IdIIIW II III I MlWIffl SIB. ■S- ffl mEfflfflMLIII 1008 DE I F 0 I 1883. No. 93. ACH T-R N-D E R T I G S T E N J 21 O V KMB Id R. W O IS IN S IjV O goed ADVER'LENllÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Binnen een paar dagen kan thans do uitgave van Holland-Krakatau worden tegemoet gezien. De Fransche uitgave is reeds van de pers geko men. r o 1 )- n J n- lit 111 J bij financiën zich te Utrecht. Hij ontdekte bij die gelegenheid in een rijksgebouw een keurig plafond en gaf aanstonds last dit uit te breken en aan zijn adres naar het departement van fi nanciën te verzenden, alles natuurlijk op ’s lands kosten. Thans moet men bezig zijn het merk waardige plafond in de kamer van den hoofd ambtenaar aan te brengen. Slaat, vraagt de redactie der Arrihemsche, mis schien op dit geval de aanmerking in het voor- loopig verslag der Kamer „De post van f 6000 voor aankoop eh onderhoud van meubelen kwam velen leden hoog voorterwijl de in vroegere jaren gevraagde som f 4000 beliep, wordt nu, evenals in de beide vorige jaren, twee duizend gulden meer gevraagd Een ongenoemde doet in de Arnh. Ct. het volgende verhaal, dat, volgens een naschrift van de redactie van genoemd blad, waar is. Onlangs bevond een hooggeplaatst ambtenaar Volgens het Utr. Dbl. is een boerenarbeider te Hoogland op de volgende min aangename wij ze van zijn spaarduitjes afgekomen. Hij was een zeker persoon f 80 schuldig en toen deze nu kwam te overlijden, betaalde hij die som aan de arm verzorgers om den overledene een fatsoenlijke begrafenis te bezorgen. De erfgenamen waren hier echter wel mede gediend en toen nu de begrafenis naar behooren had plaats gehad en de familie op brood, koffie, enz, onthaald was, stel den zij een rechtsvordering tegen den arbeider tot betaling van die som van f 80 in het kanton gerecht stelde hen in ’t gelijk en een deurwaar der legde beslag op des arbeiders spaarduitjes. In de gemeente Noordbroek hebben onderwij zers van openbare scholen, hoewel hun zulks bij hun instructie was gelast, geweigerd her- halingsonderwijs te geven, zoolang hun daar voor geen vergoeding werd toegekend. De „Gemeentestem”, door burgemeester en wethouders dienaangaande geraadpleegd, hoeft als haar oordeel doen kennen, dat bedoelde on derwijzers ongeoorloofd handelen. „Wat er” zoo schreef zij „zijn moge van de vraag, of hun vergoeding wegens het geven van herhalingsouderwijs naar de wet toekomt, zij hebben het recht niet aan de in structie gehoorzaamheid te weigeren.” Zoo denken ook wij er over, zegt het Volks blad. Wie zich verongelijkt rekent, wende zich tot de bevoegde macht om recht te erlangen. Maar in afwachting daarvan is gehoorzaamheid des ambtenaars plicht. In de zaak der eedsweigering van A. R. Holst Jr uit Amsterdam is het laatste woord nog niet gesproken De proc.-gen. te Arnhem heeft zich in cassatie voorzien bij don Hoogen Raad, naar aanleiding van het vonnis van het Arnhemsehe Gerechtshof, waarbij do beschuldig de van alle rechtsvervolging was ontslagen. epidemie inde jaren 1870 en ’71 slechts die 5 gezinnen van de pokziekte verschoond bleven, waar voor een behoorlijke vaccinatie was ge bet financieel beheer laat, zegt het Vad.° veel zorgd. Sedert moet daar de tegenzin zeer ver te wensehen over immers de Staten-Generaal kunnen niet verhinderen, dat binnen de gren zen der begrooting veel geld verkwist wordt. Het blad zou daarom do repressieve controle willen versterken, door de algemeene rekenka mer, die thans slechts bevoegd is over uitgaven binnen de grenzen der begrooting opmerkingen te maken, meer macht te geven. Het zou dan, gaat het Vad. voort, wonschelijk zijn dat de rekenkamer niet alleen bevoegd, maar zelfs ver plicht werd, om telkens, als zij gemis van zui nig beheer of wel verkwisting van rijksgeld ontdekte, daarover met den betrokken minister in correspondentie te treden en deze binnen zeer korten termijn aan de 2e Kamer over te leggen. Dikwijls zou dan de Kamer in staat zijn, om, zoo al niet het gebeurde ongedaan te maken, dan toch- maatregelen te nemen om herhalingen te voorkomen. Voorts moesten de begroot! ngsartikelen h. i. meer gesplitst worden, want zooals sommige begroetingen thans zijn ingericht, is de finan- eieele controle der vertegenwoordiging weinig meer dan een schijnvertooning. Ware het te doen om een blanco-crediet, dan zou men even goed voor elke begrooting slechts éen artikel kunnen vaststellen. Is men daarmede echter niet tevreden, wil men werkelijk, dat de Tweede Kamer niet in schijn, maar in werke lijkheid de koorden van de beurs in handen zal houden, dan, zegt het blad ten slotte, behoort voortaan elke begrooting zóo te worden inge richt, dat de vertegenwoordiging in staat is in overleg met de tegeering vast te stellen, hoeveel voor verschillende zaken afzonderlijk zal mogen worden bestemd. Eenige inwoners van Leiden, waaronder de hoogleeraren Buijs, Van Boneval Faure, Graven, Van der Hoeven, Van der Lith en Foekema Andreae, hebben aan een 90-tal landgenooten uit verschillende gemeenten het volgende adres verzonden Het aan de Kamer te richten adres luidt als volgt Naar aanleiding van de pokken-epidemie te Oud-Beierland wordt aan de N. R. Ct. mede gedeeld, dat te Moerkappele, bij een dergelijke OVERZICHT. De afdeelingen der Fr an s c h e Kamer be noemden in de vorige week de commissie tot onderzoek der credieten ten behoeve der expe ditie naar Tongking. Daarin zijn gezeten drie onbepaalde voorstanders van het protecto raat, twee die verlangen dat Frankrijk zich er t oe bepaalt de delta der Roode rivier te bewaken, maar allen beslist voor de aanneming, zelfs voor vermeerdering van de credieten, als de regee- ring ophelderingen zal gegeven hebben. Ver- scheidenen, zooals Rivière, verlangden categori sche verklaringen en één zal voorstellen een motie van afkeuring als de verklaringen onvol doende zijn. Paul Bert, de voorzitter der in vloedrijke fractie der „Republikeinsche Unie”, heeft verklaard, dat ook hij nadere ophelderingen noodzakelijk acht. De commissie heeft Rébot tot voorzitter en Cavaignac tot secretaris gekozen. Beiden zijn voorstanders van het plan om de noodige gel den te verleenen en desnoods meer om de zaak zoo spoedig mogelijk tot een gewenscht einde te brengen. De Kamer hield zich in de vorige week bezig met de behandeling van het ontwerp tot wijzi- De controle der volksvertegenwoordiging op a I f I r L Volgens de laatste opgaaf van den penning meester der Commissie, den heer E. Attoma, is met inbegrip der nagekomen giften, ten be hoeve van dé noodlijdenden door de ramp van Paesens en Moddergat, tot 17 Nov. jl. ontvan gen f 134,111.595. S N E E K 20 Nov. Ook aan de firma J. Veen Co. alhier, is, volgens de verbeterde officieele lijst van be kroningen, de zilveren medaille toegokond op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam. Ook door ons gemeentebestuur is aan den Ko- ning een adres van adhaesie verzonden aan het be kende adres van het Hoofdbetuur der Maatschappij vau Landbouw in dit gewest, om spoedige uitroeing van de besmettelijke longziekte in het idpoelings- district te bevorderen. Jl. Zaterdag avond hield de alhier bestaan de Vereeniging „Hulp in Nood" de eerste barer drie, volgens reglement bepaalde vergaderingen, die ook toegankelijk was voor heeren donateurs. In deze bijeenkomst werd door den secretaris een vrij uitvoerig verslag uitgebracht over den toestand en de handelingen van de vereeniging over het afgeloopen jaar, welk verslag we in een volgend nummer geheel zullen opnemen. De penningmeester der vereeniging bracht daarna verslag uit van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat, met het batig saldo van het vorige jaar, groot f83.995 het totaal der ont vangsten aan jaarlijksche contribution van 257 donateurs en aan giften in eens had bedragen f 500.875; dat der uitgaven f372. zoodat een batig saldo overbleef vanfl28.875. Namens de daarvoor benoemde commissie, bestaande uit de Heeren: E. Feenstra, J. Bergmans en K. G. de Jong, werd door laatstgenoemde rapport uit gebracht over die rekening, die door hen in volmaakte orde was bevonden, waarna zij con cludeerde de rekening vast te stellen tot boven genoemd bedrag en den penningmeester onder dankbetuiging voor zijne administratie te dechar- geeren. Als lid van het bestuur werd de heer K. Lampe Jr. herkozen, als lid van de Commissie, bedoeld in Art. 4 van het Reglement de heer J. R. Brouwer. Voor een talrijk publiek trad Zondagmiddag in de Concertzaal als spreker op, de heer F. Do- mela Nieuwenhuis van ’s Gravenhage. Spr. begon met het ingezonden stuk door den heer H. Pijttersen Tz. alhier, in de Sneeker Courant van 17 Nov. 11. voorkomende als zich-zelf weersprekend te brandmerken en betreurde het, dat dien schrijver, die het wel de moeite waard achtte drie kolommen vol in genoemd blad te stellen om het socialisme te bestrijden, den moed ontbrak met hem in dis cussie te treden dergelijke aanvallen had het socialisme wel meer te verduren. De spil, waarom het draaide was: arbeid- kapitaal-redding- vereeniging. De Fransche revolutie, van 1789, evenmin als die van 1848 en het jaar 1870, hadden de ge- wenschte gevolgen gehadnog steeds leed de arbeid ten bate van het kapitaalhet kapitaal was de onbetaalde arbeid. Alleen algemeen stemrecht kon hierin verbe tering brengen en dan bleef de vraag of het niet gaan zou als in Duitschland, nl.dat in voering van algemeen stemrecht, intrekking van het recht van vereeniging en van vrijheid der drukpers tengevolge zoude hebben. De staat moest alles beheerscheu en de groote werkgever zijn. Zoowel als in Frankrijk en Duitschland de staat in tabak deed, kan dit met alle producten en levensmiddelen geschieden. De algemeene toestand van den handwerks man was treurig, geen verdiensten (waarvoor niet pleit, dat men soms voor geld en goede woorden nog niet iets gedaan kan krijgen) naar de vele uren daags te verrichten arbeiddit ontlokte zeker socialist eene dichterlijke ont boezeming, waarin hij zich met een ezel verge leek. Alle typische episoden uit de redevoering aan te halen zou te ver voeren; volgens spreker zou, indien geen andere middelen worden aan gewend, alleen de commune het socialistische doel bevorderlijk kunnen zijn. Met allen eerbied voor de begrippen van an ders denkenden, komt de conclusie ons wel wat een paardenmiddel voor. Ook wij beamen, dat er nog veel te verbe teren valt, maar of eene commune van 1800 zóóveel verbeteren zal, wat in 1789—1848 en 1870 niet verkregen is, betwijfelen wij zeer. Het komt ons voor, dat de socialisten voor het meerendeel ontevredenen zijn, die men te genwoordig onder alle staudeu vindt. De leer: als het den werkgever goed gaat, gaat het den werknemer ook goed, schijnt niet op het programma der socialisten te staan; de ondervinding heeft reeds menigmaal geleerd, dat dit waarheid is. Na afloop der rede van den heer N., werd gelegenheid tot debat gegeven. Van de aanwezigen, waaronder velen het met den spreker wel niet ééns zullen geweest zijn, nam één het woord, waarop re- en dupliek volgde. Hierna ging de vergadering uiteen. (Ingez.') Zooals men zich herinneren zal, werd voor eenige weken nabij Helmond in een sloot ge vonden het lijk van een fabrieksarbeidster, en wel in zoodanigen staat dat het vermoeden van een moord gewettigd scheen. Ofschoon de in structie van deze zaak het vermoeden, dat men tegen zekeren Van Allen had, zeer heeft ver sterkt, blijft de in arrest genomen verdachte al le schuld aan de misdaad ontkennen. Thans moeten zich echter twee getuigen hebben op gedaan, die den moord van nabij zagen, nl. twee jongens, die zich op dat oogenblik op een aan grenzend stuk bouwland met wortelen stelen bezig hielden, en uit vrees voor olitdekking van hun wanbedrijf, tot heden bleven zwijgen. was zorgd. Sedert moet daar de tegenzin zeer minderd zijn, terwijl ook thans, naar van een andere zijde wordt bericht, de vrees voor den dood bij vele bewoners van Oud-Beierland don onwil om zich te laten vaccineeren overwint, zoodat er in de jongste acht dagen meer dan 100 personen ingeënt zijn. OBBkBR C»IJRAW iB«i B MA EX L I N I>. )k 50 it B 17 I T E X I. A X E9 6 6 ilo or de 3- 3- 1 i lts 0- id it n- sis ,1 iV. a. I 17 I U 96 „Met het oog op de stemming, die er in de Tweede Kamer schijnt te heerschên omtrent de voorgedragen belastingont- werpen, kan het goede vruchten dragen, zoo een, groot aantal dergenen, die in een inkomstenbelasting voor een niet onbe langrijk bedrag zouden worden aangeslagen, op aanneming van het foorstel Van Deldcn c. s. aandringt. Wij stellen ons daaróm voor, te trachten in onze omgeving op het onderstaande adres.aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal handteekeningen tè verkrijgen. We zouden het op hoogen prijs stellen, zoo gij in de stad uwer inwoning hetzelfde wildot doen, en ons zoo steunen bij het in’t levenroepen van #ene algemeone beweging in gelijken geest?’ enz. „Geven, de ondergeteekenden met verschuldigden eerbied het Volgende te kennen: Zij hebben met groote belangstelling kennis genomen van het voorstel tot lijdelijke hefting der inkomstenbelasting, door de hh. Van Delden e. s. ingediend; Zij zouden allen, werd dit voorstel wet, tot een eenigszins be langrijk bedrag worden aangeslagen. Juist dit geeft hun, naar zij meenen, de bevoegdheid op de invoering eener dergelijke belasting aan te dringen; Zij gaan uit van de vooronderstelling, dat het niet mogelijk zal zijn, reeds op het budget voor 1884 zooveel te bezuinigen, dat het tekort vervalt; Zij laten in het midden of niet bij ernstig streven naar ver eenvoudiging en bezuiniging in het staatsbedrijf in de toekomst een aanzienlijke vermindering van uitgaven mogelijk zal blijken; Zij meenen echter dat, zoolang er een tekort te dekken is, daartoe vooral door de meergegoeden moet worden bijgedragen en dat een tijdelijke inkomstenbelasting tevens een deugdelijke grondslag zal zijn, waarop bij herziening van ons belastingstel sel kan worden voortgebouwd; Zij wensehen in het midden te laten, of het ingediende ont werp in alle bijzonderheden u aanbeveling verdient en bepalen zich tot het betuigen hunner ingenomenheid met het beginsel, dat er aan ten grondslag ligt Zij verzoeken u met aandrang, tot het tot stand brengen eener wet op dat beginsel rustende uwe medewerking te verleenen, het ontwerp der hh. Van Delden c. s door amendementen te verbeteren, wanneer het in bijzonderheden uwe goedkeuring niet mocht wegdragen, maar het in geen geval te verwerpen.” e I i- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1