fflBHTl EJ BIT IBBOIIDISSHW SIM. 1 No. 13. VEERTIGSTE JAARGANG. 1885, ig van Reinontpaarden Z T FR F> A. 1- U I T DE t. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. i, is t- n 0 a van den hoofdelijken omslag, op 20 ’s Gravenhage 20 „20 „20 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, naar aanleiding der missive van den Heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 7 Februari 1.1. Ie atdee- ling A no. 144 (Provinciaalblad no. 20), ter kennis van de belanghebbenden, dat op den 26 lébruari e. k. des middags ten 12 uren, openbare aanbesteding zal plaats hebben van de gemeeute Sneek noodigen, naar aanleiding van een deswege van den Heer Commissaris des Konings in Friesland ontvangen besluit, alle houders van pretentiën ten laste van het Rijk, den dienst 1884 betreffende, uit, hunne decla ration zoo spoedig mogelijk in te zenden, en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Juni e. k., niet af te wach ten, vermits die pretentiën, op dat tijdstip niet ingediend zijnde, volgens de Wet van 8 Novem ber1 1815 (Staatsblad no. 51), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En wordt deze afgekondigd door plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 13 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt 20 en 21 van Z M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen door deze ter kennis der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, zal plaats hebben te SNEEK in de Concertzaal, op Woensdag den Aden Maart e. k., des voormiddags ten 101/, ure dat op den 5den dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschrif ten ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te s verkrijgen, het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste hen dagen vóór den dag, waarop de eerste zit ting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd, moet worden ingeleverd. Sneek, den 30 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 22 Januari 1885 no. 22, 3e Afdeeling Statistiek, brengen ter kennis van de ingezete- tenen, navolgende UITN00D1GING: „De Gedeputeerde Staten der Provincie Fries land, Gelet op het 2e lid van art. 73 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37); Noodigen de inwoners der provincie uit, om, zoo zij in andere provinciën in de Rijks direc te belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1 April aanstaande aan hunne vergadering te doen blijken, teneinde door haar daarop kunne worde gelet bij het opmaken der lijst van hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Sta ten Generaal.” Sneek, 3 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 14 Feb. 1885, ’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. ’ Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Goedkeuring der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1884. 4. Alsvoren van de Stadswaag, over 1884. 5. Alsvoren van de Vischmarkt, over 1884. 6. Behandeling van een adres van den leer- aar J. W. G. van Maaneu. 7. Voorstel om in beroep te komen van de goedgekeurde gemeentebegrooting, dienst 1885. 8. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 9. Idem van een lid der Commissie voor openbare werken. 10. Vaststelling dienst 1885. de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woon plaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttjd goed heeft ge dragen. Ilii kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 13den Febr. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. K E N N I S G E V I N G. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS der P E R S. Dezer dagen werd gewag gemaakt van een rede, door mr. Huber, advocaat en procureur, voor het hot te Leeuwarden gehouden over den verplichten bijstand, ’t Vad schrijft naar aan leiding van dit betoog ’t volgende „De heer Huber heeft het dus noodig geoor deeld het hof van Leeuwarden een voorproefje te geven van de parlementaire redevoeringen, die van hem te wachten zijn bij de behandeling van het ontwerp-strafvordering. Hopen wij voor hem, dat hij daar, waar hij niet het woord alleen zal hebben, met deugdelijker bestrijding van het stelsel der verplichte verdediging voor den dag zal komen. „De heer Huber wil een recht op verdediging erkennen, mits het van ’t bon plaisir van den toegevoegdeu raadsman zal afhangen, of hij ver dedigen zal of niet. Inderdaad een opvatting van een recht en van een verplichting, die door ongekende frischheid uitmunt. Hoe uitnemend zal dan het recht op verdediging gewaarborgd zijn Vooral wanneer de meerderheid der ad vocaten het standpunt van den heer Huber aan- ueetfit, die uit de onverschilligheid van den be klaagde een argument put om den raadsman van den plicht der verdediging te ontslaan. Be seft de heer Huber dan niet, op welken grond het recht op verdediging berust Of wil hij in deze den rechtsregel toepassenvolenti non fit injuria? Wij hadden van dezen rechtsge leerde gezonder begrippen verwacht.” De Volksvriend, het weekblad van Roermond, bespreekt het adres aan de Tweede Kamer, waarin vijf leden der Limburgsche Staten be scherming vragen voor den graanbouw. Het blad herinnert aan een verhaal uit den Talmud, waarin verteld wordt hoe Salomo het raam deed openen en de bijen deed binnenvlie gen, om te weten te komen welke der beide kransen, die de koningin van Saba hem voor hield, van levende, welke van kunstbloemen was vervaardigd. Bij de Tweede Kamer, zegt het blad, worden ook twee kransen binnengedragen, een van na tuurlijke bloemen, het vnjhandelstelsel, een van kunstmatige redeaeeringen, ten voordeele van het beschermend stelsel. Welke van de twee is de echte ea welke de nagemaakte, de valsche Wij willen ook de hulp inroepen van de zinnebeel den van den vljjt, de bijen onzer nijverheid, de werklieden. Zij zeggen: belemmering van den aanvoer van overzeesche granen maakt het ko ren hier te lande, ons brood, duurder de vrije, onbelemmerde aanvoer maakt het koren, ons brood goedkooper. Geen twijfel of de krans van het vrij handelstelsél is de echte, de andere bedrog. werden aangenomen, moet men ongehuwd of P^nmelijk voor den dienst geschikt,minstens 156 meter lang, op den Isten Januari van, het jaar der optreding als vrijwilliger het 2.0stejaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet yolbracht ebben, tot op het tijdstip der optreding aan z!Jue verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde- r’ng van de lichamelijke geschiktheid en Al zal de heer Hafimans of een der andere Limburgsche afgevaardigden nu in de Tweede Kamer het raam niet gaan openzetten om de bijen binnen te laten, wij vertrouwen dat het gezond verstand van de Nederlandsche regeering dit wel doen zal en zoo het bewijs leveren van de echtheid van den eenen krans en van de onechtheid des anderen. De antisemitische quaestie, door mr. Keuche- nius onlangs gesteld, wordt door de Standaard levendig gehouden. Dat blad geeft althans eeni ge opmerkingen ten beste over Semieten en In dogermanen. De Joden, zegt het blad, zijn Semieten, wij Nederlanders zyn Indogermanen, maar beide zijn we menschen: wij uit de heidenen, de Jo den, met de besliste voorkeur, uit het oude volk van God. Hieruit vloeit tweeërlei voort. 1°. dat alle minachting van den Jood, omdat hij geen Indo germaan is, beslist dient bestreden dat veeleer de voorkeur van den Jood dient geëerbiedigd dat om Christus’ wil onze liefde naar het volk, dat hij zijn volk noemde, moet uitgaan en dat allerminst de beteekenis van Israël ook voor de toekomst mag voorbijgaan Maar ook 2°. dat men evenmin het beslist verschil tusschen den Semi- tieschen Jood en den Indogermaansehen Neder lander mag veronachtzamen. Indogermanen uit andere landen, die onder ons wonen, verliezen allengs hun vreemdheid en lossen zich in onzen landaard op. Maar dit doet een Semitisch Jood niet. Ook na eeuwen hier gewoond te hebben, is hij vreemd gebleven als vroeger. Hij spreekt liefst nog een eigen taal, en spreekt hij Neder- landsch, dan spreekt hij het in den regel met zoo zwaar gutturaal accent, dat ieder hem ter stond als Jood herkent. Hij huwt in eigen kring. Leeft anders dan wij leven. Kortom, hij gaat niet in den Indogermaansehen aard van ons volk op, maar blijft Semiet. Een oliebolle de tusschen de waterdruppelen. Wel saam, maar onvermengd. En dit verkiest de Jood zelf. Hij wil niet ophouden semiet te zijn. Hij weigert, zelfs na verloop van eeuwen, Indogermaa te worden. „Op die vrije verkiezing nu steunt ons be weren aldus vervolgt de Stand. dat de Jood zelf weigert te voldoen aan de conditio sine qua, non voor het burgerlijk vormen van een nationaliteit, en dat dus, niet door onze onver draagzaamheid, maar door zijn onveranderlijkheid de gelijkheid, die de wet hem gunt, een pure fictie is en blijft.” Wie dit weerspreekt gaat, volgens het anti revolutionaire blad, van een nationaliteitsbegrip uit, waar juist de pit, van één natie te zijn, in ontbreekt. Hetzelfde blad deelde dezer dagen mede dat op een openbare school in Noordbrabaut de kinderen door een hulponderwijzer was opgege ven te zingen het algemeen welbekend solda tenlied of de straatdeun „Jij komt van avond de deur niet meer uit” enz. en dan „Komt laat ons een wandeling gaan doen” enz. Een paar kinderen der gemeente weigerden het mede te zingen. Daar latende of in het zingen van een der opgewekte melodiën van Strauss of Millocker iets verkeerds ligt opgesloten, dient toch ter wille van de waarheid te worden meegedeeld dat het feit zelve uit de lucht gegrepen is. „De aanleiding tot het bericht is, naar het Schoolblad meedeelt, waarschijnlijk deze, dat de onderwijzer op den in het bericht genoemden dag voor de laagste afdeeling van de middelste klasse een der bekende platen van Brugsma behandelde en wel die, waarop een orgeldraaier ADVER1EN11ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op Zijner Majesteits besluit van den llien December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen op zoodanige ingezeten, die verlangen a‘s vrijwilligers, bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secreta- i iie der gemeente, telken voormiddag van 9 tot leVClill 12 uren. I 1 Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen I het sefcal •voor elk korps is bepaald worden aangenomen, moet men ongehuwd of i a 8 v TT, kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts j voor *e reg' Veldartillerie te Utrecnt lï VAGf flon Jinnaf rrnenk 11.-4- n «-«0 J) J) W kA I £j 3e Breda Korps rijdende artillerie Arnhem Sneek den 13 Februari Ï885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. OEEKER Ol R ty r Minis n iiiiiiimni; in. in rooa de j- 3V in e 'i e. o. o. 3r .N 1- i; i- ,N 1. - - S. ■«- 4U^VZ<UICU HGZ.VU. VUUlkö I 6 n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1