rm 50. F ■s-1 ADfMfflE BLAD TOOR DE I 9 No. 30. N E G E N-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. 1884, a Z 71T I K I) A G een i Tweede Kamer tot 5 of hoogstens tct 12 Mei ‘Ji ruim 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Op 31 December jl. bedroeg het totaal der ontvangsten van de commissie tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de in. den nacht van 5 op 6 Maart 1883 verongelukte visschers van Paesens en Moddergat f 141,048.33 */2. Aan 61 weduwen en 140 weezen werd f 12000 uit gekeerd, het afbrengen en optuigen van vis- schersvaartuigen vorderde f 8329, terwijl nog aan diverse onkosten f 249 werd besteed, De reke ning sloot alzoo met een batig saldo van ruim f120,000, waarvan f 113,000 reutegevend belegd is en het overige ia kas bleef. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting van den Militieraad voor déze gemeente zal worden gehouden te Heerenveeu op Dinsdag dep 22 April 1884, des voormid- dags ten 9‘/2 uur. Dat alzoo voor dien raad moeten verschij nen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 31 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd. JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Bij gelegenheid van van het Oratorium, Zaterdag in het Opérage- bouw te ’s-Hage gehouden, had er een zeer in teressante proefneming plaats met den nieuwen monster-spreekhoorn, genaamd de „Paniekdelger”. Op het oogenblik dat orkest, koor en solisten de grootste kracht ontwikkelden, werden door den heer Léfebre door dezen hoorn van het too- neel eenige woorden tot het publiek gesproken, welke boven al het geraas uit, volkomen, op alle rangen van het theater verstaan werden. Deze spreekhoorn brengt een buitengewoon sterk geluid voort, hoewel met gewone stem daarin gesproken kan worden. Bij schouwburgrampen of in volle zalen zal, bij een valsch alarm, deze toestel ongetwijfeld gróote diensten kunnen be wijzen. Een man, met het uitzicht van een landloo- per, vroeg te Arnhem aan een politie-agent, of deze hem ook een koopman kon aan wijzen voor een pak goed, dat hij bij zich droeg. De agent, wien dit verdacht voorkwam, bracht hem naar de politiewacht en weldra bleek, dat het goed van een uitstalling voor een winkel aldaar was ontvreemd. Blijkens een Reuter-telegram uit Londen is in het 'Britsche lagerhuis vanwege de Regee ring het volgende medegedeeld De bemanning van het schip Nisero is nog niet uit de gevan genschap bevrijd, doordien do rajah van Tenom thans hoogere eischen heeft gesteld, waaraan do Nederlandsch-Indische Regeering niet wil vol doen. Het Britsche Gouvernement is nu met de Nederlandsche Regeering in onderhandeling over verdere stappen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft jl. Don-' derdag o.a. arrest gewezen tegen T. J. V., oud 48 jaren, boekhouder, won. te Amsterdam, ap pellant van een vonnis der rechtbank te Leeu warden, waarbij hij wegens beleediging met woor den van een magistraatspersoon bij gelegenheid van de waarneming zijner bediening aangedaan, is veroordeeld tot 15 dagen celstraf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. SNEE K, 11 April. Het maken van een ijzeren draaibrug over de stadsgracht met bijbehoorende werken is ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer T. Hilarius Uz. te Leeuwarden voor f24660. - Mej. M. G. Leitz, die de benoeming tot onderwijzeres aan school no. 1 aanvankelijk had aangenomen, heeft later voor die betrekking bedankt, zoodat de vacature voortduurt. Reeds is eene nieuwe oproeping van sollici tanten gedaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hoeft besloten zich tot de Eerste Kamer der Staten Generaal te wenden met het verzoek het wetsontwerp betrekkelijk de heffing van ka- naalgelden niet aan te nemen. Door den keurmeester van vleesch en visch is heden alhier afgekeurd een kar panharing. t Westerghjo, 10 April, ’t Is nu 21 jaren geleden, dat het koolzaad half April begon te bloeien on met Mei allerwege in vollen bloei stond. Zulks is dit jaar weder te verwachten; reeds nu ziet men hier en daar enkele bloeiers, ofschoon dat een bloeien uit den treuren is; uit armoede geschiedt, zooals men zegt. Daar de landbouwers verleden jaar met het koolzaad ta melijk goede zaken hebbeu gedaan, is er van dit product ook tamelijk veel uitgezaaid gewor den en daar de wintervorst het weinig overlast aangedaan heeft, staat het over het geheel goed te veldo. Met de oude aardappelen zal de re kening wel niet zoo vlot van stapel loopen, als de verbouwers gewenscht hadden, zoodat het velen spijt, dat zij ze verleden najaar maar niet van do hand gezet hebben. Een half ei is al tijd beter dan een leège dop. Dit spreekwoord brengt ons het gezegde voor den geest: „Vol zee, vol land 1” Dat do zee tegenwoordig veel visch oplevert blijkt uit de massa’s haringen die gevangen wordén, zoodat men voor één dubbel tje haast weer eene emmer vol kan krijgen. Of er nu voor het beweren „vol zee, vol land,” ook eenige redelijke grond bestaat, wij weteu het niet, maar willen het laatste maar wenschen. Dat er reeds veel gras in de weide is, de gra nen er goed voor staan en de aardappelen reeds boven den grond komen, zien we en een goed begin is een daalder waard. f Franeker, 10 April. Met ingang van 1 April is aan de kweekelingen II. Dijkstra te Dronrijp, R. Brouwer te Menaldum en A. vd. Ploeg te Akkrum eene rijkstoelago van f300 ’s jaars verleend bij de Rijksnormaallessen te Frarieker. Reeds meer dan 25 jaren bestaat alhier de Normaalschool even als te Leeuwarden en Sneek, en nog bij voorduring verkeert zij in bloeienden toestand. De nieuwe cursus toch is op 1 April aange vangen met 55 kweekelingen en de lessen aan de voorbereidende klasse met 24 leerlingen. Van den llden. Heden nacht te ruim 2 uur brak hier een hevige brand uit in het De studenten te Utrecht hebben weer eens een staaltje gegeven van hun moed. Bij de voorstelling van den heer Pierre de Boer in Tivoli kwamen ze, versterkt door eenige officie ren, de zaal binnen. Nauwelijks gezeten, kregen zij ruzie met een paardekooper, die de deur werd uitgesmeten. De meeste familiën met dames verlieten de zaal, waar het een herrie van be lang was. De muzikanten van het orkest had den de instrumenten ten deele als wapens ge bruikt. De onderneming leed ondertusschen eene groote schade. Het bericht, dat de zomerdienst dit jaar op de spoorwegen 20 Mei geopend wordt, is, zegt het l^ad.niet juist. Wel hebben enkele spoor - wegbesturen deze vervroeging voorgesteld, maar de regeering heeft nog geen beslissing genomen en het is zelfs niet waarschijnlijk, dat aan dit voorstel gevolg zal worden gegeven. Bijlsma en Bierling hebben Zaterdagavond te Almelo en Zondagavond te Z wolle 1000 pun ten gespeeld. Te Almelo was Bijlsma de over winnaar en liet hij Bierling op 968 punten staan, te Zwolle won Bierling de partij, terwijl Bijlsma 954 punten verkreeg. Naar aanleiding van het koninklijk besluit, waarbij een door den gemeenteraad van Goes gedine benoeming werd vernietigd opgrond dat daartoe was medegewerkt door twee leden die fitting hadden genomen zonder den eed te heb ben afgelegd, hebben die beide heeren hun ont slag genomen als lid van dén gemeenteraad van Goes. ADVERT EN11ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cental voor eiken regel meer 7*/* Cents. Bij abonnement is de prijs be* langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Ten nadeele van eenedame aan het Huijgens- park, te ’s llage, is een diefstal gepleegd van naar meu zegt, f 100,000 aan effecten. De ijve rigste nasporingen van de politie hebben nog niet een tipje kunnen oplichten van den sluier, die tot heden over deze belangrijke ontvreem ding- ligt uitgespreid. Tot dusiver weet men niet veel meer dan dat de weduwe R., de bestoleue, inwoonde ten huize van haren schoonzoon V. d. H., in het Huijgens- park, vroeger een welgesteld stalhouder. Met i April verhuisde de eigenares van de effecten een paar huizen verder in dezelfde buurt. Haar schoonzoon was bij het overbrengen van den inboedel uit de oude naar de nieuwe woning behulpzaam. Eerst tijdens de verhuizing werd de portefeuille met effecten, vertegenwoordigende eene waarde van p. m. f 90,000 en een bedrag van f 7000 aan bankpapier, vermist. Natuurlij k leidde de politie, die reeds Zaterdag van de ont dekking kennis droeg, haar eerste onderzoek in de richting der familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aangehouden, maar spoedig in vrijheid gesteld, nadat het onderzoek geen bewijzen van schuld tegen hem had opgeleverd. Uit Pernis, waar slechts 6 tapperijen zijn of schoon er 8 mogen bestaan, wordt het volgende gemeldEen kastelein heeft aan den burge meester het ultimatum gesteld om het vergun ningsrecht te verminderen, daar hij anders zijn tapperij zou opheffen. Daar de burgemeester voor het eerste niet te spreken was, heeft de kastelein tot hét opheffen besloten. De kapel van Bilse, welker concerten op de te Amsterdam gehouden internationale tentoon stelling zoo zeer in den smaak van het publiek vielen, zd zich waarschijnlijk ook dezen zomer te Amsterdam doen hooren en vervolgens kunstreis door ons land maken. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der I gemeente Sneek maken, naar aanleiding der wet I van den 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102), tor I herziening van de artikelen 264, 265 en 266 I der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85) bekend, dat het Primitief Kohier van den Hoof- delijken Omslag, dienstjaar 1884, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van den 27 Maart 1881 no. 51, aan den Gemeente-Cn van. er ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen dat een afschrift van dit kohier van af heden gedurende vijf maanden ten Raadhuize dezer gemeente ter inzage is nedergelegd alle werkda gen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek, 9 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ken elektromagneet (hoefvorm) een der beide verloren sleutels van ’t postkantoor uit de breede gracht van den Buitensingel op te halen. De heer Julius was, tengevolge van de aanwijzin gen der beschuldigden Moors en Balintyn, door de justitie uitgenoodigd op een tamelijk onbe paald aangeduide plek zijn wetenschappelijke proeven aan te wenden, die, nadat o. a. een antieke bijl en een ijzeren kanonskogel waren opgevischt, het gewenschte resultaat hadden. Uit Venloo wordt aan de Amst. geschreven „Als een sprekend staaltje van de eigenaardige denkwijze, die hier heerscht omtrent belasting ontduiking, moge dienen, dat binnen een half jaar tijds drie leden van den gemeenteraad ach tereenvolgens zijn gecalangeerd. Was de heer L., wien dit ongeluk voor een paar maanden trof, tévens lid van de kamer van koophandel, de heer M., tegen wien in de afgeloopen week werd geverbaliseerd en wien dit ongeval - 'denkelijk wel f 1800 kosten zal, is, behalve ge- de algemeene repetitie, meenteraadslid, ook lid van het zetterscollege. Daar is hier niets vreemd in en ’t gaat uitste kend. De heer L. heeft pas nog in den ge meenteraad er ernstig op aangedrongen om middelen te beramen hoe de gelden der Deutz- stichting, die door oneerlijke administratie zijn verloren gegaan, van de commissarissen terug te eischen en hoe zich tegen toekomstige oneer lijkheid te vrijwaren 1” De Bomm. Ct. geeft het volgende verslag van de Donderdag jl. te Zalt-Bommel gehouden voorjaarspaardenmarktDe markt was wel iet wat kort van duur, maar toch was de aanvoer beter dan in 1883. Konden wij toen niets an ders van de markt zeggen dan dat eenige palen werden uitgezet, maar spoedig weder werden weggenomen, omdat er geen enkel paard ver scheen, thans echter kunnen wij berichten, dat aan het drietal uitgezette palen is geplaatst ge weest één paard. Men deelt mede, dat de reis van den Koning j en de Koningin naar Belgie thans is bepaald op 20 Mei e.k. In de plaats van het overleden lid der Twee- ue. Kamer van Nispen tot Sevenaar moet in het ^strict Nijmegen een lid dier Kamer gekozen porden. Die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 2'9 April, en de herstemming, zoo noo- dig, op Dinsdag 13 Mei as. .In verband met den postkantoordiefstal te reda wordt aan de Amst. nog gemeld, dat den heer Julius, leeraar in de natuurkunde o K°n mbitaire academie, gelukt is, na ,M"r" uur yisschens, door middel van een ster- Naar wordt gemeld, zal het Paaschrecès der e k. duren. SHEERER (OIRAV i.i:'ii:i:ni: n in iimmiibsran sui:ii. M K I N A E X L A A tó.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1