BWS- Bl IDBimiE BLW INK DE h No. 103. ACH T-E N-D BRTIGSTE J 1883. R G A N G. N I Dienstneming bij het Leger in Oost Indië. 1> 1 Ns I> A. a 25 D F CILMB F JR. I beeld van straf voor den meineed. dergelijke mede naar een bekende Amsterdamsche goud- i en zilversmid en vroeg, zonder de herkomst van zijn weggestroomd, dat terugkeer ,d 4 n i t r De hier te lande welbekende mej. Mina Kru- seman is, volgens de Soer. Ctte Singapore in Let huwelijk getreden met den heer F. Hoff man, afkomstig van Soerabaije. Een van Amsterdams ingezetenen trok in de tentoonstellingloterij een stel goud en bril janten volgens opgaaf ter waaide van 100 Daar het stel, bij nadere beschouwing, :e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. e COMMISSARIS van POLITIE te Sneek i bericht, h t, »- Zooals men zich zal herinneren, werden eeni- ge Utrechtsehe studenten beschuldigd den dood van een vrouw die zij uit haar huis gehaald en mishandeld hadden veroorzaakt te hebben. Na een langdurig onderzoek is thans, naar het Vad. meldt, hun zaak naar de Rechtbank al daar verwezen. Volgens de laatste opgaaf van den Secretaris der Prov. Commissie, is tot nu toe ten behoe ve der noodlijdenden door de ramp Paesens- Moddergat ontvangen f 135,522.55’/j. den gelukkigen winner niet bijzonder fraai voor- verneemt, Ofschoon een koninklijk besluit den weder opbouw van de buskruitfabriek „de Krijgsman” nabij Muiden heeft toegestaan, schijnt het vrij zeker, dat de bestaande vennootschap „de geza menlijke buskruitmakers van Noordholland, Utrecht en Zeeland” niet tot die wederopbou- wing zullen overgaan. Door de directie van het te Londen is besloten, aldaar Bij een wet, die een voorloopig karakter i kwam, ging hij er, ,naar de Amst. i niet over verze- en boete voor een komen draagt, behooit nu h. i niet beginselen beslist te worden De vier collecteurs der Staatsloterij te Am sterdam hebben een adres aan de Tweede Ka mer gericht, waarin zij opkomen tegen de vol gens hen geheel onjuiste voorstelling, door den heer van Kerkwijk in de Tweede Kamer gegeven omtrent den werkkring der collecteurs. De zaak van den heer Roland Holst te Am sterdam (weigering om een eed te doen), die voor het Hof te Arnhem werd vrijgesproken, zal 7 Jan. voor den Hoogen Raad dienen. dat de herbergiers Maandag den 31 dezer hun ne herbergen tot ’s nachts 1 uur mogen geopend houden en dat tot ’s nachts 12 uur mag gekiend worden. Het concert, onlangs door de kapel der gre nadiers en jagers te Antwerpen ten voordeele van de slachtoffers van Krakatau gegeven, heeft de niet onaanzienlijke som van 6000 francs op gebracht. Hoofdstuk Waterstaat is, nadat ook hierop eenige bezuinigings-amendementen, tot een geza menlijk bedrag van pl. m. 1 miilioen waren aangenomen, in de zitting van jl. Zaterdag met 63 tegen 2 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. De gouverneur-generaal van Ned. Indie heeft eervol ontslag aan den koning gevraagd. Het voorstel van den heer Burna, betrekke lijk de afsluiting en het droogleggen der Zuider zee, is door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer verklaard te zijn in staat van wijzen. i het stel op te geven, taxatie. Het schriftelijk j antwoord op deze vraag was: Waarde aan goud W E E K 31 A 1KT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van maken door deze bekend, dat de Week markt alhier, die invalt op Nieuwjaarsdag, zal gehouden worden op MAANDAG den 31sten December 1883, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. Omtrent de te Leiden plaats gehad hebbende vergiftiging kan nog het volgende worden mede gedeeld. Op verzoek van van der Linden, de man van de thans in hechtenis zijnde beschul digde, werd dr. W. Rutgers van der Loeff jl. Vrijdag bij Frankhuizen, no. 75 in de Groene- steeg, gehaald, wiens vrouw en kind kort te voren overleden waren. Genoemde geneesheer kwam door de symptomen der ziekte terstond op het denkbeeld dat hier vergiftiging had plaats gehad. Zonder zijne meening dienaangaande den patient mede te deelen, wist hij dezen te bewegen zich in het acedemisch ziekenhuis te doen opnemen. Aan den geneesheer aldaar deelde dr. Rutgers van der Loeff zijne opinie omtrent de oorzaak der ziekteverschijnselen mede Verder vroeg hij door middel der politie lijkschouwing der over leden personen, en weigerde bij een bewijs ter begraving van het gestorven kind te geven. Ook werd door hem aan de politie medege deeld, dat hij in do Groenesteeg no. 91 de fa milie Kamerling, bestaande uit een zevental per sonen, sedert een paar dagen in behandeling had, bij welke zich dezelfde ziekteverschijnselen openbaarden, zonder dat de lijders hem de ge vraagde inlichtingen omtrent de door hen ge bruikte spijs en drank konden geven. De familie Hamerling is herstellende. Het aantal slachtoffers, dio de misdaad methun leven moesten bekoopen, is inmiddels weer met één vermeerderd. H. Frankhuizen, reeds door vrouw en kind voorgegaan, is in de vorige week na een smartelijk lijden overleden. Zijn lijk is ter inwendige schouwing ingelijks naar het ge bouw der Anatomie op de klein Ruïne overge bracht. ADVERT. ENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De BURGEMEESTER van de gemeente Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn gedrukte mededeelingen, betref fende de werving voor het Leger in Oost-Indië Behalve de vereischten voor aanneming zijn daarin duidelijk omschreven de belangrijke voor- deelen aan die dienstneming verbonden. Sneek, 19 December 1883. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. De Haagsche commissie tot ontvangst van de Transvaalscho deputatie bij haar komst in de residentie is, onder voorzitting van den burge meester mr. J. G. Patijn, uit 25 ingezetenen samengesteld. Het vice-presidium van deze commissie wmrdt door het lid der Tweede Kamer jhr. mr. Beelaerts van Blokland waargenomen, terwijl nog onder genoemd 25tal voorkomen de kamerleden W. K. van Dedem, Keuchenius, De Bruyn Kops en Wintgens. Vier Goesche raadsleden voelden zich bezwaard door het zitting nemen van twee hunner colle ga’s, zonder het afleggen van den gevorderden eed, en richtten zich met hun bezwaren tot den Koning. Z. M. heeft evenwel afwijzend op dit adres beschikt, in het onbeëedigd zittingnemen als lid van den raad niets bezwarends vinden de. Men schrijft uit Brielle aan de Amsterdam mer De ramp, die onze stad en het naburige Hellevoetsluis op nieuw getroffen heeft, werpt een eigenaardig licht op de verzekeringen van den Minister van Marine, dat thans alle moge lijke maatregelen zijn genomen, om de autoritei ten van de bewegingen der buitengaats zijnde schepen op de hoogte te houden. W eer is er een loodskotter vergaan. De no. 12 was bij het geweldig stormweer van jl. Woensdag nacht in volle zee, en is toen zeker met man en muis omgekomen. Toen Donderdag hier geen tijding was, begon men zich al ongerust te maken, en de dagen van Vrijdag op Zaterdag brachten de ongelukki ge weduwen en weezen in de grootste spanning door. Ofschoon Zondag eigenlijk niemand, die kennis van zaken had, meer twijfelde, hield men zich toch nog aan een stroohalm vast, omdat de inspecteur de Bruijne nog te 6 u. 20 min. uit Rotterdam seinde, dat hij niets wist. Als men niets weet kan altijd de hoop nog bestaan, dat zij zoo ver zijn weggestroomd, dat terugkeer mogelijk is. Een flauwe hoop, maar het is er een. Hoe men echter hier te moede is, nu men in de N. R. Ct. leest, dat 15 December, dus Zaterdag, de wrakstukken reeds te Egmond zjjn aangespoeld en door een marine-ambtenaar zijn in bewaring genomen, terwijl de inspec teur ’s avonds van den 16 December nog van niets weet, behoef ik u niet te zeggen. Dat die wrakstukken reeds terstond alle betrekkin gen hadden kunnen redden uit de pijnlijkste onzekerheid, is buiten kijf. Want de inspecteur seint heden, dat die geen twijfel overlaten of kotter no. 12 is vergaan. Zoo springt men om met de armen, die hun dierbaarste schatten moesten afstaan aan het graf, en thans onverzorgd achterblijven. Mij dacht, dat zij aanspraak mochten maken op eeni ge meerdere consideratie, te meer, omdat zij, die achterblijven, maar al te goed weten, wat tegen woordig het loods zijn beteekent. Niet de lootsen zijn meer de menschen, die het weten, en in de ure des ge vaars beslissen wat er tot behoud en in het belang van schip en lading moet gebeuren, neen dat zijn de heeren aan den wal. De loods-autoriteiten achter den kachel, zij commandeeren over weer en gelegenheid, en bepalen welke gaten de lood sen moeten binnenvallen. Komen zij niet het aangewezen zeegat binnen, dan straf krijgen zij in het aangewezen zeegat een onge luk, dan in den regel ontslag. De eisch is gij zult met alle weer en wind het door mij gunstig geoordeelde zeegat binnenloopen. Vraagt men dan nu ook naar de (misschien) naaste oorzaak van deze zeeramp Schipper Haak (zoo heet de ongelukkige, die met elf I anderen het leven liet), heeft, naar men kert, een paar weken geleden straf beloopen, omdat hij met den kotter losgebroken storm naar binnen was vluchten. Do autoriteiten aan den wal vonden toen, dat ’t niet hard genoeg woei. Nu heeft het misschien wel hard genoeg gewaaid, maar nu zijn ook 10 gezinnen broodeloos. Indien men eens eene onpartijdige enquête in stelde naar den iunerlijken toestand van ons loodswezen, en men hoorde eens de menschen zelven, met uitdrukkelijke belofte, dat men hen later voor hun verklaringen nooit knijpen zou dan zou men wat hooren. Te Brielle circuleert thans een adres aan de Ka mers en aan Z. M. den Koning tot het instel len van een onderzoek, in hoeverre de hooge autoriteiten onwillens hebben medegewerkt tot het noodlottig omkomen der bemanning van den loodskotter no. 12. UIT DE PERS. Het betrekkelijk weinig gewijzigd belasting- ontwerp van de hh. Van Delden c. s. staat de Tijd al heel weinig aan. Uit de woorden van de memorie van beantwoording„dat deze tij delijke maatregel een deugdelijke hervorming der belastingen niet belemmert, wel voorbereidt en het terrein verkent” ontvangt dit blad den indruk, dat du eigenlijke bedoeling niet in de schriftelijke mededeelingen der voorstellers te vinden is, maar dat in de allereerste plaats door dezen „tjjdehjken” maatregel wordt beoogd het binnensmokkelen van een belastingstelsel, dat, wanneer het anders dan bij een voorloopige wet wérd voorgesteld, alle kans zou hebben door de Kamers te worden verworpen, en een dergelijke maatregel, zegt zij, wekt slechts weerzin. Zij protesteert dan ook ten ernstigste tegen elke poging, om langs een achterdeur binnen te ha len, wat aan de voordeur hoogstwaarschijnlijk zou worden afgewezen. Ook de bijzondere ijver van verscheiden liberale Kamerleden, om deze belastingplannen in alle oorden van het land te gaan aanprijzen, wettigt h. i. het vermoeden, dat dit wetsontwerp niet aan zijn titel beant woordt, dat het niet alleen en in de eerste plaats een voorloopige herziening beoogt, maar ons op een geheel nieuwen weg wil brengen, waarop terugkeer altijd zeer moeilijk is. De meest belangrijke wijziging, die dit ont werp blijkens de memorie van beantwoording onderging, acht zij de bepaling van art. 25 „hij, die de in art. 17 bedoelde verklaring (de, schriftelijke aangifte voor het college van zét-: ters) aflegt, wetende dat de daarin begrepen aan gifte te laag is, wordt gestraft met de straf bij art. 366 wetboek van strafrecht bedreigd tegen het afleggen van een valschen eed.” Maar ook deze nieuwigheid wordt door de Tijd ge wraakt, omdat zij daarin een streven ziet, om door een tweede achterdeur den eed uit ons staatsleven te verwijderenimmers, zegt zij, straft de staat valsche verklaring en valschen eed even zwaar, dan vervalt geheel het denk- I francs. Crystal-Palace’ in hare lokalen een internationale tentoonstelling te houden van voorwerpen op het gebied van kunst, wetenschap, fabriek- en handwerksnijverheid en landbouw. De tentoonstelling zal 3 April 1884 geopend worden en zes maanden van af den dag der opening duren. De aanvragen om plaatsruimte, met nauwkeu rige omschrijving der ten toon te stellen voor werpen, moeten voor den len Februari 1884 gericht worden aan den officieelen agent, den heer Ed. van Lier te Amsterdam, bij wien eveneens de noodige formulieren en verdere in lichtingen kunnen verkregen worden. Het schriftelijk van broche en oorknoppen met geïmiteerde stee nen twee gulden 1 OEEKER (OIRIV I 1 BS I Na E WL A M I e 5 r« 3t i 18 9 3 3- 3. 1. >5 >6 >1 iO I :o c. ,n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1