IMWS- B IHIllimi li: III.IH NO DE EEin'TE Ell HIT iRKOWISSEOT SUM. ff rm No. 83. N E G E N-E N-D E R T I G S T E JAARGANG 1884. KALVERMARKT ZU 1 in ia 15 OCTOBER. )0 U I T li I A B A B A N J». lg- In •nr. S. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. ff. je ts. ke e- et le V. r- irt o- le 10 rt te e- ar In vereenigde zitting is Zaterdag de zitting der Staten-Generaal gesloten door den minister Heemskerk, die herinnerde, dat deze sluiting en ontbinding der beide Kamers eenig en alleen voortvloeien uit de gebiedende bepaling der grond wet in verband met de aangenomen wet omtren^, I telegrammen. Zeven malen werd een telegram ADVERIENHÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 11 tegen 10 stemmen concessie verleend aan de heeren van der Broek en van Barneveld Kooy, tot aanleg en exploitatie der drinkwaterleiding binnen die gemeente. De voorwaarden aan verleende concessie vast geknoopt zijn de gemeente zal aan concessio narissen als subsidie betalen f 15000 per jaar gedurende de eerste twee exploitatiejaren; f 10000 per jaar gedurende de daarop volgende drie ex ploitatiejaren, verder f8750, 1 7500, f6250 en f 5000 gedurende de telkens volgende twee ex ploitatiejaren. Van goëderhand verneemt het U. D.dat op de groote vergadering van anti-revolutionairen te Amsterdam, als candidaten voor ’t district Sneek der Tweede Kamer, zullen worden voor gedragen de heeren August Lijclama a Nyeholt te ’s Gravenhage, Gratama te Groningen en Sa- vornin Lohman te Assen. Men beweert, dat de Roomsch Katholieken dezen keer ook eigen candidaten zullen stellen, ’tgeen zeker niet vreemd zou zijn, omdat’t aan tal Rooinsche kiezers grooter is dan dat der anti revolutionairen. Als het eerste gedeelte van dit bericht even waar is als ’t laatste, dan zal men wèl doen daaraan niet veel waarde te hechten. no. 9 zijner Staatkundige Brieven bespreekt van Houten in hoofdzaak de houding, boor het grootste gedeelte der liberalen tegen- °ver de weinige aanhangers van Kappeyne aan- genomen en bestrijdt, hetgeen een paar orga- j'On der liberale pers tegenover Kappeyne en lak aanvoeren. Hij blijft de houding der )dub” hiermede worden de anti-Kappeyne aiinnen bedoeld streng afkeuren en betoogt “at de liberalen, die deze „club” ondersteunen, tegenover Kappeyne-Tak dat zullen moeten doen et de bewustheid, dat zij dan de politiek van ^oifelmg en behoud steunen tegenover hen, die 1Q 1879, overeenkomstig hun beginselen en an tecedenten, de banier van den vooruitgang heb- "eu opgeheven en sedert eerlijk vastgehouden; lle in 1879 de gelegenheid, om te blijven voort- rc=eeren en in 1882 de gelegenheid om weder aan het roer te komen, hebben versmaad, omdat z!) van den Koning geen verlof hebben kunnen "Hangen de afschaffing van den census en de chaffing van de uitsluitende verkiesbaarheid au de hoogstaangeslagenen voor de Eerste Ka- voor te stellen. Dat hebben de Kappey- "lanen gedaan en hadden de liberalen diestaat- .“n“e Sev°lg<i, èn ons vaderland èn de liberale ‘cliting zouden zich in geheel anderen toestand BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op Maandag den 20sten October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J W. BENNEWITZ. Naar men verneemt is het subsidie, door de regeering ten behoeve van onze vertegenwoor diging ter Internationale Tentoonstelling te Ant werpen bij afzonderlijk wetsontwerp aan de Sta ten-Generaal aan te vragen, vastgesteld op een bedrag van f75.000. De Fransche minister der posterijen heeft aan zijn onderhoorigen bevolen, voortaan postzegels niet meer naast elkander op brieven te plakken, zooals tot nu het geval was, maar zóo', dat er tussch enruimte bij elk postzegel blijft Elke brief met geldswaarde, waarop de af zender zelf de postzegels, zonder witte tusschen- juimta naast elkander, geplakt heeft, moet wor- d n geweigerd. De reden van dezen maatregel is, dat ver scheiden postzegels, zonder witte tusschemuimte naast elkander geplaatst, een oppervlak bedek ken, dat groot genoeg is om, als men de zegels handig opgelicht heeft, het aanbrengen van een opening mogelijk te maken, waardoor men een bankbiljet uit den brief zou kunnen halen. Heeft de dief daarna de postzegels weer op hun plaats hersteld, dan zou het bedrog door den geadres seerde eerst ontdekt worden na de opening van f „in ongeschonden staat” en dus te laat om te kunnen reclameeren. Deze mededeeling door ons aan ’t Hand. ontleend kan ook voor andere landen van nut zijn. I f - i den brief Zgn de liberalen der achterhoede werkelijk I - voornemens den grondwettigen census te hand haven, dan raadt mr v. H. aan dezulken niet te steunen. „Dadelyke afschaffing van den cen sus en van de uitsluitende verkiesbaarheid der hoogstaangeslagenen voor de Eerste Kamer,” wil hij als shibboleth bij de aanstaande verkie zingen. Belangwekkenden proeven zijn dezer dagen tusschen Amsterdam en Rotterdam genomen met telefonische opnemingen en bestellingen van Door de regeering zijn de wetsontwerpen in gediend tot bekrachtiging van provinciale belas tingen over liet volgende dienstjaar. Volgens die voorstellen zullen worden geheven: In Friesland 47 opcenten op de grondbelas ting en 27 opcenten op het personeel. SNEEK, 14 October. Zaterdag avond jl. had in de Buitensocieteit „de Harmonie” alhier de vroeger geannonceerde biljartwedstrijd plaats tusschen de bekende mees ters G. Bijlsma en R. Bieding van Groningen. De strijd, die door vele belangstellende leden der sociëteit met ambitie werd gevolgd, werd beslist ten voordeele van den heer Bierling, die 1000 punten had gemaakt, toen de heer Bijlsma 975 had verkregen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de in gezetenen, dat op Woensdag den 19 November e.k. des voormiddags van elf tot des namiddags een uur ten gemeentohuize alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in deze gemeente, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de heerenPopco Martinus Taco Bethmers, Durk Gorter en Henderikus Jong bloed Jz. B.ff de lijst der kiesgerechtigden voor een ie der ter inzage ligt ter Secretarie dezer gemeente en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen te rekenen van 15 October 1884 bij het gemeentebestuur kunnen worden ingeleverd. Sneek den 11 October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. van Amsterdam naar Rotterdam opgegeven en te Rotterdam aan den geadresseerde per tele foon besteld, en het bleek dat, gemiddeld in 22 minuten, het telegram in handen van den ge adresseerde was. De ontvanger antwoordde op gelijke wijze, en het antwoord werd ook te Am sterdam telefonisch besteld. Bij de verschillen de proeven, op verschillende uren van den dag genomen, bleek dat gemiddeld 52 minuten na afzending van het telegram, te Amsterdam uit Rotterdam per telefoon antwoord werd ontvan gen. Vergeleken met den tijd, thans voor de telegrammen noodig, werd ruim de helft bespa ring verkregen. Voor plaatsen, waar het minder druk op de kantoren is als te Amsterdam on te Rotterdam, zou nog vrij wat vlugger gewerkt kunnen wor den. De proefnemingen zullen, naar wij hopen, ook niet voor die plaatsen verloren gaan. Bij wijze van gerucht werd gemeld, dat in een der Limburgsche kantonplaatsen de griffier door zijn eigen dienstmeid is gedagvaard Het gerucht sprak de waarheid, schrijft het Haagsche Dagbl. De griffier zoowel als de dienstmeid voerden ieder voor zieb-zelf hun pleidooi, met het gevolg, dat de man der wet zegevierde. Dat de zaak stof tot hilariteit oplevert, behoeft geen vermelding. De dienstbode verliest èn pro ces èn de luttele guldens voor verschuldigde huur, waarop zij aanspraak meende te mogen maken. Daar de leden der Eerste Kamer in handen van den Koning den eed moeten afleggen en het wel wat te veel gevergd is hen allen te ver plichten naar Luxemburg te reizen, zal Z. M. omstreeks de helft van Novemberals de verkiezingen in de vergaderingen der Provinci ale Staten zijn afgeloopen, voor eenige dagen in de residentie terugkeeren. Omtrent de ontworpen tabaksbelasting kan het N. v. d. D. thans als zeker melden, dat de Minister wenscht voor te stellen een accijns van f12 de 100 kilogram, zoowel op inlandsche als op buitenlandsche tabak. Het ontwerp is ech ter nog bij ambtenaren van het ministerie in studie en nog niet bij den Raad van State in geleverd. de verandering van art. 198. De regeering be tuigde de Kamer dank voor de medewerking in de behartiging van de landsbelangen in deze korte zitting. Bij de behandeling voor ’t Hof te Den Haag van de zaak contra mevr. B. beschuldigd van ontvoering van een minderjarige hier haar vijfjarige kleinzoon is vrij wat meegedeeld over de intieme verhouding van ’t bewuste gezin. Daaruit bleekdat mevr. B. veel minder schuld heeft dan men meende. Haar schoonzoon, de heer II., schijnt werkelijk voor zijn vrouw niet bijzonder vriendelijk geweest te zijn en tegen zijn schoonmoeder een bepaalden tegenzin ge koesterd te hebben. De getuigenis door de zus ter van zijn overleden vrouw afgelegd, die van zijn eigen vader, gevoegd bij verschillende feiten die in ’t geding voorkwamen, pleitten zeer vóór mevr. B en strekten zeer tot verzachting van het door haar begane vergrijp. Het feit zelf echter, de ontvoering, kon niet worden ontkend, Het O. M. vroeg zeven weken cellullaire gevangenisstraf. Volgens mr. v. H. hebben de club-liberalen en de hun verdedigende bladen krachtig hun best gedaan om overeenkomstig het program der cominissiën fuit kiesvereenigingen, census verlaging aan grondwetsherziening te doen voor afgaan en de staatkunde van Modderman-Hor- dijk-Van Lijnden te doen zegevierende staat kunde van hen, die nog tijdens de crisis van 1882 verklaarden de mogelijkheid van hun af treden te betreuren, wijl zij zoo gaarne de taak van hervorming van het kiesrecht zouden heb ben ter hand genomen, en zich vleiden„dat daardoor overbodig zou worden grondwetsher ziening, sinds 1879 op den voorgrond geplaatst, en welke, indien zij plaats greep, van vele zij den een aandrang tot invoering van algemeen stemrecht zou opwekken.” Deze weinige woorden bevatten inderdaad, naar mr. v. II., de spil, waaromtrent sedert 1879 de onderlinge strijd der liberalen draaide. Daar vindt de toekomstige geschiedschrijver den draad in den doolhof der parlementaire stem mingen en uitingen. Het feit, dat de conservatief-clericalen Mackay en Borret door de club liberalen bij de presi- dents-verkiezing op den voorgrond zijn gesteld, is voor Van Houten een nader bewijs, dat hier een poging wordt beraamd om met de conser vatieve elementen uit alle partijen het vroegere programHordijk censusverlaging vóór grond wetsherziening nu te verwezenlijken. En slaagde men hierin, mr. v. H, zou dit ten zeer ste betreuren. De liberalen toch vergisssen zich, als zij meenen, dat de gematigde mannen de toongevers zullen zijn der clericale partij. Geen ernstige politieke partij mag trouwens indirect tot do overwinning van haar principieele tegen standers medewerken. En ook voor de antirevolutionaire partij zou mr. v. H. het betreuren, als de conservatieve geest weder bij haar het hoofd opstak. Geen aera van vrijheid zou verrijzen, als mr Savornin Lobman aan ’t hoofd kwam, maar wel een tijd perk van anti liberalistische ongerechtigheid, en de fiere puriteinsche geest, door dr. Kuyper ge wekt, zou in partijhaat ondergaan. Van Houten hoopt, dat dr. Kuyper tot oen betere opvatting zal komen van den oorsprong der kracht van het liberalisme en geeft daartoe een schets van hetgeen hij en de werkelijke liberalen met hem willen: lij doet dit aldus DE PERS. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art, 18 oei’ wet van <t December 1872 (Staatsblad n° J34), den ingezetenen °at steeds aan degenen, welke zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot kostelooze inenting en Re ren ting. Sneek den 14 October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. SVEEKIIR <01 RA.' I. 6 t 6 Il li- >Ct* >0- ,m, >.93 .48 .14 D, na ju Lu 8- :11 e- ,n 38 .4 ’5 10 15 30 >0 ff Voor mij en mijn geestverwanten durf ik gerust verklaren, dat wij steeds liet zoeken naar goede in den zin van ons bevriende kiezers en alle geknutsel met den census hibben gekeerd; dat v, ij onschuldig zijn aan elke tendcentieuse verknip- ping van kiesdisinctend.it wij mgt de staatss hooi verspreiding van onderwijs en handhaving der geestelijke vrijheid ook van het opkomend geslacht hebben gezocht, geene propaganda voor onze speciale godsdienstige meeningendat wij niet azen op de staatsiuii, enz enz. Wij willen een onpartijdig kiesrecht in het leven roepen, waarbij de misbruiken, waarover thans, hoewel overdreven, met recht geklaagd wordt, niet meer kunnen voorkomen. Wij wil len een eind maken aan alle geknutsel om een meerderheid te krijgen in strijd met de partijverhoudingen in het land. Wij strijden voor de vrjheid, het recht en de welvaart van allen, en onze kracht ligt daarin, dat wij. als de anti-revoluti- onaire leiders gaan knutselen, mogen hopen niet vruchteloos op de vrijheidlievende elementen, ook in deanti-revolutionaire partij zelve, een beroep te zullen doen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1