën, mr. J. G. Gleichman, heeft in „Burgerplicht" te Amster dam gesproken ever ’s lands financiën. Z. i. is het Nederlandsch financiewezen vop den duur niet AD VERTEN1IÈN van T voor eiken regel meer 7,/ï Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Maandag den 5 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. P OLIT1E- V ER ORDENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, Overwegende, dat de bepalingen der Alge- meene Politie-Verordening in deze gemeente niet door een ieder worden nageleefd, wenschen <ie ingezetenen in de gelegenheid te stellen zich voor overtredingen eu daaruit vloeiende ver volgingen te vrijwaren, door die Verordening ter Secretarie, zoolang -de voorraad strekt, ver krijgbaar te stellen voor 10 centen. Sneek, 30 October 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. TH k Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing van ■een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkies district Gouda zijn uitgebracht 2360 geldige stemmen. Gekozen word de heer mr. U. H. Huber te Leeuwarden, met 1484 stemmen. De heer mr. W. Thorbecke te ’s Hage had 871 stem men. Volgens eene in een jaarboekje van het Vre debond aangehaalde berekening van Amber in hot dagblad Le Frangais worden in Europa jaarlijks niet minder dan 10 millioen manschap pen onder de wapenen gehouden en vorderen de oorlogs-uitgaven jaarlijkseh 7000 millioen gulden. „Welk een vlucht”, zegt Francks in eene Fransche Vredevergadering, „zou men met de helft of slechts een vierde deel dezer hoe veelheden, de landbouw, de nijverheid, de koop handel, de scheepvaart, de aanleg van havens, -de doorgraving van landengten en borgen, de bouw van spoorwegen, de ontginning van mij nen kunnen doen nemen.” Zeiden alle couranten dat maar allo dagen, in plaats van de organen der staatslieden te zijn of revues te verheerlijken. Van goede zijde hoort men, zegt de Fran. Ct., ■dat het onzen liberalen Kamerleden ernst is op het hooge oorlogsbudget in te hakken. Als het den ahti-liboralen ernst is met hunne leuze van bezuiniging, dan staan ze hunne liberale mede- afgevaardigden trouw ter zijde, natuurlijk. Wij zullen spoedig zien wat er van aan is; in het begin dezer maand komt de Kamer we der bijeen en is de begroocing aan de orde. De ellendigste van alle begrootingen is van oorlog, dat zegt ook de Standaard, zeggen dus ook de Standaard-mannen. verslindt als een bodemlooze put schatten schatten. Mooi gezegd. Nu eerstdaags maar meê doorgehamerd. Con sequent zijn De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de voorzitters der verschillende commission van examen voor de hoofdonder wij zers-akte ge vraagd rapport uit te brengen over den ongun- stigen uitslag der examens van dezen zomer. In don laten avond van Maandag jl.is te Nij- kerk eeu oproer uitgebarston. De aanleiding hiertoe was een besluit van den gemeenteraad, om alleen concessie voor een tram door de ge meente te verleenen, indien des Zondags niet werd gereden. Het saumgesehoolde volk verzamelde zich voor de woning van den heer Maiga, lid van den ge meenteraad, en wierp daar bijna alle ruiten in. Nog bij 6 andere personen, waaronder de wet- hottder Sehussler, werden do ruiten vernield. De burgemeester van Nijkerk en de politie uit Harderwijk vermochten m ’t eerst den storm niet bedwing, n laat in den nacht arriveerde een detachement cavalerie, uit Amersfoort ontboden, doch toon was alles weer rustig. Dinsdag avond hebben zien echter de onge regeldheden herhaald. Weer had een volksoploop voor het huis van den heer Malga plaats, doch de noodige maatregelen waren genomen, o. a. door het aanwezig zijn van een detachement, zoodat slechts enkele ruiten werden ingegooid. Patrouilles doorkruisten verder de stad. Be halve de burgemeester der gemeente, waren de commissaris des konings in de provincie Gel derland, de procureur-generaal bij het gerechts- ■hof te Arnhem en de officier van Justitie uit Zwolle aanwezig. Tegen 11 uur was alles weder rustig. toegangen tot de koloniale en internationale staande annonce, in de volgende financieele behoeften. Voor spoorwegaanleg en andere groote werken moet meer op particulier initiatief gerekend worden. Spr. betreurde het, dat een grondige hervor ming van ons belastingstelsel noodig was te midden van een ongunstigen financieelen toe- Te ruime inzichten omtrent arbeidsverdeeling en de rekbaarheid der openbare beurs had ten ons ambtenaarspersoneel uitgebreid, de _j een min* der gecentraliseerd stelsel vermeden zouden kun nen wordende grootste bezuinigingen zouden echter op de hoofdstukken oorlog en marine te vinden zijn. Marine wil een nieuw schip van 14 tonoorlog opnieuw kostbare forten eu ka nonnen. 1 tegen 25 dat deze kostbare stnjd- werktuigon zouden gebruikt worden. Ook voor openbare werken moet bezuinigd worden. Her vorming der financiën was echter do eerste quaestie. De draagkracht der natie is te ver gelijken bij die van een mangoed verdeeld en aangelegd, kan zij een aanzienlijke last dragen, slecht aangebracht kan een lichte last reeds zwaar worden. Dit laatste is hot geval bj ons tegenwoordig belastingstelsel. Het beste middel tot verbete ring achtte hij een inkomstenbelasting, als sluit post op do begrooting. Na afloop van de her ziening der ongeb. eigendommen moest voorts de grondbelasting herzien worden, hot personeel geheel weer aan hot rijk komen en tot voor ziening in de behoeften der gemeenten, de op centen der grondbelasting enz. verhoogd worden. Voor het oogenblik was een inkomstenbelasting een stap in de goede richting. Bij de daarop gevolgde discussie betoonden de hh. N. G. Pierson, F. S. van Nierop on prof. Spruyt zich groote voorstanders eener inkom stenbelasting. De hh. Goossens en Cohon brach ten eenige bedenkingen in ’t midden. De laatste zag bezwaren in de openbaarmaking der aan giften, ongelijkheid van aanslag, enz de eerste zag er een bevoorrechting in van de kwalijk gezinden ten nadcele der eerlijke lieden. On eerlijkheid, zeide hij o. a., zit de Nederlandscho natie in het bloed. Er was niet een belasting schuldige die, waar hij kan, niet een zeker aantal percenten aftrekt. De heer Gleichman deelde deze pessimistische gedachten niet. Ambtenaren zoo ijverig en ge streng als de heer Goossens, boden een krach- tigen waarborg tegen kwade praktijken. De financieele nood, zeide spr. ten slotte, had althans dit goede gevolg, dat do liberale partij in de Kamer meer voeling bekomt met het land. Door prof. Spruyt werd voorgestold een adres tot ondersteuning van het voorstel, betreffende een inkomstenbelasting, aan de Tweede Kamer te zenden. Hij achtte dit noodig met het oog op de mogelijke kansen van oppositie, die te wachten was van de vrienden van den heer Kappeyne, die in 1872 zijn weinige ingenomen heid mot een inkomst mbelasting had te kennen gegeven. De voorzitter was van oordeel dat hot oogen blik hiervoor geschikter zou zijn, als de behan deling in de kamer verder gevorderd was. Hij betuigde den heer Gleichman dank voor zijn optreden. Was deze handeling meer En- gcisch dan Hollandsch, hij hoopte dat zij meer iuheemsch mocht worden. Een volksovertuiging op gewichtige punten was alleen op deze wijze te vestigen. zoodat deze grootsche onderneming tot de ge schiedenis behoort. Het Hdbl. brengt bij gelegenheid dezer slui ting een woord van hulde aan de mannen, die belangeloos hun krachten hebben gewijd aan het tot stand komen dezer expositie, zoowel als aan hen die de zaak als winstgevende on derneming aanvatten. Warende laatsten, schrijft het blad, niet met stalen ijver en onwrikbare doorzettingskracht begonnen, de aanvankelijke steun en het later alles beheerschende uitvoe- rings vermogen der andoren zou hebben ont broken. Als rechtstreeksche vruchten door Ne derland on Amsterdam van deze, door ongeveer 1,500,000 betalende personen bezochte, tentoon stelling geplukt, wijst zij op het Nederlandsch handels-museum en op het koloniaal-museum, die hun ontstaan aan de tentoonstelling danken en beiden belangrijke diensten kunnen bewijzen aan handel, nijverheid wetenschap en kunst. Dat de tentoonstelling, uit een financieel oogpunt beschouwd, door het bezoek succes had, is, gaat het blad voort, aan Nederland te danken. Het bezoek uit het buitenland is tegengevallen en van het vreemdelingeubureau werd weinig ge bruik gemaakt, want het aantal overnachtende vreemdelingen was juist groot genoeg om de be staande hotels met hun bij huizen en de gelegen- heidshótels te vullen. De provinciën leverden verreweg het grootste contingent van bezoekers, die vooral in de maanden Augustus en Septem ber toestroomden. Nog leert ons deze nabetrachting van ’t Hbl., dat zij, die op de terreinen gebouwen tenten en kiosken plaatsten om zaken te maken, hun doel beter bereikten zoo werden in het bc-f> kende winkelhuis van de broodfabriek „de Voor zorg” niet minder dan 1,600,000 broodjes en 1,250,000 krakelingen van de hand gezet dan de meeste inzenders, die èn exposeeren èn verkoopen wilden. Ofschoon er, vooral door groote winkeliers, wordt geklaagd, heeft Amsterdam zelve h. i. rechtsteeks voordeel gehad bij de millioenen in de hoofdstad dezen zomer uitgegeven. Do Tentoonstelling werd bezocht door onge veer 1,450,000 betalendcn en 80,000 betalenden Tegen den halven prijs. Bij het aangekondigde wetsontwerp eener nieuwe rechterlijke organisatie wordt een gewij zigde werkkring aan de hoven toegekend, waar bij de gerechtshoven enkel in hooger beroep van de straf zullen kennis nomen en de berechting der zwaardere straffen bij die colleges in eer sten aanleg geheel vervalt, door haar overbren ging bij de rechtbanken. Omtrent het overlijden van don knaap te Utrecht, van wien ’t gerucht zeide, dat hij ten gevolge van mishandelingen op de school van den onderwijzer ondergaan, zou zijn gestorven, kan met zekerheid worden medegedeeld, dat er tusschen deze op hem toegepaste ligte'straf (een slag op den arm) en den dood geenerlei verban d bestaat. Uit de gorechtelijke lijkschouwing is geble ken, dat de knaap lijdende was aan pneumonie, die als de oorzaak van zijn dood te beschouwen is. Met prijzenwaardigen ijver had overigens de policie in deze zaak reeds eene vervolging tegen den vermoedelijken dader ingesteld. SNEEK, 2 Nov. De heer Jac. Velds za’, blijkens achter" i week zijn .1 weer heerlijk muzikaal kunstgenot wacht, daar Uit Bergen op Zoom schrijft man omtrent een te Moerstraten, gemeente Wouw, vermoe- delijk gepleegden moord J. v. T., arbeider ongeveer 40 jaar oud, leef de sedert geruimen tijd met zijne vrouw, van gelijken leeftijd, in hoogst onaangename ver standhouding. Zondagmorgou werd door hem aangifte gedaan, dat hij bij zijn tehuiskomst zijne vrouw geworgd had zien hangen en on middellijk hoewel te laat het koord had afgesneden. Bij onderzoek bleek dat de plaats, waar de verworging zou hebben plaats gehad, weinig of geen gelegenheid aanbood om dat booze plan ten uit voer te brengen, terwijl v. T. daarenbo ven niet wist waar hij het afgesneden koord had gelaten. Noch in do woning, noch in don omtrek daarvan, is een koord of touw aangetroffen. Naar men wil zijn er nog tal van gegevens om v. T. voor den vermoedelijken moordenaar zij ner vrouw te houden. De justitie stelt een nauwkeurig onderzoek in, terwijl tevens eene lijkschouwing plaats heeft gehad. Hoewel v. T. allo schuld blijft ontkennen, is hij Zondagmid dag geboeid tusschen twee maréchaussees naar hier overgebracht en jl. Maandag per eerste ge legenheid naar Breda vervoerd. Volgens later bericht is de verdachte weder oj) vrije voeten gesteld, Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschap - pij van landbouw heeft besloten, een algemeen j petitionnement in ’t leven te roepen, om Re- stand, geering en Volksvertegenwoordiging te bewegen onmiddellijk te doen overgaan tot het afmaketi j van al het van longziekte verdachte vee in het doele auiuivuuuraptasoueei uugei spoelingsdistrict. i schoolwet eischte groote kosten, die bij der gecentraliseerd stelsel vermeden zon Woensdag namiddag te 5 uur werden de in staat om te voorzien in de géwone en bui- uitvoerhandel tentoonstelling eenvoudig voor het jaarlijksch concert geven, en dat ons dien avond tengewone steeds stijgende eischen der Indische I groote publiek gesloten, doch thans voor goed, --:u~~' 1-1-L SM'Ek J mi:i n s b i)him mn he '.k. i 3 fW ij-,. W/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1