No. 22 N E G E N-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. 1884, kennisge ving. NA T1 ONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS men van f 46. politie, spoedig van dit brutale feit verwittigd, kenteekenen- eener worsteling en oen eind weegs het spoorwegstation te Leeuwarden goederen vermist, ’t zij uit de bagagewagens of van het stationsterrein. Na een uitgebreid onderzoek is het der politie gelukt een drietal jongens in handen te krijgen, die deze diefstallen pleegden en omtrent een aantal feiten volledige bekente nis aflegden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. zijn ontdekt. Een Amsterdamsch kunstliefhebber kocht on langs een drietal schilderijen voor de som van f 600. Een schilderijtje was er bij, dat twee paarden, een wit en een bruin, die op de weide staan te droomen, voorstelde, doch dat er tame lijk onoogeljjk uitzag en eerst gereinigd moest worden. Toen dit dan ook werd gedaan, ontdekte men in een der hoeken de handteekening P. P. (Paulus Potter). De kooper was dus eigenaar geworden van een stuk van zeer gi oote waarde. Naar men bericht, wordt er reeds over een ver koop onderhandeld en voor dit schilderijtje f 100,000 gevraagd. Het heeft al den schijn dat het kostbare stuk binnen kort naar het buiten land verhuist. Aangezien reeds eenige Dinsdagavonden achter elkaar in de Schcveningsohe bo-chjes schie ten was gehoord, ging de boschwachter Snoek, met drie politie-agenten, Dinsdag avond op verkenning uit. in hinderlaag nabij de ver dachte plaats verborgen, zagen zij werkelijk tegen 7 uur iemand met een pak bij zich en een revolver in de hand naderbij komen On-? middellijk sprong Snoek te voorschijn, en hield den onbekende staande; deze zette hem het vuurwapen op de borst, Snoek sloeg het pistool naar beneden, doch het schot ging af, zoodat de kogel den boschwachter in de voorzijde van hét- been drong en hij neerzeeg. De onverlaat trachtte te vluchten, doch een der drie andere veldwachters schoot toe en greep hem aan. Of schoon het dezen gelukte den nog met 5 schoten geladen revolver machtig te worden, wist de onbekende zich los te wringen en zette het op een loopen. Later werd hij echter in den Haag ontdekt, door de bosch- en veldwachters her kend en in arrest genomen. Het moet een 26jarig man uit Heusden zijn, die te vergeefs getracht heeft zich naar Indie te begeven. Men vermoedt dat hij in de Boschjes jacht maakte op eenden en ander wild. Door geneeskundige hulp is de kogel uit het dijbeen van den getroffen boschwachter verwij derd en bevond Snoek zich daarna zeer wel. ADVERT ENI1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents* voor eiken regel meer 71/ï Cents. Bij abonnement is de prijs be« langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dat alle brieven, geadresseerd „aan den Di recteur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam” portvrij zijn, is langzamerhand vrij algemeen bekend geworden. Minder bekend schijnt het te wezen, dat het adres van zulke brieven niet den familienaam van den directeur mag vermelden. Wordt die naam wèl vermeld, hetgeen, naar wjj vernemen, in den laatsten tijd vaak geschiedt, ,dan vervalt niet slechts de portvrijdom, maar blijft tevens zoodanige brief, totdat hij den ge adresseerden persoonlijk in handen is gekomen, onafgedaan. Dit laatste nu kan, wanneer de genoemde directeur b.v. voor dienstzaken gedurende kor toren i f fingeren tijd afwezig is, allicht tot groot ongerief of ntdeel voor de daarbij betrokken persoiei leiden. Ook bij onverwijlde toezending toch van zulke brieven, is ónmogelijk eenige vertraging in de behandeling van zaken te ver mijden. Als aanvulling van de maatregelen, door meerbedoelden directeur genomen, om deze zaak onder de aandacht der talrijke inleggers in de Rijkspostspaarbank te brengen, hebben ook wij gemeend, de aandacht onzer lezers op deze aangelegenheid, gewichtig voor velen, te moeten vestigen.. Twee tot lid van den gemeenteraad van Goes verkozenen namen als zoodanig zitting, doch niet na aflegging van de gevorderde eeden maar na in de plaats daarvan, ofschoon geen Doopsgezinden zijnde, een belofte te hebben gedaan. Andere raadsleden namen hier geen genoegen mede en wendden zich per request tot den Koning, verzoekende vernietiging van het belastingkohier, op grond dat daarbij door niet- béëedigde leden medewerking was verleend. De Midd. Ct. ontvangt nu omtrent deze quaestie uit vertrouwbare bron de mededeeling dat in het laast van deze week de beslissing van dén Koning kan worden tegemoet gezien. Niettegenstaande de Raad van State een an der gevoelen is toegedaan en, vooral op grond van de groote verwarring die de vernietiging van een raadsbesluit en het laten bestaan van andere, onder dezelfde omstandigheden genomen zoude teweegbrengen, voorstelt, het door de raadsleden Den Boer c. s. ingesteld beroep on gegrond te verklaren, heeft de minister van binnenlandsche zaken den Koning geadviseerd op het request gunstig te beschikken en bedoeld besluit te vernietigen. Op grond van de ge schiedenis onzer verschillende grondwetten moet 'daarbij ook door den minister worden aange toond dat. de vrijstelling van den eed alleen geldt voor hen, wier kerkgenootschap den eed verbiedt. Het Vad, verneemt dat 14 leden van de lin kerzijde der Tweede Kamer in een afzonderlijke nota, welke bij het afdeelingsverslag zal worden gevoegd, hun bezwaren tegen het ontwerp van vet voor een klassenbelasting geformuleerd heb ben. in nie nota zou aangedrongen worden op een herziening van de belastingplannen der re- gcc ring in dien zin, dat de regeering de geheele opbrengst van het personeel voor het rijk zon I terugnemen en dan een inkomsten- of klassenbe- I lasting zou heffen, van welker opbrengst 9q 0 aan O de gemeenten zou worden uitgekeerd. In een ingezonden stuk in de Amsterdam- I Sc ie Courant doet F. S. de volgende vier vra- I gen Wanneer zal de Tweede Kamer eens recht doen in zake de schorsing van den onderwijzer 1 oppmk te Winterswijk dat nu bijna een jaar geleden plaats had Wanneer zal de Tweede Kamer eens recht doen in zake de requesten van de bh. Büchler ej^wolle en J. H. Mooren te Kampen? vv anneer zal de Tweede Kamer eens consta teren, naer aanleiding van een ingekomen en oog niet behandeld adres van den heer F, Dor niela Nieuwenhuis, dat op den derden Maandag in september 1883 bij de opening der V.eree- SNEE K, 14 Mrt. Jl. Woensdagavond had de huishoudelijke vergadering plaats der Afdeeling Sneek van Volksonderwijs. Uit het verslag van den Se cretaris bleek, dat de afd. 101 leden telt. Eene commissie van 12 leden houdt zich bezig met de bestrijding van schoolverzuim door persoon lijk bezoek. Hare werkzaamheden hadden goe de resultaten opgeleverd. De rekening van den Penningmeester had een voordeelig saldo van f 49.91 Inplaats van den Heer H. S. de Vries, sedert vele jaren bestuurslid van Schoolverbond, Ver- eeniging tegen Schoolverzuim en Volksonder wijs en thans wenschende af te treden, werd benoemd de Heer Johs Schijfsma. Over bestrijding van schoolverruim werden belangrijke besprekingen gehouden. Men schrijft uit Leeuwarderadeel Schier overal worden luide klachten aangehe- j ven over den kwijnenden toestand van den land bouw. Verkoopingen en verhuringen hebben duidelijk bewezen, dat de landerijen 20, 30 en 40 zijn gedaald, ’t Is volstrekt geene zeld zaamheid, dat land, waarvoor men een tiental jaren geleden f1200 f1500 per pondemaat be taalde, nu bij eene publieke verkooping niet hooger dan f 700 a f800 komt. Menig grond eigenaar, maar ook menig hypothecarius komt hierdoor in min gunstige omstandigheden. De eerste heeft misschien zijn eigendom zoodanig bezwaard, dat hij aan zijn geldschieter een aan zienlijk bedrag meer moet betalen dan hij zelf van zijn eigendom ontvangt. De laatste merkt niet zelden dat de waarde van het pand de hy potheek niet kan dekken. De eerste gaat niet gaarne tot liquidatie over, omdat hij vreest tot de treurige waarheid te zullen komen, die luidt kennelijk onvermogen. De laatste laat de hy pothecaire inschrijving nog maar wat loopen, omdat hij thans bij eene opeisching zal komen tot een tekort. Daaio n blijft de een den ander nog wat dra gen en hopen beide op betere tijden. Intusschen blijft die lang verbeidde tijd nog maar steeds uit tot niet geringe schade ook van de kleine nij verheid Zij heeft het onder de tegenwoordige omstandigheden vooral zwaar te verantwoorden. OVERZICHT. De tractementen der Fransche onderwij zers zullen vooreerst niet verhoogd worden al dus werd jl. Maandag met 315 tegen 219 stem men door de Kamer besloten. Eigenlijk werd de quaestie slechts verdaagd tot bij de behande ling van het budget voor 1885, doch daar ér op dit oogenblik nog slechts 176,000 francs dispo nibel zijn en de tractementsverhooging reeds het eerste jaar 18 a 22 millioen vereischt, om suc cessievelijk tot 50 millioen te stijgen, is het nu reeds duidelijk, hoe dan de beslissing zal uitval len. Paul Bert betoogde dan ook dat het beter was om de zaas voor onbepaalden tijd te ver dagen. Hij schetste den treurigen toestand der schraalbezoldigde openbare onderwijzers'en wees er op dat het geld op twee wijzen gemakkeiijk; te vinden zou zijn, namelijk door afschaffing van de begroeting van eeredienst of door het 5“ Het totaal der giften, bij het centraal comité te Batavia tot 10 Jan. jl. ingekomen ten be hoeve van do slachtoffers der Krakatau-ramp, deze gemeente zal worden gehouden te BOLS- I bedroegf 1,159,867,18’/2. Indiegaff 4)6,241,BO’/j WARD, op Donderdag deu 20ston Maart 1884, I terwffi Ult Nedorlaad f494,000 werd overge- «les voormiddags ten 9 '/2 ure, in welke zitting i ^5 toortsJcwam nog in: uit Singapore uitspraak zal worden gedaan omtrent: f 7..,083.68, uit Siam f 30,888.19, dn eet uit 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie Londen f 18,063, uit I enang f 15,091.29, uit Pe- 1 - - rak f 11,000 enz. In nature werden nog ontvangen 100 kojangs, 400 pikols en 500 zakken rijst, alsmede 1 dozijn overhemden. Nader blijkt dat de twee personen, die ver dacht werden in betrekking te staan tot den diefstal in het postkantoor te Breda, niet in voor- loopig arrest zijn genomen, doch eenvoudig onder vraagd werden, zoodat bedoelde brievenbesteller zijn functie is blijven vervullen. Tien personen zijn opgeroepen om voor het gerechtshof te Amsterdam te getuigen in de be kende Utrechtsche Munsterkerbhof-zaak, die 24 dezer in hooger beroep dient. nuuwnjjiLJijrjöirjK en WfJJLHULIDEKS van I de Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der j I wet op de Nationale Militie van don Ifklea I Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld 4. allo overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen .1- Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mili tie hebben aangeboden 2. de. lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 29 Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. K EN NISGEVIN G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I do gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. I 150 der wet op de Nationale Militie van den I 19deu Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), noo- I digen bij deze de lotelingen der Nationale Mili- I "tie van deze gemeente uit, om, indien zij ver- langen bij de Zee-militie te dienen, zich daar- toe vóór den Isten April bij hen aan te melden. Sneek den 4 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Maandag jl. ontving te Moergestel de eieren koopman Voerman, uitOirschot, van een brood bakker uit Tilburg een zeker bedrag tot kwijting eener schuld. Voerman begaf zich vervolgens langs een binnenweg naar Heukelum. In een denneboschje werd hij plotseling aangevallen door twee zwartgemaakte kerels, die hem onder bedreiging van moord zijn geld af vroegen Te vergeefs verweerde hij zich. Hij werd op den grond geworpen, op het hoofd geslagen, zoodat het bloed hem uit mond en neus vloeide, en met een mes sneed men op den rug door zijn jas. heen. Schreeuwen werd hem belet door het dicht houden van den mond, en men ontnam Ijem al zijn geld, ten bedrage van f 46. De politie, spoedig van dit brutale feit verwittigd, vond op de plaats der aanranding duidelijke kenteekenen- eeaer worsteling en een eind weegs lief spoor der deugnieten, die echter nog niet Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd aan nigde zitting der Kamers art. 96 al. 1 der Grondwet is geschonden. De tribune was toen gevuld met weesmeisjes en voor anderen was geen plaats. den 19den ■ffi- H' i nnitrrx fi i: iil i it iooii de (■mDimwimiiDissfflwsBiL USS noo- B 1 M S E N k A A i>. l t I ancaosi H 1ST EXI.» OEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1