«BMimOWSSEB» NIEUWS- E IDfflimiMlD ÏOOR M Sh R a a n a. No. 81. N E G- E N-E N-D ER.TIQSTE 1884. I KALVEHMARKT BAKKEIliT 8 O <D T O 15 E II. naar t Alle brieven in te zenden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J W. BENNEWITZ. De Eerste Kamer heeft, zooals oen telegram in ons vorig nummer meldde, het ontwerp be treffende art. 198 der Grondwet (herziening tij dens het regentschap) aangenomen. Alleen de drie Limburgsche leden stemden tegen. De ontbinding der Staten-Generaal is derhalve binnen weinige dagen te wachten. ZoodraZ. M. de Koning, die zich thans in Luxemburg bevindt, het ontwerp zal hebben onderteekend en de wet is afgekondigd, worden volgens art. 197 der Grondwet de Kamers ontbonden. Krachtens art. 99 wordt, bij ontbinding van een der Kamers of van beide, door den Koning de vergadering der Staten-Generaal tevens ge sloten. Over weinige dagen zullen derhalve de beide Kamers voor ’t laatst worden bijeenge roepen om haar doodvonnis te hoeren uitspre ken. Als gewoonlijk zal de sluitingsrede wel niet door Z. M. zelf, maar door een der Minis ters worden uitgesproken. Dan volgen do verkiezingen en wel binnen den door de Grondwet zelve bepaalden tijd. Art 70 schrijft namelijk voor, dat het besluit waarbij de ontbinding wordt uitgesproken, tevens inhoudt den last tot het verkiezen van nieuwe Kamers binnen veertien dagen, en tot het sa menkomen der nieuw verkozen Kamers binnen twee maanden. In een tweede artikel over Merkwaardige be kentenissen doet de N. R. Cl. uitkomen, dat de beide verbonden clericale partijen op dit oogen- blik zelfs op ’t gebied der onder wijs-politiek niet eens gelijk denken. „Zelfs op het stuk van on derwijs zou waarschijnlijk hun (der roomschon) laatste wooid wettelijke regeling van subsidie zijn, iets wat èn onze financiën nog dieper in den grond zou boren, èn in botsing zou komen met ons beginsel van vrij initiatief” zeide de Standaard o.a. Hieruit blijkt dus, dat van een oplossing der school-quaestie ook bij de zegepraal der cleri calen geen sprake kan zijn Er bestaat onder hen een diepgaand verschil in beginsel, zelfs op het eenige punt waarop, men meende, dat zij samen zouden kunnen werken. liberalen in de Tweede Kamer in de minderheid gebrachtdaarna kunnen we overwegen wat te doen.” aansP°rin" van de N. R. C’t.omde man- nen van de clericale partijen niet te kiezen, om- ddjaar invalt op Maandag den 20sten October dat zij toch naar de Stand, zelf erkent tot regeeren onbekwaam zijn, beantwoordt het laatstgenoemde blad in hoofdzaak met de op merking dat zoo regeeren als de liberalen ge daan hebben, ook aan de anti-revolutionairen zeer wel mogelijk zou zijn, maar dat dit in het oog der anti-revolution riren geen regeeren is. Overigens wijst het blad er op, dat de N. R. Ct. in beginsel weinig anders doet dan aan onze constitutioneele staatsinrichting het hart nitsnij- den, bij aldien ze de kiezers diets maakt, dat de keuze bij de stembus strekken moet, niet om mannen aan te wijzen die voor onze volks vrijheden opkomen, maar om een stel ministers pasklaar te maken, ’t welk past in den toestand. De op handen zijnde verkiezingen ontlokten het Overveluwsch Weekblad de volgende ont boezeming. „Nieuwe Kamers in de maak. s’t Is immers maar een formaliteit. De kiezers zullen schappelijk genoeg zijn om daarmee re kening te houden en een verkiezingsstrijd ach terwege te laten „Jaftel, dat kunt ge begrijpen! Nu het een maal zoo met het lidmaatschap der Kamers ge schapen staat, dat de leden niet de waarnemers der belangen van een kiesdistrict zijn, maar kampioenen voor quaesties van hoogere politiek, nu wordt elke gelegenheid tot verkiezing een strijd der partijen om elkander eenige zetels te ontkapen. En wel bezien hebben de men- schen groot gelijk, dat zij «van de gelegenheid gebruik maken. Edelmoedigheid zou slecht be komen. Waar eenmaal van het landsbelang een politiek spel gemaakt is, daar komt, evenals in elk gezelschapsspel, het ontzien van den tegen speler niet te pas. „Boer, pas op je kippen Dit geldt tegenover de tegenwoordige ambtenaarsregeering want de ministers zijn onschuldig in den vollen zin des woords. Als de zoet-liberalen - wij spreken niet van onrechte liberalen, zooals Rut gers van Rozenburg, Van Houten en eenige anderen ’t winnen, dan worden wij met in komstenbelasting, staatsweelde en andere liberale theorieën niet geschoren, maar gevild, en ge vild tot op de botten toe. „’t Ware te wenschen, dat alle partijschappen eenige oogenblikken konden zwijgen voor de leusslechts hij, die decentralisatie, die fnuiking der ambtenaarsalmacht voorstaat en die de alleen daardoor te bereiken bezuiniging wil, dat zij onze man De Werkmansbode maakt van de aanstaande grondwetsherziening gewag en doet het gewicht en de beteekenis van ’t vraagstuk uitkomen. „Een heete strijd mag worden tegemoet ge zien vervolgt het blad tusschen het ka tholieke, antirevolutionaire, conservatieve en het tweëerlei liberale deel des volks, dat, volgens het aanslagbiljet der belasting, tot kiezen bevoegd is. Elk der partijen zal trachten een of meer zetels te winnen of, als dat niet mogelijk schijnt, er geen een te verliezen. Wie wij de overwin ning moeten toewenschen met het oog op het belang, dat voor ons in grondwetsherziening ge legen is, zouden we niet durven zeggen. Mis schien wel ligt het belang voor ons, bet grootste deel des volks, meer bij de katholieken, wier groote meerderheid in de Kamer geheel tegen grondwetsherziening is, dan bij een der andere party en, die er half voor zijn of een zoo ampele herziening willen, dat wij er toch niets aan zul len hebben en met nog minder dan een kluitje Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De sluiting van de zitting der Staten-Generaal is vastgesteld op Zaterdag H October. De ver kiezing van leden der Tweede Kamer is bepaald op 28 Octoberherstemming 11 November. De keuze van de leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op 5 November. Opening van de nieu we zitting 17 November. Voor de vernieuwing der Eerste Kamer moe ten de Provinciale Staten in buitengewone zit ting worden bijeengeroepen. Tegen de beide kassiers en effectenhandelaren te Breda, B. en H. Filbry, wier failliet eeni- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bij deze bekend, dat het supple toir kohier van belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende honden, dienst 1884, hetwelk gedurende acht dagen ter Secretarie der gemeente ter visie heeft gelegen, in. hunne vergadeiing van den 4en October 1884 is vast gesteld en aan den Gemennte ontvanger ter in vordering ter hand gesteld en dat een ieder ver plicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Sueek, 6 October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVI N G, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, gelet op de resolutie van den heer Staatsraad-Gouverneur dezer Provincie vau den 14den September 1833 no. 173/9551, maken door deze aan de belanghebbenden bekend: dat ingevolge artikel 27 der wet op het Perso neel, van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no- 4), een ie Ier gehouden is, aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes J ars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den Lop van het dienstjaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien werdenvan het aan schaffen van meerdere dienst- of werkboden of paarden dan op den 15den Mei werden gehou- n ea eindelijk van het aanwenden tot clastbaar gebruik van zulke voorwerpen van den oden en 6den grondslag, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden, die in den loop van het laar het tweede viertal hunner melktanden heb ben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie- en ten kantore van den Ontvanger, alvorens 016 omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat, naar aid van artikel 38 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) en het eenig ar um djF Wet van 20 Juli 1884 (Staatsblad no. iu) voor alle gebouwde eigendommen, waar in d8 stichting, herbouw, bij- of opbouw of gedceiteljke vernieuwing voor den Isten Janu- ai'i 188o is aangevangen, alsnog door de be- a|ighebbenden binnen drie maanden na de in- wwuikstelling dier perceelen, of nadat ze voor net eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan het Gemeentebestuur aangifte moet worden gedaan, daar bij t verzuimen dier aangifte wordt Mjwuid d aanspraak op de vrijdommen, welke de eerst aqngehaalde wet, wegens die gebou- zijn toegekend. baeek, den 7 October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. J- W. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER on WETHOUDERS dor fa meente Sneek brengen, ter voldoening aan art. «der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n° 95) vr Algemeene kennis, dat zij vergunning heb- en verleend aan JAN BAKKER Sz., van mep bakker wonende te Sneek en zijne recht- 1 rijgenden, tot oprichting eener Bakkerij, op m er£eel, Kadastraal bekend gemeente Sneek, n° 1501’ gelegen in de WÜde Noor- ^aeek, den 4 October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. in ’t riet zijn gestuurd. Dat schijnen we voor al van de liberalen te moeten verwachten. Be ter niets dan iets wat eigenlijk niet beter ge noemd kan worden en liever nog eenige jaren gewacht dan op nieuw voor geruimeren tijd ge heel willekeurig en onrechtvaardig van het staatsburgerrecht te worden verstoken. Met den tegenwoordigen toestand zijn wij wel ontevreden maar daaraan toch eenigszins gewoonnieuwe bekrachtiging van het huidige onrecht zou al leen dienen om ons meer te verbitteren, ons le ven nog meer te veronaangenamen, en dat wil len wij liever niet. Daarna wijst het blad de kiezers nogmaals ten dringenste op het zoo dikwijls door het volk geuite verlangen naar kiesrecht. UIT DE PERS. Het Wageningsche Weekblad is op zijn mee- ning, in zake de houding bij de aanstaande verkiezingen aan te nemen, teruggekomen. De redactie meende eerst, dat de wijziging vaneen enkel artikel der grondwet en wel van art. 198 te onbeduidend was om belangstelling te kunnen wekken. Nader overleg heeft echter, gelijk te begrijpen is, tot verandering van ge dachten geleid. De nieuwe Kamer zal weder, deels voor twee jaar, deels voor vier jaar zitting nemen en in ’t volgende jaar zal derhalve geen periodieke aftreding plaats hebben. Dit veran dert de zaak. Even zoo min als iemand er aan denken zou om in Juni e. k. al de aftredende leden te herkiezen, even zoo min meent het blad thans kan dit nu plaats hebben, ja nog minder, wijl het thans een dubbele verkiezing geldt. De houding, door het W. W. aan te nemen in den aanstaanden strijd, wordt aldus aangegeven: En wat zullen de onzen nu doen Wij zeg gen de „onzen”, want wij nemen de vrijheid ons niettegenstaande het verwerpen van art. 20 van ’t bekend program tot de anti-revolutionai ren te mogen blijven rekenen. Art. 20 geldt de kerkelijke quaestio. En staat deze nu met de politiek zijdelings in nauw verband, toch meenen wij dat iemand wel degelijk goed anti revolutionair zijn kan, al deelt hij' ten deze de gevoelens van Stand, en Heraut niet. Verschil met geestverwante bladen zal er nooit toe bren gen om, als de nood er niet volstrekt toe dwingt, de belangen van ’t algemeen aan bijzondere in zichten ten offer te brengen. Van de vrijheid dus, door de Stand, ons met welwillendheid toe gekend ,om zelfs in ’t heetste van den strijd de belangen der anti-revolutionaire partij te beder ven.” iets wat we trouwens nog nooit ge daan hebben, ook te Dokkum niet zullen we dus, ditmaal allerminst, gebruik maken. De kansen om aan de liberalen het„Tot hiertoe en niet verderte kunnen toeroepen, staan te gunstig, om ook slechts éen onzer aftredende Kamerleden het veder zitting nemen op den verlaten zetel te betwisten. Gold het een ge wone periodieke aftreding onder gewone om standigheden, we zouden misschien in ’t onzekere zijn wat te doen. Thans zijn wij dat niet. Het uitzicht om ditmaal tot een jaren lang gewenscht resultaat te komen, is te schoon om niet over alle bezwaren heen te stappen. „En wij kunnen aldus besluit het blad dit standpunt thans te geruster innemen, nu er voor de belangen, waarvoor we zoo vaak een lans brakengeen bijzonder gevaar bestaat. Nog onlangs deed een onzer meest invloedrijke anti-revolutionaire Kamerleden ons opmerken, dat er voor art. 198 der grondwet geen ’t min ste gevaar bestond. Dit meenen we ook. En al is dit nu geen reden, om ons op rozen te slapen te leggen, toch ontleenen we er vrijheid uit onze vrienden op te wekken, om thans dit punt niet te zeer te laten wegen, door vrees voor wat Stand, en Heraut in haar schild voe ren, zich niet te laten beheerschen. Eerst dg ADVER1EN11ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. i aesnes» i i 1 t i BIS» K S A X 8i. i 3 I 1 1 3 r SNEEKER COUROT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1