Wills H IDIIfflfflHLIII ÏMII DE IMllII II IIIIT HIM MM'ill I SIH. I k 1 I i| No. 94. ACH T-K N-D E R T I G S T P] J A H G A N G. 1883. Z A TE K I) A a 24 O V E m BS 12 r. Bij dit nummor behoort een Bijblad r a 1 a r. de en I ti a 1. ,e De Stand, doet eenige nadere mededeelingen over de plannen tot ontvangst der h.h. Kruger c.s. Zij komen op ’t volgende neder De Zuid-Afrikaausche Vereeniging OVERZICHT. Het Fransche kabinet houdt dezer dagen zeer kalme zittingen en doet dientengevolge veel werk af. De Senaat behandelde jl. Maandag en Dinsdag het laatste gedeelte der overeenkom sten met de spoorwegmaatschappijen en nam ze ten slotte allen aan; deze zaak is dus geheel naar den zin van het ministerie afgelcopen. De Kamer, die Maandag jl. een aanvang maakte met de behandeling der begrooting, nam die voor landbouw en koophandel reeds aan met het oog op den stand der finantien zijn alle voorstellen tot verhooging van sommige posten onverbiddelijk algestemd. De behandeling der aangevraagde Tongking- Het Tjalkschip Zwerver, schipper Kuilman, te huis behoorende te Gasselternijveen, komende van Rotterdam naar Muntendam, geladen met steenko len, is op het Westerha venhoofd te Lemmer lek gestooten. Bij het binnenhalen van het schip is het in de haven gezonken. ’t Schip was geassureerd te Wildervank. e i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franc» in te zenden. reeds deze maand gesloten, maar blijft, tegen een intree prijs van f 0 25, tot 1 Januari a. s. toegankelijk. Het gebouw der koloniale afdeeling van de Amsterdamsche tentoonstelling, dat tot tijdelijk koloniaal museum zou worden ingericht, is thans, naar ’t Udbl. meldt, voor de som van f 15,000 aan het comité der internationale landbouwten toonstelling van 1884 overgegaan eu zal zoo spoedig mogelijk ontruimd worden, terwijl de kampong dit lot zal doelen. Een nieuw tooneelstuk van den heer Rosier Faassen, getiteld: „Hannes”, is door den auteur aan den Raad van Beheer van het „Ncder- landsch Tuoneol” aangeboden. In den laatsten tijd kwamen te Amsterdam herhaaldelijk klachten in omtrent straatrooverij- en, meestal gepleegd op beschonken en half be schonken personen, die des nachts op straat wa ren geweest. Het mocht den rechercheur Wa gener, van de 2e sectie, gelukken de straatroo- vers en handlangers te ontdekken. Alle schandelijke feiten kwamen aan het licht. Do gearresteerde, B. R. genaamd, had zich in contact gesteld met eenige meisjes van 13 tot 16 jaren, die hem ’s nachts op zijne zwerftoch ten vergezelden kwamen zij een persoon tegen, die hem als eene goede prooi voorkwam, dan werden de meisjes er op afgezondenzij lokten die personen in een onbewoond huis in de Hein- tjehoeksteeg en eenmaal binnen zijnde werden de lieden door B. R. beroofd. ding lijdelijk eenigszins gespannen was, s op verzoek van de Deputatie in gemengde com missie samenwerken, om onderscheidene aan gelegenheden met de Deputatie te bespreken. Te ’sGravenhage wordt de ovatie voor deze reeds geregeld onder leiding van graaf van Limburg Stirum. Te Rotterdam heeft zich voor hetzelfde doel, op initiatief van den heer Ittman, een locaal comité, gevormd, of is bezig zich te vormen. En in de hoofdstad heeft het eerst zoo kleine regelingseomité zich vervijfvoudigd en zullen waarschijnlijk, onder de leiding van den heer Schubart, niet slechts schietoefeningen ter eere der Deputatie plaats hebben, maar zal ook de intocht van de hh. Krugor c. s. allerfeestelijkst zijn, daar reeds allerlei soort vereenigingen zich bereid hebben verklaard om aan den intocht deel te nemen. Want wel heeft de heer Kruger in zeer vriendelijk schrijven de studenten der Vrije Universiteit bedankt voor het aangeboden vor stelijk eerbetoon en wenscht hij beslist door geen eerewacht te worden ingehaald, maar volks- ovatie als uiting van sympathie en genegenheid stelt hij, ook van de zijde der studenten, op zeer hoogen prijs. Ter voorkoming van moeielijkheden is alleen verzocht, dat de regelingscommissie vooraf haar plannen aan de Deputatie wilde mededeelen, ten einde alles te voorkomen, wat met het karakter der Deputatie streed. Het voornemen der Deputatie is dan ook, om misschien over 4 a 5 weken, zich eerst naar den Haag te begeven, om (zonder eenig poli tiek doel) haar afwachting bij het Hof en het Ministerie te maken van daaruit naar Amster dam te komen, en eerst daarna Rotterdam of andere plaatsen te bezoeken, waar deze over komst mocht gewenscht worden. De gezagvoerder, eigenaar van het Engelsch stoompleizierjacht, die Zondag jl. te Dokkum een geweer afschoot, waardoor vier knapen eenigszins gekwetst werden, is te Leeuwarden in hechte nis gebracht, niettegenstaande zijn aanbod om f20,000 als borgstelling te storten. Naar Isr. meldt, heeft de familie Scharff, be kend door het proces Tizza-Eszlar, zich te Amster dam metterwoon gevestigd. Ook Moritz is mee gekomen. De bekende Venendaalsche tapster is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld geworden tot ■21 dagen celstraf, wegens het verkoopcn van •drank aan knapen van 13 en 14 jaar, of wel het lastgcven daartoe, of het toelaten daarvan zooals men weet had zij beweerd, dat haar dochtertje den drank had ingeschonken. Namen wij dezer dagen uit de Arnlt. Crt. het bericht over, dat een hooggeplaatst ambte naar bij financiën in een rijksgebouw te Ut recht een fraai plafond had laten uitbreken om het op rijkskosten in ziju kamer aan het mini sterie aan te brengen, het Vad. kan thans mededeelen, dat bedoeld plafond bestemd is voor het rijksmuseum te Amsterdam. Het kopijrecht met de voerhanden exemplaren van de dichtwerken van Nic. Beets, volledige uitgave, is \oor f 12280 78 uit handen van den heer W. H. Kirberger te Amsterdam overge gaan aan den heer A. W. Sijthoff te Leiden. Zondag voor acht dagen is een predikant uit Kijkerk, terwijl hij in een rijtuig naar Putten reed om daar te preeken, onderweg door -eeni heden aangehouden, die beweerden dat, als het zonde was de tram Zondags te laten rijden, dominé dit ook niet mocht doen. De predikant werd genoodzaakt uit te stappen en moest het verdere gedeelte van den weg te voet afleggen. Te Weert, in Limburg, heeft in een twist zekere K. zijn broeder met een mos zoodanig verwond, dat men voor diens leven vreest. De dader is ommiddellijk in arrest genomen. De tentoonstelling van retrospectieve kunst, gehóuden in het Rijksmuseum te Amsterdam, Wordt niet, zooals eenigen tijd het plan was, De Billiton-quaestie is in de Tweede Kamer iegraven, althans tijdelijk Over ’t algemeen waren de discussion daaro ver nog al verward, zoeals ook in do Kamer werd erkend De nietigheid der overeenkomst tusschen de Billiton-Maatschnppij en de Indi sche Regeering is door den Minister Heemskerk ■erkend. Wat zal het lot der Indische begrooting zijn? t Handelsblad denkt dat zij aangenomen zal worden, zij het ook met eene kleine meerder heid De Minister is aan ’t schrappen vau 'cijfers gegaan en heeft daardoor do begrooting Tuitn 4 ton verminderd, maar de heer Bastert li i^Lp hem in -d&t werk door eene reeks van a- mandementen die de begrooting met ongeveer l’/i millioen gulden zouden verminderen. inmiddels heeft de minister reeds een afkeurend votum getroffen. De Kamer toch heeft gisteren <Donderdag) na langdurige discussie, hoofdstuk J.1 (uitgaven in Ned. Indië) der Indische be grooting voor 1884 (ruim 119 7, millioen) ver worpen met 43 tegen 35 stemmen. Ook de Minister va; J darine heeft besloten eenige bezuinigingen op zijn begrooting aan an bren- 4jen tot een bedrag van ongeveer 7 tou. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Crt. meldt, dat Minister Heemskerk druk in de weer as om een plaatsvervanger voor den hoer Grob- bóe, den Minister van Financiën, te vinden, 'daar diens belastingplannen veroordeeld zijn en daarbij de Kabinetsquaestio niet zal worden ge steld. ADI EHTENllLN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dat het thuis behooren in het Hemelsche rijk nog geen waarborg aanbiedt tegen slofheid of oneerlijkheid, heeft een Amsterdamsch kruier dezer dagen tot zijn nadeel ondervonden. Twee Chineezen toch, die met hun inzendingen op de Amsterdamsche tentoonstelling waren, zijn naar Nizza afgereisd zonder den kruier, wien zij f 300 schuldig waren, te betalen. De man moet nu totaal geruïneerd zijn. Een allertreurigst ongeval deed zich Dinsdag ochtend, volgens de Arnh. Crt., bij den land bouwer F. in de Fraterwaard, onder de ge meente Dieren, voor. Twee zijner oudste doch ters, die voor de eerste maal, sedert de verbou wing der hofstede, een nieuwe slaapkamer hadden betiokken, hadden daarin voor opdroging en verwarming een hoeveelheid gloeiende kolen ge plaatst, en zich in dat besloten vertrek ter ruste begeven, met het ongelukkig gevolg, dat door het zich ontwikkelen en vermenigvuldigen der stikstof, de een deu volgenden morgen reeds levenloos en de andere bijna in dienzelfden toe stand op haar bed werd gevonden. Op last van de justitie te Arnhem zijn twee doctoren van Arnhem naar Doornenbrug ver trokken om eene lijkschouwing te houden over het lijk van deu 73jarigen M. Nadat hem in eene herberg de. jenever met de maat moet zijn toegediend, werd hij de deur uitgeworpen, bij welke gelegenheid hij voorover is gevallen en in den drank geschikt. De jeugdige Sytze Huizinga, die te Groningen zijn broeder met doodelijken afloop heeft ver wond, is door het hof te Leeuwarden tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Emigiatie-Vereeniging, wier onderlinge verhou- credieten zal niet voor de volgende week aan zullen de orde komen. De commissie tot onderzoek dier aanvraag confereerde dezer dagen met de mi nisters Ferry en Peyron (marine) en vernam van hen de op de militaire zijde der quaestie betrekking hebbende bijzonderheden, waaruit blijkt, dat men van plan is om ook verder krach tig op te tredeu. Inlichtingen in verband met de diplomatieke en financieele zijde der zaak zullen in een nadere samenkomst gegeven worden. Het ontslag van Challemel-Lacour als minis ter van buitenlandsche zaken is aangenomen en Jules Ferry, het hoofd van het kabinet, zal zij n portefeuille overnemen en de zijne, die van on derwijs, aan Fallière toevertrouwen. De Pruisische Landdag werd Dinsdag geopend met een troonrede die de minister van binnenlandsche zaken, Von Puttkamer, voorlas en die ten opzichte van het buitenland niets anders bevatte dan de verzekering, dat de vrede volstrekt geen gevaar liep. De financieele toe stand des lands werd zeer gunstig genoemd, hoofdzakelijk tengevolge van het overnemen en exploiteeren der voornaamste spoorweglijnen door den staat. Op dien weg zal dan ook wor den voortgegaan, terwijl tot versterking der fi nanciën een rentebelasting zal worden voorgesteld. De ingediende begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 1,112,781,982 mark, d. i. 29,724, 099 mark meer dan verle den jaar. Deze zitting belooft belangrijk te zullen wor den uit een oogpunt van partij-groepeering. In de vorige zitting was er namelijk geen vaste meerderheidalleen de conservatieven bleven de regeering onbepaald getrouw, doch om haar voorstellen door te drijven moest het ministerie nu .eens op de clericalen, dan weder op de nationaal-liberalsn steunenhoofdzakelijk echter waren het de clericalen die den doorslag gaven. Het schijnt dat de regeering in de nu aanbre kende zitting dien steun zal moeten missen. De onderhandelingen met het Vaticaan vorderen slecht en de clericalen gorden zich aan om openlijk alle regeeringsvoorstellen te bestrijden. Wat de onderhandelingen omtrent de kerke lijke aangelegenheden betreft, verklaart de Ger mania dat het Pruisische gouvernement aan dringt op het verwijderen van den aartsbisschop van Keulen, msgr. Melchers, en die van Gnesen, msgr. Ledochswskibeiden zijn wel door de regeering afgezet en hebben zich naar het bui tenland begeven, doch in het oog der kerk blijven zij in het genot van hun geestelijk gezag en hunne plaatsen worden niet aangevuld. Daar entegen zou de regeering geneigd zijn de bis schoppen van Limburg en Munster, die eveneens afgezet zijn, weder in hun gezag te herstellen. Het Vatikaan is echter niet geneigd tot zulk een vergelijk, en daar de regeering in de Kamer den steun van het centrum slecht missen kan, hopen de clericalen dat zij zal toegeven. Men zegt dat Windthorst reeds zeer spoedig een de bat over de kerkelijke quaestie zal uitlokken, om de regeering duidelijk te zeggen, waar, het op staat. De liberale bladen doen uitkomen, dat het kabinet waarschijnlijk wel op hun partij rekenen kan, doch alleen als het beslist partij kiest tegen de clericalen. De strijd zal dus ongetwijfeld levendig worden. De leiders der Engelse he conservatieven laten niet na om het streven der Transvaal se h e deputatie zooveel zij kunnen tegen te wer ken. Niet alleen dat de lord mayor van Londen verzuimd heeft om de heeren Kruger c. s. iii Guildhall op het groote diplomatieke diner te noodigen, hij heeft thans met graaf Shaftesbury en tal van andere invloedrijke partijgenooten 8WKH CeilBAWI 9 I. 3 1 II 1 1 9 1 1 1 lt I 9 I I B I I T E X L A X B 3 's l) ir‘1 B1V .V E V L A ju 1*.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1