rm SIEIIWS-11 Dï EKH VtIEIII.ID TOOR DS V No. 92. 1883. ACH T-TO N-D E R T I G S T B N J e 17 PiI O V JE Ï3 12 13. lo weder ■g n 0 vroeger bij Grooteboer als knecht had gediend, i was. 'e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Ic a e e er t- s- b ;o n 0 a 0 !e 0 >r 1. i- e d- ADVEltlENllLN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7,/1 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zelfs van 13.58 M. boven A, P. bereikt met een was in twee dagan van ruim 1 meter en zijn alle laaggelegen landen geïnundeerd. Het in ’t laatst der vorige week door den Londenschen correspondent der N. 11. Ct. mee gedeelde bericht, dat de Transvaalsche deputatie dr. Jorissen verzocht had haar bij de onderhan- delingen met do Engelsche regeering van dienst te zijn, was niet van de deputatie afkomstig en, naar genoemde correspondent thans meldt, vol komen onjuist. Eenigszins in strijd met het vorige bericht, als zou de tentoonstelling van retrospectieve kunst in ’t museum te Amsterdam eerlang ge sloten worden, wegens gemis aan belangstelling van de zijde van ’t publiek, verneemt men thans dat het bezoek Zondag jl. van dien aard was, dat de passage door de zalen nu en dan bepaald gestremd was. Of de sluiting nu niet zoo spoedig zal plaats hebben, wordt niet gemeld. Wiecks „Deutsche uit de pen van den o. a het volgen- Zaterdag nacht kregen te Arnhem een behan ger on een gasfitter in een danshuis ruzie, wel ke aldaar echter spoedig werd beëindigd. Na dat beide buiten waren gekomen, gaf de laatste den eerste een steek met een mes tegen den onderbuik. De behanger, moenende alleen een stomp ontvangen te hebben, zette het op een loopen, gevolgd door den fitter, die echter spoe dig de vervolging opgaf. Na eenige oogenblk- ken bespeurde de aangevallene een pijnlijk ge voel en misselijkheid, en bemerkte, bij het licht van eene aangestoken lucifer, dat hem de inge wanden uit den buik hingen. Do officier van justitie, de rechter-commissaris en de commissaiis van politie waren weldra in het ziekenhuis, waarheen de patient werd ver- vervoerd, terwijl de gasfitter in zijne woning werd gevat. De toestand van den gekwetste is rede lijk. In de galerij der schoone kunsten op de in ternationale tentoonstelling te Amsterdam wor den thans de voor de verlooting aangekochte prijzen tentoongesteld. Ieder, die een of meer loten heeft, heelt naar de A. C. meedeelt, tot deze expositie toegang. de partij van dr. Kuyper, zoodat men goen roeping gevoelde ditmaal tot eenige ovatie ten opzichte der Transvaalsche Deputatie mede te werken. op Duitsch */2 Op de jongst gehouden algemeene vergade ring der Maatschappij van Weldadigheid maak te de min gunstige financieele toestand van die Maatschappij een onderwerp van gedachten wisseling uit. Aan de vergaderde leden kon toen nog niet door het hoofdbestuur mededeeling worden gedaan van het groote verlies dat ge leden was, door het overlijden van de onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid, die jaren achtereen annuiteit ad f 8000 aan de Rotterdamsche Hypotheekbank had betaald. Het verlies van deze bate is voor de weldadigheids- koloniën een zware slag, en het Hoofdbestuur ziet zich dan ook in de noodzakelijkheid, weder een beroep te doen op den steun van het Ne- derlandsche volk. De uitgaven voornoemd tengevolge van de armenwet in 1870, waarbij het domicilie van onderstand werd afgeschaft, zijn voortdurend stijgende, terwijl een der voornaamste bronnen van inkomsten, de contributies der leden, gaan deweg aehteruitgaande is. Er was een tijd dat er 20,000 leden waren, terwijl dit cijfer nu tot ongeveer 4000 is ingeslonken. Waarlijk het is beschamend dat er niet meer menschen gevon den worden, die bereid zijn de kleine geldelijke bijdrage ad f 2.60 per jaar voor die nuttige philantropische instelling af te zonderen. Het plan bestaat, weldra een algemeen be roep te doen op het Nederlandsche volk, om de Maatschappij van Weldadigheid te blijven steu nen. Aangenaam is het nu reeds te kunnen melden dat verscheidene vrienden der Maat schappij toezegging hebben gedaan om die po gingen door woord en daad krachtig te steu nen. In een vlugschrift over het Wetsontwerp-Van Delden, Gleichmann c. s., oppert de heer jhr. mr. II. C. Van der Wijck, oud-lid van den Raad van Indië, twijfel of dat voorstel staatkundig goed is-doordacht. Hij hoeft te veel achting voor de voorstellers, om te onderstellen dat zij een poging zouden bedoelen, om het bestaande Ministerie „een knuppel tusschen de boenen te werpen,” maar gelooft toch, dat zij aan hun eigen partij, zij ’t dan ook zonder opzet, een slechten dienst hebben bewezen. Hij acht een tijdelijke belasting den omslag niet waar, die uit de aanneming van het voorstel zou volgen, maar gelooft bovendien niet, dat de rijksmiddelen ver sterking behoeven, mits men do uitgaven voor Oorlog en Marine vermindere, de spoorwegen aan particulieren overlate en de lasten van het openbaar onderwijs meer oordeelkundig tusscheu Staat en gemeente verdeele. Den toestand van politieke en financieele machteloosheid, waarin wij geraakt zijn, schrijft hy toe aan „gebrekaan burgermoed”, aan „vrees in den walgelyksten vorm,” nl. vrees voor den persoon des Koniugs, vrees voor het verliezen van stemmen, vrees voor „het schetteren der schoolwet-irridenten”. Wel worden er in en buiten de Staten-Generaal genoeg kundige man nen gevonden, maar er bestaat een groot ver schil tusschen collectieven en individueelen moed. De schrijver eindigt met de hoop uit te spreken, dat de Staten-Generaal zich, nu het er op aan komt, dien collectieven moed zullen weten eigen te maken. misdadigers het kabinet opengebroken en het daarin aanwezige zilvergeld ontvreemd, terwijl zij al het aanwezige bank- en papieren geld onaangeroerd lieten liggen. De officieren van justitie, zoowel uit Zwolle als uit Zutfen, waren Maandagmiddag met de noodige rij ksveldwachter alhier tegenwoordig. Nader verneemt men, dat er hoop bestaat om een der knechts in het leven te behouden. Hij verklaart een der personen te kennen, en dat deze is geweest dezelfde, die nu een klein jaar geleden in de buurt aldaar diefstal heeft gepleegd met inbraak, en tegen wien sedert bevel van gevangenneming is uitgevaardigd, wegens eer- baarheidsschending en aanranding met geweld van een meisje of Vrouw. Die persoon is sedert vruchteloos opgespoord, en men wist niet beter of hij hield zich op Duitsch grondgebied op. Is dit zoo, dan is er veel reden om te gelooven, dat hij zich nu ook in allerijl zal hebben uit de voe ten gemaakt en zich reeds grondgebied zal bevinden. Uit Heino wordt gemeld Zondag ochtend 7 ure had hier eene verschrik kelijke misdaad plaats ten huize van den land bouwer Grooteboer onder deze gemeente, aan de grens van de gemeente Raalte. Terwijl al de huisgenooten van G., behalve de beide knechten, naar de vroegkerk waren, traden twee manspersonen de woning binnen. Toen de knechten te voorschijn kwamen, werd onmiddellijk de oudste knecht aangevallen en be kwam deze vier revolverschoten in en tegen het hoofd en in de beenen, waardoor hij bewusteloos, met erg bloedende wonden aan het hoofd, tegen den grond viel. De jongste knecht, oud 15 jaren nam daarop de vlucht, maar werd door de beide indringers achtervolgd en doodgeschoten en ver volgens in de schuur gesleept. Terwijl zij daar mede bezig waren, kwam de oudste knecht ee- nigzins bij, en had nog zóóveel kracht om, on danks zijn bloedende wonden, in den stal op een paard te stijgen en daarmede hard weg te rijden naar het dorp, waar de politie met het voorgevallene werd in kennis gesteld. De oudste knecht had een der moordenaars herkend als Gradus Arends, oud 25 jaren, die vroeger bij Grooteboer als knecht had gediend, i niacmues, ue ueiaugeu uer cousumemeu gi maar laatstelijk in Duitschland werkzaam was. I buiten rekening mocht laten, welke juist Ook dr. Schacpman heeft zich in het open baar, in een vergadering van „de katholieke kring” te Den Bosch, over ’s rijks financiën doen hóoren. Noch de rogeerings-ontwerpen, noch het voorstel van Delden c.s. vonden, volgens een verslag dat de Amst. van deze lezing geeft, génade in sprekers oogen. Alleen de verhooging van het accijns op gedistilleerd achtte hij niet verwerpelijk, omdat ze past in het stelsel der drunkwet. Voor ’t overige verwacht hij vooral heil van bezuiniging op groote schaal, toe te passen in beperking van uitgaven voor ’t hooger onderwijs aan de universiteiten, in inkrimping der ambtenaarswereld en verlaging van ’t budget voor oorlog. Doch in elk geval behoorden z. i. dé katholieke kamerleden de goedkeuring van elke nieuwe belasting te weigeren, als laatste middel van verzet tegen de wet op 't lager onderwijs en als dwangmiddel om wijziging van die wet te verkrijgen. Het Hof te Arnhem deed Dinsdag uitspraak in de belangrijke zaak van H. Roland Holst jr.. procuratiehouder te Amsterdam, door het hof aldaar wegens eedsweigering veroordeeld tot acht dagen celstraf, waarvan cassatie. Door den hoogen raad is beklaagdes arrest vernietigd en naar het gerechtshof te Arnhem verwezen, om opnieuw te worden onderzocht en afgedaan, welk hof alsnu, opnieuw recht doende, beklaag de heeft ontslagen van alle rechtsvervolging, uithoofde hij, als niet behoorende tot eenig kerkgenootschap, met het afleggen der door hem aangeboden belofte kon volstaan en daartoe had belmoren te worden toegelaten en dat alzoo zijn weigering om den eed te doen niet is een strafbaar feit, en den Staat veroordeeld tot be taling der kosten van het geding. Verdediger mr. J. A. Levy, advocaat te Amsterdam. In een der buurten of wijken van Tilburg, de Veldhoven, zijn tal van herbergiers zonder vergunning, die vrij publiek voor jan en alle man een borrel schenken. Er wordt zelfs op de Veldhoven en bij buurten veel meer jenever verkocht zonder dan met vergunning. De ma réchaussees weten het, maar schijnen niet bij machte het te beletten. Op het verzoek aan het Amsterdamsche stu dentencorps om eene eerewacht te vormen voor de Transvaalsche Deputatie, werd door den Se naat geantwöord, dat men geene samenwerking wenschte met de studenten der Vrije Universiteit, allerminst waar aan hen de eereplaats zou worden toegekend. Toeu nu naar aanleiding daarvan aan den Senaat te kennen werd gegeven, dat, wanneer dit laatste een bezwaar was, dit zou kunnen worden weggenomen door aan de jongelui der V. U. de tweede plaats in de eerewacht aan te wijzen, meende de Senaat de beslissing hierop niet geheel op eigen verantwoording te moeten neineu, en belegde hij eene korpsvergadering. Daarin werd met algemeene stemmen besloten, in geen geval mede te werken tot eene ovatie waarin de studenten der Vrije Universiteit be trokken waren, en, wat nu de vraag betrof of men dan ook langs anderen weg van de komst der Transvaalsche Deputatie te Amsterdam no titie zou nemen, werd met groote meerderheid van stemmen besloten dit niet te doen, en wel op grond, dat wel van sympathie der Nederlan ders voor de Transvaal vele blijken waren ge geven, maar dat die wederkeerig jegens Holland nimmer zoo bijzonder groot was geweest, en waar ze zich al had geopenbaard, dit geschied was in eene eenzijdige richting, nl. in die van Men leest in No. 4 van Hlustrirte Gewerbezeitung” Heer Otto vou Breitschwert de Als een vloek ruste op de Amsterdamsche Tentoonstelling het gebrek aan bescherming van het recht des uitvinders. Juist de kleine patent-bezitter en de voor ambachtslieden of kleine ateliers werkende ma- chinen-fabrikant in EngelandDuitschland Amerika enz. voelde zich afgeschrikt door de vogelvrijheid, welke zijn speciaal product in Hol land bedreigde. Daarin ligt de oorzaak der groote teleurstel ling, die men ondervond, wanneer men omzag naar uitvindingen en verbeteringen, welke het den ambachtsman en de kleine bazen mogelijk moeten maken met het fabrieksbedrijf eeniger- mate gelijken tred te houden. De kleine mo toren, de voor speciale ambachten geconstrueerde werktuigen van nieuw model, waren zeer spaar zaam vertegenwoordigd. Nu echter komt het betreurenswaardigste juist die transatlantische firma, welke don schroom der andere machinenfabrikanten voor. Hollandsche imitatie niet gedeeld, maar daarente gen een groot aantal machines voor de meest ver schillende takken van handwerks- en fabrieks-nij- verbeid naar Amsterdam gezonden had (alwaar de geheele zijwand eener zaal met deze voortbreng sels wasbedekt), juist de Singer Naaimachinen Company in New-York, moest zich, toeu zij het Eerediploma met recht verworven iiad, aan de heftigste aanrandingen van de zijde der Duitsche concurrenten der pers blootgesteld zien 1 De Duitsche naaimachinen-industrie heeft zich zonder twijfel zeer rijk ontwikkeld, juist door middel van het namaken van oudere Singer’sche naaimachinen-vormenmaar deze Duitsche fa- brikatie is niet in de menigvuldige eischen, zoo wel van de handwerks-en fabrieks-nijverheid als vau de huis-industrie, op zóó veelzijdige wij ze te gemoet gekomen als het New-Yorker huis, hetwelk, zeldzaam genoeg, van de Duitsche fabrikanten onophoudelijk het verwijt moethoo- ren, dat het in Amsterdam zulke rij ke variation van het begrip naaimachine, van de élégantste in eene sierlijke commode verborgen salou-naai- machine tot de grootste min of meer lomp uit ziende leder-naaimachine voor schoenen fabrie ken, geëxposeerd had; alsof men louter uit toe gevendheid tegenover de producenten van naai machines, de belangen der consumenten geheel van Met een schop uit het varkenshok hebben de j de voor hunne branche aangewezen machinen In ’t zuiden van ons land is men weer met buitengewoon hoog water geplaagd. Bij Grave heeft de Maas de hoogte van 9.31 M., by Venlo l'W] SVEEkEK OI KAV 0 11 «mms in m mmt 8u 3- B I X X E X L A X I». ij 10 o I 6 6 6 Ig it V. m i .5 !9 .0 15 i 15

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1