rm {BEHR ES BET 1WJD1SSBMT ME EL MEEHS- ES llllElilESTIE-BUII Mi 1)8 I I i 1885. No. 1. VEER.TIGSTK J R. GT A. N Gr. L I I 3 JAXU A II I. Z A T K R I) A G De regeering heeft, gelijk de minister Lijk- De openbare onderwijzers te Amsterdam zul- f Doze sterk 1. 2. 3. y M i ADVERJENllÉN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. len nu voortaan ook ’t oog moeten houden op het gedrag der leerlingen op straat. Het ver zoek, hun in deze door burg, en weth. gedaan, is vervat in een uitvoerige circulaire, waaraan wij ’t volgende ontleenen De opmerking wordt gemaakt, dat het niet lang zal duren of men ziet de onderwijzers, in uniform gestoken, hun leerlingen huiswaarts ge leiden. Maar moeten zij hen des ochtens dan ook éen voor óen van hun woning komen af halen Nog steeds blijft de Vereeniging voor Lijk verbranding pogingen aanwenden om den dwang tegenover hen die in deze verbetering of wel ver andering voorstaan, te doen wijken. Zij heeft op nieuw een adres aan dt Tweede Kamer gericht, waarin opheffing wordt verzocht van de wetce- lijke belemmeringen, die de facultatieve lijkver branding hier te lande in den weg staan. Het adres wordt besloten met de w’oorden Een nieuw staaltje van overdreven ijver en gemis aan tact bij de politie wordt door de Haag. Crt. meegedeeld. Gedurende eenige dagen vertoeft in ’t hotel de Bellevue te Den Haag een Engelsche familie. Twee dezer dames werden Maandag, toen zij de weekmarkt bezochten, door ’t grauw aange gaapt, daar zij door hare zonderlinge kleeding in ’t oog vielen. Toen eenige jongens de op merking hadden gemaakt, dat het wel „verklee- Naar uit Veenhuizen aan verschillende bladen wordt gemeld, is het daar met de huisvesting der verpleegden zoover gekomen, dat een gedeelte der bevolking van het He rijksgesticht op een der zolders van dat gebouw woont. Alle wo ningen, die maar even gemist konden worden, zijn reeds tot zalen ingericht en met bedelaars als ’t ware gevuld. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. tabakaccijns, terwijl over van 1 stelt de vraag, waarom de laatstgenoemde licha men niet van advies hebben gediend over de tabaksbelasting. Bij maatregelen tegenover zulk een belangrijk handelsartikel zou hun voorlich ting zeker wenschelijk zijn te achten. De verklaring van ’s ministers handelwijze zal wel te vinden zijn in de vrees voor de ad viezen van de bedoelde lichamen, ’t Is toch te voorzien dat zij belast met de behartiging der belangen van handel en nijverheid zich weinig ingenomen zouden betoonen met een be lasting, die voor beide drukkend zou blijken te zijn. Maandag deed de rechtbank te ’s Gravenhage uitspraak in de bekende zaak vau den Leid- schen student Mdie beschuldigd is van het moedwillig toebrengen van een slag aan den student (groen) v. H. De rechtbank achtte dit feit door de verklaringen van verschillende ge tuigen en de eigen bekentenis van bekl. wettig en overtuigend bewezen. Zij overwoog voorts dat van krankzinnigheid tengevolge van den slag niets is gebleken, maar vond toch, al was zij van oordeel dat de onbe kendheid met den zenuwachtigen toestand van den mishandelde een verzachtende omstandig heid opleverde, grond tot oplegging van gevan genisstraf, in plaats van geldboete. Die reden was, dat de ontgroende student zich niet vrij willig in de studentensociëteit bevond, en boven dien weerloos stond tegenover de plagerijen zij ner medestudenten. Mitsdien is M. wegens het moedwillig toebrengen van een slag, die geen ziekte of bel tsel om te werken van meer dan twintig dagen heeft veroorzaakt, veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. De poging, door verschillende personen in het werk ge teld om, nu het rijk de toegezegde subsidie voor de tentoonstelling te Antwerpen niet zal verleenen, door eigen krachten het be- noodigde bijeen te brengen, is helaas mislukt. Maandag jl werd ten stadhuize te Den Haag de bijeenkomst, vroeger voorbereid, gehouden. Om verschillende beweegredenen, gelijk de hh. A. C. Wertheim en Jaccb Duyvis deelnemers aan de vergadering ons meededen, werd geen aanleiding gevonden de voorstellen goed te keuren, bij die gelegenheid ter beoordeeling aangeboden. De hh. A. C. Wertheim, Jacob Duyvis J. M. vd. Made, Alex. Daniels, A. J. van Beek, J. A. N. Schagen van Leeuwen en mr. D. Josephus Jitte, die het eerst op de vergadering te Amsterdam het plan opwierpen, eindigen de mededeeling in den afloop der samenkomst aldus„De ondergeteekenden betreuren dien uitslag zij achten hun taak ten opzichte dezer voor Nederland zco gewichtige aangelegenheid afgesponnen en betuigen hun erkentelijkheid aan allen, wier spontane medewerking hun aan vankelijke pogingen steunde.” De raad van Monnikendam heeft het goud lederen behangsel van de trouwzaal op het raad huis voor f2000 verkocht. De kooper heeft bovendien de verplichting op zich genomen, de zatal van een nieuw behangsel te voorzien. De regeenng heeft, gelyk de minister van financiën onlangs meedeelde, de adviezen der provinciale inspecteurs gevraagd omtrent den j’ de zegelwet de kamers koophandel werden gehoord. Het Vad. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 3 Jan. 1885, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Behandeling van een adres van M. Haga en anderen. 4. Voorstel betrekkelijk de afstand van ge meentegrond voor de vergrooting van het Rijks- telegraafkantoor. 5. Nadere behandeling der gemeente-begroo- ting, dienst 1885. 6. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier van den hoofdclijkeu omslag, dienst 1884. Blijkens de Verzekeringsbode is te Bolsward eene Maatschappij van verzekering bij besmet telijke ziekte opgericht onder directie der heeren O. W. Eisma, kassier en lid van den gemeen teraad, en J. W. Tuinenburg, commissaris van rijks- en gemeentepolitie, beiden te Bolsward. Er is een Raad van toezicht, bestaande uit de heerenN. L. J. Bruinsma, notaris te Bolsward, dr. S. R. Coronel, secretaris van den genees kundigen Raad, te Leeuwarden, jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen, burgemeester van Gaas- j terland, lid der te Kamer van de Staten-Gene- raal, te Rijs, C. W. C. T. Visser, burgemeester van W onseradeel, lid der Provinciale Staten van Friesland, en mr. C. Witholt, griffier bij het kantongerecht en arrondissements schoolopziener te Bolsward. Deze maatschappij zal eene onderlinge zijn en genaamd de Philanthroop. Zij zal in werking treden zoodra er 500 deelgenooten zijn. Haar doel is om, door geringe jaarlijksche bij dragen, wekelijksche uitkeeringen te doen aan gezinnen, bezocht door eenige besmettelijke ziek te, behalve mazelen. Zij is bestemd voor meer en vooral voor min der gegoeden, opdat deze allen door een gering offer schadeloos gesteld worden voor de gelde lijke nadoelen, aan zulk eene ziekte onafschei delijk verbonden, ook in nering en bedrijf. vereenigingen die zich op haar beurt vereeni- gen, kan zulk een zuiveringsproces uitgaan. Allerminst van een hoofdbestuur, dat, hoe ook gekozen, de vrucht is van een vereeniging van vereenigingen die uit zeer heterogene bestand- deelen zijn samengesteld. „In de eenheid van levensbeschouwing ligt de waarborg voor onze eendracht in den strijd tegen de kerkelijken. Maar deze eendracht in het negatieve, die ons er toe leidt, eene anti kerkelijke vereeniging te stichten, kan ons niet verder brengen in onze eigen richting. Daartoe is noodig een ontwikkeling onzer beginselen, strijd voor eenmaal erkende idealen en dan een afscheiding van hen die zich daarvoor geen offers willen getroosten.” De poging om een Liberale Unie te vormen, wordt ook in de brieven van den Haagschen correspondent der Zutf. Crt. gewaardeerd. Hij prijst het zeer dat Burgerplicht” te Amsterdam hier het initiatief heeft genomen en spreekt de hoop uit, dat de liberalen op verschillende plaat sen zich bij het plan, zooals het is ontworpen, zullen aansluiten. Blijft ieder voor zijn eigen organisatie vechten, dan komt er nooit iets tot stand. Men moet niet te veel op eenmaal wil len regelen, als men geen gevaar wil loopen de kiem in haar eerste ontwikkeling te smoren. In de Arnh. Ct. treedt een inzender waar schuwend op tegen den geest, die de Liberale Unie beheerscht, den geest van het anti-cleri- calisrae, een clericalisme van de ergste soort. Hij zou, als zulk een vereeniging tot stand komt, de voorkeur geven aan den naam„een Illiberale Desunie.” Zijnerzijds stelt hij echter voor, gedachtig aan Thorbecke, aan den bond op te dragen „de verdediging en volmaking onzer vrijzinnige staatsinstellingen” en haar te doopen tot Thor- becke-Bond. Nader komt de Amst. op het schrijven van prof. Fockema Andreae terug. Het blad vat zyn meening over de Liberale Unie aldus samen„In de unie als anti-kerkelijke Veree niging zien wij het heil, in de unie als libera le Unie zien we eer gevaar dan heil.” stelling ontwikkelende, wijst het op een sprekende eigenaardigheid onzer liberale partij zij is sterk op beginselen, zoolang alles zich be paalt tot redeneeren zij verzaakt troef, zoodra het noodig is de beginselen in hun consequenties eenigszins nader te bepalen. Waar het zweven de ophoudt, treedt zij buiten haar element. En juist hier schuilt het gevaar van de li berale unie te duchten. Wy zullen een nieuwe les krijgen in de phraseologie, een les, waaraan onze partij allerminst behoefte heeft en die voor haar verderfelijk zal zijn „De beginselen moeten op den voorgrond worden gesteld vervolgt het blad. Mannen van goeden wil en van beteekenis hebben die te formuleeren en de liberalen op te roepen zich bij hen aan te sluiten. Alleen gelijkge zinden, werkelijk overtuigden, kunnen tot een nieuwe partjjformatie het initiatief nemen. En als aan de eene zijde de meer conservatieven, aan de andere de meer geavanceerden hun standaard planten, behoeft men er niet aan te twij felen of de liberalen, één tegenover de kerke lijken, zullen zich splitsen in twee hoofdgroepen. „Dan zal er van beginselen sprake kunnen zijn, en juist door den strijd, dien deze groepen voeren om de overwinning te behalen, nieuw leven ontstaan. Van personen, niet van kies- Naar men verneemt, is bet onderzoek van de ontwerpen tot herziening der grondwet bij den Raad van State afgeloopen, en zal binnenkort het advies van dien Raad aan Z. M. den Ko- ning worden aangeboden. UIT DE PERS. de mannen” konden zijn, klom de belangstel ling en zij werd zoo algemeen, dat een politie agent er zich mede meende te moeten bemoei en. Maar niet tot het publiek richtte hij zijn vermaningen, hij bracht de dames bij den arm naar ’t politie-bureau. „Te vergeefs zegt het blad trachtten de dames eerst in ’t Engelsch en toen in zeer ver staanbaar Duitsch te kennen te geven, dat zij in de Bellevue logeerden, het mocht niet baten. De ijverige politiedienaar liet haar niet los en verwekte het bijeenstroomen van een geduchte massa volks, welke de vreemdelingen uitj ouwde en ze voor niet minder aanzag dan voor een paar in vrouwenkleederen gestoken pick-pockets of een paar vagebonden. In de Schoolstraat voegden zich een paar andere dienaren ter ver zekering van de verdere ordelijke overbrenging bij het gezelschap, dat, weldra aan het hoofd bureel van politie genaderd, naar binnen ging. Zijn onze information juist, en wij hebben geen reden om er aan te twijfelen, dan werden de vreemdelingen ook daar niet behandeld op een kiesche wijze, althans niet op een welke aan ieder fatsoenlijk mensch, onder welke verden king dan ook staande, toekomt. „Wat er in de vreemdelingen bij het onder vinden van zulk een bejegening omging, is licht te gevoelen en te meer zal men dit inzien, wan neer men bedenkt dat ten slotte aan het hoofd bureel is gebleken, dat er niets op haar was aan te merken en de dames het slachtoffer waren geweest van de onbetamelijke dienstijver van een dienaar van het openbaar gezag. Zeer ont daan verlieten zij het bureel, zonder dat haar de minste excuses waren gemaakt. De dames hebben tot des avonds negen uren gewacht of iemand der autoriteiten haar hun verontschul diging zoude komen aanbieden. Toen dit niet het geval was, hebben zij de noodige maatre gelen genomen om de beleediging, waaraan zij op Nederlandsch grondgebied hadden blootge staan, in handen te stellen van hen, die bevoegd zijn daarvan aan de Nederlandsche regeering opheldering te vragen.” SHEERER C0URAH I acsMBra^ai» E8 1 A A E E A A’ 1 1 I L u Wij meene n te mogen vertrouwen, dat gtf geen ernstig be zwaar kunt hebben, om op het gedrag van uwe leerlingen toe te zien, als zij op weg zijn naar uwe school of van daar naar huis gaan en dat ieder uwer bereid is dit toezicht, waar noodig, uit te strekken tot naburige straten, pleinen of grachten, wan neer er grond bestaat voor het vermoeden dat zijn leerlingen aidaar samenscholingen houden. Het verkeerde van elk wan gedrag, waar ook, wordt bovendien voorzeker door u aan uwe scholieren herhaaldelijk voorgehonden. Onzes inziens zal men echter verder moeten gaan. Elke straatschenderij of baldadigheid en het zoogenaamde hoop vech ten van knapen en meisjes, die naar de school gaan of van school ïomen, behoort, waar mogelyk, ook door schoolstraten gekeerd te worden, Daarom zullen art. 13,hoofdstuk I, art. 11, hoofdstuk II, en art, 11. hoofdstuk HI van het reglement voor de openbare la gere scholen te “Amsterdam een aanvulling moeten ondergaan eu hebben wij besloten aan die artikels een slotalinea toe te voegen „Door wangedrag worden in dit artikel verstaan alle ongepas te gedragingen van een leerling, hetzij op de scholen zelve, hetzij bij het gaan, naar of komen van de school.” „Voorts zijn wij, aldus besluiten B. en W., met den heer bur gemeester overeengekomen, dat, wanneer de politie ^ongepaste gedragingen van een leerling signaleert, zij naar dennaam.den voornaam, de woonplaats van den leerling en de school die hij bezoekt zal onderzoeken en ons van alle feiten en bijzon derheden zal kennis geven, waarna van ons of onzeutwege het hoofd der school, waar de leerling geplaatst is, bericht zal ontvangen.” ■w: V.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1