Mill ffl IIET BOMB! SUL 11 No. 97. J 1883. ACH T-E N-D E R T I G S T E A R G A N G. WOK5 s r> A. o 5 I) E C E 3I B K R. Kempen BI A Si E A L, A N l>. de verwoestigen Bij dit nummer behoort een bijblad. In de Zaanl. Cour, komt liet volgende merk waardige verhaal van het plichtgevoel en den trouw eener 19jarige dienstbode voor Geesje de Jong diende bij den heer J. Dols te Zaandam en was van plan haar dienst te verlaten, toen onverwacht de vrouw des huizes ongesteld werd. Het meisje zag onmiddellijk van haar voornemen af en bleef de plichten van huishoudster, pleegmoeder en dienstbode met stalen volharding waarnemen, ook toon zij wist, dat haar meesteres aan een gevaarlijke besmettelijke ziekte (febris typhoidea) leed. Ein delijk door de besmetting aangetast, werd zij naar haar ouderlijk huis overgebracht waar zij, na ruim tien weken lijdens, den 23 dezer bezweken is. i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. In eene in de vorige week te Rotterdam ge houden vergadering van de schouwburg-vereeni- ging is met 21 stemmen tegen 1 besloten tot uitvoering van het plan tot het bouwen van een Het plan raamt de kosten op vwv.--.. W... FAW.. V I -.J'J A IJ 1 et i terwijl het ontbrekende wordt gewaarborgd door Bij koninklijk besluit van 28 Nov. jl. is be noemd tot dijkgraaf van het waterschap Wijtn- britseradeel c. a. contributie zeedijken, de heer W. T. van der Molen te Sueek. -- Zij treedt onder den naam van verlichte meesters of mees teressen op en vern lelt met haar geloofslooze of beter gezegd anilstóligieuse gezagslooze scholen de tedeere bloem van ’t geloof. De collectie verschijnselen is zeker nog voor vermeerdering vatbaar. Wij zullen er wel meer van hooren. Omtrent den moord te Zutfen heeft de Tijd nog de volgende bijzonderheden vernomen. Van der Voort, die bekend heeft de moordenaar van Roodjes te zijn, was in den avond van Zonda°- 25 November jl. met R. in een koffiehuis, dat zij te zamen verlieten om, waarschijnlijk op voor stel van v. d. Voort, een wandeling langs den Singel te maken. Bij de Noorderhaven heeft hij den ongelukkigen Roodjes aangegrepen, het hor loge ontrukt en hem met een scherp werktuig een paar een diepe wond aan het hoofd toegebracht. Er moet een hevige worsteling hebben plaats gehad. Aan het station heeft men duidelijk noodgeschrei gehoord, doch dit toegeschreven aan een twist in een der nabijgelegen loodsen waar zulk een alledaagsch verschijnsel geen bij zondere opmerkzaamheid uitlokt. Na een kor ten strijd heeft v d. Voort zijn slachtoffer van De verklaring van dit attest is echter waar schijnlijk nog eenvoudiger. Ten minste de burgemeester van Nieuwpekela is zoo goed ons te berichten, dat een persoon van den naam P. A. Huberts te Nieuwpekela niet bekend is 1 Een Noord-Brabantsch blad de Zuid- Willems vaart, geeft een artikel over Natuur-Geestver- schijnselen en maakt daarbij de meest grappige gevolgtrekkingen en combinatiën. Het spuwen der Vesuvius wordt gelijk gesteld met de gaarkeuken van Satan. Zij spuwde ook m den laatsten tijd door de vrijmetselaars hun, gedurende lange jaren in ’t geheim uitgebroeide anti-Katholieke grond- en leerstellingen over de wereld uit, onder den titel van liberalismus, com- munismus en nihilismus strooide eene heete asch van redeneeringen over vrijheid on menschenge- luk den mensch in de oogen, opdat hij het licht der waarheid niet zoude zien. Een ander verschijnsel der natuur is ’t schrik baar overhand toenemen van de druifluis. In de geestwereld werken echter nog schadelijker de slechte dagbladen. Dat zijn de eigenlijke gevaarlijke druifluizen, die het geloovige volk, dezen wijnstok van Christus, niet alleen in des- zelfs bladen maar in dan wortel zelf verderven. Daardoor wordt de wortel van het Christelijk leven, zelfs de doops-genade, vernietigd en in de plaats van het „ik geloof” treedt het „ik geloof niets in de plaats van „ik verzaak” luidt het alom met woorden en daden. „Ik stem met den duivel, in alle zijne wer ken, lusten, weelde en pracht”. Omtrent dit geest-verhongeren, omtrent deze dood en verderf brengende insecten bekommert men zich niet zelfs het nood- en hulpgeschreeuw der Kerk staat gelijk aan de stem van den roependen in de woestijn, het vindt geen echo. En wat zou het dan ook wanneer de druifluis alle wijngaar den der aarde vernietigde, men heeft immers geene behoefte meer aan den wijn welke den lieer aan de aarde schenkt, men vervaardigt kunstwijn, die goed en aangenaam smaakt en de verwoestigen van de wijnluis zijn voortaan zonder beteekenis. De kolorado-kever is nommer drie. en zand, bij ’t neer- Het bericht, dat in de ’s Gravenhaagsche melkinrichting ongeijkte maten in beslag zijn genomen, wordt door het Dbl. nader toegelicht. Die „maten” zijn nl. groote emmers, waarin de boeren hnn melk overstorten, en de directie had zich wel degelijk overtuigd dat de ijk-au- toriteit daarin geen overtreding van de ijkwet zag. Een der ijkers deelt in dat gevoelen niet, en dientengevolge is door hem proces-ver baal opgemaakt, ten einde de rechter nu over dat verschil van gevoelen uitspraak kunne doen. De zaak schijnt, blijkens de information van genoemd blad, genoegzaam den geheelen melk handel direct aan te gaan. Tot Zaterdag jl. is bij de Nederlandsche Han delmaatschappij en bij den penningmeester van het hoofdcomité ten behoeve van de noodlij dende bevolking op Java en Sumatra ingekomen een som van f 474,294,83 7a, waarvan bereids f470.000 naar Batavia is overgemaakt. Het Mndbl. d. Vereen, tegen Kwakz. zegt Robert Holtz, die zegt eene chemische fabriek te bezitten van Electromotorische tandhals- bandjes, gaat voort in groote advertenties zijne waar als „belangrijk voor ouders” aan te beve len. t Is waarlijk erg dat de Nederlandsche moeders zich door zoo iets zouden laten bedot ten, want die bandjes zijn toch niet anders dan strookjes fluweel met een paar zijden lintjes om ze vast te strikken, en van binnen i stukjes katoen met zwavel bedekt. Zij kunnen niet het minste ter bevordering van het tan- denknjgen der kleinen uitwerken. Toch zal menig moeder die het beproeft, en wier kind na het dragen van zoo’n ding er „goed door heen” komt, dit zeker niet onge wone verschijnsel aan het électromotorische ten siryu r apparaat toeschrijven. Zóó verklaarden wij dan i den steilen oever in de haven geworpen ~”lndë ook een getuigschrift, dat onlangs bij de ad- wanhopig saamgeknepen vingers van den versla- vertentie gepubliceerd werd en waarin zekere gene vond men nog gras P. A. Huberts te Nieuwpekela attesteerde dat j tuimelen vastgegrepen het bandje bij een kind goede diensten bewe- J J- zen had. Geen kluitje. Onder dit opschrift leest men in de Standaard. Toch zal Heemskerk met een kleine school- wet-wijziging komen. In uiterst geheimzinnige taal werd dit voor nemen den volke kond gedaan. Het was, als zag men den koorddanser, met den stok zwaaiend op het slappe koord balan- ceereneen „ietsje”, om de rechterzijde graag te houden, en toch dat ietsje zoo nietig klein, dat de linkerzij er eens goedhartig om lachte. Een soort St. Nicolaas-surprise. Veel pakpapier; ook heel wat garen er om; en dan ten leste, ja vindt men een iets meer dan een niemendalletje. Lohman begreep dat terstond, en wel verre van in het uitgehangen aas te bijten, vroeg hij daarom terstond en pertinent„Weg alle pakpapier en alle garen Excellentie, laat zien, wat ge ons hebt toe gedacht. In ’t riet krijgt ge ons met een kluitje ditmaal niet Thans is er nog wel niet al het garen, maar toch heel wat pakpapier afgewikkeld, en wat blijkt nudat financieel de toegedachte wijzi ging niet veel verschil zal opleveren.; Zoo weten we dus, waaraan we toe zijn. lie COMMISSARIS van POLITIE te Sneek IJ maakt aan belanghebbenden bekend, dat de Koffiehuizen en Tapperijen aanstaanden St. Nicolaas-avond tot 2 uur kunnen openbhjven. UIT DE PERS. In het pas verschenen nommer van de Vra gen des Lijds bespreekt de Leidsche hoogleeraar van Ueer de nieuwe belastingvoorstellen. Hij geeft aan een inkomstenbelasting wel verre de voorkeur boven de belastingplannen der re- geering, maar is, hoofdzakelijk wat de détails betreft, toch niet erg ingenomen met het inkom- etenbelastingontwerp van de hh. Van Delden c s. V ooreerst moet z. i. een dergelijke belasting veel eenvoudiger zijn ingericht hij wil b.v. de in komsten uit vermogen en uit arbeid evenveel laten betalen en dan is hij tegen een vrij stelling van f 800 en daar beneden. De Standaard zegt Redres van grieven of geen geld. Bitter boos zijn onze kamerleden aangevallen over de pertinente verklaring door den heer Godin de Beaufort, blijkbaar namens de club in zijn uitnemende finantieele rede afgelegd, t. w., dat de anti-revolutionaire partij geen geld meer toestond, tenzij eerst aan de grieven onzes volks werd tegemoet gekomen. Kloek en flink heeft Lohman het tegen Rutgers en Borgesius, van wie deze aanval uitging, op genomen. Het standpunt, door onze club ten deze inge nomen, is dan ook onaantastbaar. Is er geld te over, dan lacht men ons uit, stoort zich aan ons beklag niet en laat ons pra ten. En nu de heeren zelf in de knel raken, en geld noodig is, nu zouden onze tolken de «enig denkbare gelegenheid laten voorbijgaan om pressie uit te oefenen. Ze zouden wel de onnoozelsten der onnoozelen moeten zijn, indien ze er ook maar één oogen- blifc aan dachten, om zich thans ook dit heft mt de handen te laten nemen. Hoe er dan moet huisgehouden, moeten zij maar weten, die ons in dezen toestand gebracht hebben. Gewone middelen zal onze partij toestaan, maar nieuwe leeningen of nieuwe belastingen met. Daar stemt heel onze club als één man tegen. Over dit kloek besluit laat de Arnh Ct. zich uit als volgt „Onze” Lohman heeft het kloek en flink op- genemen voor „onzen” Godin de Beaufort en diens nitnemende financieele rede verdedigd. De uitmuntende financieele rede bevatte de pertinente verklaring namens „onze” club, dat de anti-revolutionaire partij geen geld meer toe stond, tenzij eerst aan de grieven „onzes” volks werd tegemoet gekomen. Indien nu elke „club” deze uitnemende finan- Cieele stelling in toepassing brengt en weigert geld toe te staan voor het algemeen belang, omdat zij de belangen van hare eigene partij met behoorlijk behartigd acht, wat moet er dan Van het land komen Er is geen enkele „club” in de Kamer, die met eenige ernstige grief heeft en als allen het «redres” eischen als voorwaarde voor hunne me dewerking, dan kan er nooit iets tot stand ko men. Waarlijk, het is eene zonderlinge opvatting van het mandaat van afgevaardigde, als verte genwoordiger van het „geheele” Nederlandsche volk. ADVERT EN11ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. plegen van den moord, nog naar een publiek danshuis hebben begeven en er zelfs herhaalde malen gedanst hebben. Den volgende ochtend, toen t lijk gevonden was, begaf Van der Voort zich naar een kroeg, waar hij meer wilde drinken dan zijn geld hem veroorloofde, weshalve hij een horloge in pand aanbood. Maar zijn aanbod werd van de hand gewezen. Kort daarna voerde de politie hem naar ’t bureau, ’t Horloge was verdwenen. Zooals men weet, werd het den volgende dag in een privaat, nabij v. d. Voorts woning terug gevonden. ,t Is nog onbekend, wie het daarin heeft geworpen. .Van bevoegde zijde is aan den officier van jus titie te Zutfen medegedeeld, dat de vermoede lijke daders van den gruwelijken moord onder Raalte in Pruisen zijn aangehouden. Uit Raalte wordt aan de Ztv. Crt. geseind De gebroeders Arends, verdacht van den moord alhier, zijn te Vorst, 2 uur ZZO. van in de Rijnprovincie, gearresteerd. In de Woensdag jl. gehouden correctionoele zitting der Rechtbank te Leeuwarden werd een vonnis uitgesproken tegen W. C. Wijland, die verleden week terecht stond, omdat hij uit een winkel een gewicht heeft gestolen. Toen hem aan het einde van het onderzoek door den pre sident gevraagd werd, of hij nog iets in zijn belang had te zeggen, verzocht hij de hoogst mogelijke straf, een zoo lang mogelijke gevan genisstraf, want als hij weer vrij kwam, zou hij iemand vermoorden of de eerste de beste boerenplaats in brand steken. De Rechtbank verklaarde hem schuldig aan diefstal en ver oordeelde hem tot 5 jaren gevangenisstraf. Naar men verneemt zijn thans op de terrei nen der ex-Tentoonstelling iu het geheel 20 arresten gelegd op goederen van exposanten. Behalve de internationale landbouwtentoon stelling, zal in het volgend jaar nog een tentoon stelling worden gehouden van al hetgeen betrekking heeft op de kwakzalverij met genees middelen. Dit zou geschieden bij gelegenheid der algemeene vergadering van de vereeniging tegen de kwakzalverij en slechts voor de leden der vereeniging toegankelijk zijn. Het bestuur der vereeniging moet reeds een curieuse verza meling van reclames, prentjes, vlugschriften enz. bezitten. SNEEKER O IJ R A A ■B u wmmiHiw won os I h-/' - L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1