JIMS- II1IIÏEIIWIHLIII 1001 DE (MBÏI Ml W UBOIDISSffllf SHL J JV I L e B 1 1 1 kb J ftl No. 27. N E G E N-B N-D E R T I GS T E J 1884, 1 1 W O 12N S 1) 71 G deze ge- N", April ken. O - 1 j£> voor het seizoen van 1884/85, maakt bij deze aan de ingezetenen bekend, dat de verzoekschriften ter bekoming van jacht en visch-akten, kostelooze vergunningen tot het vangen van houtsnippen met laat-, war- ofval- flouwen, of tot uitoefening der visscherij met één vischtuig, alsmede de aanvragen om regi stratie van eendenkooien, duiventillen en zwa nendriften, van af heden ter Secretarie alhier kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld. Sneek, 1 April 1884. De Burgemeester voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Amst. Ct. spreekt het bericht van de N. It. C.dezer dagen ook in ons blad overgeno men, omtrent een te Amsterdam in een koffie huis met een valsch bankbiljet van f 1000 pleegde oplichterij, ten stelligste tegen. r De boekhouder van de firma Prinzen van Gladbeek te Helmond, van wien in ons vorig nummer gemeld werd dat hij zich aan verduis- Zondag avond is onze Koningin via Vlissingen naar Engeland vertrokken, om een bezoek te brengen aan haar zuster, de hertogin van Al bany. De vorstin van Waldeck-Pyrmont, moe der van de hertogin-weduwe, ging Zaterdag-avond reeds te Vlissingen scheep naar Engeland. Onze Koningin, die incognito reist, blijft, volgens de N. B. C.acht dagen weg en wordt vergezeld door éen hofdame en door den grootmeester, graaf Schimmelpenninck, Voorts wordt bericht Deze COUBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Het gerechtshof te Amsterdam deed gis teren Maandagin hooger beroep uitspraak in de bekende Utrechtsche Munsterkerk- hofzaak. Beklaagde De Jong werd me deplichtig verklaard aan het instooten van gla zen en deswege, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot betaling eener boete van f 25. Ten opzichte van de vijf overige beklaagden bevestigde het hof het von nis der Utrechtsche rechtbank geheel en al, zoo- dat blijven veroordeeld: Boddaert tot 8 dagen, Ram en Grenfell elk tot 15 dagen celstraf, Turk, Rijckevorsel en Grenfell elk tot een boete van f 25, voorts allen, ieder voor zijn aandeel, in de kosten van het geding. Aan de firma P. Mansveldt en Zoon, leveran ciers van Z. M. den Koning te ’s Gravenhage, is de levering der medaille voor de internationa- lelandbouw-tentoonstelling opgedragen. Die medaille draagt aan de eene zijde het borstbeeld van Z. M. den Koning, bescherm heer der tentoonstelling, met toepasselijk rand schrift, terwijl aan de keerzijde is aangebracht het Nederlandsche wapen omgeven door de wa pens der elf provinciën, waartussehen symbolen van den landbouw zich bevinden. De eigenaar dige beteekenis hiervan ligt daarin, dat hierdoor wordt vermeld, dat deze tentoonstelling, de eer ste internationale op dat gebied in Nederland, door de medewerking van al de groote Neder landsche landbouwmaatschappijen is tot stand gekomen. De eindtrekking der tentoonslellingsloterij, die 26 April e.k. zou plaats hebben, is, op ver zoek van het comité van uitvoering der inter nationale, in den vorigen zomer te Amsterdam gehouden tentoonstelling, bij beschikking van den Commissaris des Konings in Noordholland uitgesteld tot 31 Mei a.s. Sedert eenige dagen wordt in sommige dag bladen het min of meer waarschijnlijke van den dood van den bekenden Nederlandschen Afrika- reiziger, Juan Maria Schaver, druk besproken. De heer F. H. Schuver uit Amsterdam doelt thans aan het Hbl. mede, dat het bericht van den dood van den koenen reiziger en dien zijner zes metgezellen tot heden alleen berust op de gezegden van één enkelen Denka neger, gids of tolk. K E V N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van do gemeente Sneek voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting vim den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveeu op Dinsdag den 22 April 1884, des voormid- dags ten 9’/2 uur. Dat alzoo voor dien raad moeten verschij nen. J 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 31 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De Burgemeester, Hoofd van Politie der ge beente Sneek, herinnert den ingezetenen aan Hit bepaalde bij art. 128 der Algemeene Poli- le-Verordening dezer gemeente, luidende: «alle schoorsteenon zuilen ten minste tweemaal s Dars, en wel in de maanden Maart en No vember, behoorlijk worden gereinigd” „schoorsteenen, welke alleen ’s winters worden «gebruikt, zullen althans eenmaal ’s jaars, en „wel vóór de maand Juni, gereinigd moeten «worden.” ordende alzoo ieder ingezetene aangemaand, o zorgen, dat hieraan voldaan wordt, daar hier op streng zal worden gelet en tegen de nalati- gen oniniddellijk proces verbaal opgemaakt. Sneek, 1 April 1884. De Burgemeester, Hoofd der Politie, voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. bekendmaking. BüRGEMEESTER van de gemeente Gelet op eene missive van deu Heer Com- bissans des Konings in Friesland van den 24 art 1884 le afdeeling J, no. 61, betrekkelijk aanvragen om jacht- en visch-akten enz, Omtrent den postkantoordiefstal te Breda wordt aan de Amst. nog het volgende gemeld: Uit de mededeelingen van de medeplichtige Ballentyn aan den officier van justitie is ge bleken, dat hij op den uitkijk gestaan heeft met ’t oog op mogelijk onraad, en dat de brie venbesteller Moors en de kleermaker Van Hal den diefstal hebben gepleegd, ’s Nachts vóór 12 uur was alles afgeloopen. Met den schat zijn alle drie naar de sigarenfabriek gegaan, waar B. meesterknecht was, om het losse geld te verdeelen, de effecten te verbranden en het bankpapier te verbergen. Dit papier (ongeveer f 20,000) is een paar dagen later verhuisd naar de woning van Mdaarna naar die van Van H waar de genoemde som ongeschonden achter het behangsel is gevonden. Ook heeft B. ver klaard dat de verleden jaar gepleegde diefstal van goud en zilver, ten huize van den heerV. te Breda, door hem en Moors bedreven is. Omtrent den diefstal wordt verder nog gemelddat van de gestolen bankbiljet ten nog slechts vermist worden 1 van f 100 B. G. 1836 en 3 van f25, D. J. 2134, D. S. 918 en E, N. 4437. De opsporing dezer biljetten en van de effecten, volgens opgaven der beklaagden verbrand, blijft aanbevolen. Tegen W. J. Ballenteyn, sigarenmaker, J. H. Moors, brievenbesteller, en Z. A. van Hal, kleer maker, van dezen diefstal beschuldigd, is bij ordonnantie van de Bredasche rechtbank rechts ingang met gevangenhouding verleend. Van de ten postkan tore te Breda vermiste gelden is voor een bedrag van f4000 terecht gekomen, die volgens de opgegeven nummers toebehoorden aan den heer B. A. Poulie, ont vanger der registratie te Bergen op Zoom. Het Weekblad van het Becht behelst het vol gend schrijven van mr. J. J. Bergsma, advo caat te ’s-Gravenhage. „Mijnheer de Bedacteur Zoo even ontving ik bericht van den procu- reur-generaal, dat op het request van M. Nieu wenhuizen afwijzend is beschikt, natuurlijk zon der eenige opgave van redenen. Die uitslag verwondert mij niet, maar be droeft me. Geen verwondering, omdat uit de houding van een deel der pers blijkbaar was, hoe de gansche camarilla in ’t geweer gekomen is, om mijn stem geen ingang te doen vinden. Doch mijn harte is droef, omdat nu menigeen zal in twijfel trekken, of er in Nederland wel gelijkheid voor de wet bestaat. Men heeft zich gehaast den candidaat (in de medicijnen te Utrecht) afslag te geven tot drie dagen. Ik maak me niet aan overdrijving schuldig, als ik diens misdrijf vijfmaal zwaarder stel, dan het welk N. wordt ten laste gelegd. De 20jarige ongeletterde schippersknecht honderdmaal zwaarder gestraft dan de 25jarige candidaat. Is die uittartende houding verstandig Wie wind zaait bedenke, dat hij kans loopt storm te oogsten.” B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artt. 8 en 15 der Gemeentewet, Brengen ter kennis van de Kiezers, dat de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag 21 April e. k. «Sn de herstemming zoo noodig op Maandag 5 Mei d. a. v. Sneek, 31 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der B gemeente Sneek maken bekend, dat W. van Jder ZEE door hen tot Schatter en JOHs. van AKKEREN tot hér schatter is benoemd der huurwaarde van perceelen waar sterken drank in het klein wordt verkocht, voor het jaar 1884. Sneek deu 31 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. Burgem. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is in ’t hotel „Indie” te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd, waaraan de Amst. hot volgen de omstandige verhaal geeft. Vrijdag middag vervoegde zijn aan het hotel een net gekleed oud heer, die een paar kamers wenschte te betrekken, voorgevende eenigen tijd te willen blijven met zijn zoon en dochter, die Maandag van Amerika kwamen met de bagage. Een kamer met aangrenzende salon op de 2e etage waren naar zijn zin. Hij liet zich op de salon een keurig diner opdionen, dat hij zich goed liet smakenverder bleef hij ’s avonds thuis en ging vroeg ter ruste. ’s Nachts omstreeks 3 uur stond hij op, ge bruikte dit nachtelijk uur om een inspectie te houden op de kamer van een logeergast en stal daar van het beddentafeltje een gouden ring met diamanten bezet ter waarde van f 1000 en een gouden horloge ter waarde van f500, mitsgaders een portemonnaie met f24 geld. De bestolene hield zich slapende, bemerkte den diefstal en niet wetende wie de dief was schoof hij het raam van zijn kamer, dat aan dê straatzijde gelegen was, open en gaf aan een dat het jaarlijksch bezoek der koninklijke fami lie aan Amsterdam tot de zomermaanden is uit gesteld, terwijl wegens den zwaren hofrouw voorloopig afgezien is van het voorgenomen be zoek aan het Belgische hof. Waarschijnlijk zullen HU. MM. de Koning en de Koningin 21 le. k. „Oranje-Nassauoord” gaan betrek- ADVEB1EN11ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be- langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. tering van gelden ten nadeele zijner patroons schuldig had gemaakt, is, volgens de N. B. C. in arrest genomen en gevankelijk naar Roer mond overgebracht. Naar aanleiding van deze arrestatie deélt de Amsterdammer nog de volgende bijzonderheden medeH.’s treurig verleden hij was viermaal vervolgd en driemaal veroordeeld wegens valschheden en oplich terijen bleef zijn patroons geheim tot eenige dagen vóór zijn zilveren bruiloft, die op 3 Maart jl. met grooten luister is gevierd. Toen ontving een zijner patroons een geheel uit couranten geknipte en opgeplakte woorden en letters sa mengestelden anoniemen brief, waarin zijn ver schillende veroordeelingen werden medegedeeld. Aanvankelijk werd die brief als laster beschouwd; een te Leeuwarden ingesteld onderzoek bracht de waarheid daarvan echter spoedig aan ’t licht. Van het feest der zilveren bruiloft en een daar op gevolgde korte afwezigheid van II. werd ge bruik gemaakt om, zonder argwaan te wekken, de door hem gehouden boeken te onderzoeken. Spoedig bleek alnu dat hij zijn verleden niet had verloochend. De wijze, waarop hij in zijn valsch- beden te werk ging, is ongekend brutaal. Wan neer aan den kassier zijner patroons verschil lende, aan dien kassier geëndosseerde wissels -i verzonden, wist hij in den begeleidenden brief, nadat die door zijn patroons was geteekend, de vermelding van een der wissels langs schei kundigen weg te doen verdwijnen. Die wissel werd dan achter gehouden en het endossement aan den kassier op gelijke wijze in een endos sement aan hem veranderd, waarna de wisse} bij zijn eigen kassier to gelde werd gemaakt. Daar de yervalschingen steeds geschied zijn nadat de brieven waren gecopieerd, is de zaak gemakkeljjk te bewijzen. Het juiste bedrag van het verduisterde is nog niet bekend, daar het onderzoek nog niet geëindigd is men mag ech ter veronderstellen, dat dit bedrag zeer aanzien lijk is. De gearresteerde bleef bij zijn aanhou ding uiterst kalm. Hij heeft zich op eigen kosten per rijtuig naar het station Deurne laten brengen en is daar op den trein gegaan. \E «sa B I K B N L A Hf 1CJ1UU, werden n L ï’«£- ft? urm "A bekendmaking.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1