IfflWS- n MR«MTO ÏWR DE 1 k ffllffl ffl fflWÖOISSfflf T SII. J 3 1884. No. 1. r DIA SI) A(i- 1 IAALAR I. tellectueel als stoffelijk gebied. 1 i J Hen I lastingbetalenden burger r zijdelings een premie stelt zoo’n minister slagen, dan moet stel kamerleden ter zijde staan, C zwaarte, niet de hoogste plaatsen thans geconstateerd worden, dat zij niet alleen handel bloeien, Eindelijk is er weer een minister van Koloniën i digde ons de benoeming in hot Mannen van moed en karakter we hebben z* niet te over worden meer en meer ge waardeerd en aan hen, die omhoog gaan door gevonden. Een dépêche uit den Haag verkon- ,i„ i.-:_jr yan jen heei> gprenger Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in -te zenden. Na do jongste inlichtingen van den minister van waterstaat, komt het kad. eonigszins terug op haar vroeger oordeel in de quaestie-Mooren, want, schrijft zij, staat in die nieuwe inlichtingen veel wat niet ter zake doet, „die blijkt er dan toch wel uit, dat er zeer sterke vermoedens bestaan, dat de heer Mooren niet alleen schrijft in de aanwijzer, maar dit blad hoofdzakelijk redigeert. Vermoedens verder dat hij in die qüaliteit misbruik maant van de hem in zijn betrekking aangekomen wetenschap, door bijv, veikiezingstelegrammen ter wille van zijn blad op te houden en zijn blad met artikelen tegen Arbeidskracht en arbeidslust, zoowel op in tellectueel als stoffelijk gebied. Dat beide mo gen worden geprikkeld door het afwerpen van door woorden, maar ook door daden getoond heeft zuinigheid te willen. In vroegere jaren was bijna altijd het bedrag, dat door bezuini- gmgs-amenderaenten werd uitgespaard, kleiner dan het bedrag, waarmede het budget door amendementen van andere strekking werd ver hoogd. Thans daarentegen heeft werkelijk? de zuinigheid gezegevierd. Ondanks de geringe medewerking, die de Kamer bij het Ministerie vond, is toch de staatsbegrooting, zooals zij thans is aangenomen, vier miliioen en daar onder drie miliioen gewone uitgaven -lager dan toen zij in September bij de Kamer werd ingediend. Voor alle takken van staatsbestuur is dit jaar een veel minder groot crediet toe gestaan dan de Regeering beweerde noodig te hebben. Het meest is bezuinigd op Marine, Oorlog, Waterstaat en Openbare Werken maar ook Buitenlandsche Zaken, Binnenlandsche Za ken en Justitie hebben hun deel moeten afstaan. En wat van nog meer beteekenis is alle partijen hebben gelijkelijk tot het verkrijgen van dit resultaat medegewerkt. Ge rechterzij de toonde zich thans bereid om ook de Oorlogs- uitgaven te verminderen, en de linkerzijde nam zelf het initiatief tot bezuiniging op onderwijs zaken, voor zoover dit zonder schade voor hoo- gere belangen geschieden kon. Zeer dikwijls bleek het bij het debat, dat do begroetingen met weinig zorg waren opgemaakt, en dat er uitgaven waren voorgesteld, die - zelfs in een tijd van overvloed moeilijk te verdedigen waren. Van daar dan ook, dat bezumig ngs-amendomen- ten in den regel met groote meerderheid, en een enkele maar zelfs, ondanks de bestrijding van den Minister, met algemeenestemmen, wer den aangenomen. Dat de Ministers onder der gelijke omstandigheden een droevig figuur maak ten, valt niet te ontkennenmaar aan wie de schuld Bij voortduring trachtten de Ministers nog de misbruiken der ambtenaars-regeeringen tegenover de aanvallen der Kamer in bescher ming te nemen, ofschoon het van dag tot dag toch duidelijker werd dat het meer dan tijd was aan die ’s lands penningen verkwistende macht paal enjperk te stellen. Het is te hopen, dat de Ministers door het thans voorgevallene wijzer zullen zijn geworden en zelt zullen begrijpen, dat het. hun plicht is met kracht voort te gaan in de richting, door de Tweede Kamer aange wezen. Doen zij dat niet, blijven zij de volks vertegenwoordiging steeds beschouwen als een lastigen vijand, die zonder noodzaak het gou vernement wil dwingen minder uit te geven, i op den duur botsing niet uitblijven want het is nu duidelijk gebleken, dat men thans niet te doen heeft met een waan van den dag, maar met een ernstig gemeende poging om het budget tot. een lager cijfer terug te brengen welke poging alom weerklank vindt in het land. De N. R. Ct. verneemt, dat weldra de in diening kan verwacht worden van het wetsont werp, waarbij het verkoopen van*sterken drank in het klein ook na 1 Mei a s. vereenig baar zal worden verklaard met eenige andere bedrij ven, onder anderen dat van koffiehuishouder eu banketbakker. Aan de Prov. Dr. en Asser Cour, wordt hetfP’T - m - volgende meêgedeeld.- zeker ingezetene te zenden naar plaatsen, waar- heen die ingezetene zijn komst telegrafisch had bericht”. gebrek aan toegekend. Nijverheid en handel bloeien, en wat hare vrije ontwikkeling belemmerend in den weg staat, worde zooveel en zoo spoedig mogelijk weggeruimd. Oorlogsbudgetten, opgeschroefd tot boven de finantieele krachten der natie, en de daarmeê in verband staande uitgaven voor vestingwerken of forten, welke heden gebouwd worden, om mor gen als er wat sterk geniesd wordt weer in elkaar te vallen, worden voortaan niet meer door de volksvertegenwoordiging goedgekeurd. Partij-gekïbbel benadeele niet langer de al gemeene zaken of werke verlammend op den vooruitgang, terwijl Quaestien, die onmiddellijk ingrijpen welzijn van ons volk hygiëne, woning, ding enz. niet worden weggegoocheld, nauwgezet onderzoek, zoo lost Daarom wenschen we toe aan Regeering en vertegenwoordiginghomogeniteit in ’t behartigen der belangen die aan hunne zorgen zijn toevertrouwd. Vooral de algemeene „volks”-belangen worden in hare bijzondere at tentie aanbevolen. Scheiding van kerk en staat, niet maar alleen in naam maar ook in de daad kome eindelijk ook eens tot stand. Continuatie van den be- staanden onzuiveren toestand is onzedelijk. Troonredenen worden afgeschaft. T Is geen geringe fout het volk jaarlijks, met behulp van holle frazes, officieel blind te maken voor de waarheid. Uniformen wenschen we een zeer onderge schikte rol toe in onze vredelievende maatschap pij, die volstrekt niet dweept met „das militar”. Vrijheidszin en eerbiediging van de vrijheid van anderen, mogen meer en meer wortel schieten bij ons volk. Weldadigheidszin blijvo voortdurend bij ons wo nen, maar worde dit jaar minder dan ’t vorige, ten gevolge algemeene groote rampen, op een pijnlijke proef gesteld. Hare beoefening blijke voor 188-4 even overbodig voor het nederlandsche volk, als In dit licht komt haar ’t „geschrijf’ van den I heer M. niet meer zoo onschuldig voor. Im- I mere, gaat het blad voort, op grond van boven I gemelde vermoedens moeten vele ingezetenen I van Kampen aarzelen van de telegraaf gebruik I te maken, en de vrijheid van drukpers vordert ,1 volstrekt niet, dat het moet worden geduld dat I een ambtenaar de betrekking van redacteur van 1 een blad bekleedt, als de richtige uitoefening 1 van den dienst er schade onder lijdt. Eerst I wanneer al die vermoedens ongerechtvaardigd I zijn, en de heer M. ook de bepaling van het I reglement op den telegraafdienst niet heeft over- I treden door nieuwstijdingen aan dagbladen te I bezorgen of tot redacteuren dier bladen in eenige I betrekking te staan, eerst dan, schrijft het Vad., I heeft de heer Mooren recht van beklag., I Naar aanleiding van een correspondentie in 'fl een der jongste nummers van de Transvaalsche Volksstem, deelt de oud-hoogleeraar P. Harting in een uitvoerig schrijven aan het U, D. mede, ‘1 dat hij, in antwoord op een brief van den staats- president van de Transvaal, president Krüger, J naar Londen heeft geschreven „Wat u betreft, mijnheer do staats-president „zoo zal mij dit bezoek tot groote eer en ge- „ncegen zijn. Door u persoonlijk te leeren „kennen en nog vóór mijn dood u de hand te „kunnen drukken, wordt een mijner levendigste „wenschen vervuld. Gij zult ook wel geduld „hebben met den ouden man, die zeer hard- „hoorend is en zich slechts met óen persoon on- „derhouden kan. „De heeren Du Toit en Smit zullen mij „echter wel willen verontschuldigen, wanneer „ik hen niet ontvang. Mijn gezondheid is eenigs- „zins geschokt Hier komt bij, dat ik „genoemde heeren inderdaad van zeer wei- „nig dienst kan zijn”. „Ik heb wel is waar hot geluk van vele „vrienden in alle deelen des lands te bezitten, „maar deze behooren niet tot die kringen, wel- „ke voor hen inzonderheid van nut kunnen „zijn. Van handelsbelangen en financieele za- „ken heb ik geen verstand en kan hen met „geen goeden raad noch aanbeveling bij onze „financiers bijstaan. Al blijft de heer Harting in hoofdzaak bij zijn afkeurend oordeel over het ontslag aan dr. Jo- rissen gegeven, toch, meent hij, mogen zij, die de Transvaalsche deputatie hulp kunnen ver schaffen, deze niet om die reden achterhouden. Harting’s hartelijke wensch is dan ook, mede in ’t belang van ons vaderland, dat Nederland èn Transvaal elkander wederkeerig helpen en steunen, evenals leden eener zelfde familie ge woon zijn dit te doen, ook dan, wanneer het gedrag van een of meer der leden gegronde redenen tot afkeuring geeft, en dat de deputatie derhalve een zoo groot mogelijk deel der be doelingen, maarmede zij ons land komt bezoe ken, bereiken zal. UIT DE PERS. rijke vruchten. Broederschap, niet maar alleen in eigen en- - - „1 onze Men schrijft uit den Haag aan de Zutph. Crt. Eergisteren avond is de Tweede Kamer op recès uiteengegaan, na twee dagen achtereen van ’s morgens elf tot ’s avond elf, met enkele uren pauze, te hebben doorgewerkt. De be handeling der staatsbegrooting vorderde nog meer tijd dan gewoonlijk, ten gevolge van den stroom van amendementen, welke allen bezuiniging ten doel hadden. Tot eere van de Kamer mag gen kring, maar ook daar buiten met al I broeders, de menschheid. I Christenzin, voor zoover deze synoniem is met I flware humaniteit en zich meer openbaart in I goed handelen dan in 't declameeren over ’t goe- I Me. B Degelijkheid en zelfkennis, in plaats van op- I pervlakkigheid en onbeschaamdheid, die zich I nog maar al te vaak naar den voorgrend drin- I gen om daar op ’t stoeltje te word n gezet I Eerlijkheid, niet maar alleen bij toonbank en L geldlade, die dus officieel „geijkt” wordt op maat en gewicht, maar óók in zaken, waarbij de deugd niet dadelijk de „klinkende” belooning L met zich meebrengt; bovenal dus op moreel en f politiek gebied. En dan beginnen we ons land i al dadelijk toe te wenschen: een nieuwen i IInantie-minister, die den moreelen moed zal bezitten eene doortastende hervorming te I brengen in ons immoreel belastingstelsel, dat I schandelijk onevenredig drukt, de nijverheid Li kortwiekt en zijdelings een premie stelt op niets doen. Zal hem evenwel een die genoeg Geestkracht en hart toonen te bezitten, om j met terzijde stelling van coterie-geest en partij- F gemanoeuvreer in dezen de algemeene volks- I belangen te behartigen. Er zal dan misschien I minder gebabbeld, maar méér gehandeld worden, L en de mogelijkheid van Herziening van ’t vele op het gebied onzer wetgeving, waaraan reeds zoovele jaren behoef- i te bestond, zal een schrede nader tot vervulling I gekomen zijn. I Intellectueels ontwikkeling op elk gebied werkt B krachtig meê om onkunde en vooroordeel te I bestrijden en alzoo worde aan de wetenschap meer en meer de plaats toegekend, die haar toekomt Vcorts wenschen we ons toe: I ^iezersi bij de keuze voor gemeente- I hjke -, provinciale-of landsvertegenwoordi- giig blijken geven van gezond verstand en dfe daarbij vast genoeg op eigen beenen staan orj, ook zonder behulp van leiband en val- hoedje der „party” zelfstandig te kiezen I \l|r^e en kokwame vertegenwoordigers. Legermanoeuvres en campementen, veranderde t louderbedekkingen, dragons, kolbakken, knoo- j n, sokken enz. enz. mogen met mondjesmaat J bats vinden. De beschaving en zedelijkheid er niet bij verliezen en de beurs van den er zeker bij profitee- Xantippe’s ’t zijn voor de nederlandsche huis gezinnen. dan kan Ijdelheid en opgeblazenheid worden voor dit jaar eens niet gedecoreerd mot lintjes eu kruis jes, maar Zelfstandigheid en zelfverloochening blijk» de hooge adel te zijn, die meer en meer in ons va derland op prijs wordt gesteld eu die ieder voor zich trachte te veroveren. Zoo zij ’t in 1884 en tot in lengte van jaren ADI ERIKNUÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. S3 i A E N LAV 1 VOO maar, na goed mogelijk opge- i. WAT WE ONS LAND EN VOLK OP NIEUW TOEWENSCHEN BIJ DEN AANVANG VAN HET JAAR 1884.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1