M WS-ffl IDffll WIHUD W Dl J FBI A SE l r 1 No. 23. 1884, J A A' R G A N N EG E N-K N-D E R TI G 8 T I I b ra W O IT. TS S I> <3r 10 m a A i rr. I r I i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. t I 1. ;e I Voor den rechter van instructie te Dordrecht zijn eenige personen uit Oud-Beierland gedag vaard, wegens het afscheuren van pokkenbriefjes en verzet tegen de politie tijdens de heerschende pokkenepidemie. ari jl. te Rotterdam |op een Noorsch matroos gepleegden moord schijnt het noodige licht nog niet te zijn opgegaan. Althans de politie daar ter stede uoodigt andermaal dringend een ieder, die daaromtrent inlichtingen kan geven, uit, zich bij haar aan te melden. De kastelein te Strijen, in wiens herberg in de vorige week de noodlottige weddenschap plaats vond tengevolge waarvan een jongeling door overmatig gebruik van sterken drank over leed, en zijne vrouw zijn in voorloopige hechte nis genomen, terwijl hun het recht van vergun ning ontnomen is. ADVER1ENI1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. OVERZICHT. Uit de nadere berichten omtrent den slag bij Tamanieh, Osman Digma’s hoofdkwartier, blijkt, dat deze bijzonder moorddadig geweest is. De Arabieren vochten met buitengewone dapperheid en volharding en legden zelfs gewond de wapens nog niet neder. Hun onstuimige aanvallen brachten tijdelijk een paniek onder do Britsche troepen te weeg en hun carré werd verbroken. De Arabieren, over den grond voort kruipende, braken door de gelederen heen en dit veroorzaakte zulk een groote ontsteltenis dat de troepen op de vlucht togen en er groote ver liezen werden geleden. De ruiterij redde echter de Engelsche troepen kort daarop uit hun hache- lijken toestand en een reeds door den vijand veroverd Gatling-kanon werd weder teruggeno men. Weldra was ook nu de slag beslist en word Osman Digma’s kamp, dat uit een drie tal dorpen en een ravijn bestond, door de troe pen bezet terwijl het overschot der Arabieren naar het gebergte vluchtte. Do Standard verneemt uit Souakin, dat de Engelschen een nieuwe proclamatie onder de Arabische stammen verspreid hebben, waarin de vroegere aanbiedingen tot herstel des vredes herhaald worden en verklaard wordt dat hun, die weigeren dit aanbod aan te nemen, hetzelf de lot wacht als hen, die te El Teb en te Ta manieh gestraft zijn. In de jl. Vrijdag gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis, deelde lord Hartington mede, dat het eenige telegram van generaal Graham, sedert dien dag ontvangen, inhoudt dat Mehemed Ali gelooft, dat, zoodra het nieuws van de nederlaag van Osman Digma onder de bevolking bekend zal zijn, zij den strijd staken zal, en dat de weg naar Berber binnen 10 da gen vrij zal zijn. De afgevaardigde Labouchère vroeg daarop, of generaal Graham de vrijheid had naar Berber voort te rukken, maar lord Hartington zeide, dat het beter was het ant- Op 8 Maart zijn de volgende geldswaarden ontvreemd uit een koffer, gedurende het; vervoer per Staatsspoorweg van ’s Hertogenbosch naar Utrecht en vandaar per Holl. Ijzeren spoorweg maatschappij via HilversumAmsterdam, naar Haarlem, f 20() aan bank- en muntpapier, waaronder minstens 4 bankbiljetten van 25; f70 aan gou den tienguldenstukken 2,72 aan verschillende muntspeciën. Vermoedelijk heeft men den koffer met be hulp van valsche sleutels geopend. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en bericht. S N E E K, 18 Mrt. Jl. Vrijdag had in de Concertzaal alhier het examen plaats van de jongelieden die toelating vroegen tot de lessen aan de Rijks-normaalschool alhier of tot den voorbereidenden cursus aan die inrichting verbonden, terwijl tevens een 14tal dongen naar ééne vacante rijksbeurs van f 300. In het geheel namen 45 adspiranten aan het examen deel. De uitslag is de volgende Voorbereidings klasse, 14 adspiranten. Toe- gelateq AverdenHarm Bakker, Thijs Boeklage, Arnoldus Eisma, allen van Sneek, Doeke Eisma van Bozum, Johannes Hoogland, Atte Jorwer- da, beide van Sneek, Gerbrand Kamerling van Heeg, Paulus Ligthart, Jozeph Simons, Jetze Visser, allen van Sneek, Bouwe Vlas van Heeg, Johannes Wassenaar van Bozum en Limkje Scheffer van Sneek. Afgewezen één. Normaallessen. Eerste klasse, 13 adspiran ten. ToegelatenMarten Bleeksma te Deerzum, Pieter Elzer, Klaas Groeneveld, Anne v.d. Peer, Antoinetta Maria Fortuin, Grietje Krul, Jantje v.d. Schaaf, Baukje v.d. Wal, allen van Sneek, Grietje Schuurmans van Ijlst en Attje Gaaster- land van Schiermonnikoog; afgewezen 3. Tweede klasse. 2 adspiranten. Toegelaten Afke Borgrink en Catharina Nauta. Derde klasse. 4 adspiranten. Toegelaten Bettje Blok te Lemmer, Klazina Faber te Bols- ward, Sijtske de Jong en Hendrike Elizabeth Velds, beide van Sneek. De uitslag van het examen voor de rijksbeurs van f300 kan eerst worden meêgedeeld, nadat de Minister van Binnenlandsche Zaken eene be slissing heeft genomen. f Een talrijk publiek woonde gisteren avond den biljart-wedstrijd bij, die op de zaal van den Heer I. A. Bouma gestreden werd tusschen de beide beroemde spelers, de Heeren R. Bierling van Groningen, en G. Bjjlsma van Bolsward. De partij, bestaande in duizend punten, werd De in de vorige week aangehouden Noord- brabander, als verdacht den moordaanslag Dins dag avond in de Scheveningsche boschjes te hebben gepleegd, heeft spoedig zijn alibi kunnen bewijzen en is dan ook vervolgens op vrije voe ten gesteld. Het pak kleedingstukken dat de moordenaar bij zijn vlucht achterliet, heeft de politie daarna op het rechte spoor gebracht en geleid tot de arrestatie van den werkelijken da der, zekeren H. C. de Bruin, oud-infanterist en thans koffiehuisbediende te Den Haag. Volgens het Vad. is de politie volgen derwijze tot de ontdekking van den schuldige gekomen. Er was een pantalon in ’t pak, waarvan de knoopen een aanwijzing gaven bij wien de pan talon was gemaakt. Elke knoop was een „adreskaart’’ van de firma Brand en Zoon te Den Haag. Na onderzoek gaf die firma op, dat zij de pantalon had afgeleverd aan den heer K., een hooggeplaatste autoriteit te Middelburg. De ze werd per telegraaf met de zaak in kennis gesteld en daar hij zich herinnerde de pantalon in quaestie aan zijn knecht geschonken te heb ben, die thans als huisknecht in dienst is bij mevr. L. in de residentie, werd de bediende met een vest, dat de heer K. nog bezat en dat van dezelfde stof moest zijn als de bewuste broek, naar de hoofdstad gezonden. Hier bleeken broek en vest werkelijk bij el kander te behooren en de knecht, die de pan talon en ook een das die in het gevonden pak was herkende, verklaarde èn broek èn das aan een hal ven broeder, den bewusten kof fiehuisbediende, te hebben overgedaan. De justitie te Den Bosch heeft zich Zaterdag jl. naar Best begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijk aldaar ge pleegden moord. Men heeft in die gemeente toch het geheel onkenbare lijk van een 49jarige vrouw gevonden; de dader schijnt op haar ge schoten en haar verschillende wonden aan den hals toegebracht te hebben. De meesterknecht van den sigarenfabrikant M. te Breda,, die in zake den diefstal in het postkantoor te Breda ter instructie als verdach te in verhoor geweest, doch vervolgens weer op vrije voeten gesteld was, werd Vrijdag avond laat, wegens ernstige tegen hem gerezen ver moedens door de rijkspolitie andermaal in ar rest genomen. achtereenvolgens in 4 seriën afgespeeld, 2 seriën van 300 en 2 seriën vau 200 punten. Als over winnaar trad uit den strijd, de heer R. Bier ling, met 1000 punten, tegenover den heer G. Bijlsma met 940 punten. Deze interressante wedstrijd liep in de beste orde, en tot algemeen genoegen, af. Gelijktijdig met bovengenoemde ving ook de groote biljart-werdstrijd aan in ’t Rood Hert bij den heer J. Hiemstra, waarvoor zich 44 spelers, waaronder 27 uit Sneek, hadden aan gegeven. De partij bestaat uit 80 punten en loopt eerst heden avond af, zoodat we nog niet in staat zijn den uitslag daarvan meê te deelen. t Westergoo, 17 Maart. Het heerlijke voor jaarsweder, gepaard met een gewenschte droog te, hebben de rustige rust der wintermaanden eensklaps doen verkeeren in de bedrijvige werk zaamheid van het lenteget ij. Het kouter glin stert weer in de heldere stralen der lentezon en doet de paarden zwoegen, die straks ook de eg over ’t bouwland henen slieren, dat nu reeds allerwege met aardappelen bepoot, metboomen bezet, met erwten belegd wordt. De verdiensten beginnen weer, de braak mag weer naar den zolder verhuizen en als Poot nog leefde, zou hij nu reeds zingen „Zoo verdween met natte leden „’s Winters grauwe dwingland Vcor de groene monarchy „Der bebloemde lieflijkheden. „Zoo genaakt de zomerbrand ’tVee- en vischrijk Nederland.” De Bruin bekende wel spoedig na zijn aan houding het strafbare feit te hebben begaan, maar verklaarde, dat hij gewoonlijk Dinsdags avonds naar Scheveningen ging, waar zijn zuster woont, die voor hem wascht. Hij bracht haar dan steeds zijn wasch- en verstelgoed. Louter voor zijn genoegen nam hij dan, als oud-militair gaarnermet vuurwapenen omgaande, een revol ver met zes schoten mee, en in ’t duister schoot hij dan in de lucht of op kraaien. Hij kende geen der boschwachters, ook den gewon den Snoek niet nooit had hij met hen iets voor gehadvan wraakoefening of opzet kon bij hem geen sprake zijn. De zaak had zich Dinsdag avond volgens De Bruin aldus toege dragen Terwijl hij weder op wegnaar zijn zuster was en aan zijn gewone liefhebberij den vrijen teugel liet, was hij als 't ware bespron gen. Hij had toen dadelijk zijn revolver inden zak geborgen, maar, achterhaald en worstelend had hij er weer, zonder kwade bedoeling, naar gegrepen en ongelukkigerwijze was toen het eenige nog geladen schot afgegaan, terwijl de de haan nog overgehaald was. Hij had geen opzet gehad den bosch wachter te deeren, veel minder te dooden, om zich aan vervolging te onttrekken. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek doen te weten, dat het aan deel voor de Nationale Miliiie, dit jaar door de ze gemeente te leveren, bedraagt een en dertig man. Sneek den 17 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE PERS. -«.au uO ±iuagscne ui. worar nu net gewientig nieuws gemeld, dat de heeren Du Toit, Krüger en Smit respectievelijk82, 96 en 103 kilo wegen. Hoe zwaar de Transvaalsche heeren wogen I toen zij Transvaal verlieten, is niet bekend. 4 ’t Zou anders wel eens aardig wezen te kun nen zien, hoeveel de deputatie hier te lande in I gewicht had gewonnen. Tot Zaterdag jl. had de collecte ten behoeve I der Maatschappij van wel ladigheid ruim f48000 °Bgebracht. Over den in den nacht van 23 op 24Febru- Het wetsontwerp tot wijziging der drankwet is, zooals wij gemeld hebben, in de afdeelingen der Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Uit liet door de rapporteurs opgestelde verslag moet men afleiden, dat de meerderheid die wijziging heeft afgekeurd, niet omdat zij te ver, maar om dat zij niet ver genoeg ging. Zeer uitvoerig is het verslag over andere wij zigingen, die gewenscht zouden zijn, terwijl met enkele woorden slechts wordt medegedeeld, dat enkele leden een slechten indruk en vermeer dering van drankverbruik zouden vreezen van een wijziging der wet. De commissie van rap porteurs is bij ’t groote verschil van meening in de afdeelingen met de Ministers in overleg ge treden omtrent de wijze, waarop aan de geop perde bezwaren is tegemoet te komen. Daarop IS het tot een transactie gekomen de Ministers verklaarden zich bereid het ontwerp in dien zin te wijzigen, dat eenvoudig de termijn van art. 28 met twee jaren wordt verlengd, om inmid dels tijd te hebben de wet grondig om te wer ken. De commissie van rapporteurs acht nader onderzoek in de afdeelingen onnoodig. Het zou ons niet verwonderenzegt het Vad. als vele kamerleden ontevreden waren over dezen loop, dien de zaak heeft genomen. Zijn wij wel ingelicht, dan was er in de meeste af- -deelingen een zeer sterke minderheid, die het ontwerp ongunstig ontving, omdat zij van elke verzwakking der wet afkeerig is. En zoo het doer de rapporteurs uitgevonden expeditiënt in alle afdeelingen ter sprake ware gekomen, wat niet het geval moet zijn, dan zou het op zeer ernstig verzet hebben gestuit. Geen vriend der drankwet trouwens kan vrede hebben met een oplossing, die den fatalen termijn van art. 28 voor alle gecombineerde winkelneringen met 2 jaren verlengt. Zelfs de meeste belanghebben den zijn zoover niet gegaan in hun eischen. Het zou ons niet verwonderen, als men met deze zonderlinge houding van rapporteurs en Regeering, die eenvoudig een geheel nieuw ont werp met geheel andere strekking in de plaats van het oorspronkelijke stellen, geen genoegen nam en bepaaldelijk op een hernieuwd onder zoek in de afdeelingen aandrong. BI A A E.M. A M). Aan de Haagsche Ct. wordt nu het gewichtig .0 I wrm is m jRMDissuffli swi. ocsgsi B V ITEV LAAI) W .- in L. .i - V I» e i" 1 ■i--- sss t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1