■BlfflBTlliMJDMiTSBL llfflWSfflMlilWIHlWWDS No. 101. A CH T-E N-D ERT I G S T E 1883. J R G A N G. AVOK2N DAG- 19 D i'AA-: b ,e ss. e de 50. In Oud-Beierland werden gedurende de heer- schende epidemie reeds 582 personen door de pokziekte bezocht, waarvan er 176 of ruim 30 pct. overleden. het een met :e el- •ve tot nu ind W ren ge- im lie- dat is tigen, op de wijze als der commissie het meest geschikt voorkomt. bestellingen gedaan van medailles ter herinnering aan het aanstaande eeuwfee-t der maatschappij. Door deze 55 depariementen zijn besteld26 exemplaren in brons en 4 in zilveren van de goedkoopere en 9'3 in brons en 19 in zilver van de duurdere soort. Bij den pastoor te Dongen vervoegde zich, naar de N. A’. Ct. meldt, dezer dagen iemand met verzoek de biecht te mogen afleggen. Het moest ten spoedigste geschieden, want volgens zijn voorgeven lag zijn vaartuig in de naburige haven gereed tot spoedige afvaart. Bereidwillig wordt hij naar de sacristie verwezen, waarheen de geestelijke hem weldra volgt. Na afloop spoedt hij zich naadiens bijgelegen woning en vraagt namens den pastoor f 2,50 aan diens huis houdster, die aan zijn verzoek voldoet. Bij thuiskomst des biechtvaders blijkt dat dezen van de lastgeving niets bekend is. Op verkenning uitgaande, vindt de huishoudster den oplichter in een bakkerswinkel, waar hij krente- brood kocht. Op haar dreigen kreeg zij den rijksdaalder terug, naar zij althans meende, doch het bleek nader, dat het een valsche was. Ter waarschuwing! De beruchte koopman Heijstek, op wien kort geledon door het Haag- sche publiek de lynchwet is toegepast, heeft, nadat hij zeer kort te Nieuwer-Amstel een schuil plaats had gezocht, zich thans metterwoon te Amsterdam gevestigd in de Boomstraat no. 14, op eene achterkamer, en weder een handelsfirma geopend, op naam van zijne vrouw Lambrechts. Slechts 55 departementen van ’t Nut hebben Voor de uitgaven, ten behoeve van het hoo- ger-, middelbaar- en lager onderwijs, is, door aanneming en overneming van enkele amende menten, op de staatsbegrooting voor 18841’244,900 minder uitgetrokken dan aanvankelijk door de re- geering was voorgesteld. ADVERdENTlÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij deu Uitgever. - Op Woensdag 6 Februari a. s. zal van wege den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid in een dor loealan van zijn departement te ’s Hage worden aanbesteed het maken van gebouwen en eenige andere werken op het sta tion Stavoren, voer het gedeelte Stavoren Sneek, van de spoorweg StavorenLeeuwarden. Raming der begrooting 1 190,500. Aanwijzing op het terrein zal worden gedaan op 29 en 39 Januari e. k., telkens des voormid- dags 11 uur. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. W 8GIG KM AD KT IG X. BURGEMEESTER ep WETHOUDERS van maken door deze bekend, dat de Week markten alhier, die invallen op Isten Kerstdag l«n Aicuit'jaarsdag, zullen gehouden worden op I MAANDAGEN den 24sten en Sisten Decem ber 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. vax DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEW1TZ, Secretaris. In het spoelingsdistrict is men zeer ontevreden over het verdubbelen van den post op de be- ,-gtwdiiug .ter^p^rijding der longziekte. De Sch. Crt.. acht die extra gevoteerde t 309,000 voor de afmaking der van longziekte verdachte run deren in het spoelingsdistrict geldverspilling, die allerminst te rechtvaardigen is, nu de toestand van ’s Rijks financiën iedere eenigszins mogelij ke bezuiniging dringend vordert en terwijl reeds geruimen tijd proeven op groote schaal met de afmaking in het spoelingsdistrict zijn genomen, die het bewijs hebben geleverd, dat de afma king der van longziekte verdachte runderen al daar geen afdoende maatregel is. Als het stelsel van afmaking, naar den wenseh van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, één jaar zal zijn volgehouden, dan zal het blijken, of de meening van genoemd hoofdbestuur dat de longziekte in het spoe lingsdistrict zal zijn uitgeroeid en heel Neder land van die ziekte bevrijd is zal worden bewaarheid. SNEEK, 18 Dec. In de vorige week is ten raadhuize alhier verpachta. voor 3 jaren, het draaien der brug gen, die over de Woudvaart aan M. Ruardi, voor 1210 per jaar, die bij het Iloogënd Won- De maand November geeft, blijkens overzicht van den stand der rij lesmiddelen, bevredigenden indruk. De raming werd meer dan anderhalf millioen door de werkelijk opbrengst overschreden, en ook in vergelijking met November 1882 valt eene vermeerdering op te merken. Van f8 848,000 toch stegen de inkomsten tot f 10,2r3,000. Met uitzondering van de accijnsen, de telegraphic en de jachtne ten, brachten alle middelen in kleinere of groo- tere mate het hunne tot deze vermeerdering bij het meest wel de indirecte belastingen Wierp de registratie, evenals in October, een kleiner bedrag af, de zegelrechten namen toe met ruim 123,000 gulden en het successie-recht deed ruim twee en een halve ton meer in de schatkist vloei en. Vandaar dat het totaal der indirecte be lastingen voor deze Novembermaand met 3.8 ton staat boven dat der vorige. Eene belang rijke toeneming wijzen eveneens de invoerrech ten aan, die van f367,000 in ’82 tot f446,000 klommen, en voorts de domeinen, die ruim 1 ton meer gaven. De posterij handhaafde hare vooruitgaande beweging. De voornaamste vermindering valt waar te nemen bij de accijnsen. Het totaal daarvan f 3,608,000, toont bij November 1882 een terug blijven aan met ruim twee en een halve ton. De reden daarvan schuilt hoofdzakelijk bij de suiker en bij het gedistilleerd. Reeds in het overzicht over de maand Octo ber vestigden wij er de aandacht op dat de opbrengst der suiker achteruitgaat. De nu voor ons liggende staat levert van dit verschijnsel opnieuw het bewijs. Werd in November 1882 voor dit artikel f718.000 ontvangen, nu leverde het slechts f 531,000 op, en, wat meer zegt, de met November verstreken elf maanden van dit jaar bleven met 5.7 ton bij die van 1882 ten achter. Het eindcijfer over de 11 maanden is f 95,844,783 tegen f96,180,872 in het vorige jaar. Het na- deelig verschil wordt vooral veroorzaakt door de indirecte belastingen, die 1 millioen, en de accijnsen, die 6 ton te weinig gaven, waartegen de vermeerderde opbrengst der directe belastin gen, der invoerrechten, der domeinen en der posterijen nog niet opwoog. Dat intusschen het verschil tusschen de opbrengst van dit jaar en van het vorige, dank zij de maand November, reeds belangrijk minder is, dan uit het vorige overzicht bleek, geeft reden tot de verwachting dat de einduitkomst over 1883 niet ongunstiger zal zijn dan die over 1882, te meer daar de raming voor elf maanden reeds met 585,000 gulden is overtroffen. (W. R, Ct.) wijze besteed worden, of dienen cm den belas- i tingdruk te verminderen of althans vermeerdering ternationale landbouwtentoonstelling te behar- In het jongste nommer van de Werkmansbode beantwoordt de heer B. 11. Heldt den open brief van mr. M, Mees uit Rotterdam, waarbj laatstgenoemde o a. betoogde, dat de merkman flie slechts f 1,32 per jaar aan belasting betaalt, niet om biliijker belasting verdeeling moest roe pen. De heer Heldt merkt tegen deze berekening op, dat door den heer Mees zijn vergeten1. vleeschaccijns, daar toch elk werkmansgezin wel pi. m. 1 kilo vleesch of vet per week verbruikt* 2. zeepaccyns, want niet allen doen het met olie en loog af, zooals de heer Mees schreef; 3. accijns op ’t gedistilleerd, want behoeft de werkman al geen jenever te drinken, evenmin moet de meergegoede wijn drinken4. suiker- ■accijns, want ook voor het bereiden van som mige spijzen en voor ’t voedsel van kinderen heeft de werkman wat suiker noodig. De Heer Heldt komt dan tot f7.73 per hoofd per jaar aan directe belasting, terwijl de werk man ook in personeel huurwaarde en diens- volgens ook ramen, deuren, stookplaatsen en meubilairen veelal, waar hij voor éen of meer patroons thuis werkt, in de patentbelasting moet bijdiageu. En daarom, zegt de heer H., heeft de werkman niet minder dan de middel- •stuid te klagen over onevenredigen belasting druk en heeft hij geen minder recht om dat aan de meer- of meestbezittenden te wijten. Zoo één, dan voorzeker heeft de minister van tinneniandsche zaken reden tot tevredenheid «ver de houding der Kamer bij de behandeling der Staatsbegrooting. Als zyi? veeljarige poli tieke loopbaan hem niet beter had ingelicht, zou hij zich-zelf waarlijk nog als het enfant cherie kunnen gaan beschouwen, want zijne be groeting zij ’t dan ook eenigszins besnoeid xvat hij echter met al de begroetingen zijner colle t’s gemeen heeft is er met vlag en wimpel door gegaan. Zij werd aangenomen met 74 tegen 1 stem. Ook de minister van marine zag in de vorige week, nadat een paar amendementen tot vermindering van een paar posten waren aan genomen, zijne begrooting goedgekeurd met 58 tegen 11 stemmen. Gisteren (Maandag) kwam de minister van financiën, Grobbée, met zijn begrooting voor ’tfront Ook hy moest liet een en ander op zijn hoofdstuk laten aldingen, maar zag dit toch aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. Heden hoofdstuk oorlog. En daarbij zal dan nu eindelijk eens kunnen blijken, of het de Kamer waarlijk ernst is met haar zucht tot bezuiniging, of dat net slechts te doen was om de mug uit te siften, om daarna den kemel maar weer door te zwelgen. Zoo ergens, dan toch voorzeker kan op het impro ductieve, millioenenversiindende oorlogs-budget met vrucht en krachtig bezuinigd worden. Een groot deel van het daaraan weggesmeten geld kan waarlijk wel op betere en meer nuttige Volgens den Haagschen correspond mt der Gr. Ct. is de eerste oplaag van 33,099 exem plaren van het geïllustreerde blad Holland-Kra katau geheel uitverkocht, zoodat een tweede editie eerlang het licht zal zien. Op 8 Dec. jl. vergaderde in het hotel „Kras- napolsky” te Amsterdam het uitvoerend Comité voor de Internationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te houden te Amsterdam, met de ver tegenwoordigers der verschillende Nederlandsche Landbouwmaatschappijen, waarbij alle provinciën vertegenwoordigd waren. Door den voorzitter werd o.a. medegedeeld, dat bij een lezoek op het Loo van hem en Jhr. Hoeufft Van Veizen,Z. M. de Koning, Bescherm- heer der Vereeniging, H. D. bijzondere ingeno menheid met de Tentoonstelling en tevens het voornemen had te kennen gegeven, de werkzaam heden van het comité persoonlijk te willen steunen. Uit verschillende landen waren reeds toezeg gingen gedaan voor belangrijke inzendingen en ook van de zijde onzer regeering waren blijken van de meest mogelijke medewerking en steun ondervonden. Behalve tot vaststelling van het reglement voor de jury, werd besloten 1°. tot uitbreiding van het programma met eene afdeeling voor akkerbouwgewassen en 2°. tot vaststelling van het plan tot inrichting der Te n- toonstelling en van de daaraan verbonden begroo ting. Dit de laatste bleek, dat voor eene waardige tenuitvoerlegging der zaak financieele steun voort- durend zeer gewenscht blijft. UIT DE PERS. Men meldt uit HellevoetsluisDoor den hoo- gen vloed is hier belangrijke schade ontstaan aan de pas voltooide vestingwerken. De nieu we bomvrije kazerne, de torpedokamers en het kruithuis zijn ondergeloopon laatstgenoemde is pas gevuld. Het gedeelte zeedijk dat in 1830, om ruimte te winnen voorde vestingwerken, werd verlegd, is nu voor do tweedo maal na de voltooiing door gebroken wel een bewijs dat er iets aan ha pert. Men beweert dat er aan dien dijk, die overigens van een prachtige bazaltglooiing is voorzien, niet genoeg klei is gebruikt. Stellig is hij ook niet zoo hoog als de vorige en de aangrenzende dijken. Hoe dit zij, spoedige voorziening is dringend noodig, want ten gevolge van den golfslag, die door de doorbraak in de Vest ontstaat, is reeds een flink stuk van den vestingwal afgekalfd, zoo dat het bij een volgenden springvloed met zuid- westelijken storm wel zou kunnen gebeuren, dat de geheele batterij, die ongeveer een millioen gulden heeft gekost, in één zakte. Alweer een nieuwe bijdrage voor de onver antwoordelijke wijze, waarop het geld wordt weggeworpon, dat dienen moet om onze zooge naamde verdedigingsmiddelen in voldoenden staat te brengen en te houden. Wanneer zal er dan toch eens een einde komen aan dat schromelijk geldvermorsen De lijn GroningenDelfzijl zal 15 April e.k. geopend worden. Houten loodsen zullen ge bouwd worden, om in den eersten tijd in het ont breken van stations te voorzien. Op de Vrijdag jl. gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw is o. a. besloten aan een commissie van 3 heeren een crediet van f1000 te openen, om de belangen der maatschappij in verband met die der Friesche inzenders op de a. s. in- daarvan te voorkomen. Wij zullen zien wat thans door de afgevaardigden dier partij zal worden gedaan, die in den laatsten tijd voortdu rend de bezuinigingstrom roerde, ook waar het uitgaven gold voor productieve werken of voor de intellectueele en moreele ontwikkeling onzer natie. SNKIKEB i >.68 6 ;ere 3k, •en iok zal am. .8,55 .7.6(5 .2 24 5.70 ec. inn M C. 6 11 v 6 6 B 15 X E V LI X O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1