1884. No. 25. N E G E N-E N-D E R T 1 G 8 T E J A A R G A N G. ’4 26 MAART. U I T DE PERS. 1 O? Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERT. ENI1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be« langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een van Breda, die verdacht wordt bankpapier van den Moet men gelooven hetgeen te Best verteld wordt, dan zou de aldaar gepleegde moord in verband staan met dien eenigen maanden geleden gepleegd, en zou het huidige slachtoffer opgeruimd zijn, omdat zij in haar omgang met den veld wachter gevaarlijke zaken zou hebben vernomen. Men wijst voor die twee moorden slechts éen dader aan. De Meijerijsche Ct. meldt dit als een gerucht. Jantje Struik, meer bekend als de millioenen- juffrouw, is in de vorige week van Amsterdam naar Den Bosch overgebracht, waar zij haar öjarige gevangenisstraf moet ondergaan. Naar men nader verneemt, is de veldwachter ÏI" Kuppens te Best, verdacht van den moord bij gebrek aan bewijs, weder in vrijheid gesteld" Tot Vrijdag jl. heeft de collecte ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid ruim f 53000 opgebmcht. waarin die afwijzende beschikking is vervat, moet den Koning reeds ter teekening zijn aan geboden. Nader wordt bericht, dat de leider der soci- aal-democraten ten onzent, de heer F. Domela Nieuwenhuis, geen plan heeft van den Haag naar Amsterdam te verhuizen en dat evenmin voortaan het orgaan van zijn partij, Recht voor Allen, in de Arnstelstad zal worden uitgegeven. Vroeger heeft het plan tot deze verandering be staan, maar daarvan is afgezien. Vele eenvoudigen in den lande en dat ’s waar- iijkj niet te verwonderen na al de drukte die men maakt, om de heeren zoo overdreven fees telijk te ontvangen, hebben omtrent de Trans- yaalsche Deputatie zonderlinge denkbeelden. Zoo zijn er in het oosten van Friesland die meenèn, dat de drie heeren aannemers zijn ge worden van de Tjongerkanalisatie en er met de uitvoering van het werk eerstdaags een begin zal worden gemaakt. Anderen beweren, dat zij hun rjjk (Afrika) aan Engeland hebben verkocht en het geld in „onze schatkist” hebben gestort, voor welke nobele daad men hen thans zulke ongemeene eer bewijst, terwijl derden vasthou den, dat „de Boeren” hier gekomen zijn om het landbouwbedrijf uit zijn kwijnenden toestand op I te heffen. Wat eindelijk-de bedreiging betreft om met het „christelijk volksdeel” uit te wijken, blijkt dr. K. ongeveer het volgende gezegd te hebben Tea slotte verklaart de redactie van de Stand. de algeheele verdediging vau de woorden en denkbeelden in de rede van dr. Kuyper vervat, op zich te nemen, „ook onder verplichting tot leverantie van historisch bewijs.” De Amst. is echter teleurgesteld door de wijze waarop dr. K. aan haar verzoek heeft voldaan, waarop hij zich zoekt te rechtvaardigen. Im mers, zegt zij, juist over de uitdrukkingen die bovenal tot de meening leidden dat de feestre denaar zeer laag over ons volk dacht, bewaart hij het stilzwijgen, zoodat men nog in ’t onze kere verkeert of dr. K. die woorden, welke kwetsend voor ons nationaal gevoel waren, ge sproken of niet gesproken heelt. Het blad ge looft dat men hier te doen heeft met een zwak heid die meer bij improvisatoren voorkomt, nl. dat dr. K. veel te rad heeft gesproken om zijn eigen denkbeelden te contrcleeren. Inden regel brouwt dergelijke zwakheid weinig kwaad, daar deze soort van improvisation geen ander doel heeft, dan voor een oogenblik als een vuurwerk te spatten, te knallen en te schitteren. Anders wordt dit evenwel h. i., wanneer ons vaderland en bevriende mogendheden in volksvergaderin gen worden ter sprake gebrachtdan onthoude men zich van knaleffect en hebbe de koele rede het woord, daar bij zulke onderwerpen slechts waarheid past. Het blad eindigt dan ook met dr. Kuyper den raad te geven, dat hij, mocht hij ooit we der geroepen worden om bij zulk een gelegen heid op te treden, beslist weigere of zich er vooraf van vergewisse, dat het hem niet onmo gelijk is zjjn tong in toom te houden. Het lid der Transvaalsche deputatie, de su- perintendant van onderwijs Dutoit, hield Don derdagavond in een talrijk bezochte vergadering van „Burgerplicht” te Amsterdam een voordracht om inlichtingen te geven over den toestand der Zuid-Afrikaansche republiek. Aan een verslag dat het Hdbl. van deze bijeenkomst geeft, ont- leenen wij het onderstaande. Na de worsteling tegen de „Roodbaatjes”, heeft de Transvaal nog een anderen strijd te strijden, waarin Nederland helpen kan. De eerste betreft een worsteling i der geesten voor verstandsontwikkeling, bescha ving en opvoeding hierin kan Nederland hel pen o. a. door den weg te banen dat de zonen 'van Zuid-Afrika hier hun studiën konden vol tooien. De andere worsteling is tegen de over- heersehing. van Engeland op het gebied van handel en industriede enkele spoorweg die er Ts heeft de Brit, zoo ook de telegraaf enz. enz. Hoe ’t staat met de Transvaal In 1878 be droegen de staatsontvangsten 105,000 p. st., in 1883 reeds bijna driemaal zooveel de; staats- De daders van den brutalen diefstal, onlangs in het postkantoor te Breda gepleegd, schijnen thans gevonden. Naar men verneemt, is de justitie hen op het spoor gekomen, op aanwijzing van Ballinteijn, die reeds als verdacht in arrest zat. Vrijdag avond zijn de brievenbesteller Moors en zekere van Hal gevangen genomen. Door den wachtmeester der maréchaussees waren ter gelegenheid eener huiszoeking bij Ballinteijn vier zilveren theelepels gevonden, die de wachtmeester in verband bracht met een onlangs gepleegden diefstal bij zekeren Verster, in de Willemstraat te Breda. Bij onderzoek bleek, dat de lepeltjes daar waren ontvreemd. Toen werd door de justitie deze zaak nader onderzocht en Ballinteijn tot bekentenis van dezen diefstal gebracht. Hij had dien bedreven met Moors, brievenbesteller, en nu deze dief stal aan het licht was gekomen, wilde hij tege lijkertijd bekennen, dat hij en Moors en van Hal ook de daders van den diefstal in het post kantoor waren. Beide laatstgenoemde personen werden daarop terstond in arrest genomen en hebben reeds bekend. Op hunne aanwijzing is een bedrag van f20,000 in bankpapier' ge vonden. De bankbiljetten waren verborgen achter een behangsel in het huis van den broeder van van Hal, een zeer fatsoenlijk burger, bij wien hij als kleermaker werkte, en in wiens huis hg den schat stil had verborgen, nadat die uit de eene in de andere hand van het drietal was overgegaan. Dit alles werd thans beleden, als ook dat Moors een valschen sleutel had laten maken, die toegang tot het postkantoor gaf. De effecten hebben zij verbrand. Ook zal de Belgische justitie uitleveren persoon uit Antwerpen, vroeger inwoner j diefstal afkomstig te hebben uitgegeven. Of j dit vermoeden gegrond is, is nog niet bekend. Binnenkort, zegt de Haagsche correspondent van de Middelb. Ct., kan een koninklijk besluit worden verwacht, hetwelk nog al stof tot op- i merkingen zal geven. Het sociaal-democrati- sche bond heeft onlangs rechtspersoonlijkheid I gangevraagd, doch deze zal op grond van alge meen belang worden geweigerd. Het besluit, schuld bedroeg thans 250,000 pd. staan En- land, 80,000 pd. st. voor de in Nederland ge sloten spoorwegleening eu 30,000 pd. et. aan de Kaapsche handelsbank, te zamen iets minder dan f 4,500,000. Aan rente en aflossing moet per jaar 22,000 pd. st. worden betaald. De hulpbronnen van ’t land zijn1. landbouw en veeteelt, waarvoor het uitermate geschikt is. Maar een marktplaats ontbreekt, de boer ver werkt niet veel meer dan tot eigen gebruik. Een spöorweg zou aan de ontwikkeling van de ze hulpbron zeer ten goede komen. Voorts de industrie. Doch die ontbreekt feitelijk, terwijl de grond stof, o. a. de koffieboom en de tabaks plant, in ruime mate aanwezig zijn en welig groeien. De handel vindt in Transvaal een ruim veld, winkels zijn er bij massa. In En geland is het genoeg bekend, dat er goud-, zil ver-, koper-, ijzer-, en loodmijnen in Transvaal zijn, doch de meesten zijn niet ontgonnen. Wat willen wij nu voor de ontwikkeling van het land Een spoorweg naar Delagoabaai, om Pretoria met de zee te verbinden, en een bank instelling. Plannen voor die beide, zeide spre ker nog, worden voorbereid en zullen binnenkort publiek gemaakt worden, maar, „zullen wij niet vergeefs tot den ouderen broeder ziju geko men Naar aanleiding van eenige tot hem gerichtte vragen, deelde de heer Dutoit nog medein 1883 werd ontvangen aan invoerrechten voor 40,003 p. st., aan retributiepenuingen een vaste grondbelasting van f 18 15,000 p. st aan heerenrechten 30,000 p. st., aan licentien 12,000 p. st. en aan Kafferhutbelasting voor elke hut f 6 75,000 p. st. De belastingen worden geïnd door den landdrost en den veld- cornet, behalve de invoerrechten, waarvoor spe ciale ambtenaren zijn. Dat er slavenhandel wordt gedreven, is laster er zijn 700- a 800,000 Kaffers, die zich onder do bescherming der Boeren hebben gestold waren zij slaven, ze zouden vluchten, maar niet, zooals gebeurt, gedurig immigreeron. Vóórdat Transvaal zijn spoorweg heeft, is er van immigratie geen zegen voor het land te wachtenwel zijn ook nu en kele goede hand werkslieden en deugdelijke landbouwers wolkom, maar geen groote stroom van landverhuizers. Omstreeks 1200 personen waren in de zaal tegenwoordig. De voorzitter van „Burgerplicht”, de heer Levy, dankte uit hun naam den he er Dutoit voor zijn mededeelingen. Het Donderdag jl. in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de interpellatie-Van Kerkwijk, gehouden debat over het grondwetsrapport, leidt de Stand, tot de voorspelling, dat er van afdoen de grondwetswijziging onder Heemskerk niets komt. Ook de Speet, schijnt hiervan vooralsnog wei nig verwachting te hebben. Zij plaatst toch in haar jongste „pluksel” onder het opschrift „ont- werpgrondwetsherziening” deze woorden „Dood ter wereld komende, wordt het geacht niet te hebben bestaan” art. 3, 2e lid B. W. De rede, door dr. A. Kuyper voor weinige dagen in een vergadering van „Patrimonium” te Amsterdam gehouden, bij gelegenheid van het bezoek door de Transvaalsche deputatie aan deze vereenigiug gebracht, of liever, het verslag dat o.a. ziju orgaan, de Standaard, van die re- devoering gaf, ia met weinig ingenomenheid van onderscheidene kanten begroet. Thans komt dr. I K. verklaren, dat hij zich niet verantwoordelijk I stolt voor de „resumtie” zijner redevoering door I de bladen gegeven, en zondert hiervan zelfs de Stand, niet uit, welk blad hem in dit verslag I „soms in den mond heelt gelegd, juist het te- I genovergestelde van wat hij gezegd had.” u Desalniettemin is een uittreksel van deze „takt- I looze” zoo noemt het Vad. haar toespraak, I via Brussel in de Engelsche Times gekomen, waar men o.a. leest „Wij, Hollanders uit Nederland, zijn een zeer I ontzenuwd en onbeteekenend ras. Wij leven I slechts op onze geschiedkundige herinneringen. I Wij zijn als een aristocraat, die zich verkneu- I kelt in het bezit van zijn oude familiepapieren I en met verslapte zenuwen en een zwaar hoofd l zit voor ledige schotels. flj „Onze geschiedenis, onze eenige rijkdom ligt I alleen besloten in u, in wie wij ons verleden I zien herleven. Gij roept de zeevaarders van vroegere tijden voor onze verbeelding terug en uwe daden zijn alleen nog in staat om ons hart te doen kloppen. Gij zijt Calvinisten, zooals wij: maar wij hebben hier oneenigheid, zelfs tusschen de Calvinisten, en uwe komst doet ons haar ver geten. „Hetzij wij door Duitschland worden ingelijfd, hetzij de liberalen ons het leven ondragelijk ma ken, in ieder geval zullen wij te zamen naar de I rans vaal verhuizen.” Men ziet hieruit, teekent de Amst. aan, dat het van het hoogste belang voor de eer onzer Natie is, volkomen juist te weten, wat de heer Kuyper in Patrimonium gesproken heeft. Aan den goeden naam van ons volk is dr. K. verplichtduidelijk, zoodat er van geen mis vatting meer sprake kan zijn, mede te deelen, Wat hij gezegd heeft, of, indien hij werkelijk °uze natie heeft gehoond, gelijk de verslagen Meldden, zijn lichtzinnige woorden openlijk in te trekken. Deze rede, die van vele zijden ongunstig werd eoordeeld, wordt thans in hoofdzaak door deu 1 edenaar zelf aan de Standaard meegedeeld, waardoor aan het dringend verzoek van de Amst. 18 vo'daan.^ Uit dit relaas, dat niet de icoorden, want dr. K. improviseerde, maar de strekking van de redevoering weergeeft, blijkt nu, dat sommige gewraakte zinsneden werkelijk eenigs- zins anders waren, dan ze zijn meegedeeld. De eestredenaar sprak niet zoozeer van de onmacht I ons Md, als wel in ’t algemeen van de I at®n van den tweeden rang in Europa. Toch I 'oove het iets verder ICOARANT SNEKK mifflw mm iBKomssBW sim. raws- in iduiwihliii m de Hl A K N L, A W -iiiii 1111111.111110] iiiiiii i Mimniiiniiid i I weinig meer. Van geen staat van den tweeden rang neemt men in het buitenland zoo weinig notitie, en, hoe pijnlijk het ons ook aandoe, nog steeds blijven we voor maar al te velen in Europa's machtige r staten, de Chineezen van Europa. Wie zou dan voor ons opkomen, als, wie weet, ook voor onze erve vroeg of laat de ure van gevaar sloeg, dat een andere Shepsto- ne ook onze grenzen overtrok en ook bij ons het toelei op an nexatie Zullen dan onze oostergrenzen even vcili,e linien van verweer blijken als uw bergrug van Langnek tot Majuba? Helaas, onze grenzen liggen bloot, wij hebben geen Spitskop, voor overmacht kan ten leste de beste bezwijken, en zou de ure wel eens kunnen naderen, dat ten derden male, als in Spanje's en Napoleon’s dagen, ons vaderland onderging. Wel nu, in die ure zoudt gij ons troosten. Want, dit zeg ik u,'wor den we ooit van Duitsche zijde overweldigd, dan zou er hier altoos nog een kern, en stellig niet de minst nationale kern, worden gevonden, die, liever dan onderDuitsche overhe.ersching den nek te krommen, de zee zou oversteken, om uit te wijken naar Transvaal.” „Het zou voor ons vrijgeboren Christenhart en voor de toe komst onzer kinderen hier ten leste wel eens onhoudbaar kun nen worden. Maar ook dan geen noodImmers, waar men ons hier dan niet meer als vrije mannen duldde, kondt gij ons een toevluchtsoord en een plaats der ruste bieden. Maakt men het hier ons Christenvolk oud ragelijk, dan gaat de kern van dat Christenvolk de zee over naar Transvaal.” i’Ceds’moVe^ ^nze natt0nale onafhankelijkheid pakten zich Ku ver dan eens donkere wolken samen. Men tclto.iszo o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1