OHffl H HET 1BBMMSSBÏÏ SB! Blfflis- II1HlIliTRfIE Itllll VOOR DE No. 91. ACH T-E N-D E R T I GS T E {883. WOENSDAG 11 O V JE 31 B B B. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, I' Tengevolge van A 0 Deze C OU BANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1,franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. l ADVERTENIIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den- Uitgever. Naar aanleiding van de ministerieele beschik king, waarbij mee 1 Januari a. s. de koperen centen buiten omloop worden gebracht, was het bezwaar te berde gebracht van het geringe aantal in omloop zijnde bronzen halve centen en aangedrongen op aanmunting en in circulatie- brenging van deze pasmunt. Deze klacht heeft het Dagbl tot de opmerking geleid, dat genoem de ministerieele beschikking uitsluitend spreekt van koperen centen, zonder van 1 centen te gewagen. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft besloten voorloopig een subsidie van f 500 toe te kennen aan het school fonds voor schippèrskinderen in Friesland. Op de jongste algemeene vergadering werd voor dit nuttige doel voor dit jaar f2000 aangewe zen. Dedric waggons vee op de Nederlandsch-Duit- sche grens, waarvan in ons vorig nummer mel ding werd gemaakt, zijn eindelijk over Boxtel naar Belgie gebracht, zoodat de koeien uit hun benauwde positie langs een uitweg gered zijn. Werd onlangs gemeld, dat de rijksontvanger Vermeulen te Dokkum een weduwe voor een hem aangeboden ongezegelde quitantie van f 16.44 met f 25 beboette, nadat genoemde weduwe door middel van een kassier tweemaal vergeefs be proefd had bij gezegelde quitantie het haar toe komende te verkrijgen, thans verneemt men dat de minister van financiën, officieel met de toe dracht der zaak bekend gemaakt, genoemde we duwe kwijtschelding van die boete heeft ver leend. De in der tijd zoo geruchtmakende zaak van het verbreken van deuren in het raadhuis te Ooë en Laak, door twee wethouders en eenige raadsleden, zal den 13 dezer voor de arrondis- sements-rechtbank te Roermond in behandeling komen. een wenk van den premier bleef de aanvraag dezer interpellatie achterwege en deze week is de heer Peau op zijn verzoek eervol ontslagen. Er is echter in die zaak heel wat gebeurd dat nog opgehelderd diende te worden. Het ,d s- sier dat daarover bij het Ministerie van Biiinen- landsche Zaken berust, is rijk aan curiositeiten. Wat echter hit zonderlingste is in het geval, is dat do eervol ontslagen leeraar daags voor zijn ontslag van den Minister een verlof kreeg met behoud van tractement tot .1 Maart 1884! Alleen onder beding van dit douceurtje moet de heer Péan er in toegestemd hebben den Minister te redden uit do moeielijkheid om hem te handhaven, waarop hij, ook volgens den heer Heemskerk, recht had, nadat hem reeds straf wegens het gepleegd feit was opgelegd. Maar het behoeft nauwelijks betoog, dat zulk een verlof van vier maanden, door een onmid dellijk ontslag gevolgd, èn een absurditeit, èu ten nadeele van het onderwijs, èn ten schade van de schatkist is. En dat alles om het gevaar voor eön clericale interpellatie af te wenden De heer Heemskerk wordt angstvallig. Die angstvalligheid openbaart zich trouwens ook de bij ambtgenooten van den premier en spe ciaal bij den heer du Tour. Het is toch op merkelijk en ik hoor dat er in de afdeelin- gen der Kamer ernstig op gewezen is dat de Minister van Justitie wel den moed heeft gehad om naar zijn overtuiging den griffier bij het Haagsche kantongerecht eervol ontslag te verleenen, ondanks de tegen hem ingebrachte grieven, maar dat hij thans voor de gevolgen van die daad terugdeinst en het toekennen van pensioen aan den eervol ontslagen ambtenaar der justitie steeds verschuift. In ten andere zaak, de Haagsche politie betreffende, moet de Minister al oven weifelend te werk gaan, on danks het zeer krachtig optreden van den oud- officier van justitie, den heer Patijn, onzen bur gemeester Men schrijft uit Oud-Beierland aan de N. R. De pokken-epidemie blyft hier nog steeds heerschen en eischt in niet geringe mate voort durend hare offers. Scheen het soms, dat de ziekte aan het afnemen was, de laatste dagen hebben doen zien, dat zij veeleer nog woeden der om zich heen grijpt. Het vaccineeren levert voortreffelijke resulta ten. Van hen, die mot goed gevolg gevaccineerd of gerevaccineerd zijn, werd bijna niemand aan getast, en het feit is hier ni< t tegen te spreken, dat de epidemie bijna uitsluitend onder de te genstanders der vaccinatie heerscht. Het is voorzeker een droevig verschijnsel, dat de te genstand tegen den heilzamen maatregel blijft heerschen. Het einde der epidemie is zoodoen de niet te voorzien. Volgens de Zw. Ct. heeft do gemeenteraad van Epe zich per verzoekschrift tot de Tweede Kamer gewend, teneinde de budgetten voor oorlog en justitie bij de aanstaande begrooting aanmerkelijk te besnoeien. Al de gemeentera den moesten in denzelfden geest handelen en evenzeer de afdeolingon van ’t Nut, van het on- derwijzers-gènootschap, de kiesvfereenigingen en wat dies meer zijja, een petitionnement moest haastig op touw gezet worden, opdat de stem me des volks (vox populi) tot in de Tweede Kamer en de apartementen der Ministers door- dringe. In de Haagsche Kroniek der N. Gron. Ct. lezen wij het volgende De algemeene politiek rust in afwachting van de grondwetsherziening, waarvan de verdere voorbereiding door de staatscommissie, tot na 1 Januari is uitgesteld. In het plan der regeering hgt het overigens alle mogelijke bezuinigingen op do begrooting toe te stemmen, zoodat zelfs de financieeie discussion, in afwachting van de belastiug-debatten, zich tot een minimum zullen kunnen bepalen. Waarover dus zal men lang praten? Nog eens over het onderwijs? Aanvankelijk liet het zich aan zien dat vooral over het middelbaar onderwijs een hartelijk woord zou worden gesproken, naar aanleiding van de Venloosche hoogere-burgerschool-quaestie met den leeraar Péan. Bij den heer Clercx had het voornemen bestaan den Minister van Binnen- landsche Zaken over de handhaving van dien leeraar, die het bestaan ven God in twijfel had getrokken, te iuterpelleeren. Tengevolge vau Het bij de Tweede Kamer ingekomen voor stel van den heer van Eek strekt om de adres sen van antwoord op de troonrede te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een korte betuiging van dank en hulde door deü voorzitter der Eerste Kamer oumiddellijk na het uitspreken der troonrede in de vereen ig- de zitting der beide kamers den Koning te bren gen. TWEEDE KAMER. I De geloofsbrieven van den heer Huber zijn I in de zitting van gisteren (Maandag) ingeko- I men.. Tot behandeling van de suppletoire be- I grooting van het departement van Marine, ten I gevolgq den brand op de werf te Amsterdam, is besloten. Bij de discussie over de suppletoi- re begrooting van Binnenl. Zaken verzekerde de Minister, dat in de laatste maanden buiten het spoelingdistrict geen besmettelijke longziekte I heerschte en de onjuiste berichten in buiten- I laiidsche couranten door onze Regeering zijn te- I gengesproken. Hot ontwerp is aangenomen I doch verworpen is met 27 tegen 21 stemmen I de verhooging van het tractement van den hoog- I leeraar in de graveerkunst aan de Rijks acade- I mie te Amsterdam, vangevraagd om een zeer I bekwaam graveur te kunnen aanstellen. Nog is aangenomen het ontcigenings-ontwerp I voor den lokaalspoorweg WinterswijkZeve- I naar, na aanneming van een amendement van I de commissie van rapporteurs, om de oude epel- I ling voor de plaatsnamen te behouden, in af- I wachting van nadere wettelijke regeling. Het I onteigeningsontwerp voor do verdieping van de Scheur is aangenomen met 42 tegen 5 stemmen. Heden (Dinsdag) verh ooging van Hoofdstuk 6. Wij lezen in de Amsterdammer De aankoop van land voor de nieuwe kerk hoven in de gemeente Ilavelte heeft een storm doen opsteken onder eenige ingezetenen dier ge meente. De oorzaak van het verzet is de hoo- go prijs, dien Uien besteed heeft voor die stuk ken heidegrond, een prijs, welke volgens des kundigen met dien van kleigrond gelijk staat. Daar een adres aan Ged. Staten met ruim vijf tig onderteekenaars, inhoudende protest tegen dien aankoop, zonder gewenscht gevolg bleef, zal nu een verzoekschrift van gelijke strekking aan den Minister worden opgezonden. De tentoonstelling van retrospectieve kunst in ’t Rijksmuseum te Amsterdam, die nog tot ein de December tegen f 0 25 voor een ieder te be zichtiging zou zijn, wordt zóo weinig bezocht, dat zij hoogstwaarschijnlijk reeds over eenige dagen zal worden gesloten. Nog wordt in verschillende bladen melding gemaakt van de volgende cijfers, betrekking hebbende op de ultimo October gesloten inter nationale tentoonstelling te Amsterdam. De Ethnographische afdeeling en de verzamelingen van den prins van Wales en anderen, waarvoor een afzonderlijken entreeprijs van f0.25 werd geheven, zijn door 72000 personen bezocht. Door het Nederlandsch Bijbelgenootschap wer den op de tentoonstelling 2700 bijbels en af zonderlijke testamenten verkocht. Eindelijk, als een bewijs dat ook de Nederlandsche spoorwe gen dezen zomer van de expositie profiteerden, wordt gemeld, dat alleen te Rozendaal voor ongeveer f 30000 aan rondreisbiljetten werden verkocht. Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschap pij van Landbouw heeft zich bij adres, waarvan ons een afdruk werd toogezonden, tot den Ko ning gewend en daarin gewezen op de groote nadoelen, welke de Nederlandsche landbouw lijdt, tengevolge het verbod van den invoer van Nederlandsch vee in Duitschland. Do beweeg reden van dit verbod is alleen gelogen in liet bestaan der besmettelijke longziekte hier te lan- xle, welke echter alleen voorkomt in het spoe lingdistrict, alwaar die ziekte wegens het stelsel van inenting, dat daar in de plaats van afmaken nog wordt toegepast, steeds zal blijven bestaan. Daar de praktijk geleerd heeft, dat het uitroeien van die ziekte alleen mogelijk is door onmid dellijke afmaking van alle zieke en verdachte runderen, zou men, door deze methode ook krachtig in het spoelingdistrict toe te passen, in een jaar de ziekte meester kunnen zijn. .Om deze redenen verzoekt het Hoofdbestuur dergo- noemdeMaatschappijdat zoodanige maatregelen worden beraamd, dat in Nederland zoo spoe dig mogelijk de besmettelijke longziekte met wortelen tak worde en blijve uitgeroeid. De nadeelen, die de landbouwers en veehan delaren door dit verbod lijden, zijn reeds zeer groot. De Friesche Maatschappij van Land bouw, die ook hier weer voor de belangen van den veefokker-landbouwer optreedt en dat wel op energieke wijze, toont zich barer roeping waardig. Door het gansche land is dit adres verspreid en ieder, die geacht kan worden, dat zijn stem weerklank zal vinden tot bereiking van het j voorgestelde doel’, wordt uitgenoodigd door een adhaesie-adres haar poge te steunen. Omtrent de financieeie plannen leest men in de Midd. Ct. o. a. de volgende geenszins roos kleurige voorspelling „Het tijdstip der behandeling van de finan cieeie ontwerpen schijnt nog geheel onzeker. Aanvankelijk werd vrij algemeen verwacht, dat zij vóór de wet op de middelen zouden kunnen worden behandeld, doch dit wordt meer en meer onwaarschijnlijk, eu ofschoon de ontwerpen moe ten dienen om de middelen Voor 1884 aan te vullen, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de Kamer vóór het einde van 1883 geen tijd vond om ze in beraadslaging te brengen „Wat er gebeuren zal, als de financieeieont werpen in behandeling komen, is niet moeielijk te voorspellen. Zoowel de poging der vijf leden als die van de regeering om de middelen van de regeering tijdelijk aan te vullen, zal worden verworpen de heer Heemskerk zal aan het zoeken moeten gaan naar een nieuwen minister van financiën (die niet licht,te vinden zal wezen 1) en alles zal op belastinggebied, wie weet hoe lang nog, bij het oude blijven.” kennisgeving. g BURGEMEESTER en WETHOUDE LIS van I de gemeente Sneek, maken aan de ingezetenen I bekend, dat het door hen vastgesteld Supple- I toir-Kohier van Belasting op de binnen deze ge- I meente gehouden wordende Honden, voor het I jaar 1883, aan den Gemeente-Ontvanger ter in- I vordering is overgegeven en alzoo een ieder ver* j I plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaal- den voet te voldoen. Sneek den 12 November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Ten behoeve van de noodlijdende bevolking op Java en Sumatra was tot Zaterdag jl. bij de Handelmaatschappij en bij den penningmeester -van het hoofdcomité een totaal bedrag van koperen halve f453,314.64‘/2 ontvangen, waarvan - bereids f 450,000 naar Batavia is overgemaakt. 162 grutters en handelaren in Nederland hebben een adres aan den minister van finan ciën gericht om op te komen togen de voorge- gestelde wederinvoering van het sedert jaren afgeschafte inkomend recht op de granen. Blijft de minister echter bij dit gedeelte van zijn voor stel, dan verzoeken adressanten het zoodanig te wijzigen, dat gepelde boekweit aan hetzelfde in voerrecht wordt onderworpen als de andere gra nen. SHEERER CUIRAIT !CTm«5 J i B 1 ft ft ft b A ft G I 0 5 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1