MBffl B BIT 1RWMHÏ SUM.' MH «S El mEilTEHIMlD ÏW DE 1 w j ACH TH N*D E R T I Gr T E 1883. No. 96. 3 Een overijld woord. Een verhaal van Ernst Amderg. SmX 1 D E C I 3I B F R. Z 71TE R D A Q 1 eon glas onvervalscht duinwater. bo- a I r. een gezang storen herin- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol rel actie betreffende, franco in te zenden. i >t. o e 0 b 1 >e n opjoeg. laan stond, beproefde ik de jerking van mijn Naar wij vernemen zal liet Rijkstelegraaf kan toor met Telephoondienst te Sloten in de vol gende week voor het publiek worden geopend. k I e I 0 I ;r I pen, en het laat zich aanzien, dat velen onder de mindere klassen, onder welke het verzet zoozeer aangemoedigd en versterkt werd, thans, nadat zoo velen als offers der vreeselijke ziekte gevallen zijn, hun vooroordeel zullen laten va ren. o W®; Uit Oud-Beierland wordt aan de N. R. C. gemeld, dat bij velen aldaar de tegenstand tegen de vaccine schijnt af te nemen. Do gunstige resultaten, die de inenting geeft, komen zoo dui delijk uit dat het verzet veel minder is gewor den en het cijfer der gevaecineerden in de laat ste dagen aanzienlijk is toegenomen. Bekende tegenstanders hebben zioh aan de kuur onderwor- om een Burgers te dwarsboomen en den voet te lichten, huist er nog altoos. Wie was de Nederlander, die door do deputatie het eerst ge zocht en gehuldigd werd Wicn vroeg zij het eerst raad en naar wiens stem wil zij luisteren? Harting had de man moeten zijn, wiens hand zij het eerst met dankbaarheid kwam drukken, wiens steun en leiding zij het eerst had moeten vragen. Het had hare eerste zorg, hare groot ste eer moeten zijn, om den man, die de sym pathie van Nederland voor do verdrukte stam verwanten in Zuid-Afrika wist te winnen, die de Transvaalsche Boeren voor de wereld recht vaardigde en de Zuid-Afrikaansche veroeniging in ’t leven riep, hare hulde te komen brengen. Maar zij gaat hem voorbij en wendt zich tot Abraham Kuyper, het dweepziek en bekrompen Amsterdamsche pausje, die enkel uit geloofsij ver tweedracht ging zaaien onder de Nederlandsche burgers, die hunne handen hulpvaardig naar Zuid-Afrika hadden uitgestoken. Het studenten korps der Amsterdamsche universiteit had gelijk toen het weigerde eene eerewacht te formeeren of feestelijkheden te organiseeren bij de aan staande komst der deputatie in onze hoofdstad. Hot liet die eer gaarne over aan de leerlingen der vrije universiteit. Dat zijn do geestverwanten der Transvaalsche Afgevaardigden, en al is hun aantal bijster pover, die orthodox-confossioneele hoeren zullen zich met de bekende spreuk over het „kleine kuddeken” weten te troosten. Mis schien stijgt hun geestdrift ton top als profes sor Brummelkamp een toast op hen slaat met Thans is ook verschenen holland-krakataü, uitgegeven ten voordeele der slachtoffers van de ramp op Java. Dit artistiek gedenkblad, waarvan de redactie was toevertrouwd aan den schilder J. Bosboom en Dr. Jan ten Brink en waaraan onze eerste schilders, componisten en letterkundigen hunne medewerking verleenden, bevat, behalve eene rijke verzameling keurige illustraties, tal van uitstekende letterkundige bijdragen, waarvan de waarde.niet weinig verhoogd wordt door de daaronder geplaatste facsimilles, die het geheel stempelen tot een blijvend albumblad van va- derlandsche kunst. De prachtige uitvoering, waarvoor den uitgever Joh. Ykema te ’s Ilage een welverdiend woord van lof toekomt het goede doel, waar mee het wordt uitgegeven, gevoegd bij den ge- ringen prijs (50 eent) waarvoor het verkrijgbaar is gesteld, zal aan Holland-Krakatau zeker een ongekend groot debiet bezorgen. Het viude zijn koopers bij duizenden. Het centraal comité dit te Batavia is gevormd tot ontvangst van giften ten behoeve dor noodlijdenden door de uitbarsting van Kra katau, kon op 19 Oct. jl. reeds een bedrag van. f917,650 melden aan ingezonden en toegezonden gelden. De grootste helft der som, nl. f 415,000, is in Ned.-Indiö bijeengebrachtdan volgden Ne derland met f393,000, Singapore met f 71,000, Siam met f 30,300, Londen met f 18,000. enz. De vele plannen tot verzekering van de vei ligheid in het spoorwegverkeer, voor zoover den wisselstand betreft, zijn vermeerderd met een ontwerp van den heer J. M. Ledeboer, te Borne. Naar zijne meening heeft deze heer een automatischen wissel uitgevonden „waardoor het ónmogelijk wordt dat een trein, die een voorgeschreven weg moet volgen, op verkeerde rails komt.” Vormoedelijk zullen te nomen proeven over de wkarde van deze vinding doen oordeelen. 11 Ingekomen stukken, enz. een Curator voor het In het „Panorama der week”, van do Prov. Gron. Crt lezen wij o. a. het volgende: Ja, de tijden veranderen dat gaat door. Maar gaat de andere helft der spreuk ook door en veranderen de menschen steeds met de tij den Wanneer dit een regel is, dan is de Transvaal met zijne deputatie daarop eene uit zondering. Dezelfde geest van stijve vroomheid en van bekrompen godsdienstzin, waardoor het indertijd aan Lion Cachet en de zijnen gelukte antwoorden zeido zij thans, eti een vluchtig, bitter lachje zweefde om hare lippen. Er ontstond eeu korte pauze tusschen hen. Helene’s opgewektheid scheen geheel verdwe nen. Toen zij dicht bij hot dorp gekomen wa ren, waar zij wat wilden eten, zou men moei lijk hebben kunnen zeggen, wie van beiden er ongelukkiger uitzag, de jonge man of zij die hem vergezelde. Koenraad’s ougen hingen met een soort hartstochtelijke besluiteloosheid aan Helene’s gelaatzij echter keek steeds naar haar verlovingsring en draaide dien voortdurend rond aan haar vinger. Zij aten in de kleine herberg, welks eetka mer op de rivier uitzag. Er stond een pianino in de kamer en Koenraad speelde, terwijl de tafel gedekt werd. Helene plukte eenige bloe men, die aan het venster stonden on versierde daarmee den disch. Zij liep zachtjes heen en weer, luisterende naar de muziek en ging ver volgens achter haar neef staan. Zij lachte thans weer en noodigde hem-,aan tafel. „Gij moet echter eerst uw wals uitspelen zeide zij „die klinkt zoo lief.” Hij brak echter zijn spel af. Hij had zacht jes geprobeerd een wals van Chopin uit het hoofd te spelen, en ging nu opstaan om gebraden hoentje te verorberen. „Waarom zou ik het stuk uitspelen?” zeide hij, terwijl hij op eeu stoel naast haar plaats nam.- „Ik houd het meest van die zaken, welke afgebroken en niet geëindigd zijn. Dat zijn de zoetste droomen, waaruit men vaak nog te vroeg ontwaakt. Hebt gee trek? Wij gaan, zooals gij weet, een pijnlijke strafoefening tegemoet, als wij straks terügkeerenWij moe ten ons daarom des te meer met gebraden hoentjes versterken.” Zij aten lekker en gingen toen naar de rivier. Zij keken naar de vergeet-mij-nietjes, die tus schen de grasperken groeiden en liepen een eindje het nabijgelegen bosch in. Wordt vervolgd.) k f r I ADVERTEN11ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7J/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. tEr zit toch iets in ’t magnetisme, of hoe ’t anders ook noemen wil,” zei de jonge man, terwijl hij zijn paard een heuvel .Terwijl ik daar zoo aan de dennen- wilskracht op de uwe. En, zooals gij ziet, niet zonder succesgij kwaamt bij mij, niettegen staande gij gezegd hadt niet te zullen komen.” „Gij zaagt er echter zoo verschrikt uit, alsof gij een geest voor u zaagt,” zei Helene lachend. „Maar ik geloof niet aan de wonderbaarlijke werking van uw wilskracht. Als daar iets van aan was, dan z u ik mij zeker ’t volgende oogenblik weer in huis bevinden, want ik be merk wel met hoeveel smart gij er naar ver langt, mij weer kwijt te raken. En ik bemerk tevens, dat gij meer naai’ mjj ziet, dan naar uw paard. Het zou veel knapper van u zijn, als gij uw woord hieldt en mij spoedig naar Rothendorf bracht.” „Moet dat zoo haastig gaan vroeg hij, ter wijl hij haar kleine hand greep en die drukte. Hij bezeerde zijn vinger min of meer aan den ring, dien Helene altijd aan de rechterhand droeg en beurde het mooie handje omhoog, om don breeden gou den ring en de inscriptie te bekijken. „Welk een wonderlijke ring!” zeide hij. „Waarom draagt gij dien?” „Ik heb echo verplichting aangegaan, dien te dragen,” antwoordde hot jonge meisje koel, zon der in ’t minst te blozen. „Ik wou wol, dat gij dien togen mijn ring met het kattenoog wildot verruilen”, zei Koen raad, terwijl hij haar lang in de oogen koek. „Ik wou wel dat ik het doen kon,” zeide zij bedaard. „Zoudt gij het doen, als gij kondt, Helene lij leunde thans voorover en keek zijn nicht in het schoono gelaat. Zij keek als verstrooid naar het zonnige kindschap, terwijl zij de han den in don schoot liet rusten. „Zoudt gij het doen herhaalde Koenraad, toen zij bleef zwijgen. Vervolgens scheen zij als met schrik te ontwaken. „Wat moest ik doen?”' vroeg zij, diep adem halende. „Den ring met mij wisselen, als eene nering aan ons tochtje van heden.” „Gij gelooft toch niet, dat ik u daarop zal schouders voor op. Eens, toen mejuffrouw Wolfram, na zulk een scène, do kamer verlaten had, zette Helene haas tig haar hoed op, om met Koenraad, die haar op cenigen afstand van hot huis opwachtto, eeu samenkomst te hebben. Hij had haar reeds lang verzocht, met hem een rij toertje te maken naar een naburig dorp, welks omtrek algemeen werd geroemd en hij had verklaard haar ein deloos „neen” niet aau te nemen, maar haar op den bepaalden dag te zullen op wachten, daar hij hoopte, dat zij zich zou laten vermurven om hem haar gezelschap voor eenige uren te gunnen. Helene zag hem staan wachten, zooals hij beloofd had, toen zij op vluggen voet de den nenlaan bereikte waar hij stond. Zj zag blee- ker als gewoonlijk. „Ik zei, dat ik niet komen zou”, zeido zij tot hem„ik ben echter van plan veranderd.” Koenraad betuigde levendig zijn blijdschap. „Kom nu meêzei Helene met zichtbaar ongeduld, „wij zullen anders tijd verliezen.” De wagen wachtte aan den ingang van de laan. Koenraad hielp zijn nicht er ia en toen roden zij weg. Het was een heerlijke namiddag. Helene was erg uitgelaten en lachte Koenraad uit over zijn, zooals zij ’t noemde, jongensachtig uiterlijk. „Wat denkt ge er van is ’t niet alsof we een sluipertje van school maakten zeide zij op vroolijken toon. „Ik denk niet, dat het de roe de zal bezwoeren, als ik thuis kom- dat ik een prettigen dag met u heb gehad.” Koenraad was gelukkig. Zóó was. hij nog nooit met Helene alléén geweest. Dat alleen-zijn was reeds voldoendeen zij zag er zoo al lerliefst uit en scheen zoo gelukk’g bij hem te zijn. V. 1 {Vervolg.) „Het is -secrprét'tig,” zei Koenraad, toen zij met de duetten begonnen, „iemand als zange res naast zich te hebben, die de rechte uitdruk king aan den tekst weet te geven. „Men is gewoon met de meeste meisjes te zingen„Ich liebe Diehof „Ich lebe nur für Dichmet weinig meer gevoel, als men gewoon is over het weer te praten. Gij schroomt niet zoete woorden met mij te zingen, ook waar gij die niet moógt uitsproken.” „Maar waartoe zou ik dat doen Zijn wij dan niet neef en nicht vroeg Helene naïf. „Toch-geioof ik, dat wij voortaan wat minder enthousiast moeten zijn. Mijn lieve kleine Lize is bang dat wij verliefd op elkaar zullen wor den! Verbeeld u welk een onzin!’ Er ontstond een kleine pauze, welke Koen raad met een flauw lachje afbrak. „Zou dat dan zoo’n dwaas idéé zijn vroeg hij eenigszins droog, terwijl hij het bpengeslagen muziekstuk op de lessenaar legde. „Maar laat u dit niet in uw gezang storen! Ik zal mejuf frouw Lize later wel van mijne en uwe volle dige onschuld overtuigen.” Helene lachte en begon te zingen. Haar i zachte, volle stem was voortreffelijk ontwikkeld. Het was een lust naar haar te luisteren. ’t Scheen in dien tijd, alsof de daemon der zorgeloosheid zich van Helene's hart had mees ter gemaakt en haar dreef tot uitgelatenheid en dwaasheden, welke Lize met groote zorg ver vulde. Zij lette nauwelijks op de verwijtingen van haar stiefmoeder en haalde er lachend de VERGADERING S van-den Gemeenteraad van Sneer, I op Zaterdag 1 Dec. 1883, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededoeling van 3. Benoeming van Gymnasium. 4. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 5. Benoeming van een Armvoogd. 6. Benoeming van een Weesvoogd. 7. Behandeling van oen adres van het stuur van Volksonderwijs. 8. Voorstel tot wijziging van het reglement voor de bewaarschool. 9. Voorstel tot onderhandsche verpachting van het Oud-Tolhuis met de tollen te Loënga 10. Voorstel tot onderhandsche verhuring van den trekschippersstal aan het Bolwerk. Hl X X K SIL AN W. SNEE I; 1 s L. gg’-I "LJ1 I -rllL_l_LJ. II ..IIJ.IUB I I I L i. i e i- 1 is i i. I i, l men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1