CDHENTB H HET IIIIOTlIS.W SIM SiHlffS- HlllGHmiHUD NUN i w liB i 1 u o k No. 4. 1884. N E G E N-E N-D ERTIGSTE J A A R G A N I V 1 KIESRECHT. Voor de waardigheid be de den een ver van noodig ware geweest, maar waaraan de directie der school ten eenenmale onschuldig is. r Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. J MM gevat en Alles ontworpen te ’s Gravenhage en gemaakt van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» Cents. Bij abonnement is de prijs be- ADVERT EN11ÊN voor eiken regel meer 7'2 langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I I L O- Het ontwerp-Heemskerk tol wijziging der wet op het lager onderwijs heeft den Raad van Sta te verlaten. van Gouverneur-Gene- De oud-minister Kappeyne dien men, zegt het Vad., sinds jaren in het Romeinsche recht verdiept achtteneemt in het Januari-nommer van de Economist het belastingontwerp-Van Del- den c. s een tweede, maar niet verbeterde, edi tie van het ontwerp eener vermogingsbelasting in 1818 door minister Van Bosse voorgedragen en toen ongunstig ontvangen. Hij schetst voorts al den last en omslag, dien de berekening van het vermogen den meesten zal kosten, en den af keer van den burger om voor het cijfer van zijn vermogen uit te komen, en tracht de gebreken van het ontwerp aan te toonen, z. i. vooral ge legen in den aftrek van een zeker bedrag en het samenkoppelen van vermogen en inkomen, wat tut velerlei onbillijkheden moet leiden. Hij waarschuwt eindelijk tegen de invoering ook voor één jaar, want men raakt een eenmaal in gevoerde belasting met licht kwijt, en zou het „in 1848 als een misgeboorte gesmoorde” ont werp Van Bosse nog liever hebben, dan dat men er nu „een caricatuur” van levero. den en in volle uniform naar van i hot daar aangekomen was, zal men begrijpen. den minister van justitie Smidt, noch die van zal, naar men diens opvolger, mr. Modderman, zijn indertijd bij machte geweest, den griffier tot het volgen van een andere gedragslijn te bewegen. Van dien heer hangt het af, of de rechtspraak van den Hoogen Raad al of niet inderdaad openbaar zal zijn; en toch moet dezo rechtspraak dienen tot model voor de overige rechterlijke colleges of rechters in Nederland.” Uit Amsterdam wordt aan het U. D. geschre ven „Sedert eenige avonden dwalen er, in de drukst bevolkte straten, mannen rond metgroo- te verlichte lantaarnen op zeer hooge staken. Op dié transparanten leest men in bloedroode letters het bekende devies van eenige volks menners „recht voor allen” de banierdragers dreunen, daarbij met grogstem eenige tirades uit het volksblad van dien naam op. Opmerkelijk dat die brave wervers voor het Neierlandsch Arcadie nog zoo weinig sympathie bij het volk vinden. Ik geef u de stellige verzekering, dat men van die lantaarndragers ter nauwernood notitie neemtalleen de lieve straatjeugd amu seert zich nu en dan door met steentjes of an dere voorwerpen tegen de transparanten te wer pen. O 1 die koudbloedige uederlanders.” Volgens do N. R. C. is de nieuwe regeling der reis- en verblijfkosten voor rijksambtenaren met 1 Januari jl nog niet ingevoerd, omdat het kabinet des konings bezwaren had tegen do Massificatie zijner ambtenaren, Intusschen, schrijft het blad, blijven de voor den lande schadelijke tarieven doorloopen. Maandagavond zijn te Amsteidam nabij de Raampoort, bij doodstil weer, een paar nieuw gebouwde huizen in elkaar gezakt. De beien- dende perceelpn, eveneens „hechte, sterke en weldoortimmerde buizen met balcons” zullen, naar men vreest, het voorbeeld van hun buren volgen. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Maandag eerstk., des avonds ten zeven ure. dent van de M. Ctbehalve de heer van Rees, genoemd de oud-minister van Marine jhr. Wi- chers en de Secretaris-Generaal bij het departe ment van Koloniën, jhr. van der Wijck. Bo vendien wordt ook de Generaal Verspiick als opvolger van den heer ’s Jacob aangewezen. Dit vermoeden schijnt zijn oorsprong te vinden in een persoonlijken wensch van onzen Koning, om zich door dien, bij Z. M. zeer in aanzien staanden krijgsman, in Insulinde te doen ver tegenwoordigen. Intusschen zou Z M. vau dat voornemen reeds zijn teruggekornen. Op «dit oogenblik staan de kansen van don voorzitter der Tweede Kamer het best. aax med zegt, den 28sten Januari a. s. voor de Rechtbank te Utrecht behandeld wor den. In de N. Landb. Cour, komen opgaven voor van in Noord-Amerika verkocht Nederlandsch vee, waaruit blijkt, dat op de le veiling 34 koeien en vaarzen te zamen f 33,175 opbrachten; 1 koe ging zelfs voor f 10,500; bij de 2e veiling golden 42 koeien f65,000, waaronder er was die zelfs f 12,500 kon opbrengen. De gezamenlijke postloopers in de provincie Groningen wenschen als menschen erkend te worden en hebben zich daarom tot den minister van waterstaat gewend, met het verzoek om nu en dan een vrijen Zondag, zonder korting van tractement, te genieten. De eerste onderteeke- naar van dit adres postbode van Groningen op Winsum vice versa verklaart daarbij, I reeds 12 jaar te hebben geloopen zonder ooit. een enkelen vrijen Zondag te hebben genoten, als bij het doopen van zijn zes kinderen, terwijl hij dan voor zijn rekening een ander in dienst moest stellen, dien hij dubbai moest betalen en, zoo heet het voorts, zooals Let hom gaat, gaat het ons allen. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Sneek noodigtter voldoening aan art. 7 der Wet tot regeling van het Kiesrecht enz. van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij eldprs in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 15 Februari e. k. hetzij door de aanslagbiljetten, hetzij door andere daartoe trekkebjke bescheiden te doen blijken. Sneek den 7 Januari 1884. De Voorzitter voornoemd, J. van DRIESSEN. Men schrijft uit ’s Hertogenbosch j raai worden, volgens den Haagschen correspon- I Andermaal is in de te Vucht in aanbouw zijnde R.-Katholieke kerk een treurig ongeluk gebeurd en juist op ’t tijdstip, dat het grootere, waarbij 7 menschen het leven verloren, vo.r de Rechtbank alhier werd behandeld. Thans is ’t gelukkig maar één doode en één zwaar gekneusde, wiens toestand echter gun stiger wordt. Beiden waren op een zeer hoo gen, zooals thans blijkt, veel te zwakken stei ger met nog een derde in ’t hooge koepeldak aan ’t werk, toen de stelling loskraakte en .De over ledene was zekere H., een oppassend werkman, vader van vier kindernn. Hij was bijna on middellijk een lijk. In de zitting der Rechtbank, waar zich de opzichter J. de R, te verantwoorden had hoe wel de zedelijke schuld van ’t ongeval, dat ze ven menschen doodde, niet allermeest bij hem ligt bleek, dat hetjtoezicht bij dezen belang rijken bouw ontzettend veel te wenschen heeft overgelaten en dat de R., veel meer dan hij als deskundige doen mocht, heeft toegegeven aan de wenschen van hen, die op zuinigh id ten aanzien van de te gebruiken materialen en op spoed met de oplevering aandrongen. De éisch tegen de R. was 6 maanden ce'lu- lair en eenige geldboeten. Uitspraak Dins lag 15 dezer. UIT DE PERS. Naar aanleiding van de bekende klachten, onlangs ook in een Tweede Kamerzitting ver nomen, over de uitgave der officieele beschei den omtrent de toepassing onzer oudérwijswet- te0 d°or mr- F- F. Hubrecht, welk werk het 1 aleis v in Just, hoogst nuttig en ook zeer geoorloofd noemt, „tenzij de heer Hubrecht van zijn positie gebruik maakte om zich een mo nopolie op industrieel gebied te verschaffen,” schrijft dit blad over een andere soortgelijke zaak het volgende sollen het volgende: jhr. mr. N. de Gijselaar Ez., griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden, is tevens de bewerker van een verzameling van de arresten van den Hoogen Raad, en maakt daartoe gebruik van de beschei- deii, die als rijksambtenaar onder hem berusten. »V ij maken hem daarvan geen griefmaar waarvan wij dien ambtenaar wel een grief ma ken, is, dat hij afschriften der arresten aan an- deren, welke die arresten wenschen in het licht i V/even t0 bewerken, weigert Alleen het v. h. R, ontvangt zoodanige afschriftenen, zooals bedoelde rijksambtenaar ons op 8 April 1879 schreef, had hij de reeds bij zijn optreden bestaande vergunning, ten behoeve van het W. v'.. "ri alleen daarom niet ingetrokken, omdat zij reeds zoo lang geleden verleend was. Ook net 14v. h. R. hangt dus af van de genade Van dezen lleer griffier. Noch de invloed van Het comité Gent-Java, dat ten bate van de slachtoffers der Krakutau-ramp eenige feestelijk heden in Gent organiseerde, heeft voldoening van zijn bemoeingen gehad, daar de opbrengst ongeveer f 11001) heeft bedragen. Toen eenigen tijd geleden, alzoo leest men in de 1 ijd, in de gemeente Bezooien de pokken in vrij hevige mate heerschtcn, werden gewoon lijk de kleederen en het beddegoed der aange tasten naar een weiland gebracht en daar ver brand. Een twintigtal varkens graasden in de nabijheid en zijn zeer waarschijnlijk in aanra king gekomen met die efecte goederen, want alle kregen de pokziekte. Vreemd en hoogst zeldzaam is het zeker, dat varkens worden aau- maar een anderen naam verdient het, dat het vleesch dezer dieren i soort slager te Tilburg, De minister van justitie heeft zich tot depro- cureurs-generaal bij de verschillende gerechts hoven gewend 1. om de aandacht der ambte naren van het O. M. te vestigen op de slechte verhouding die vaak wordt aangetroffen tusschen het bedrag der opgelegde boete en den duur der subsidiare gevangenisstraf en hen aan te j ongelukkigen naar beneden stortten, bevelen bij hun requisitoiren op een behoorlijke verhouding te letten, b. v. door als regel aan te nemen, dat voor éen dag gevangenisstraf vooral niet meer aan boete moet kunnen worden ge kweten, dan de veroordeelde geacht wordt per dag te verdienen2. om hun te verzoeken de deurwaarders binnen hun ressort te doen aan schrijven, dat zij zich voortaan stiptelijk aan het tarief van de wet van 28 Augustus 18*3, StbL no. 39, hebben te houden en dat de bij art. 11 van het reglement no. IV van 14 Sept. 1838 voorgeschreven specificatie zoodanig moet geschieden, dat aan den voet der exploiten .af zonderlijk worden opgegeven het salaris, het schrijfloon, de zegelgelden en het registratierecht. Naar aanleiding der klachten over de nieuwe halve centen deelt een ambtenaar van het de partement van financiën het volgende aan het Vad. mede De voorraad aangemunte en beschikbare halve centen is ruim voldoende om alle oude halve centen in te wisselen. Ten bewijze daarvan strekke, dat in de laatste dagen van December, toen de tegenwoordige jacht op die muntsoort een aanvang nam, was ingetrokken voor bijna f 13000 en uitgegeven voor bijna f20000, ter wijl in de laitste veertien dagen twee en een half maal meer halve centen zijn uitgegeven dan ingetrokken (ruim f 8900 tegenover f3000.) In de laatste dagen wordt echter storm ge- loopen om zilvergeld, muntbiljetten, ja bank biljetten van vrij groote bedragen tegen halve centen in te ruilen. En aan dergelijke navraag is niet terstond en op alle plaatsen tegelijkertijd tegemoet to komen. Men bedenko toch dat tegenwoordig op meer dan 400 kantoren bron zen munt beschikbaar moet zijn en dat toezen dingen van f 100 aan halve centen, waaraan men vroeger, en op de meeste plaatsen nu nog, weken lang genoeg heeft, thans somtijds in en kele uren verbruikt zijn. Toch geldt het ook hier slechts een quaestie van wachten geduren de hoogstens enkele dagen, tenzij onverhoöpt mocht blijken, dat de nieuwe halve centen vele een 1 „Uit den weg!” een stomp voor de borst. Do 1ste luitenant der artillerie L. Dinsdag ochtend op het Vreeburg te Utrecht schien een uitnemend gebouw, maar dat te veel hem geheel onbekend heer, met de woorden h: heuft gekost, en op den koop toe in menig op- ’"“g een stomp voor de bor.it. zicht ongeschikt is voor het doel (b. v. de toeh- Deze riep de hulp van een paar politieagenten j tiende vensters op de slaapzalen); verder een silo in, die den oarlogzuchtigen luitenant achtervolg- om mais in te maken, peperduur, misschien 4, het hoofdbureau zoo niet 5 maai meer gekost hebbende, dan politie brachten. Dat het groepje, voordat j noodig was, en het gebouw voor landbouw- 1 -- -veel bekijks had, 1 werktuigen te Wageningen, met ruitjes in lood I gevat en een aanvallig ijzeren wenteltrapje. 1 gestoken door menschen, Alles ontworpen te ’s Gravenhage en gemaakt 1 naam r"—-4’’""* De bekende zaak der Utrechtsche studenten i voor rijks rekening, kostbaar, veel duurder dan is verkocht aan een Eene nieuwe klacht over, de bouw weelde, die bij de verschillende departementen van algemeen bestuur bestaat, bevat de Landbouw Ct., naar aanleiding der aanbesteding, die onlangs gehouden werd voor ’t bouwen eener overdekte mestvaalt voor ’s Rijks landbouwschool te Wageningen. Die mestvaalt werd aangenomen voor f 5944, wat vo'or zulk een getimmerte schreeuwend hoog voorkomt,' Zelfs al wil men aanuemen, dat de malen meer gezocht zijn dan de oude, w«ut op i benaming „overdekte mestplaats” misschien meer zoodanige eventualiteit heeft men bij de raming I oinvat' dan daaronder in den regel wordt der aan te munten hoeveelheden niet gere- I staan. kend.” De redactie van de Landb. Ct. voegt hier nog enkele andere staaltjes aan toe vooreerst het gaf I internaat te Wageningen, architectonisch mis- 1 -4 Igggjgp BI .X I V L A X 't. I i 1-. C O 1 1 V ‘.W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1