■SJWfflmmWDMBWSBL 1 No. 89. 1883. I I W O S T> V Y 7 N O V JE M B E :r. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents J. W. BENNEWITZ. het de van Wio eerevoor- eon on vuor Na een nauwkeurig gerechtelijk onderzoek, moet het gebleken zijn, dat de vrouw van v. d. T te Bergen op Zoom, welke laatste op vrije voe ten is gesteld, zelf een einde aan haar leven heeft gemaakt en dat voortdurende huiselijke oneenig- heden daarvan als oorzaak moeten worden be schouwd. ADI ERTEN1IÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Centsj voor eiken regel meer 7>'2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Het O. M. heeft berust in de uitspraak van het gerechtshof ten opzichte van Jaantje Struik c. s. Dientengevolge zijn de vrijgesprokcr.ea thans uit hun langdurige preventieve hechtenis ontslagen. Zooals reeds gemeld is, wil de milli- oenenjuffrouw haar zaak nog in cassatie behan deld zien. Evenals meer plattelandsgemeenten in den Z.-W. hoek van Friesland hebben de gemeente raden van Gaasterland en Donia wetstal in hun ne jongste vergaderingen besloten, wel concessie maar geen financieelen steun te verleenen aan het Noord-Nederlandsch tramweg-comité, voor het aanleggen en exploiteeren van een stoom- I tram door de gemeente. Leinsterland maakt op 1 financieel gebied in deze eene exceptie, daar de I raad dier gemeente heeft besloten f50000 bij te I dragon tot vorming vau het maatschappelijk I kapitaal. J kerk bevond en oogenblikkelijk toeschoot, verder schandaal te voorkomen. Volgens een later bericht zou men met krankzinnige te doen hebben gehad, zich in den avond van den 4 November in het zuide lijkste dorp onzer gemeente, Achlum, had be vonden, had daar een kluchtig schouwspel kun nen gadeslaan. Ouden van dagen, mannen en vrouwen, de laatsten zelfs met kinderen op den arm, jongelingen en jonge dochters, allen stroom den, trots regen en wind, naar de consistorie kamer, om te stemmen voor vrij beheer of flo reenstelsel. Al de genoemden, van den tachtig jarige tot den zuigeling, mochten stemmen, als ze het persoonlijk konden doen en Ned. Herv. waren. Er werden 462 stemmen uitgebracht, 244 voor vrij beheer, 218 voor floreenstelsel. Aldus vrij beheer De voorstanders vaff het floreenstelsel hadden het met Oenige meer dere krachtsinspanning gemakkelijk kunnen winnen, ofschoon na de stemming, waartegen protest is aangeteekend, de predikant verklaar de, dat deze stemming slechts voor den vorm geschied was. op het terrein in antieken stijl opgetrokken ge bouwtje, 80,000 likeurtjes, terwijl in do ver schillende tenten 45,000 liter Dortmunder bier en 56,940 liter Moeselwijn verbruikt werden. Alleen de Holl. Ijzeren Spoorwegmaatschappij liet gedurende de tentoonstelling 36,000 per sonentrein loopen. Kan men nu aannemen, dat de Amsterdam- sche tentoonstelling houders van abonnements kaarten en bezoekers op de dagen dat de en treeprijs f 1 was, medegerekend door 550,000 betalende personen bezocht werd, slechts do in 1880 te Sydney en de in 1853 te New-York gehouden wereldtentoonstelling worden in dit opzicht overtroffen de 7 overige sedert 1850 gehouden internationale tentoonstelling trokken, volgens opgave van de Arnk. Cour., een veel talrijker publiek. De in 1878 te Parijs gehou- houden tentoonstelling werd, met 16,032,725 personen, door de meeste menschen bezocht, terwijl in 1853 slechts 600,000 bezoekers ter tentoonstelling te New York kwamen. Ook de onlangs te Londen gesloten internationale vis- scherij tentoonstelling zij werd door 2,700,000 menschen bezocht trok oneindig meer pu bliek dan onze internationale ea koloniale uit- voerhandeltentoonstelling. Naar de Amst. verneemt, is- de tweede ver beterde druk van de ofScieele lijst van bekro ningen op de internationale tentoonstelling te Amsterdam ter perse. Het zal een boekdeel vormen, bijna een half vel grooter dan het eer ste en daarmede zoo weinig gelijkenis hebben, dat het bijna ondoenlijk zal zijn daaruit een lijst van errata op te maken. Niet afgeschrikt door het voorbeeld van den Nijkerkschen gemeenteraad, die do stad in rep en roer bracht door in zake de tramconcessie Ede-Nijkerk het rijden op Zondag aan beperkende bepalingen te binden, heeft thans ook de raad van Barneveld beperkten Zondagsdienst als eers te voorwaarde voor de te verleenen concessie gesteld. Te Breda is overleden de heer Charles Ed mond de Bourbon, lid van de in Nederland wonende tak der Bourbons die, gelijk bekend is, voortdurend pogingen aanwendt, haar rech ten op de Fransche kroon te doen gelden. Bij de. Ned. Handelmaatschappij en bij den penningmeester van ’t hoofdcomité is tot Zater dag ingekomen, ten behoeve van de noodlijdende bevolking op Java en Sumatra, een bedrag van f 411,545,02 De minister van marine ontving voor hetzelfde, deel de som van f 1562.89, door het personeel der zeemacht, van de rijkswerven en van het loodswezen bijeengebracht. Het Vad, verneemt, dat de grondwetscommis sie wel hare taak in hoofdzaak volbracht heeft, doch over eenigen tijd opnieuw zal bijeenkomen om haar eindrapport vast te stollen. Op initiatief der vereenigiugen Algemeen kies- en stemrecht had jl. Zondag te Amsterdam in het gebouw der vrije gemeente en onder presidium van den heer Schröder een volksver gadering plaats om de quaestie: „algemeen stemrecht” te behandelen. Aan de besturen van een vijftiental, meerendeels ambachtsvereenigin- gen, waron uitnoodigingen gericht tot bijwoning dezer bijeenkomst, die zoo talrijk bezocht was, dat het gebouw tot aan den nok gevuld was. De heer Schröder, president van „algemeen ■stemrecht,” leidde de zaak in en merkte o a. op dat het vuistrecht der middeleeuwen na 1789 door het geldreeht vervangen was. Dat moet anders worden het volk moest door de kracht der rede worden vertegenwoordigd. Het zou bewijzen dat het tot iets anders in staat was dan, zooals mr. Kappeyne gezegd had, tot het omwerpen van tronen en het opwerpen van barricades. De hoer Heldt werd zeer grappig gevonden, toen hij beweerde, dat de volksvertegenwoor diging geen staten-generaal, maar slechts een staten-kapitaal was. Hij wilde dat de volks vertegenwoordiging een spiegel voor ’t volk zou zijn en het recht van ten minste 800,000 man nen niet door 126,000 kiezers werd uitgeoefend. Dj spreker werd herhaaldeljk toogejuich t toen hij de grieven van de voorstanders van algemeen stemrecht in ’t midden bracht. Hij wees o. a. op het niet invoeren eener rente- of inkomstenbelasting, op het te lang uit stellen en eindelijk onder beperkende bepalin gen invoeren der herziening van het kadaster. Daarentegen is de zegelwet, die vooral de klei ne burgerij drukt, met ijver herzien, blijft het gebrekkige patentrecht in stand wordt de plaatsvervanging voor de militie gehandhaafd wetsontwerpen tot bescherming vau kinderen tegen overmatigen arbeid blijven buiten behan deling aan regeling van vrouwenarbeid, aan verzekering der werklieden tegen ongelukken bij hun arbeid, aan toezicht op fabrieken, aan behoorlijk onderwijs voor den ambachtsstand van staatswege, wordt niet gedacht. Het school geld op de lagere scholen is zood anig geregeld, dat wie het best betalen kunnen, den meesten onderstand voor de opvoeding hunner kinderen ontvangen. Het was meer dan tijd dat aan al dat onrecht een einde komt. Ter karakteriseering van het tegenwoordige kiesrecht werd door spreker nog op ’t volgende geval gewezen. Op de grenspaal tusschen Am sterdam en Nieuwer-Amstel staan twee huizen op. Donderdag jl. Allerheiligen eenigo op- I schudding gemaakt. Hoorde hij den geestelijke over de hel spreken, zoo gaf hij door houding en gebaren zijn goedkeuring te kennen, doch hot tegendeel gebeurde wanneer de priester van de tijdelijke straffen in ’t vagevuur gewaagde. Doch j Bij ’t eindigen der predikatie beklom hij den kansel en zeide, vol gens de Tijd, die dit verhaal doet, „door den Heer gezonden te zijn om op zijn manier de waarheid te verkondigen.” Dit werd hem echter bele t door een der geestelijken, die zich achter in de om De sluiting der internationale tentoonstelling te Amsterdam gaf den heer Lehman, eere.voor- zifter van het genootschap „Architectura et “O ^'Vljzer ging verder. Amicitia”, aanleiding om in een Woensdagjl in de Amstelstraat gehouden voordracht, de vol gende mededeelingen in cijfers te doen. Gedurende de 184 dagen, dat de tentoonstel ling geopend was, stroomden 1,427,521 50 ets. betalende bezoekers en 80,000 25 ets betalenden naar de tentoonstelling; buiten het bedrag der abonnementskaartenwerd alzoo aan entree gelden ruim 7‘/j ton gouds ontvangen. De erven Lucas Bols verschonken in hun POLITIE- VERORDENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Overwegende, dat de bepalingen der Alge- meene Politie-Verordening in deze gemeente niet door een ieder worden nageleefd, wenschen de ingezetenen in de gelegenheid te stellen zich voor de overtredingen en daaruit vloeiende ver volgingen te vrijwaren, door die Verordening ter. Secretarie, zoolang de vcorraad strekt, ver krijgbaar te stellen voor 10 centen. Snoek, 30 October 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, Als de eigenaar van ’t eene huis, dat onder Amsterdam behoort, fill belasting betaalt, is hij geen kiezer, en als de buurman, die vlak naast hem woont, f 30 betaalt, mag deze wel kiezen. De Staten-Generaal vertoonen niet het beeld der natie, hoogstens het beeld van den romp, zonder armen en beenen. Spr. eindigde met op to wekken tot een volks- petitionnement Met karrovrachten moesten de lijsten met onderteekenaron naar de Tweede Kamer worden gebracht. Na den heer Heldt bekwam de heer Gerhardt het woord. Naar zijn gevoelen zouden oorlog, prostitutie, handelscrisissen, werkeloosheid, moord en diefstal, ja zelfs overstroomingen en cholera verdwijnen, als we maar algemeen stemrecht hebben. „Algemeen stemrecht of anders revo lutie,” was zijn leus. De heer Siebenlist, die op hem volgde, liep minder hard van stal. Hij geloofde niet dat algemeen stemrecht alles in eens zal verbeteren. Toch kon hij geen vrede met het tegenwoordig kiesrecht hebben. Nu wordt hem gezegd dat hij te dom is om kiezer te wezenals hij mor gen een lot uit de loterij trekt, is hij er slim genoeg voor! Nadat de heer Do Lichter do vergaderden had aangemaand zich niet door heeren met witte dassen en kale kruinen tot oen andere meening te laten brengen, vroeg de voorzitter of er geen tegenstanders van algemeen stemrecht in de zaal waren. Daar er geen antwoord kwam, meende hij te mogen besluiten, dat alle aanwe zigen voor algemeen stemrecht waren. De heer Heldt gat nog als type van een volksman aan mr. Van Houten, en de voorzitter, de architect Cuypers. Ten slotte werd de volgende motie aangeno men „De vergadering, overwegende dat do grond wet geen leugens mag bevatten: dat art. 74, waarin staat, dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigen, een leu gen is, daar 7/s gedeelte der mannelijke meer derjarige ingezetenen is buitengesloten dat eik burger gelijk recht heeft en dus door zijn stem invloed moet kunnen uitoefenen op do regoeriug des landsspreekt als hare overtuiging uit, dut de dadelijke invoering van algemeen stemrecht in ’s lands, belang is, en dat allen die het tegen houden, een onderdrukking bestendigen tegen het belang van het algemeen.” Een poging, om het woord „leugens”- door „onjuistheden” te doen vervangen, omdat dit meer parlementair luidde, mislukte. Men besloot met in optocht naar het telegraaf bureau te trekken, ton einde de motie per telegraaf aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer te doen toekpmen. Toen de i telegrammen verzonden waren, werd er nog cons: I Een onderwijzer der protestantscho christelijke „leve het algemeen stemrecht, leve de volkswil” school te Gouda heeft aldaar in eonR K. kerk geroepenmaar toen moest bij het post- telegraafkantoor plaats gemaakt worden de postkarren en ging ieder zijns weegs.. De schuld der provincie Friesland bedroeg bij I het begin van dit juar f3,084,000, zijnde f 630,000 I meer dan een jaar te voren. De schulden der gemeenten in de provincie I beliepen op hetzelfde tijdstig f 6,408,502,sD I waaronder Leeuwarden met f 1,741,000. w I SN EEK, 2 Nov. In eene goed bezochte vergadering van het dept. Sneek der Ned. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, werd gisterenavond door den heer R. Ëenneraa eene voordracht gehou den over de middelen van vervoer op Java, en wel speciaal over de spoorwegen. Spreker behandelde het ontstaan der spoor wegen op Java de wijze vau aanleg, do eigenaardige moeilijkheden daaraan verbonden en de rentabiliteit van dit versnelde vervoer middel, dat ook daar, zoowel voor het personen als goederenvervoer zulke flinke resultaten op levert on bij verdere uitbreiding zeker den bloei van handel en nijverheid op Java zeer zal bevorderen Met veel belangstelling word deze interressante voordacht door zijn auditori um gevolgd. In deze vergadering werd, in plaats van den heer P. M. T. Dethmcrs, tot lid partemonts-bestuur gekozen de heer dr. A. Nijland. f Franekekadeel, 5 Nov. SVEI. Mil n s ra inimniii: bub wor ds BI X Ji EH L A y c j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1