CMBTHHET1BMDMBÏ SIEEL I N EG E N-E N-I) ERTIGSTJE 1884. I No. 8. J Z A T E K I) A G igw^a Wijken. Dagen. Datums. 29 I De gemeenteraad van Amsterdam heeft be- 22 23 25 Veorm. 9—12 9 12 9-12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, gevolg gevende aan het verzoek van den aan van waar- weet 3 Maart ADJ ER1ENI1ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 71, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij dea Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Omtrent de door den Minister Heemskerk ont worpen wijziging der lager Onderwijswet, meldt de Haagsche corr. der Midd. Ctdat het na der rapport aan den Koning. naar aanleiding van het adres van den Raad van State, reeds is opgemaakt en verzonden, zoodat weldra de ontvangst hij de Tweede Kamer kan worden vernomen. De voornaamste voorgestelde veran deringen betreffen in de eerste plaats de toe passelijkheid der wet. Art. 15, litt. f verklaart haar niet toepasselijk op de schelen in de gevan genissen. Het voorstel strekt nu om haar niet te doen gelden voor de inrichtingen van lager onderwijs in bedelaarsgestichten, rijks werkinrichtingen en opvoedingsgestichten. Verder zou de bestaande moeielijkheid, of een onderwijzeres, uitsluitend in de handwerken, tevens in het bezit behoort te zijn van een gewone onderwijzers-akte, zijn opgeheven door de uitdrukkelijke bepaling, dat dit geen vereischte is. De financieele voorschrif ten van artikel 45 zouden in zooverre verande ring ondergaan, dat door het rijk aan de gemeen te geen andere vergoeding meer zou worden ge geven dan voor de jaarwedden van het aan de scholen verbonden ouderwijzend personeel. Het Regeerings voorstel tot wijziging der drank wet, zal binnen enkele dagen eveneens de Ka mer bereiken. De heer Heemskerk moet door het advies van den Raad van State niet te be wegen geweest zijn de voorstellen wat minder ingrijpend te maken alleen heeft hij toegegeveu, dat de houder van een badinrichting toch eigen lijk geen winkelnering uitoefent. De voorgestel de uitzonderingen op het verbod van combinatie met drankverkoop betreffen nu de slijters, socië teit, bier- en koffiehuishouders, restaurateurs, en de koek-, banket-, en suiker-bakkers niet ook de koks en pasteibakkers, zooals dezer dagen door sommige bladen werd beweerd. de ingezetenen, navelgende Uitnood iging. „De Gedeputeerde Staten van de Provincie „Friesland, „Gelet op het 2e lid van art. 73 der wet van „4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire wan Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 10 Januari 1884 No. 43, brengen ter kennis van de ingezetenen, navekende Klaagde de Standaard er in een harer jong ste notnmers over, dat het tegenwoordige kabinet geen koers houdt, het Wag. Weekbl. vraagt: was het wel ooit anders, zal ’t ooit anders wor den, kan het in deze aardsche huishouding ooit anders gaan En zij beantwoordt zelve die vraag ontkennend. Wèl meent zij dat het beter zou kunnen gaan dan nu het geval is, maar toch acht zij de laveerkunst de meest algemeene kunst, door ieder op zijn wijze beoefend, ook door de Standaard. Past het anti-revolutionaire dagblad die laveerkunst ook al minder stootend toe dan Heemskerk, zoo schrijft het IF. W. dit toe het feit dat de Stand, niet met ’t bestuur 't schip van staat belast is, en aan de heid, dat men ’t op den wal altijd beter dan de bekwaamste kapitein op zee. Over de regeeringskracht der verschillende par tijen laat bovengenoemd weekblad zich voorts als volgt uit „De liberalen kunnen niet regeeren, want, hoewel in algemeenen zin genomen in de meer derheid, zijn ze onderling verdeeld in minstens De afdeelingen „post” en „telegraphie” tot nog toe afzonderlijke oaderdeelen van het depar tement van waterstaat, zullen onder éeu hoofd vereeuigd worden. »- „zoo zij in andere provinciën in de rijks directe „belastingen zijn aangeslagen, daarvan voorden l April aanstaande aan hunne vergadering te „doen blijken, ten einde door haar daarop kun- „ne worden gelet bij het opmaken der lijst van „hoogstaango.dageneu voor de verkiezing van „de afgevaardigden der Eerste kamer van de „Staten Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd, door plaatsing ia de Sneeker Courant.. Sneek, den 22 Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. Namidd. 1 */2—4. I1/,—4. 1^-4. U/,-4. P/j-4. l‘/2—4. U/,-4. l‘/2-4. l£-4. en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting tot den herijk moeten aanbieden en wel onge- IJker der maten en gewichten te Eeeuwarden, dd. 7 Januari jlbrengen ter kennis van de' ingezetenen dat, voor den h e r ij k der maten en gewich ten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van de voormalige Meisjesschool in de Kleine Kerkstraat, in orde als volgt Wijken. Dagen. Datums. - xr I en 2 Woensdag 20 Febr. 3 en 4 Donderdag 21 5 en 6 Vrijdag 7 en 8 Zaterdag 9 en 10 Maandag II en 12 Woensdag 27 13 en 14 Donderdag 28 15 en 16 Vrijdag 17 en 18 Maandag 19 en 20 Woensdag 5 Dat verkoopers van nieuwe maten het begin der zitting schonden eu in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat al de geijkte maten en gewichten -dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen da delijke betaling, volgens een bij Koninklijk be sluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteerd dat alleen behoorlijk schoon- en drooggemaakte maten en gewichten zullen worden onderzocht dat de gewichten beneden het gram (milligram- gewichten) alleen aan de vaste ijkkautoreu kun nen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug-ontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den her ijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging en dat de IJ kplichtigen, die van de voor hen gestelde vacatie geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijking kunnen aanbieden aan het IJkkantoor, aan de Oosterkade te Leeuwarden, op Dinsdag en Vrijdag van 9—1 uur. Sneek, 22 Januari 1884. Burgeemester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. K E N N I S G E F N G. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de mededeeling van den Landmeter voor den velddienst te Sneek, gedaan bij zijne missive van 24 Januari 1884 no. 389; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone Kadustra e op- en uitmetingen voor den dienst 1885 in deze gemeente zullen worden aan gevangen op Vrijdag 1 Februari e. k. Sneek, 25 Januari 1884. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Noodigen de inwoners der provincie uit om, J troostgrond, dat een s het ook in liberale richting, toch boven oen zwak bestuur in dezelfde richting de voorkeur verdient, en, zegt de Tijd, een krachtig bestuur is van den heer Van Rees zeker te verwach ten. Ook Dagblad, orgaan der conservatieven, en Standaard, het anti-revolutionaire blad, bespre ken de benoeming van den heer Van Rees, Eerstgenoemde verbloemt het niet, dat deze I benoeming haar bedroeft en met groote bezorgd heid vervult, immers bet koloniaal radichlisme, dat met zoo noodlottige uitkomst zijn krachten op Oost-Indie heeft beproefd, is hierdoor met de hoogste macht bekleed. Wel beweert men, gaat het Dbl. voort, dat de heer Van Rees, door de ervaring wijs geworden, van de oude radicale illusien, wat Indie betreft, genezen zou zijn, doch die bewering is nog door geen enkel feit gestaafd, en zelfs indien hij al bekeerd mocht zijn, dan, meent zij, zou boven een bekeerling nog altijd do voorkeur verdienen iemand die geen bekeering noodig had gehad. In 't gun stigst geval ziet zij dan ook in deze benoeming een waagstuk, en een zeer gevaarlijk waagstuk, want het Indische gebouw wankelt en nog één stootje het stort boven onze hoofden in. Ten slotte verklaart hot conservatieve blad dat het haar moeielijk valt politiek vertrouwen te blijven stellen in een kabinet, met den heer Van Bloemen Waanders als minister van koloniën opgetreden, en waarvan nu de voordracht tot de benoeming van den heer Otto Van Rees tot gouverneur-generaal is uitgegaan. Met het bovenschrift „Koning Otto naar Indie” schrijft de Stand, o. a. het volgende: Juist vreezende voor wat nu geschied is, stelden we Heemskerk’s beginsellooze houding in het licht bij de voordracht van den liberaal Sprenger van Eyk in plaats van den conservatief Van Bloemen Waanders voor de portefeuille van koloniën. De gevolgen komen nu al. Tot gouverneur-generaal is dan nu benoemd O. van Rees, in de wande ling genaamd koning Otto. Van Rees is een beslist liberaal. Man van beginselen. Een die weet wat hij wil en zeer stellig zjn.hoogen invloed gebruiken zal om den verderen triomf van zijn beginselen te verzekeren. In naam zal Sprenger van Eyk wel boven hem staan, maar feitelijk zal Van Rees de leiding der zaken voeren, ongetwijfeld met Sprenger van Eyk in goede harmonie. Heel koloniën is dus thans nogmaals aan het liberalisme in han den geleverd.” UIT DE PERS. sterk bestuur in Indie, zij twee elkander vijandige kampen. i cea „Ook de conservatieven kunnen niet regeeren. Zij nog veel minder. Ieder weet het. Maar ook de anti-revolutionairen vermogen ’t niet. In de Tweede Kamer beslaan ze slechts een groot vijfde deel. „De roomschea zijn in nagenoeg dezelfde po sitie; daarbij onderling verdeeld. Bovendien, dooreen roomsch kabinet laat de Nederlandsche natie zich nooit regeeren.” Krijgt soms te eeniger tijd een anti liberaal kabinet, bestaande uit anti-revolutionairen, room- schen en conservatieven; de teugels van het be wind in handen, dan, heet het verder, zult ge eens een laveeren zien, misschien even sterk als nu in Heemskerk gelaakt wordt. Niet den ministers, maar eenigszins de Kamer en bovenal den kiezers geeft het W. W. do schuld van den verkeerden staatkundigen toe stand ten onzent, want, zegt zij, minstens drie groote partijen doen elk voor zich wat ze kun nen om vooruit te komen, om de zaken te rege len, zooals ieder harer at het meest wensche- lijk keurt, en dat geeft op <Jea duur botsingen, scheve verhoudingen en verlokt tot beginsel looze daden. Hoe wij nu hieruit verlost zullen worden? Ja, daarop moet het blad het antwoord schuldig blijven. IS i a KM.1X u. De hoor Van Rees was, zegt het Vad,, te zeer de aangewezen man voor de hooge betrek king van gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, dan dat het mogelijk was hem voorbij te gaan. „Het ministerie heeft dit ingezien en heeft naast een minister van koloniën van wien veel verwacht wordt, een gouverneur-generaal geplaatst van wien niet minder wordt verwacht” „Indic”, zoo gaat dit blad uit de residentie voort, „heeft in de eerste plaats behoefte aan een krachtig en rechtvaardig bestuur; van den heer Van Rees mag men vertrouwen, dat hij met ruimen blik de grocte belangen, aan zijn zorgen opgedragen, zal weten te overzien en met vasto hand, zonder aanzien des persoons en los van bureaucratische invloeden, in waar heid zal weten te regeeren.” Ook het Hand, verheugt zich over deze be noeming, waardoor de rem, die sedert 1875 aan het Indisch bestuur is aangelegd, weggenomen wordt. Zij noemt den nieuwen gouverneur een man van beteekenis, die zich in Indie als een onzer bekwaamste en krachtigste staatslieden heeft doen kennen, die als vice-president van den Raad van Indie vaak het hem nu opge dragen ambt tijdelijk bekleedde en door do wijze waarop hij dit deed den naam „Koning Otto” kreeg. Wat laatstgenoemd blad van hem in zijne nieuwe betrekking verwacht Herstel van orde in de financiën door zuinig beheer; vcoiz'ening in de werkelijke behoeften van Insulinde; op ruiming van misbruiken en fnuiking van de bureaucratieontwikkeling van Java en de buitenbezittingen door betere uitvoering der agra rische wet zonder stelselmatige tegenwerking van den particulieren ondernemingsgeestop heffing der belemmeringen die tot dusver aan de conversie van het Javaansche grondbezit in den weg zijn gelegd, en eindelijk afdoeude maat regelen om de slepende Atjeh-kwaal te genezen. Niet licht, schrijft de N. R. Ct. naar aan leiding van deze benoeming, zal er iemand ge vonden worden, die zóo alles in zich vereenigt wat tot het bekleedeu van dezen post noodig is, grondige kennis van Indie, doordringend ver stand, werkkracht, vasten wil eigenschappen die dubbel noodig zijn in tijden als deze, nu Indie een crisis doorleeft, die alleen door een wijs en krachtig, voor geen doortastende hér-.: vormingen terugdeinzend bestuur ten goede kee-~ ren kan. Er moet in Indie geregeerd, en er moet hervormd wordenvoor het eene zoowel als hot andere mogen op Van Rees de beste verwachtingen gebouwd worden. Koning Otto, lezen wij in de Tijd, vertrekt naar zijn wingewest, en de staatkunde der In dische radicalen behaalt hiermede een nieuwen triomf. Voor de niet-liberalen ziet dit orgaan der katholieken in deze benoeming slechts den WEEK IHHKAY am- is wMimiiD iii! m: n n y> V4O.V, vvui utu L- i ij k aur ni4Len cu govvicii- ten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in de voormalige Meisjesschool

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1