SHIS-ffllDlMillHLIDIWDE CEHHffi Eiï IIET HIIIOilDISSEffiJ'f SIDES. J FIJI j i 1 ■n No. 95. A C II T~E N-D E JR, T I 1883. N or fl WOENSDAG 28 O V E M B K L€. 1 I ill b Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Nader blijkt, dat het geval van de twee Chi- neezen, die een Amsterdamschen kruier nog f 300 zouden schuldig zijn doch zonder betaling vertrokken waren, eenigszins overdreven is voorgesteld. Vooreerst werd ruim f 150 be taald; 2. de adressen der Chineescho schulde naars zijn den kruier bekend, en 3. hij heeft voldoende waarborgen, dat hij zijn geld zal krijgen. Hierdoor kan de kruier dus niet ge ruïneerd zijn. Z. M. heeft het ontslag van den minister van Koloniën aangenomen en den minister van Oor log intermediair met de portefeuille van Kolo niën belast hij ’t mededeelde, dachten de heeren, dat hij een loopje met hen nam, doch toen de verhalen zijn verhaal bevestigde, waren zij even verbaasd over het feit, dat zij onkundig waren gebleven. Naar men verneemt zouden de beide daders van de vreeselijke moorden, gepleegd te Heinoo, in de vorige, week te Osnabruck zijn aange houden. Het zouden, naar men. zegt, Hollan ders en twee broeders zijn. Wij vestigen do aandacht op do bij de hep- ren ter Gunne en Plantinga te Deventer uitge komen maandeljjksche scheurkalender voor 1884, Door de duidelijke cijfers, waarmede de datums zijn gedrukt, is deze kalender vooral voor kan toren aan te bevelen. De prijs is 60 ets. Ofschoon de pokken te Oud-Beiorland in he vige mate heerschen, worden do lompenen vod den uit die gemeente geregeld door opkoopers van buiten opgekocht en naar elders getrans porteerd. Bij kon. besl. is verlof verleend om op de plek, waar de verwoeste buskruitfabriek „do Krijgs man” bij Muiden gestaan heeft, onder zekere voorwanden eene nieuwe fabriek op te richten. Bij Z. K. H. Prins Alexander, voorzitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch Indie, is ingekomen van Z. M. gezant te Parijs oen som van 32,623 frs., te Parijs en te Bordeaux bijeengebracht. Den Hen December zullen voor het gerechts hof te Amsterdam terechtstaan de vier personen, die beschuldigd zijn van het namaken van bank biljetten en het desbewust gebruik maken dier valsehe stukken, nl, le. Benjamin David Lopez Salzcda, oud 35 jaar, lithograaf (steendrukker), geboren en wo nende te Amsterdam f 2e, Sijtze Jans Vlietstra, oud 35 jaren, koffie hui .bediende, geboren te Sneek, wonende te Am sterdam 3e. Johannes Hendricus Dooronbosch, oud 43 jaren, schachtenfabriekant, geboren te Sloten, wonende te Nieuweramstel 4e Nicolaas Exter, oud 35 jaren, schachten maker, geboren te Amsterdam, wonende te Nieuweramstel. stemmigheid, eindigt de Stand, haar artikeltje met de vermaning: „sluit de gelederen weer! alleen in eendracht schuilt macht.” Te rekenen van 1 December a. s. zal bet rijkstelegraaf kantoor te Makkum open zijn op werkdagen van 9 ure voor- tot 4 uur namid dags en van 2 tot 4 en 6 tot 8 uur namiddags, op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uur voor-en van 2 tot 4 en 6 tot 7 uur namiddags. Bij Dokkum heeft, volgens de N. R, C.. tus- schen eenige inwoners dier stad en eonige be woners der gemeente Dantumadeel een ernstige vechtpartij plaats gehad, die ruim 5 uur duurde. Een onbezoldigde veldwachter, die de namen der vechtenden wilde opschrijven, werd zóo toege takeld, dat hij daartoe niet meer in staat was. Bij ingezonden stuk in de - Zwolsche Courant verklaart S. te Ameloo, dat volgens zeggen van een zeer geloofwaardig ingezeten van Oldenzaal, wiens naam hij desgevorderd bereid is te noe men, de politie te Salzbergen en te Rheine 3 dagen na den moord te Heino, daarvan en van de vlucht der moordenaars nog geen kennis droeg. Ook trof die ingezetenen eenige burge meesters van Duitsche grensplaatsen aan, die evenmin van het gebeurde iets wisten, Toen ADVER'IENllKN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Centsi voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Een jong, onbekend gebleven zeeman, goed vertrouwd met de Engelsche taal, gekleed met korten jekker met dubbele rij vergulde knoopen en marinepet, bij zich hebbende een lange regen jas (waterproof), heeft te Leeuwarden bij verschil lende ingezetenen geld geleend en goederen ge kocht, om daarna spoorloos te verdwijnen. Ge dachtig aan het spreekwoord: „Een ieder vischt op zijn getij”, wist hij daar ter stele behendig gebruik te maken van het treurige voorval te Dockum met den eigenaar van het stoomjacht Fireflij, door zich als diens broeder uit te geven en te vertellen dat hij was overgekomea om dezen in de gevangenis op te zoeken. Een ieder zij op zijn hoede. plant genezen zal zijn. In vollen ernst geloof ik dat de Minister innerlijk gelukkig zal zijn geweest toen Vrijdagmiddag aan zijn bitter lij den een einde werd gemaakteven als ik zou durven verzekeren dat velen der tegenstemmers hun votum ten nadeele der begrooting hebben uitgebracht, omdat zij het, na het ondubbelzin nig fiasco, door hem bij alle discussien schier ge maakt, verraad aan ’s lands belang rekenden dezen Minister te handhaven. En zoo is ’t. De heer van Bloemen Waanders, partijman of niet, is een man van beginsel, een eerlijk, res pectabel man, een kundig ambtenaar in ruste maar geen Minister. Hij heeft weer ondervon den -hoe waar het istel brille au second qui s'éclipse au premier. Het is een les voor aspirant-Ministers. Misschien brengt de dag van morgen ook uit komst voor den heer Grobbéehet zou een zegen voor hem zijn als hij over de Indische begrooting heen struikelde. Dat de minister van Financiën weldra aftreedt, is een feit, waar van hij zelf evenmin als de heer Heemskerk een geheim maakt. Reeds „scharrelt” de pre mier een opvolger op. Maar het wil nog niet gelukken. Ik hoor dat de heeren van Bosse, van Financiën, en van Kuyk, ’s Konings Com missaris in Drenthe, herhaaldelijk gevraagd zijn, maar nog niet willen bijten. De toestand is dan ook hachelijk. De Gouvemeur-generaal van N. Indie zit het kabinet akelig in den weg. Gesteld dat er een paar nieuwe ministers ko men, dan is de meerderheid nog niet voldaan. Zeer velen is ’t om den val van den hoer ’s Ja cob te doen geweest bij het votum van Vrij dagmiddag en deze zullen niet rusten voor dat zij hun doel hebben bereikt. Dat ie echter moeilijk, want de heer ’s Jacob heeft rondweg verklaard, dat hij zich aan hetgeen „de lui op het binnenhof’ zeggen of doen, niet stoort. „J’y suis et j’y reste’ schreef hij na ’t Billiton- votum in het voorjaar. Mr. J. Verwer, advocaat te Leeuwarden en dikwijls door de katholieken candidaat gesteld voor ’t lidmaatschap der Kamer, keurt het in een pas verschenen vlugschrift zeer af, dat dr.- Sehaepman zich zonder opdracht heeft opgewor pen als programma maker der katholieke partij ofschoon hij wist dat sommige katholieke Ka merleden zijn leiding niet willen. Vervolgens' ontwikkelt de heer V. zijn bezwaren tegen elk der 17 artikelen van bovengenoemd program, die z. i. klaarheid en juistheid missen en hoofd beginselen niet van beginselen, die uit die hoofdprincipes kunnen worden afgeleid, onder scheiden. Mr. V. wonscht het program te be perken tot een drietal artikelen, neerkomende op volledige onafhankelijkheid der kerkgenoot schappen, beperking van staatsbemoeiing tot het onontbeerlijke (als naaste doel op het onderwijs toe te passen), zelfstandigheid van provincie en gemeente in eigen kring, „onschendbaarheid van huisvrede’en erkenning van het recht van vrije wilsbeschikking. Hij gelooft dat dif louter staatkundig program tevens de grondslag kan zijn tot het vormen eener conservatieve partij, waarvan de katho lieken geroepen zijn de kern te vormen. In het jongste nummer van de Standaard wordt met leedwezen gewaagd van verdeeldheid in het kamp der antirevolutionairen”, bij gele genheid van de stemming over hoofdstuk II der Indische begrooting. Tien anti-revolutionairen stemden tegen, 8 voor, zoodat het, schrijft het blad, „precies ge lijk stond alsof er instee van 18, slechts 2 on zer leden in de Kamer zaten”. Ofschoon dank baar aan „onze club” voor de doorgaande een- Een jonge schoone te Eede, in Gelderland, wachtte dezer dagen to vergeefs op haar bruigom, met wien zij dien dag in’t huwelijk zou treden. Eindelijk besloot zij eens naar het dorp Ren- kum te kuieren en te zien wat daar aan de hand was. Zij vond, aldus luidt het verhaal, haar bruigom in den stal in volle bezigheid. De koe had gekalfd, en in de drukte had de bruigom vergeten dat het zijn trouwdag was. „Aors ha’k je wel sollens laate wéte, da’k nie komme kos 1” voegde hij er geruststellend bij. Dien dag werd er natuurlijk niet getrouwd. De bekende harddraver „Prinses” van den heer P. Smit jr. te Rotterdam is Vrijdag nacht, bij gelegenheid van een brand, die woonhuis, schuur en stal van den heer J. Smits te Dub beldam in de asch legde, in de vlammen om gekomen. Nog andere min of meer op hard draverijen bekende paarden, nl. „Hercules”, en „Sophie”, vonden bij die ramp hun dood terwijl een prachtige zilverkast, grootondeels ge vuld met bij harddraverijen gewonnen prijzen, door het vuur werd vernield. Eenige jongelieden uit Utrecht men kon, zegt de berichtgever van de N. R. C., niet zien of het al of niet leden van het studentenkorps waren zijn in de vorige week in de jonge juffrouwen kostschool van mej Heringa Kuiper te Baarn binnengedrongen, nebben zich van de piano meester gemnakt en zijn toen mot de jonge dames lustig aan het dansengegaan. De kostschoolhouders ijlde naar de brandklok boeren en boerinnen schoten te hulp en ’t eind van de pret was, dat er een soort van vechtpar tij ontstond, waarbij een paar van de „heeren” zoo ernstig met een snoeimes gewond werden, dat zij te Utrecht in het ziekenhuis verpleegd moeten worden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. UIT DE PERS. Over het aftreden van den minister van ko loniën en de daartoe geleid hebbende verwer ping van hoofdstuk II der Indische begrooting „uitgaven in Indie”, laten organen der liberale, I conservatieve, katholieke en antirevolutionaire I partij zich in geheel afwijkenden zin uit. Het Vdd. ziet in de verwerping van hoofd stuk II der ludische begrooting, die het heen gaan van den minister van koloniën ten gevolge had, een votum van wantrouwen door de meer derheid der liberalen in ’t beleid van dien mi nister, en hoopt dat de kabinetsformeerder daardoor overtuigd zal zijn, dat de tijd voorbij is voor proefnemingen met reactionaire ministers van koloniën, die ook, al werpen zij hun vroe gere stellingen overboord en al aanvaarden zij eenige liberale koloniale beginselen, toch on mogelijk do mannen kunnen zijn, die aan Indie die ontwikkeling geven, waaraan (t behoefte heeft. Het Dbl. betreurt hot, dat de heer Van Bloe men Waanders heengaat, zonder de voldoening te smaken van op een beginsel-quaestie te zijn gevallen, daar toch het door de Kamer verwor pen beginsel ook het zijne niet was. Het blad hoopt op eon opvolger, zóózeer in allen deele als de heer Waanders de hooge plaats waardig, die hij met eere mocht bekleeden. -Zijn heengaan was echter h. i. niet noodig. Evenals het geheele kabinet na de gevallen beslissing niet aftrad, waarschijnlijk om de zon de linge samenstelling der stemlijst, had ook h. i. de minister van koloniën de stemmen kunnen wegen, in plaats van ze eenvoudig te tellen. Ook de Tijd meent dat door het votum de staatkunde van den minister van koloniën niet is veroordeeld, immers het heeft hem aan tijd ontbroken om te toonen wat hij doen wilde en kou. Hij verdedigde een bogrooting die in Indie was opgemaakt, en die“hij zelf zou hebben ver worpen indien hij niet aan de groene tafel, maar op de banken der afgevaardigden had gezeten, ■van daar het wankelen en het gemis aan gloed en overredingskracht in zijn betoogvoering. Het kutholteke orgaan betreurt de verwarring door het heengaan des ministers veroorzaakt, die niet gemakkelijk tot klaarheid zal worden gebracht, en noodzakelijk tot vertraging en stag natie in zaken zal moeten leidon. V olgens de Stand, was de reden van het af stemmen der begrooting in substantie deze „geen schulden maken.” Zij keurt daarom de Verwerping goed, doch laat er zich niet over ■uit of ’s ministers aftreden hiervan het noodza- kehjk gevolg had moeten zijn. In de Haagsche kroniek van de N. Gr. Crt. lezen wij o. a het volgende: Welk een gebeurtenisDe Indische begroo ting gevallenHet feit is bijna zonder voor beeld (ik meen dat het sedert 1848 slechts twee malen is vóórgekomen, onder de Minister's LTh- lenbeek en de Waal). Indien het tot een crisis komt, zul niemand zoo gelukkig zijn als de heer van Bloemen Waanders. Wat heeft die arme man geleden, ’t Was erbarmelijk! Als hij rondweg erkende van ’t een of ander geen studie gemaakt te hebben dan heette het: dat moest ge toch Wel gedaan hebben als ge Minister wilt spelen; als hij overleg noodig achtte met de Indische Regeering, dan klonk hetgij verschuilt u steeds achter het Indische bestuur, terwijl ge u voor- steldet zelf de bezuinigingstaak ter hand te ne men; gaf hij plannen dan werden ze uitge rafeld en vernietigd hield hij ze nog achter Jan werd hij bespot en aangevallen. Welk een pad vol brandnetels heeft de Minister in de laatste dagen gestadig doorwandeldMij dunkt Jat hij thans wel van zijn voorliefde voor die SMEEK AM b- B I Mi B N I. A W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1