FBI j R g a n g. r No. io. 1884. N E G E N-E N-D ERTIGSTE J I Z AT K R DA G A' le ten omtrent schoolbouw, dié de hh. Mackay c.sU' geeft doch uitsluitend bij ’e rijks betaalmeesters, in gewisseld kunnen worden. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. In de jongste aflevering van het rechtskun dig tijdschrift Themis komt een opstel voor „de Troonopvolging”, door mr. S Muller Hz., ad vocaat te Rotterdam. Volgens dezen schrijver zouden als mogoljjke troonopvolgers hier te lande in aanmerking komen 1 Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje. Prinses Wilhelmina der Nederlanden. Prinses Sophia der Nederlanden. Prins Karei August van Saksen-Wei mar. Prinses Elizabeth van Saksen-Weimar. Prinses Marie der Nederlanden. Vorst Frederik van Wied. Vorst Willem van Wied. Vorst Victor van Wied. Vorstin Louise van Wied. Prins Albert van Pruisen. Hertog Adolf van Nassau. Prins Willem van Nassau. Prins Nicolaas van Nassau. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. In ’t laatst van Mei of ’t begin van Juni zal te Gouda een natiouale kolfwedstrijd worden ge houden, waarvoor prijzen van f 100, f 60, f 40, en f25 uitgeloofd worden. armengestichten enz., over welke onderwerpen het voorsel-Mackay zwijgt. Mocht vroeger, schrijft de Stand.aan de schoolwet niet getornd of geraakt worden, thans wordt het een steeple-chase tusschen allerhande voorstellen, wie der kranke wet het best, snelst en handigst een enkel- of kniestuk amputeeren zal. Niet alleen dat de regeering aan dien wed loop deelneemt, maar in de Eerste Kamer heeft een „tolk van den overkant, niemand minder dan Fransen van de Putte,” verklaard, dat art. 45 best geheel kon vervallen. Van onzen kant, zegt het antirevolutionaire orgaan, behoeft men dus allerminst beschroomd te zijn. Op ’s ministers 40 pet. rijkssubsidie van de onder wij zerstractementen kan, meent het blad, nog best 10 pet. worden afgedongen, waardoor die bepaling meer in overeenstemming zou komen met het voorstel-Mackay c. sdat 40 pct. van beperkte salarissen voor den staat gerestitueerd wil zien. Nog beter ware het ech ter h. i. indien men ook de 30 pet. vallen liet en daarmee „heel art. 45 opschreef ten doode” dit zou, meent zijmisschien nog de meeste kans van slagen hebben en in elk geval der antire volutionairen beginsel het zuiverst toonen. 4. Vaststelling van een plan en voorwaar- Iden tot het aangaan eener geldleening. I 5. Voorstel tot het aanvaarden van een gaat aan de gemeente vermaakt. A F K ONDIGING. De BURGEMEESTER van de gemeente JSneek brengt bij deze, ter kennis van de in- gezeteaen dat ter Secretarie dezer gemeente gedurende dertig dagen, te rekenen van den 2den dezer maand voor de belanghebbenden ter inzage zal liggeneene opgave van de uit komsten, bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad n°.82,) betreffende de grondbelasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Sneck den 1 Februari 1884. De Burgemeester voor noem 7, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. Het adres ten gunste van den verkoop van den beker van Maximiliaan voor den prijs van f 120,0)0, geteekend door ongeveer 100 leden der gemeente Veere en opgezonden aan den ge- meentcraid, zal, naar de Midd. Courant ver neemt, aan den Koning gezonden worden, voorzien van de handteekeningen der leden van den gemeenteraad, zelfs van twee vroegere te genstanders. De gemeenteraad heeft een zeer doorwrocht advies ingewonnen van een der kundigste ju risten in ons vaderland, hetgeen gunstig luidt voor den verkoop. Naar het Dagblad verneemt, zal de Tweede Kamer den llden Febr. a. s. weder bijeenko men. Op nieuw heeft de bekende leider der socia listen, de heer F. Domela Nieuwenhuis, dezer dagen zijn bekende tbeorien te Alkmaar ver kondigd, en ook ditmaal vond hij een bestrijder in den heer Cohen Stuart. Aangezien de heer Nieuwenhuis echter dan dit en dan dat behandelde, noodigde de heer Stuart hem uit nog eens te Alkmaar te komen en zich dan te bepalen tot de quaestie „hoe het wezen zal indien alles ingericht zal zijn over eenkomstig de wenschen der sociaal-deinocraten en hoe dan onze wetten moeten zijn ingericht?” waarbij meer speciaal uit eigen omgeving ge- sproken wordt, zoodat het begrijpelijker voor velen der hoorders zal zijn. De heer Nieuwenhuis zal aan die uitnoodi- girig gevolg geven, op door hem nader te bepalen dag en uur, in een lokaal door den heer Stuart te verschaften. Aan de Amst. wordt meegedeeld, dat er tusschen de directie van den parkschouwburg te Amsterdam en den heer Willem van Zuylen onderhandelingen worden gevoerd, om in het aanstaande zomerseizoen genoemden schouwburg eenige maanden door het gezelschap Van Zuilen te doen bespelen. Rudolf Bake tegenover zich. Bake stelde toen aan Poolman voor gemeenschappelijk voor de candidatuur te bedanken, ten behoeve van dr. A Vrolik, „om zoodoende met gesloten gelederen tegen te gaan de voor de behoudende partij zoo noodlottige keuze van mr. J. Heemskerk Az.” Bedoelde brief van den heer Bake stond des tijds in alle dagbladen De Arnh. Crt. ontleent dien aan de Maandelijksche Kroniek van Jan. 1860, geschreven door den lateren hoofdredac teur van het Haagsche Dagblad Lion. Het is h. i. niet onaardig de opmerking te herhalen in dat nommer door dien publicist aan den uitslag der verkiezing gewijd. „Wij verheugen ons schreef Lion in de verkiezing van den heer Heemskerk, want hij is een man, die gehecht is aan onze consti- tutioneelo instellingen en de partij van den voor uitgang krachtig zal versterken. Het verheugt ons dat de heer Bake geen voldoend aantal stemmen op zich vereenigd heeft want menig geschrift of dagblad heeft ons vol doende van 's mans behoudende beginselen, vooral in de koloniale politiek, overtuigd.” K E N N I S G F VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek. Gelet op art. 28 der Wot betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 Staatsblad no 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad Brengen door deze ter kennisse der belang- nhebbenden, dat de loting van de ingezetenen «dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31sien Dec. 1883 nog in leven waren en ingezetenen van het Rijk zijn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Maan dag den 25 Februari e. k., des voormiddags ten 10 */a ure dat op den 27 dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broe ders te verkrijgen, het paspoort of ander be wijs van ontslag of een uittreksel uit het stam boek, of een bewijs van werkelijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. Sneek den 1 Februari 1884. Burgemeestei en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. oHet N’ d. d). verneemt dat de oude kc- duffieïrjkeTbepalingen omtrent het onderwijs in peren centen en halve centen nog tot 1 Mei, wij dezen Huisvriend aanbevelen; de prijs ADVERJEN11ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71;2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Eenigen tijd geleden circuleerde een bericht, ook in ons blad opgenotnen, meldende de op richting eener maatschappij te Londen, zich noemende: The Friesland Steam Tramways- Company, Limite d. In de berichten omtrent de Maitschappij werden noch het adres van het kantoor te Lon den noch de namen van directeuren of com missarissen genoemd. Iemand, die een brief aan genoemde Company zond, kreeg dien terug als „onbestelbaar”. I De verontwaardiging, die de benoeming van ;den heer Van Roes tot gouverneur-generaal bij v, de oude kolon’"le conservatieven opwekt, zal, schrijft de Arnh Ct., waarschijnlijk op den heer Heemskerk zoo’i diepen indruk niet maken, maar hem veeleer den tijd herinneren, waarin hij ook reeds op het gebied der koloniale politiek als een vijand van het streng behoud bekend stond. In 1859, gaat het blad voort, was de heer Heemskerk candidaat voor de Tweede Kamer te Amsterdam, met de heeren Vrolik, Poolman en VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, 1 uur. Op Maandag 4 Feb. 1884, ’s namiddags 1 Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Vaststelling van een plan tot aanleg van ,«ene brug met walbeschoeiing en bestrating bij Qe Vischmarkt. 4. Vaststelling Op enkele hoofdpunten is echter verschil tus- j j de fabriek weer geheel de oude is, zal s. schoolgeld- j x.-u-x— i- heffing in ’t algemeen verplichtend stellen, over- cenkomstig de gegoedheid der ouders de regee ring stelt schoolgeldheffing slechts als voorwaarde voor het verkrijgen van bijzondere rijkssubsidie volgens art. 49 der wet. Dan behoudt het re- geeringsvoorstel de, schoon verzachte, voorschrif ten UIUllVlIl .ll'UUU.UUU», uiv uu 1111. Jluv-.u; geheel willen doen vervallen. Eindelijk ver gemakkelijkt het regeeringsvoorstel het verkrij gen eener akte voor het teekenen, maakt ver andering in de bepaling van art. 33 schorsing wegens schending der neutraliteit en geeft UIT DE PERS. Uit den Haag wordt aan het Hdbl. gemeld, dat de commissie tot herziening der grondwet met hare taak gereed is en uiteen is gegaan. Het ontwerp was Vrijdag jl. gereed, om met uitvoerige memoriën van toelichting aan Z. M. den Koning te worden verzonden. In die me morie worden niet alleen de meeningen van meerderheid en minderheid uitvoerig medege deeld, maar ze bevatten ook de nota’s van af zonderlijke leden. Voor het lidmaatschappij der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam ter vervan ging van den heer O. van Rees, wordt als can didaat genoemd -mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van den raad van State. Omtrent den brand in de stearinekaarsenfa- briek te Gouda, waarvan wij onder de telegr. in ons vorig nummer reeds melding maakten, wordt nader bericht, dat de brand gelukkig niet van dien omvang geworden is, als zich aan vankelijk liet verwachten. Toch is de ramp reeds erg genoeg. Eene fabriek als deze, waar ruim 500 werklieden arbeiden, plotseling tot stilstand gebracht, is eene gebeurtenis, die ve lerlei nrdeelige gevolgen na zich sleept. Een gedeelte der werklieden zal aanvankelijk kunnen worden gebruikt om den boel op te ruimen, en een ander gedeelte zal spoedig weer aan ’t werk kunnen worden gezet maar vóór er een Het bestuur der Maatschappij van Weldadig heid is voornemens een coll c e door het geheele land te houden en wol in de week van 17 tot 23 Februari a. s, De goedkeuring des Konings is verkregen. De Eerste Aflevering van „De Huisvriend", uitgaaf van H. A. M. Roelants, te Schiedam, is dezer dagen verschenen. Dit werk wint hoe lan ger hoe meer de gunst van het publiek. Het eerste Nommer bevat oorspronkelijke Bijdragen van A. J. De Bull, E. Laurillard, F. Nagtglas Sally, F. Smit Kleine, Ant. L. De Rop, Dr H. J. Veth, en anderen de overige kleinere op stellen, bij de veie platen, getuigen van eene voor hare taak uitstekende Redactie. Onder de vele gravuren treffen wij aan een fraai uitgevoerd portret van Koningin Emma der Ne derlanden, terwijl ook een lied, woorden van O. I Hoingh muziek van Richard Holvelen aangenaam zal zijn. Met volle gerustheid mogen Een vergelijking van het wetsontwerp van de hh. Mackay c. s., tot wijziging der wet op het lager onderwijs, met dat der regeering doet zien, dat: 1°. beide ontwerpen de rijkssubsidie van 30 pet willen veranderen in een uitkeering door het rijk van 40 pet. der onderwijzerstractemen- ten, waarbij het voorstel-Mackay een vasten grondslag aanneemt; 2°. beide het onderwijzers personeel wenschen te beperken, waarbij de re regeering iets minder ver gaat, door voor ec-.i school van ongeveer 250 kinderen 6 onderwij zers te vorderen, terwijl genoemde Kamerleden voor dat getal slechts 5 onderwijzers noodig achten3“ beide voorstellen tegemoet komen in de bezwaren voortvloeiende uit het betalen der rijkssubsidie aan de gemeenten bij voorsc rot. - sehen beide plannen waar te nemen. Zoo willen de hh. Mackay c. i geruimen tijd moeten verloopen. De fabriek is verzekerd bij verschillende maat schappijen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgeko men. mi b ini iwfflssEiiw s\i:i:k. ,\iinvs es tun i;mii[ bl id took he 53KE lt I Si .N E N L> A X l>. I j 1 ISVEIkI K OI R1V c I tan fnf. hn.fi nnno-n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1