IMS- IIIDIEOTIMID (0011HE «HE! II HET ROKHI STEEK. oOe köpsrga Centen en Halts caatei iï De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, gelet op het Koninklijk besluit van den 15 I Wctober 1883 {Staatsblad no. 143) en de daarop I Betrekkélijke missive van don Heer Commissa- I .jis des Konings in Friesland, d.d. 10 December ^■383, le Afdeeling A, no. 1397 No. 100. ACH T-E N-D E R T I G S T E 1883. JAARGANG. Z A T E IM) A G 15 T> E C E M B E JR. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERT kNllLN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71;2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ■WEEK Aï A K KTEX. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Kneek maken door deze bekend, dat de Week markten alhier, die invallen op Isten Kerstdag 0d Nieuwjaarsdag., zullen gehouden worden op’ WfAANDAGEN den 24sten en 31sten Decem- B>ei- 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. Van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secret .ris. Het door de uitgevers S. W. N. Van Noo- ten te Schoonhoven ten voordooie der ongeluk- kigen door de ramp in Ned.-Indie uitgegeven werkje, getiteld „Miskende Trouwe en andere Gedichten van S. J. Van den Bergh”, heeft voor dat doel de som van f556,50 opgebracht, welk bedrag door genoemde firma aan de Hoofd-commissie is overgemaakt. INWISSELING IS brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de koperen Centen en Halve centen op 31 De- ^Kember 1883 buiten omloop worden gesteld I dat gedurende de maanden DECEMBER 1883 .-•en JANUARI 1884, die muntsoort aan de ^Kantoren van den Rijks Betaalmeester en den Rijks Ontvanger alhier, tegen gangbare munt kan worden ingewisseld en dat alzoo na dit ■iijdstip gemelde oude koperen Centen en Halve tenten geene wettige betaalmiddelen meer zijn, Sneek den 12 December 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. S N E E K 14 Dec, De storm, die ook hier jl. Woensdag zijn ge weldige kracht deed gevoelen de grootste alhier waargenomen winddruk was 95 kilo, met W. N. W windrichting heeft geluk kig in onze gemeente geen bijzónder grooto scha de aangezicht. Wel werden enkele boomen ont worteld, van sommige huizen schoorsteenborden en pannen afgerukt, terwijl aan andere gebou wen o. a. aan het in aan bouw zijnde station- gebouw, vooral wat de zinkbedekkingen be treft eenige meerdere schade werd toegebracht, maar over ’t geheel is de stormschade hier niet groot geweest. De correspondentie ondervond dien dag nog al vertraging en stagnatie enke le treinen van Leeuwarden kwamen hier pl. m. een uur te laat aan, verschillende stoombooten moesten de reis schuldig blijven en de telegra fische gemeenschap met sommige plaatsen was gedurende eenigen tijd geheel afgebrokenHet natuurlijk gevolg van een en ander waslate ontvangst van brieven, couranten en nieuwstij- digen. f Lemsterland. Door den raad dezer ge meente zijn tot onderwijzeressen te Lemmer be noemd de dames J. v.d. Weij van Joure, vroe ger te Sneek, en H. Posthuma uit Harlingen tot ouderwijzer aldaar H. van Wijk van Sneek en tot onderwijzer te Oosterzee A. B. Boschker van Heorenveen. Dat men kinderen geen cogenblik onbe waakt kan laten, bleek hier in de vorige week. Een meisje van bijna|2 jaren brandde zich zoo danig aan eene gloeiende kachel, dat het spoe- dig daarna bezweek een jongetje van 6 jaren werd door eene der draaiende molenwieken dood geslagen en een ander jongetje van den zelfden In een jl. Maandag daartoe opzettelijk be legde vergadering van de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht” te Amsterdam, werden de plannen tot versterking van ’s rijks middelen lang en breed besproken, waarby vooral het voorstel van I de hh. Van Dolden c. s. de meeste verdedigers vond. Ten slotte werd met 45 tegen 8 stemmen de volgende motie aangenomen de kiesvereeni ging Burgerplichtvan oordeel dat in den be- staanden financieelen toestand des lands het wetsontwerp van de heeren Van Delden c. s. is een stap in de goede richtingvan oordeel dat de uitwerking van het leidende beginsel behoort te worden overgelaten aan de vertegen woordiging, voor zooverre zij daartoe termen vinden mochtbesluithare adhaesie te betuigen aan de slotsom van het adres van de hh. J. T. Buijs c. s. en machtigt de commissie van bestuur deze haar meening te brengen ter kennis van de Tweede Kamer der Staten-Generaal”. a In de Kamer van koophandel te Rotterdam ,an Amsterdam de zaak van Salzedo, Vlietstra, - - ver. gadering, uitsluitend het regeeringsvoorstel tot versterking van ’s rijks middelen behandeld. Met 13 tegen 5 stemmen verklaarde de ka mer zich togen alle belastingen of verhooging van belastingen die het vrije verkeer belem meren, tegen elke belasting op de levensmid delen, en alzoo tegen het regeeringsontwerp. Het jaarverslag van de Koninklijke Vereeni- giag „Het Nederlandsche Toonaél,” loopende van September 1882 tot ulti.mo Augustus van dit jaar, is verschenen. Het volgende is daaraan ontleend. De Amsterdamsche afdeeling gaf in genoemd tijdsverloop 372 yoorstellingén, waarvan 131 bui ten de hoofdstad zij ontving f 109,784.86’/2 en leverde een winst van f 17,327.68 op. De Rotterdamsche afdeeling gaf in ’t geheel 62 voorstellingen minder, doch buiten haar standplaats 37 voorstellingen meer dan de Am sterdamsche. Haar recette bedroeg f77,228.33 */2, tegen een uitgaaf van f 96,157.78. Het totaal verlies over dit tijdvak bedroeg alzoo f 1501.76 !/2, tegen f37 786,51‘/2 iu den vorigen jaarkring. De Rotterdamsche afdeeling vertoonde„ Zwarte Grief’ 62 maal, „Fédora” 32 maal enz. do gemiddelde opbrengst van een stuk was het hoogst bij „de bruiloft van Kloris .en Roosje” met f 910, „Zwarte Griet” bracht gemiddeld f681, „Mejonkvrouw de la Sleiglière” gemiddeld slechts f319 op. Van de dames-artiston dezer afdeeling was het mevrouw C. Beersmuns, die het meest voor het voetlicht trad, nl. niet minder dan 191 avonden. De heer H. Poolman trad 270 maal, de heer D. Haspels 213 maal, de heer Rosier Faassen 212 maal voor het publiek op. Iu verband met de geruchtmakende geschie denis te Bergen op Zoom, vernemen de resi dentiebladen van goederhand, dat de betrokken dirigeerende officier van gezondheid 2e kl. Meu leman op pensioen is gesteld. De ongeregeldheden, die den 29 Oct. jl. te Nijkerk zijn voorgevallen, zijn in de zitting van den raad dier gemeente vau 7 December nog maals op.het tapijt gebracht door de heeren Schussler en Malga, die als de voornaamste opponenten in de tram-quaestie het meest van die ongeregeldheden te lijden hadden gehad. De heer Schussler deed aan het einde dor zitting deu burgemeester de vraag of hij bewust is geweest vau het beraamde plan om op den be- wusten dag bij verschillende ingezetenen de onroerende goederen te beschadigen. Over het ontkennend antwoord van dezen betuigde de heer Schussler zijne bevreemding hij gispte verder de maatregelen, genomen tot herstel vau de orde. De heer Malga steunde hem daarin en beweerde, dat de burgemeester zich onver antwoordelijk bedragen en aan plichtverzuim schuldig gemaakt had. De burgemeester ver wees beide klagers ten slotte naar de bevoegde autoriteit, wanneer zij meenden dat hij zijn plicht had verzuimd, maar verklaarde voor het geen hij als hoofd der politie had gedaan, geen verantwoording aan den raad schuldig te zijn. Maakte de pokziekte to Oud-Beierland in de afgeloppen week weer 32 slachtoffers, waarvan ér 10 bezweken, ook.in de omstreken breidt zich thans deze gevreesde ziekte uit. Te Nieuw- Beierlaud zijn de vorige week reeds 10, te Lei den 5 en te Hekelingen 3 gevallen voorgekomen. Jl. Dinsdag en Woensdag werd voor het hof I Dat het Ministerie-Héemskerk bij de Tweede ’Kamer een ontwerp van eene inkomstenbelas ting zou indienen, zullen wij niet gelooven, [vóór wij het zien, zegt het Dagblad van ’s Gra- venhdge. Met betrekking tot de inwisseling van de oude centen en halve centen heeft de Minister van [Binnenl. zaken verzocht, de burgemeesters uit te noodigen tegen het midden van deze en het .einde van dè volgende maand, door publicatie |of andere doeltreffende middelen, de aandacht |der ingezetenen op de zaak te vestigen en hen te wijzen op het geldelijk nadeel, waaraan zij zich blootstellen door de oude centen en halve i centen niet ujierlijk róór 1 Februari 1884 in te Uit de door den resident van Bantam inge diende staten blijkt, dat bij de ramp van 26 en 27 Augustus jltengevolge van de uitbarsting van den Krakatau, in zijn gewest zijn omgekomen en vermist 21,538 personen, terwijl de door dé~ bevolking geleden matefieële schade op. ruim ’6 millioen gulden wordt geschat. De Arrondissements Rechtbank te Leeuwar den heeft J. A. Mottram, eigenaar van het En- gelsch pleiziërjacht, die Maandag terecht gestaan heeft wegens het schieten ophet publiek te Dok- kum, waardoor 5 jongens werden getroffen, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde moedwllige mishandeling onder verzachtende om standigheden gepleegd en veroordeeld tot 5 geldboeten van f8.De eisch van den Offi cier van justitie was 8 dagen celstraf. Te Amsterdam heeft zich een nieuwe quaestie opgedaan. Het verzoek van een luitenant bij de dd. schutterij aldaar die 5 jaargediend - had om thaus bij de reserve te worden over geplaatst, werd met toegestaan, omdat hij, blij kens het strafregister van de schutterij, tot dus ver geen dienst bij die schutterij verricht, maar zich daaraan steeds wederrechtelijk onttrokken heeft en alzoo niet voldaan heeft aan de voor waarde, bij are. 23 der schutterij wet voor den overgang naar de reserve gesteld- De luitenant heeft het hierbij evenwel niet gelaten, maar zich bij een gemotiveerd adres tot de regeering gewend, waarin hij niet om ontslag ais 2e luitenant bij de dd. schutterij verzoekt, maar ontslag als zoodanig neemt e.i te kennen geeft dat hij, al of niet in dien rang., wenscht overgeplaatst te worden bij de reserve. wisselen aan de kantoren der betaalmeesters of werd eveneens in een Maandag gehouden van de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen. Men zie de publicatie in dit blad. Dooronbosch on Exster, wegens het in omloop brengen van valsche bankbiljetten, behandeld. Da advocaat-generaal, mr. Optennoart, sprak het requisitoir uit. Hij acht het gelukkig dat de ontdekking zoo spoedig heeft plaats gehad, en geeft den vcrschul- digden lof aan het beleid en dóórzicht van den gemeente- en rijks veld wachter Sijbrandi te Schar- negoutum, (die, zooals men weet, de beschuldig den heeft aangehouden en naar Sneek overge bracht, waar het eerste verhoor heeft plaatsge had). De advocaat-generaal acht de schuld van alle vier volledig bewezen. Hij éischt alzoo, tegen alle vier veroordeeling wegens heF'namaken vim briefjes van door do wet bekrachtigde banken, en het desbewust ge bruik rndken van dezo nagemaakte bankbriefjes, en zulks wat den vierden beschuldigde betreft, na reeds te’voren tót eenzame opsluiting, voor den tijd van langer dan zés maanden te zijn ver oordeeld geweest, en alzoo veroordeeling van 1. Benjamin David Lopes Salzedo, tot 10 jaar tuchthuisstraf, 2. Sijtze Jan Vlietstra, 10 jaar tuchthuisstraf, 3. Johannes Hendrikus Dooren- bosch, 11 jaar tuchthuisstraf, 4. Nicolaas Exster, 10 jaar tuchthuisstraf, benevens elk tot twee geldboeten van 50 gulden, en solidair in de kos ten. A. s. Woensdag uitspraak. Men schrijft uit Oldenzaal 10 Dec.Gister avond te omstreeks half acht ure ontstond er brand in de katoenspinnerij der Heeren II. F. Gelderman en Zonen, even buiten dezo stad. De brandweer en de schutterij waren onmiddel lijk op hun post, doch alle pogingen tot blus- sching, door de brandweer aangewend, mochten niet baten. Te tien unr braken de vlammen uit het dak en was het geheele kolossale gebouw één vuurzee. Het ketelhuis en een pakhuis voor katoen, achter de fabriek gelegen, zijn gespaard gebleven, terwijl het ook aan de brandweer is mogen gelukken de naastbij gelegen woningen te behouden Hoe de brand is ontsta m is nog niet bekend. Meer dan 250 werklieden zijn van hun middel van bestaan berooid. R Bij koninklijk besluit is bepaald, dat er, met I Ingang van 1 Januari e k., een postkantoor wordt Revestigd te Grouw. H: De Tweede Kamer trok, op voorstel van de «1 ceren de Vos en K. W. van Dedem, f600,000 lit voor de wering, door afmaking, vau besmet telijke ziekten onder het rundvee. De Friesche Maatschappij van Landbouw, die in dezen door haar krachtig handelend optreden ide algemeene aandacht en die der kamer op de v°or den veehouder en den handel zoo schade lijke gevolgen vestigde en aandrong op afmaking van verdachte runderen, heeft dus wel succes -op haar pogen gehad. I Naar wij vernemen, zegt de Zie. Crtzullen We voorstellers van de wijziging der wet op bet Wager onderwijs hoogstwaarschijnlijk een poging jdoen om hun wetsontwerp nog voor het Kerst f ecès alzoo vóór 22 Dec. e. k. het afdee- llingsonderzoek van de Tweede Kamer te doen londergaan. SNURKER COURANT us K 1 5 X M N L A 1». II tl I VAN I WXW.SSW ■■"7.' - -.i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1